Modelism - RHC Forum: Imagini feroviare vechi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Imagini feroviare vechi imagini feroviare

#1 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 11 February 2003 - 07:56 PM

As vrea foarte mult sa stiu daca exista cineva care are ceva imagini cu gari vechi din Romania-imagini cu instalati Feroviare, date despre asa ceva-orice ar putea ajuta pe cineva sa refaca imaginea universului cailor ferate romane pe la 1900 sau orice infrormatie oricat de mica si nesemnificativa ar putea parea, si chiar daca nu se incadreaza in anul deja mentionat. ma intereseaza orice tine de istoria feroviara romaneasaca, cumpar carti legate de tema, colaborez cu cei interesati. si raspund la adresa catalinpavel@yahoo.com
Multam, si poate mai sunt cativa interesati pe acolo pe undeva.......
0

#2 Useril este offline   CFR 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-February 03

Postat 18 February 2003 - 06:08 PM

In legatura cu mesajul din 11 Feb. 2003

In revista Modelism international nr.1/2002 (76) la posta cititorilor a aparut urmatorul raspuns:
"Exista doi austrieci care au facut cunoscute in toata lumea caile ferate forestiere romanesti printr-o lucrare monumentala: "Walder und Dasmpf (Padure si Aburi)". Ei se numesc Rudolf Reichel si Hans Hufnagel si pe parcursul a doua volume cu sute de fotografii alb-negru si color, a zeci de harti si documente inedite au prezentat istoricul unei lumi disparute. Cartea a aparut la Viena in 1990-1991 la editura O. Novacek, A-3003 Gablitz,Lizer Strasse 64, Austria. Credem ca se poate inca comanda direct cu plata la orice banca straina.
D-lui Hans Hufnagel ii puteti scrie pe adresa Akweg 94,A-2483, Ebreichsdorf, Austria, tel/fax 0043225474301"
Acesta a fost raspunsul publicat in revista si orice necocordanta apartine autorilor.
In Romania au aparut mai multe titluri despre tema cautata, si iata citeva:
- Mici Enciclopedii si dictionare ilustrate-Cai ferate transporturi clasice si moderne-Editura Stiintifica si Enciclopedica, Bucuresti 1986:
- Botez C-tin,Urma Dem, Saizu Ion-Epopeea feroviara romaneasca, Editura Sport-Turism,Bucuresti, 1977:
- CFR-Parcul locomotivelor pentru cale normala, larga si ingusta la 1 aprilie 1915:
- Petrescu Stelian, Calauza cailor ferate Romane, Editia I-a Bucuresti 1913.
Cauta prin anticariate si biblioteci poate gasesti.
Pe mine m-ar interesa fotografii si gravuri vechi cu subiect ferviar si planuri si fotografii de semafoare mecanice, bariere manuale, macaze manuale,pompe de apa pentru locomotive,instalatii de incarcat carbuni s.a. asemenea elemente care sunt pe cale de disparitie si care ar trebui conservate unde se mai gasec si adunate undeva intr-un muzeu. Singurul muzeu din tara CFR de linga Gara de Nord arata jalnic si nu a mai achizitionat exponate de multa vreme.
Sa auzim de bine !
0

#3 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 February 2003 - 11:41 AM

multumesc penrtru raspuns si pentru cartile recomandate. In afara de cele din 1915 si respectiv 1913, restul le am sau le am sau le-am xeroxat de la cunoscuti. Despre cartea austriecilor e o informatie super.
Vara asta plec intr-o expeditie prin tara in fotografierea tuturor elementelor de arhitectura feroviara de care vorbeai, coloane hidraulice, bariere de carbuni. pentru ca umblu mult stiu cam pe unde sunt amplasate prin tara. Cei drept mai sunt inca destule. Despre Muzeul CFR din Bucuresti, no coment... L-am vazut degradandu-se in ultimii 10 ani, si cel mai bine e ca exista cel de la Sibiu, dar am ramas surprins sa vad ca cele mai valoroase piese le-am gasit tot prin gari uitate de lume, depouri sau mai stiu eu pe unde.
Vad ca esti din pascani. Nu ai ceva imagini vechi cu gara si depoul-ca aveti o istorie destul de bogata acolo?? Sau poate ceva informatii despre zona respectiva in general.
Poate daca vei vrea vreodata sa corespondam pe tema asta ma gasesti la adresa de mail deja mentionata in primul anunt. Eu am reusit sa mai gasesc prin zona cativa iubitori ai domeniului.
Toate cele bune.
0

#4 Useril este offline   CFR 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-February 03

Postat 20 February 2003 - 06:24 PM

Cu fotografierea elementelor de arhitectura feroviara m-am ocupat mai demult.Din pacate foarte multe sunt alb- negru si cateva color.
Gari vechi cu arhitectura frumoasa sunt urmatoarele:Baile Herculane, Brad (HD)(degradata),Poiana Tapului(bijuterie),Saline(linga Tg.Ocna),Comanesti si Curtea de Arges (parca au acelasi plan),Vatra Dornei-Bai(o perla),Suceava-Burdujeni(in renovare).
Un muzeu in aer liber al locomotivelor cu abur se afla la Resita.
Imagini vechi cu gara Pascani am gasit recent intr-o monografie a orasului(in timpul ultimului razboi a fost rasa de pe fata pamantului). Trebuie sa gasesc copia unei stampe a fabricii de zahar Roman de pe la 1890 si ceva ce contine si imaginea unui tren cu locomotiva de epoca.
Mi-as dori sa pot realiza candva, diorama unei vechi gari cu toate instalatiile din acel timp,poate la pensie.
La buna vedere!
0

#5 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 February 2003 - 06:37 PM

Multam de informatie. Eu cred ca mai sunt si altele interesante. Sunt chiar foarte multe. Din pacate astea care le avem le distrugem-a se vedea Poiana Tapului. Sa ajungi si pe la Sibiu ca e mai fain ca la Resita. Cat despre fotografii cu gara Pascani, da si tu pe mail o informatie daca faci rost si cand. Poate reusesc sa-ti trimit si eu ceva cu garile dragi mie.
Cat despre diorama, nu zi niciodata nu.

toate cele bune.
0

#6 Useril este offline   Radu L. 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 30 April 2003 - 04:32 PM

Subiectul este interesant.

Din pãcate nu posed nici fotografii, nici documentatie referitoare la gãri si trenuri românesti.
Iar de colindat prin tarã, slabã sperantã...

Sper cã se vor gãsi entuziasti care vor promova aceste lucruri...

Radu.
0

#7 Useril este offline   DanBulan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 07-March 03

Postat 30 April 2003 - 05:30 PM

Am gasit saptamina trecuta un loc pe web cu gari romanesti, nu neaparat vechi. Cred ca sunt in starea actuala, noi sau vechi.

Aici
0

#8 Useril este offline   catalin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 May 2003 - 03:13 PM

Ok, cati dintre voi au ceva imagini despre gara Focsani, cladirea veche demolata acum 2 ani? Are cineva inclusiv imagini mai noi, din zilele noastre, ca despre imagini de la incepututl veacului nu stiu daca sunt ceva sanse... Nu stiu, poate cineva are ceva imagini, chiar de prin 1989, cand gara arata la fel ca acum 100 de ani. Multumesc pentru participare oameni buni, daca are cineva vreo informatie sa o faca cunoscuta....sau sursa vreunei informatii....
va salut.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro