Modelism - RHC Forum: Propunere de excludere TEPARI din comunitate!? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Propunere de excludere TEPARI din comunitate!? Voi ce spuneti?

#31 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 26 January 2011 - 04:13 PM

Vezi postareaFlo234, la Jan 26 2011, 10:05 AM, a spus:

Imi trebuie 3 minute sa imi fac un mail nou 3 sa ma inregistrez pe forum, cartela de telefon se da si gratis
Cu ce ajuta excluderea?

Ban pe ip nu se poate da?
It's difficult to make things simple!
0

#32 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 27 January 2011 - 12:16 AM

Daca esti la RDS degeaba dai ban pe IP. In 3 secunde poti avea alt IP http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
0

#33 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 January 2011 - 03:38 PM

Ah... :(
It's difficult to make things simple!
0

#34 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 January 2011 - 04:54 PM

Vezi postareaMad Max, la Jan 27 2011, 12:16 AM, a spus:

Daca esti la RDS degeaba dai ban pe IP. In 3 secunde poti avea alt IP :(


@FLO & ZEN & Bogdanut
Ban pe ip il dai degeaba...ip-ul se poate schimba extrem de simplu prin diverse metode;la fel cu adresele de mail dureaza cateva zeci de secunde sa iti faci un cont nou de mail,si sa te inregistrezi pe forum,dar apare alta problema....si anume experienta mea si a moderatorilor vechi.
Numai citind un post,pot sa-ti spun instant daca e un user care a fost sanctionat/banat, si incearca sa ma/ne pacaleasca.Evident ca putem gresi si noi...dar nu prea se intampla.
flying is my life...
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 January 2011 - 05:23 PM

N-am avut curajul sa intevin din lipsa de "precedet", desi am mai pomenit asta uneori...
Sunt situatii in care cei care au tot stat cu ochii pe forum (si ma refer la moderatori in special sau altii care au expierienta acumulata in urma meseriei), pot sa recunoasca un user indiferent de ID-ul cu care intra. E ca si in radioamatorism, cand poti recunoaste pe cineva dupa intervalul dintre linii si puncte, dupa greselile pe care le face sau dupa "stilul" conversatiei. E ca si cum ai recunoaste pe cineva dupa voce indiferent ce buletin are in buzunar. Radem, glumim, dar viata e complicata. Eu zic sa nu fortam mana destinului, musca zboara si cu o singura aripa, pana cand ajunge in rahat.
Personal acord oricui prezumtia de nevinovatie, acuz pe cei care puteau evita eveimentele neplacute, dar situatia reala e deseori la mijloc.
Consider ca ar putea fi o paguba a magazinului de modelism, consider ca e momentul ca cei implicati sa analizeze si sa discute situatia (in 2011 nu cred ca mai era cazul), si sper ca in viitor sa se evite ceva similar.
Si daca tot suntem aproape de o renumita lista, nu vad ce ne impiedica sa aflam despre cine era vorba. Nu ca fac comert si as fi afectat, dar s-ar discuta cu situatia pe masa.
Ca o paranteza, pentru mine unii useri sunt exclusi din comunitate inca de la aparitia lor, desi nu apar pe lista de tepari. Personal, consider ca modelismul e modelism, si unii stau pe langa el, cu lingura in mana, dupa smantana... Eu sunt la limita,undeva intre... prefer sa nu discut despre mine. Dar nu-i acuz pe ceilalti din cauza esecurilor mele.

PS. Si nu ma deranjeaza direct "paguba" magazinului, cat efectul masurilor luate, asupra forumului. Eu as zice sa-i impuscam pe vinovati, doar sa dovedim ca ei sunt aia.
Si o completare: magazinul ar trebui sa aiba nu atat o lista neagra, cat o lista a membrilor de incredere, pentru care sunt acceptate compromisuri sau riscuri. Cei cu probleme ramane la latitudinea magazinului unde vor fi "plasati". Din punctul meu de vedere, un user care a avut probleme cu un magazin poate fi doar un semn de intrebare pentru mine, si nu o certitudine pentru alte eventuale tranzactii, atat timp cat nu cunosc si alte detalii. Toate astea cred ca ar trebui reflectate in preturi!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 January 2011 - 05:45 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 January 2011 - 05:41 PM

Vezi postareabitex, la Jan 27 2011, 05:23 PM, a spus:

Eu as zice sa-i impuscam pe vinovati, doar sa dovedim ca ei sunt aia.

Cu problema asta se confrunta omenirea de cand este... :D
It's difficult to make things simple!
0

#37 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 January 2011 - 06:11 PM

Vezi postareaBuggy-man, la Jan 23 2011, 04:27 PM, a spus:

Vreau a fie o dezbatere corecta si fara nominalizari.
De curand ne-am luat-o si noi cu un nene care avea pretentii de mare domn, cu o comanda data la Autorc destul de consistenta. Dupa ce am adus toate articolele cerute de el pur si simplu a inceput sa ne evite. Nu a mai raspuns la email si telefon.
Acest gen de comportament nu are ce cauta in comunitatea noastra.
De aceea am initiat acest subiect.
Pe scurt: sunteti de acord ca cei care procedeaza asa sa fie exclusi din comumitatea noastra?
Am rugamintea sa va manifestati votul in sondajul initiat. Multumesc!

Imi cer scuze pentru interventie, din neatentie n-am ajus sa vad unde trebuie sa votez ca votam pentru excludere.
O sa-mi permit un scurt comentariu, nu o sa fiu atent la partea de " fara nominalizari" a mesajului.

Dupa ce postez, caut din nou si votez exact cum spun, adica pentru excludere. Dar pentru viitor, as avea cateva comentari. Nu e cazul acum. Ca magazin, trebuiesc luate toate masurile pentru a fi evitate astfel de situatii. E incorect sa mutam problema magazinului in activitatea formului. Nici faptul ca cele doua activitati sunt dependente, nu ma multumeste.
Inteleg situatia, posibil ca multi gandesc la fel, sau eu gresesc. Daca e ceva la care forumul poate ajuta, cred ca se poate obtine ajutor pentru recuperarea "pagubelor". In fond vorbim de activitatea a sute de mii de useri interesati de modelism. N-as vrea sa cred ca unul poate influenta soarta celorlalti.
Mult succes pentru viitor!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#38 Useril este offline   Skipper74 

  • Kaboom!
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 795
  • Inregistrat: 25-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:motorsport,automodelism

Postat 28 January 2011 - 10:11 AM

Vezi postareaFlo234, la Jan 26 2011, 10:05 AM, a spus:

Imi trebuie 3 minute sa imi fac un mail nou 3 sa ma inregistrez pe forum, cartela de telefon se da si gratis
Cu ce ajuta excluderea?

"'on target" Flo!Teparii sunt destulde bine cunoscuti in comunitate,ori din "radio sant" ori de la intalniri.NOI trebuie sa i excludem.Cum l-ai prins la un event cum il faci de rusine si poate conteaza...
Acuma problema cu magazinele si cu comenzile ....este una foarte spinoasa,dar pe care persoanele in cauza nu o pot aborda in mod corect din respect prea mare pentru potentialul client.Nivelul magazinelor din tara nu va creste in materie de stocuri,modele noi,discounturi si preturi,etc,pana CLIENTUL , pasionatul acestui hobby,va avea un anumit "cult" sa-i spunem,care la noi la romani lipseste cu desavarsire din pacate.Asa cum multi antevorbitori cu multe stelute facute din commenturi pe vanzari si pe album foto au opinat pareri ,la fel si eu vreau ridicarea si sutinerea acestui hobby pe baze solide si de incredere reciproca in relatia dealer-client (cumparator).Probabil au fost deja carcotasi care s-au intrebat:da de ce nu a avut produsul pe stoc dom'le ca poate il achita si nu mai era povestea.Va raspund eu!Poi cum sa fie pe stoc sute de repere,toate modelele,cand ,potentialul client intra in magazin,face zeci de poze mintale ,cere zeci de informatii,oferite profesional,pune mana ,palpeaza modelul de buggy pe care il vrea,intreaba daca este cu "dunga rosie" si dupa o jumatate de ora pleaca si il vezi dupa o luna cu produsul pe pista.Mandru ca a contribuit la cresterea comunitatii asteapta sfaturi acum de la pasionatii mai dotati cu cunostinte mecanice sau de alta natura.Cand este intrebat de provenienta "bestiei" raspunsul este ...."tower hobbies sau...ammanhobies sau mai stiu eu care.Daca intrebi de ce nu la cumparat de acolo de la magazinul cutare ca tot acelasi model e ,basca mai are si garantie, si gasesti si piese,si suport tehnic, omu' raspunde, socat de intrebare, poi acolo e mai scump cu 10 Euro,DAR in acel pret se regaseste TVA,taxe vamale,impozite la stat ,etc.Sigur, de ce sa sprijinim comerciantul roman cand putem face asta pentru americani?Pentru a putea ajunge din urma,si avem mult de recuperat,vreo 20 de ani lumina, dealerul american, trebuie sa ne revizuim mentalitatea.

PS:Astept o competitie organizata de tower sau de ammain pe meleagurile noastre,cinstind astfel zecile de mii cheltuite de romani.

Aceasta postare a fost editata de Nelutu35: 28 January 2011 - 10:13 AM

Team Durango DESC 410R
Tekin RX8/SCX RedLine/Spektrum/AKA
0

#39 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 January 2011 - 11:45 AM

Stimati ante-vorbitori,

Eu nu am initiat acest topic cu scopul de a exclude membri care dau tepe magazinului AutoRC ci pur si simplu pentru a identifica corect masura ce trebuie luata in cazul celor care dau tepe la modul general, iclusiv tepe date membrilor acestui forum.
ATENTIE! Nu ma adresez celor care fac comert ilegal pe acest forum si au luat teapa. Tepari sunt in primul rand ei prin metodele care le practica. Asta ca sa fie clar.

Modelismul in acceptiunea mea este un hobby/sport scump si de aceea nu este permis sa te joci cu banul omului dupa bunul tau plac. Daca un membru doreste sa vanda ceva din propriul garaj nu trebuie sa treaca prin astfel de experiente.
Acest topic trebuie sa dea un semnal de alarma celor care au astfel de apucaturi si sa inteleaga ca nu mai este de joaca si ca trebuie sa judece de 10 ori inainte sa se angajeze la o tranzactie.

Mai mult, pentru a evita situatia descrisa mai sus in sensul ca cel care a dat teapa isi poate schimba IP-ul si contul si poate continua sa dea tepe, rezolvarea este simpla: lista teparilor sa existe si sa includa inclusiv adresa de livrare a celui care a dat teapa si nr de telefon.
RHCForum - Webmaster
0

#40 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 28 January 2011 - 04:36 PM

Vezi postareaBuggy-man, la Jan 28 2011, 11:45 AM, a spus:

Stimati ante-vorbitori,

Eu nu am initiat acest topic cu scopul de a exclude membri care dau tepe magazinului AutoRC ci pur si simplu pentru a identifica corect masura ce trebuie luata in cazul celor care dau tepe la modul general, iclusiv tepe date membrilor acestui forum.
ATENTIE! Nu ma adresez celor care fac comert ilegal pe acest forum si au luat teapa. Tepari sunt in primul rand ei prin metodele care le practica. Asta ca sa fie clar.

Modelismul in acceptiunea mea este un hobby/sport scump si de aceea nu este permis sa te joci cu banul omului dupa bunul tau plac. Daca un membru doreste sa vanda ceva din propriul garaj nu trebuie sa treaca prin astfel de experiente.
Acest topic trebuie sa dea un semnal de alarma celor care au astfel de apucaturi si sa inteleaga ca nu mai este de joaca si ca trebuie sa judece de 10 ori inainte sa se angajeze la o tranzactie.

Mai mult, pentru a evita situatia descrisa mai sus in sensul ca cel care a dat teapa isi poate schimba IP-ul si contul si poate continua sa dea tepe, rezolvarea este simpla: lista teparilor sa existe si sa includa inclusiv adresa de livrare a celui care a dat teapa si nr de telefon.



Pana aici e bine,doar ca eu stiu ca una e sa imi pun eu adresa pe forum si alta e sa imi puna altcineva adresa mea fara acordul meu.Se poate ajunge si la tribunal foarte usor.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#41 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2011 - 09:39 PM

Domnilor, nu am mare experienta in sectiunea vanzari (chiar deloc), dar ma uit si eu pe alte forumuri de pe alte meleaguri si exista cateva lucruri pe care le fac bine.
Cel mai extrem este postarea de anunt doar dupa ce un moderator verifica anuntul si persoana (in functie de valoarea anuntului). Asta implica o armata de oameni si aduce a... stiti voi de pe vremuri.
Cel mai normal mi se pare sistemul de "trader rating", asemanator cu ebay, dar functioneaza doar daca userul este destul de activ in domeniu. Sa ne intelegem: daca un user vinde in continuu cate ceva, nu inseamna automat ca face comert... eu cumpar de multe ori piese de care n-am nevoie si apoi zac prin cutii, dar mi-e lene sa postez anunturile...
Da, e bine ca un membru sa aiba un numar minim de postari inainte de a vinde ceva, dar ar fi bine de introdus cumva si sistemul de referinte. Daca eu vreau sa vand ceva, dar am doar 10 zile de activitate si 5 posturi, pot vinde, daca ma cunosc alte doua persoane.
Treaba cu adresele teparilor nu trebuie neaparat facuta publica, poate fi undeva in spate, vazuta doar de moderatori sau admin, dar este foarte utila... daca adresa este reala. Din pacate aici discutia devine urata, se refera la cinste, etc...
Din nou, poate aberez, dar un sistem de "tampon" ar fi ok. Eu vand un regulator si ma inteleg cu viitorul client. Trimit obiectul la un tampon (de ex. "magazia" RHC) unde clientul trimite banii. De aici magazia trimte obiectul si banii in directii diferite. Bineinteles contra unui comision rezonabil. Singura problema? Destui oameni cu timp care sa faca asta...

Un lucru ar trebui sa tinem minte: indiferent cate reguli apar, tine doar de noi sa le respectam si avem un forum mai curat. Degeaba urlam la moderatori si admin. Pe alte forumuri de afara, membrii se auto exclud usor, si asta datorita celorlalti useri. Poate cel mai bun lucru pe RCGroups este faptul ca se cunoaste un singur moderator: patronul care este si admin. Ceilalti sunt incognito...
0

#42 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 11:54 AM

Vezi postareafurios, la Jan 28 2011, 04:36 PM, a spus:

Pana aici e bine,doar ca eu stiu ca una e sa imi pun eu adresa pe forum si alta e sa imi puna altcineva adresa mea fara acordul meu.Se poate ajunge si la tribunal foarte usor.



Hai sa fim seriosi, daca cel tepuit pune adresa hotului pe topicul de Tepari, nu-l vad eu pe hot dand-ul pe primul in judecata pentru asta. Vorbesc doar de cazurile in care teparul a trimis "caramida" in loc de model, deci este infractor, si nu de cazurile cu aia care n-au ridicat pachetele de la posta, ce nu pot fi decat neseriosi.

CornelP, si aici ca si pe alt sau alte topice (bunaoara INCOTRO RHC, dar au mai fost si altele) se tot propun niste lucruri ce de cele mai multe ori sunt utopii, ca sa nu le numesc in alt fel. Bunaoara acum: "tamponul" reprezentat de ' "magazia" RHC '. Sau ca "moderatorii sa fie incognito" ori dupa cum tot tu spuneai pe alt topic, sa nu aiba voie sa posteze. Forumul RHC este RHC, nu o copie a RCGroups sau al "XYZforum". Are reguli bune care sunt respectate de marea majoritate a membrilor. Cei care nu le respecta sunt sanctionati dar acest lucru nu este vazut de ceilalti decat cand primii se revolta si starnesc polemici, culminand cu declaratia ca nu mai posteaza nimic aici ci doar pe alte forumuri. Tu ai fost mai discret, lucru de apreciat, ba apreciez si mai mult ca te-ai si razgandit.
Apoi, ideea "trader rating" s-a materializat deja: a aparut topic special pentru asta. Insa nu trebuie ca cineva sa se lase ghidat orbeste de acest sistem. Hotul cand vrea sa dea un tun, isi poate pregati din timp un istoric sanatos, prin mici tranzactii corecte. S-a intamplat si pe ebay asta. Si in fond, Forumul RHC are alt scop principal decat de a facilita tranzactiile corecte intre membrii. Cine este atat de ahtiat in a vinde/cumpara unui/de la un membru cvasinecunoscut o face pe propriul risc. In caz ca a luat teapa este doar vina lui si nu a forumului ca nu l-a avertizat cu cine are de a face. Ebay si paypal ofera o siguranta relativa, negarantata dar doar contra cost. Comisioanele. V-ar conveni si voua (ma refer la majoritate nu la unul-doi) acest lucru?
Consider ca afisarea IDului celor neseriosi (cu date de identificare cand e vorba de furt) pe topicul cu tepari este indeajuns si poate ajuta intr-o oarecare masura. Chiar si la indreptarea persoanelor vinovate si repararea daunelor. Ar mai trebui pus la regulamentul de vanzari anuntul ca orice tranzactie pe Bursa se face pe proprie raspundere.


0

#43 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 09:39 AM

@Navigator , in mod legal NU ai voie sa faci publice sau sa folosesti datele de contact alei unei persoane fara acordul acesteia ...
eu sunt curios ce "tun" poti da pe un forum din Romania de modelism , chiar crezi ca sta cineva sa faca trade rank mare pentru a fugii cu trei modele si o valiza de servouri ?
Ca fapt divers , eu am fost trecut pe lista aia cand a fost inceputa , apoi am primit ban fara a ma intreba nimeni nimic , deci fara "drept la replica" ,ce am facut ? simplu alt user am facut tranazactii incontnuare si am tacut malc .
"Excluderea" este imposibila , credeti ca daca userul x saau Y este etichetat de o persoana ca tepaar , astaa nu o lasa sa cumpere sa vanda sau sa fie prezenta la o intrunire sau pe un teren de zbor ?
Teparii cronici , clonele se pot elimina simplu : prin trade rank si prin "castigarea" dreptului se a posta in bursa , fie dupa un anumit numar de posturi fie prin u anumit numar de tranzactii incheiate ca cumparator .
Din cate stiu eu RHC , ramane cel mai mare forum de modelism din tara , iar din cate vad eu membrii acelei liste pot fi numarati pe degete , deci situatia nu este chiar atat de neagra , de aici vad un singur lucru comunitatea modelistilor este destul de stransa , si ingeneral formata din oameni cu capul pe umeri .
Atunci cand comanzi un produs , si confirmi acest lucru , faci un contract la distanta , contract pe care ti-l asumii , daunele se pot recupera .
exista o lege din 2002 de tema asta pe care o poti folosii .
Legat de magazine dupa cum se zicea mai sus se poate tine o lista neagra si pur si simplu refuzi sa ii vinzi persoanei X sau Y , dar mgazinele ar trebuii sa isi asigure si riscuri ,daca vrea neaparat ceva ce nu este in stocse poate face la fel un precontract cu sau fara avans ,iar daca are pretentii de "lider" sa tina si stoc-uri considerabile , sau macar piese si acesorii pentru ceace vinde .
Pe useri si pe membrii comnunitatii nu ii intereseaza ca magazinul X sau Y , nu are ligihitati pentru a aduce modele sau componente , ii intereseaza de unde pot lua modelul sau componneta x sau y in cel mai scurt timp si la cel mai bun pret ,
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro