Modelism - RHC Forum: MAS 500 vedetele italienesti ce au vizitat Constanta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

MAS 500 vedetele italienesti ce au vizitat Constanta

#1 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 07:21 PM

Tocmai am inceput lucrul la modelul ITALERI 1/35 MAS 500 pe care intentionez sa-l dotez cu telecomanda!
Avand in vedere ca 10 MAS 500 au luptat in Marea Neagra, invit doritorii de conversii RC sa mi se alature.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: imagesCA67YA5H.jpg

0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 08:32 PM

Bine ai venit! U1326 a terminat deja cel putin o S100 Italeri 1/35 iar eu inca lucrez la ea dar deocamdata m-am impotmolit dintr-un motiv prozaic. Asa ca cel putin noi o sa-ti urmarim cu interes lucrarea si o s-ti fim alaturi.
Banuiesc ca-i un produs nou. Eu cunosc la 1:35 doar S100, PTBoat-ul si inca o ambarcatie , imi scapa acum cum se numea.
Succes!

Aceasta postare a fost editata de navigator: 18 January 2011 - 08:37 PM



0

#3 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 08:23 AM

DA! kitul de la Italeri abia a aparut, eu lansand comanda inca din luna decembrie!
Fata de S-100, are avantajul ca este mai mic....asta fiindca pe net o gramada de oameni se plang ca nu au loc in casa ptr un Schnellboot la 1/35. Pentru a se vedea diferentele (MAS-500 e cam 1/2 din S-100)...postez o poza cu cele doua nave.Imagine atasata: 19012011348.jpg
0

#4 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 08:35 AM

Puntea este dintr-o bucata, prinsa cu suruburi, ca la PT-596, ceea ce usureaza mult accesul in interior.
Problema e ca greutatea pieselor (motoare, accu, servo...) tb limitata, ptr a se respecta linia de plutire.
A trebuit sa comand 2 motoare mai mici (initial ma gandisem la 2 motoare POWER 400).
Pana sa vina motoarele...am instalat axele portelice (M2).
Imagine atasata: 19012011350.jpg
0

#5 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 19 January 2011 - 02:22 PM

Salut,

Felicitari pentru achizitii. Imi place cum arata MAS-ul. De unde l-ai luat? Am vazut ca si la acest model figurinele se vand separat.
Foarte posibil, o sa incerc sa-l iau si eu, desi acum ma intereseaza PT-ul mai mult. Cred ca vor arata foarte bine toate 4 intr-o colectie. A patra fiind Barchino.
Inca nu am vazut un kit review al MAS-ului, dar cred ca ar trebui sa incerci s-o usurezi cat mai mult (apropo de suruburile cu care e prinsa puntea). Ca acumulatori cred ca o sa mergi pe Li-Po. Pentru partea RC probabil vei vorbi cu baietii care se ocupa de Micro Boats :lol: pentru ca ei te pot ajuta destul de mult.
In rest, suppces, si asteptam poze.

Multumesc,
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#6 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 05:28 PM

Kitul l-am achizitionat de la o firma de profil din Romania (Hobb....) la pretul de 450RON si ceva. Echipajul insa a costat cam mult...70RON. Prea putine figurine ... ceva accesorii pentru pus pe chei.... dupa parerea mea nu-si merita banii. O alternativa ar fi figurinele din rasina de la U-Models, din care eu am achizitionat doar capitanul.... Dar ca orice figurina de rasina ...pretul e de 15 euro, fara transport. Daca e cineva interesat, pot posta si poze cu echipajul, care la momentul acesta doarme linistit in cutie, fara sa stie ce il asteapta!
0

#7 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 05:34 PM

Vezi postareaU1326, la Jan 19 2011, 02:22 PM, a spus:

Salut,

Felicitari pentru achizitii. Imi place cum arata MAS-ul. De unde l-ai luat? Am vazut ca si la acest model figurinele se vand separat.
Foarte posibil, o sa incerc sa-l iau si eu, desi acum ma intereseaza PT-ul mai mult. Cred ca vor arata foarte bine toate 4 intr-o colectie. A patra fiind Barchino.
Inca nu am vazut un kit review al MAS-ului, dar cred ca ar trebui sa incerci s-o usurezi cat mai mult (apropo de suruburile cu care e prinsa puntea). Ca acumulatori cred ca o sa mergi pe Li-Po. Pentru partea RC probabil vei vorbi cu baietii care se ocupa de Micro Boats :lol: pentru ca ei te pot ajuta destul de mult.
In rest, suppces, si asteptam poze.

Multumesc,
U-1326


Daca vrei sa te apuci de PT boat-ul de la ITALERi, te rog sa ma anunti si pe mine deoarece am kitul in asteptare. Eu vreau sa fac varianta de PT care a participat la debarcarea din Normandia, cu generalul Eisenhower pe punte(kit Tamiya), dar care presupune ceva scratch la catarg...si un al doilea tun de 37 mm, pe care nu l-am gasit inca separat.
Cam asa ar tb sa arate! Imagine atasata: p10100111.jpg Am o gramada de poze cu PT boat...asa ca imi doresc sa colaboram.
0

#8 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2011 - 10:27 PM

Azi am gasit din intamplare ceva foarte util navomodelistilor.......Imagine atasata: brass_flanged_porthole.jpg
Imagine atasata: brass_flanged_porthole2.jpg

Firma care le produce..JBModel.eu...are o gama foarte variata de accesorii.

Avand in vedere ca vedeta MAS 500 dispune de un numar de 11 hublouri...am comandat 11 buc. imediat, reperul RB048 08 costand doar 0,31 euro (Size: R=8mm; r=5mm; d=0.5mm). Voi reveni cu poze cand va sosi comanda!
0

#9 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 21 January 2011 - 02:29 PM

Sper ca aceasta poza sa fie de ajutor, in constructie. In prim plan poate vi vazut un submarin de buzunar, al marinei italiene cu baza la constanta, iar in planul secun se poate observa si o salupa torpiloare de felul celei prezentate pe acest topic.

Bafta mare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bundesarchiv_N_1603_Bild_289__Krim__Italienisches_Zwei_Mann_U_Boot.jpg

0

#10 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2011 - 05:35 PM

Multumesc mult ptr poza! E de o foarte buna calitate! Eu am gasit o poza cu vedetele italienesti la Galati...in drumul lor spre Marea Neagra...dar e de slaba calitate!
Imagine atasata: first_20italian_20MAS_20in_20Galatzi_harbour_20in_201942.JPG
Daca cineva este interesat de construirea unui submarin italian din clasa CB...am si eu ceva poze gasite pe net pe care le voi pune cu placere la dispozitie!
0

#11 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2011 - 11:34 PM

HELP!!!!
Avand in vedere ca astazi am primit motoarele...si din pacate numai o singura elice (Raboetch de 25 mm) va rog sa ma indrumati in vederea cumpararii unui accu LI-PO de 7,4 V, -2500 mAh..cat mai usor. Daca se poate ...astept cateva sugestii si ptr un incarcator cu detectie.
Pe aceasta vedeta, avand in vedere ca are 2 motoare, voi incerca sa adaptez electronica de la un tanc 1/16 Heng Long (am control proportional, numarul de canale imi permite si rotirea tunului.... am si sunet...toate integrate, cu avantajul unei greutati reduse). Singura problema o am cu accu, care cantaresc f f mult (ceea ce la tanc nu conteaza).
Dupa cateva probe in cada...am ajuns la concluzia ca se impune un accu li-po.....so please help!

Pana atunci visez la ....momentul descris in poza luata de pe net...
Imagine atasata: 596_ladoga.jpg
0

#12 Useril este offline   MUGUR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 14-December 08
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 26 January 2011 - 07:24 PM

Vezi postareaPGM69, la Jan 19 2011, 05:28 PM, a spus:

Kitul l-am achizitionat de la o firma de profil din Romania (Hobb....) la pretul de 450RON si ceva. Echipajul insa a costat cam mult...70RON. Prea putine figurine ... ceva accesorii pentru pus pe chei.... dupa parerea mea nu-si merita banii. O alternativa ar fi figurinele din rasina de la U-Models, din care eu am achizitionat doar capitanul.... Dar ca orice figurina de rasina ...pretul e de 15 euro, fara transport. Daca e cineva interesat, pot posta si poze cu echipajul, care la momentul acesta doarme linistit in cutie, fara sa stie ce il asteapta!


Salut, PGM69,

Kit-ul este si la magazinul MODELISM cu 450 ron, echipajul fiind gratuit (de la ITALERI- 6 figurine).
Am vrut sa comand si eu modelul, mai ales ca a luptat in Marea Neagra, dar am prea multe proiecte incepute si nefinalizate.

Succes in continuare!
0

#13 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2011 - 09:16 PM

PGM69, ce motoare folosesti mai exact? Eu as pune cel mult niste 280 dar nu de aero, adica cu turatie mare, ca alea consuma mult si se incalzesc prea tare. In plus, la turatie mare iti trebuiesc elici speciale care nu mai sunt "scale". Nu ai spus nici ce elice Raboesch ai comandat. Eu cred ca cele tip 162 sunt potrivite acestei vedete, dar nu am vazut inca manualul sau elicea originala de plastic a kitului. Elicile tip 162 merg pana la maxim 10 000 rpm.
Acumulator de 7,4V si 2500 mAh n-am gasit pe Autorc, dar e unul la Botosani. Daca esti din Bucuresti, poti sa-l comanzi prin Autorc si ai 3% reducere si livrare gratuita in shopul lor. Incarcatoare sunt bune asta si asta .

MUGUR, barca s-a ieftinit la 420 lei la d-nul Cristian Craciunoiu. Insa marinarii nu mai sunt.


0

#14 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 27 January 2011 - 11:08 AM

Salut,

Mai asteptam poze, pe masura ce lucrezi.
Sunt frumoase hublorile, dar nu sunt cam grele? Am impresia ca vei incerca s-o usurezi cat mai mult.
Abea astept sa am si eu cu cine iesi pe o balta, cu clasa asta.

Multumim ca postezi,
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#15 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2011 - 06:08 PM

Multumesc mult pentru informatii!
Elicele ...de fapt elicea pe care o am in acest moment este Raboetch RAB156-45 25 mm M2 D-Type propeller, si este un pic mai mare decat cea pe care o are kitul (20mm). Pentru o greutate cat mai mica am folosit arbori portelice Graupner cu filet M2. In poza am incercat sa prezint o comparatie intre elicea de plastic (forma originala) si cea metalica RAB care mi s-a parut mie cea mai apropiata ca forma.
Imagine atasata: 27012011354.jpg
0

#16 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2011 - 06:19 PM

Si o noua poza tot cu elicele....
Imagine atasata: 27012011355a.jpg

Pentru motorizare...am achizitionat 2 buc Graupner SPEED 300, de 50g fiecare, mai usoare decat cele tip 400 care au 75g, cu care era initial dotata electronica (luata de la un tanc 1/16 Heng Long).
Nu sunt sigur daca am luat ce trebuia...si cum nu am decat o singura elice ...testele vor putea fi efectuate cam peste vreo 10 zile, dupa ce va sosi si cea de-a doua elice de la AutoRC. Poate apar ochiuri de apa pe IOR....si se mai domoleste gerul! As vrea sa le testez inainde de a atasa definitiv suportii...ca cine stie daca nu tb schimbat ceva!
Imagine atasata: 27012011356a.jpg
0

#17 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2011 - 08:59 AM

Te-ai grabit cu alegerea elicilor. Ai ales un model pentru nave lente: yahturi cu motor vechi, yahturi cu panze si motor auxiliar, nave cu aburi si vase de pescuit clasice. Asa sunt descrise elicile 156 in catalogul Raboesch. Ba mai mult, sunt destinate sa se roteasca cu putine ture pe minut iar motoarele tale sunt exact pentru multe ture pe minut. Modelele "speed" sunt ptr aero. O sa consumi curent mult si ineficient.
Trebuia sa alegi elicile 162-01 si 162-02 care sunt speciale pentru nave rapide militare din WWII, sunt de 20mm diametru cu filet de M2. Erau mai apropiate ca aspect cu cele din kit si erau mai eficiente, dar atentie! Nu cu acele motoare "speed" ci cu niste motoare mai lente cum ar fi cele de la botosani: Motor Electric NAVY S 4.8 V cod 4109. Bonus: mai economiseai si ceva grame dar in special energie electrica care se putea materializa in acumulator mai mic/usor sau durata de mars mai lunga.
Stiu ca elicile 162 nu sunt inca afisate pe Autorc dar puteti sa le comandati. V-am mai spus sa consultati catalogul pdf nr. 2 de pe http://www.raboesch.com/ (Catalogue 2).


0

#18 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2011 - 12:19 PM

Multumesc pentru replay domnule NAVIAGATOR!
Am acasa si o elice din tipul 162, de 20mm, achizitionata pentru ITALERI LCVP..1/35.
Nu am poze cu ea..dar la comparatia ochioscopica palele nu difera . Sincer...intre tipul 162 si 156...ochiul meu nu percepe nici o diferenta de profil. Poate sa ma pacaleasc diferenta de diametru..una fiind de 20 mm si cealalta de 25mm. Avand mai multa experienta ca mine...va rog sa-mi spuneti si mie daca pot pune motoare de 4,8 v in locul celor de 7,2 V....fara sa ard ceva. Tin neaparat sa folosesc electronica disponibila..care imi ofera 7 canale...si sunet, inclusiv de mitraliera. Acesta a fost criteriul pentru care am ales SPEED 300...sunt pe 7,4V...si sunt mai usoare decat cele pe care le aveam eu...ce seamana cu POWER 400. Nu am gasit motoare mai mici care sa fie pe 7,4 v, iar turatia la speed 300, varianta aleasa de mine 12000 ture, e multa mai mica decat la alte motoare de 7,4V..peste 20000 ture. O sa mai caut motoare..de asta nu am lipit inca suporturile...pana nu fac probe.
Va rog sa ma mai indrumati...avand in vedere ca este prima mea conversie RC...pe care doresc sa o si termin.
0

#19 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2011 - 01:43 PM

Pune Speedurile. Alea de 4,8V sunt bune doar pana in 6V. Elicile 162 au suprafata palelor un pic mai mare si cu o forma usor diferita.


0

#20 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2011 - 09:05 AM

Vesti bune!!! Tocmai au sosit ....cele cateva piese metalice care vor impodobi vedeta!
In primul rand, scripetii sunt superbi...+functionali, deci voi putea sa fac carma mobila exact asa cum era in realitate.....guvernata nu prin angrenaje ci prin.....cabluri (sfori in cazul modelului).
Imagine atasata: 28012011367.jpg
0

#21 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2011 - 09:17 AM

O alta veste buna...hublourile se potrivesc perfect in gauri.
Si arata super...in razele soarelui (blitzului).
Imagine atasata: 28012011359.jpg
Sau..mai pe inserat....
Imagine atasata: 28012011363.jpg
Acum trebuie sa comand setul de vosele...pentru a trece la munca.
LIFECOLOR a scos un set dedicat ptr Regia Marina, care are 6 sticlute de vopsea acrilica....ce costa un pic cam mult....17 euro, fara transport.
0

#22 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 11:11 PM

Pentru a putea realiza luminile de navigatie....tinand cont ca felinarele laterale, situate pe lateralele cabinei timonierului au cam 3 mm patrati.........am cautat asiduu solutii!
Intr-un final...din noroc chior....am gasit un fel de led-uri de 2 mm patrati, in timp ce demontam/casam un telefon vechi.
Imagine atasata: 04022011376a.jpg
Si culmea...am gasit culorile necesare...verde + rosu!
Imagine atasata: 04022011373a.jpg

Totodata...am gasit 2 leduri albe...tot de 2 mm patrati...de la un telefon mobil care a facut baie in COLA. Imi poate spune cineva caracteristicile tehnice ale ledurilor - blitz de la NOKIA? Inca nu am reusit sa le fac sa se aprinda! O trebui un montaj electronic?

Asa arata cele doua leduri/blitz Nokia.....foarte utile la scara 1/35 daca as putea sa le fac sa se aprinda!
Imagine atasata: 04022011369a.jpg
0

#23 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 09:26 PM

Avand in vedere ca rutele nautice din IOR sunt permanent sub pericolul submarinelor operate de DILY, astazi am reusit sa finalizez lansatorul de grenade antisubmarine!
Cea mai mare problema a reprezentat-o separarea pieselor (foarte delicate) de culee. Am reusit sa rup axul manivelei cu care se lansau grenadele.......si mi-a luat ceva timp sa-l repar!
Daca modelul ar fi fost la o scara mai mare...1/24...se putea face foarte usor lansatorul sa functioneze. Dar la 1/35.....nu e imposibil...dar te limiteaza mult greutatea pieselor pe care le poti ambarca, fara sa transformi vedeta in submarin.
Imagine atasata: 06022011380a.jpg
Imagine atasata: 06022011382a.jpg
0

#24 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2011 - 08:44 PM

Dupa lungi cautari pe net...iata cum ar trebui sa arate lansatorul de grenade antisubmarin
Imagine atasata: lansator_as_la_MAS.jpg
Rog pe cei care mai detin poze cu vedetele italienesti sa-mi transmita si mie copii daca acestea nu se pot posta pe site.
Si poate ceva poze de la cei care mai lucraza la acest model...dupa informatiile mele ar mai fi prin Romania cel putin vreo 4 kituri. Multumesc anticipat!
0

#25 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 03:38 PM

Vesti bune pentru doritorii de nave la scara 1/35! Anul acesta..ITALERI va continua seria cu...vedetele torpiloare tip VOSPER!!! Cu putin efort si 2 kituri tot de la Italeri de SAS JEEP (penru a obtine cele 8 mitraliere)se poate realiza o macheta super..cu Lt Paparizu pe punte! Ca dimensiuni..e foarte apropiata de MAS 500.
Imagine atasata: italeri_10_of_24.jpg
0

#26 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:41 PM

Si acum ...lansatorul meu a primit si bombele de adancime!
Imagine atasata: launcher.jpg
Ar mai fi de instalat cele 2 cabluri..si e gata!
0

#27 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:46 PM

Si acum o sa prezint o zona care mi-a dat ceva de furca...si anume blindajul din metal instalat in prova vedetei.
Asa arata dupa prima finisare. Vopsirea arata ca nu am insistat destul asa ca....urmeaza o noua sesiune de smirgheluit.
Imagine atasata: 24022011400.jpg
0

#28 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:53 PM

Si acum..ancora. Am inlocuit ancora de plastic din kit cu una metalica. Dupa vopsire..arata cam asa>
Imagine atasata: anchor.jpg
Acum o solicitare! Va rog sa-mi spuneti daca ar mai trebuie adaugata un pic de rugina sau e OK asa.
Trebuie tinut cont ca pe vedetele torpiloare, ancora era folosita destul de rar.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
0

#29 Useril este offline   MUGUR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 14-December 08
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 March 2011 - 08:12 PM

MAS la Sevastopol (coletia Cristian Craciunoiu, www.modelism.ro -"una pe zi, in ficare zi")

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MAS%20copy.jpg

0

#30 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2011 - 05:14 PM

Pentru cei care vor sa vada cum arata o vedeta MAS 500 care a operat in Mediterana......din pacate doar ca model static.....am copiat acest link>
http://www.modelship...d=175015&page=1
Cat despre barcuta mea...sper ca duminica sa ies pe IOR pentru probe ...dupa ce am fixat definitiv axele portelice si provizoriu motoarele (2 Speed 300).
Atunci, functie de viteza pe care o va atinge, se va vedea daca configuratia aleasa de mine necesita imbunatatiri!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro