Modelism - RHC Forum: Hitec, Aurora9 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hitec, Aurora9

#91 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 August 2011 - 04:14 AM

Am rezolvat problema. Trebuia sa aduc la zi softul modulului de 2.4GHz. Acum are versiunea 3.0.
Totul merge ok.
0

#92 Useril este offline   mihaiagu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 07-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Cessna 182<br />Batranul Farnkestein

Postat 10 August 2011 - 07:45 AM

Salutare , salutare ,


Stiu ca s-a m-ai discutat , insa eu nu m-am lamurit inca ! Ma ajuta si pe mine cineva cu detalii despre acest Update al softului pentru Aurora 9 ?
Cum se face , de unde se i-a (de pe ce site) ?
Legatura intre soft (calculator) si statie cum se face ? (prin ceva cablu USB ? )
Care sunt avantajele unui soft updatat la zi ? mai multe mixsaje ? mai multe facilitati ?

Multumesc !
AERO

Yak 54 1.1m electric
Yak 54 1.4m/8cc benzina
SBACH 2.2m PilotRC/DLE55RA
Sbach 2.2m PilotRC,Kit
BREEZE PRO - indoor
Lazy BEE - 1.5cc
Aeromodel Ehawk-1500,Kit

RX / TX
HITEC AURORA 9
0

#93 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 10 August 2011 - 10:57 AM

Update-urile se fac prin interfata de programare HPP-22, care se conecteaza cu ajutorul unui cablu USB la PC si jack la statie.
Trebuie doar sa ai conexiune la net, restul e simplu. Updatezi soful de statie, modul si receptoare.
Ce-ti aduce in plus? Cateva facilitati legate de alarme, display, sensori de telemetrie (pe care eu le gasesc folositoare) s.a.m.d.
Mixaje cred ca nu mai ai nevoie din moment ce statia iti permite sa faci ce mixaje vrei tu, pe langa cele predefnite.
0

#94 Useril este offline   mihaiagu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 07-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Cessna 182<br />Batranul Farnkestein

Postat 10 August 2011 - 08:29 PM

Vezi postareaIce9, la 10 August 2011 - 10:57 AM, a spus:

Update-urile se fac prin interfata de programare HPP-22, care se conecteaza cu ajutorul unui cablu USB la PC si jack la statie.
Trebuie doar sa ai conexiune la net, restul e simplu. Updatezi soful de statie, modul si receptoare.
Ce-ti aduce in plus? Cateva facilitati legate de alarme, display, sensori de telemetrie (pe care eu le gasesc folositoare) s.a.m.d.
Mixaje cred ca nu mai ai nevoie din moment ce statia iti permite sa faci ce mixaje vrei tu, pe langa cele predefnite.

Multumesc de raspuns , m-ai mai luminat si eu .
De unde poate fi achizitionata aceastainterfata ? Exista si pe la noi prin tara ?
AERO

Yak 54 1.1m electric
Yak 54 1.4m/8cc benzina
SBACH 2.2m PilotRC/DLE55RA
Sbach 2.2m PilotRC,Kit
BREEZE PRO - indoor
Lazy BEE - 1.5cc
Aeromodel Ehawk-1500,Kit

RX / TX
HITEC AURORA 9
0

#95 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 10 August 2011 - 08:58 PM

Vezi postareamihaiagu, la 10 August 2011 - 08:29 PM, a spus:

Multumesc de raspuns , m-ai mai luminat si eu .
De unde poate fi achizitionata aceastainterfata ? Exista si pe la noi prin tara ?


Vezi la Phoenix sau la Hobby RC.
0

#96 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2011 - 10:25 PM

sambata am ramas fara comenzi pe avion. cauza, neglijenta din partea mea. am avut noroc cu caru ca avionu a scapat intreg.
ce s-a intamplat? zburam eu frumos, duc avionu in stanga, mult mult, si dau sa il intorc; canci, nimik, nu mai raspundea, incep sa mestec in stickuri, nimik; intorc statia spre avion,mestecand; si-a revenit, incepe sa faca tumbe, modelul foarte departe si foarte mic, nu as putea sa spun cum l-am scos, dar l-am scos; am venit imediat la aterizare tremurand tot. verific conexiunile din avion, totul ok. ma asez si gandesc.
cauza : proasta amplasare a antenelor de la receptorul optima 9. ambele paralele pe axa fuselajului. cand avionul s-a dus mult in stanga, varful antenei statiei s-a suprapus cu varful antenelor receptorului(ca in poza) , deci minimum minimorum de receptie semnal.
Fisier atasat  antene.png (4.31K)
Number of downloads: 92
morala: asezati antele perpendicular in avion. pt cei cu o singura antena, incercat sa nu ajungeti in situatia de mai sus si faceti update la receptoare. ultima versiune de soft aduce corectii la modul de reset cand pierde semnalul, revenirea zic ei se face mai repede :drinks:
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#97 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 August 2011 - 08:23 AM

Totul e bine cand se termina cu bine - era prea pacat sa se fi pierdut " bunaciune " de model si sigur nu ai mai fi stiut nici cauza - ramanea la stadiu de presupuneri !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#98 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 August 2011 - 01:14 PM

Sa fie vorba de versiunea pentru Europa? Cele de aici sa aibe putere mai mare in antena?
Multa bafta.
0

#99 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2011 - 02:56 PM

Vezi postareadan_mitea, la 29 August 2011 - 01:14 PM, a spus:

Sa fie vorba de versiunea pentru Europa? Cele de aici sa aibe putere mai mare in antena?
Multa bafta.

nu stiu, cert e ca si-a revenit atunci cand atena statiei a ajuns perpendicular pe antenele receptorului. ma bucur ca am scapat, si sper sa nu mai repet experienta :(
am pus aici ca sa aduc la cunostinta tuturor, sa aibe grija
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#100 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 August 2011 - 03:19 PM

La receptoarele pentru Aurora nu este aceeasi regula ca la cele de la Futaba unde antenele receptorului trebuiesc asezate la 90 grade intre ele ?

P.S.

Eu la cele Futaba am creat dintr-un material plastic foarte subtire ( transparent ) cum ar fi cel de la canopie sau din autocolant ( Oracal ) un triunghi dreptunghic ( un "echer" ) .
Coltul triunghiului de 90 grade se pozitioneaza intre cele doua antene langa receptor iar firele antenelor le am lipit pe cele doua laturi ale triunghiului ( echerului )cu autocolant .
Laturile triunghilui din motiv de spatiu nu sunt lungi ci de doar 30 - 40 mm dar asigura asezarea firelor de antena in continuarea acelor laturi deci se exclude posibilitatea ca din graba sau din miscarea lor in zbor sa se apropie si sa devina paralele.

O sa pun si o poza !

Fisiere atasate


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#101 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2011 - 04:33 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 August 2011 - 03:19 PM, a spus:

La receptoarele pentru Aurora nu este aceeasi regula ca la cele de la Futaba unde antenele receptorului trebuiesc asezate la 90 grade intre ele ?

ba da; acum asa sunt asezate :(
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#102 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2011 - 05:36 PM

Suna rau.

Nu ai fuselaj din carbom (din ce tin eu minte) si nici avion de 3m. Zburat departe nu e chiar atat de departe. In mod normal nu trebuia sa se intample asta.

Sa nu fie altceva (gen scurt, contacte, zic si eu). Nu trebuia sa-ti spuna telemetria ca ai probleme ?

Vezi postareahash84, la 29 August 2011 - 02:56 PM, a spus:

nu stiu, cert e ca si-a revenit atunci cand atena statiei a ajuns perpendicular pe antenele receptorului. ma bucur ca am scapat, si sper sa nu mai repet experienta :(
am pus aici ca sa aduc la cunostinta tuturor, sa aibe grija

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 August 2011 - 05:37 PM

0

#103 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 29 August 2011 - 06:53 PM

Vezi postareastiganas, la 29 August 2011 - 05:36 PM, a spus:

Suna rau.

Nu ai fuselaj din carbom (din ce tin eu minte) si nici avion de 3m. Zburat departe nu e chiar atat de departe. In mod normal nu trebuia sa se intample asta.

Sa nu fie altceva (gen scurt, contacte, zic si eu). Nu trebuia sa-ti spuna telemetria ca ai probleme ?

De aceeasi parere. Poti si sa-i innozi antenele in funtitza, si tot ai minim 500 de metri in aer la receptoarele alea...
PS. Si eu am adoptat tot metoda aratata de RD, cu niste tuburi de plastic, dar pe toata lungimea, care le pozitioneaza si le apara si de coltzii pisicii. (nu e gluma!)

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 29 August 2011 - 06:57 PM

0

#104 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 August 2011 - 07:11 PM

Vezi postareastiganas, la 29 August 2011 - 05:36 PM, a spus:

Suna rau.

Nu ai fuselaj din carbom (din ce tin eu minte) si nici avion de 3m. Zburat departe nu e chiar atat de departe. In mod normal nu trebuia sa se intample asta.

Sa nu fie altceva (gen scurt, contacte, zic si eu). Nu trebuia sa-ti spuna telemetria ca ai probleme ?



Tare rau asta cu telemetria ... am vrut sa zic si eu , dar m-am abtinut ca poate iar supar pe cineva .....

P.S,

Posibil in cazul telemetriei ca in momente de "varfuri" pe anuminiti senzori sa apara blocaj pe ceilalti - in cazul de fata a primat umiditatea din pampersi ! :( :)

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 August 2011 - 07:11 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#105 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 29 August 2011 - 07:45 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 August 2011 - 07:11 PM, a spus:

Tare rau asta cu telemetria ... am vrut sa zic si eu , dar m-am abtinut ca poate iar supar pe cineva .....

P.S,

Posibil in cazul telemetriei ca in momente de "varfuri" pe anuminiti senzori sa apara blocaj pe ceilalti - in cazul de fata a primat umiditatea din pampersi ! :( :)

....sigur ca DA doar e AURICA NINE....
0

#106 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2011 - 08:41 PM

Vezi postareastiganas, la 29 August 2011 - 05:36 PM, a spus:

Nu trebuia sa-ti spuna telemetria ca ai probleme ?

nu am telemetrie :(. proiectul pe care l-am inceput nu e pus pe avion

Vezi postareaAG-74-HESS, la 29 August 2011 - 06:53 PM, a spus:

Si eu am adoptat tot metoda aratata de RD, cu niste tuburi de plastic, dar pe toata lungimea, care le pozitioneaza si le apara si de coltzii pisicii. (nu e gluma!)

acum si eu :)
raman la parerea ca de la pozitionarea proasta s-a intamplat ce s-a intamplat. cand am intors statia spre avion si-a revenit.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#107 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 29 August 2011 - 10:41 PM

Ma indoiesc...am asezat antena de pe optima 6 si 7 in toate pozitiile posibile , in aeromodel sau in afara lui, perpendicular, paralel sau chiar tangent daca vrei, antenele de la optima 9 la fel, nu am avut NICIODATA o problema cu semnalul (pe nici unul din cele 12 receptoare). Verifica sa nu fie altceva.:drinks:
0

#108 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 08:43 AM

am dat bobarnace la tot ce se putea, receptor, ubec, am tras de fire. nimik.
nu le am cu transmisia in 2.4 ghz, pot spune doar asta. conexiunea mea wifi din casa depinde foarte extraordinar de mult de pozitia antenelor. am o latime de banda intre 350 - 2000 KB, totul in functie de cum asez antenele. incerc dumunica sa refac experimentul, sa vedem ce iese
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#109 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 30 August 2011 - 09:06 AM

Vezi postareahash84, la 30 August 2011 - 08:43 AM, a spus:

am dat bobarnace la tot ce se putea, receptor, ubec, am tras de fire. nimik.
nu le am cu transmisia in 2.4 ghz, pot spune doar asta. conexiunea mea wifi din casa depinde foarte extraordinar de mult de pozitia antenelor. am o latime de banda intre 350 - 2000 KB, totul in functie de cum asez antenele. incerc dumunica sa refac experimentul, sa vedem ce iese


Da nu poti incerca o corespondenta cu producatorul si eventual sa confirme sau sa infirme importanta pozitiei antenelor - asta daca nu e scrisa in manualele statiei sau a receptorului ? -

P.S.

Eventual trimisa in service desi e mai greu ?
Pune receptorul pe o spuma care nu valoreaza asa mult si fa teste la greu.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#110 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 30 August 2011 - 09:38 AM

Uite aici ce face sistemul, fara antena boda...:clapping:
0

#111 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 30 August 2011 - 10:13 AM

Vezi postareahash84, la 28 August 2011 - 10:25 PM, a spus:

sambata am ramas fara comenzi pe avion. cauza, neglijenta din partea mea. am avut noroc cu caru ca avionu a scapat intreg.
ce s-a intamplat? zburam eu frumos, duc avionu in stanga, mult mult, si dau sa il intorc; canci, nimik, nu mai raspundea, incep sa mestec in stickuri, nimik; intorc statia spre avion,mestecand; si-a revenit, incepe sa faca tumbe, modelul foarte departe si foarte mic, nu as putea sa spun cum l-am scos, dar l-am scos; am venit imediat la aterizare tremurand tot. verific conexiunile din avion, totul ok. ma asez si gandesc.
cauza : proasta amplasare a antenelor de la receptorul optima 9. ambele paralele pe axa fuselajului. cand avionul s-a dus mult in stanga, varful antenei statiei s-a suprapus cu varful antenelor receptorului(ca in poza) , deci minimum minimorum de receptie semnal.
Atasament antene.png
morala: asezati antele perpendicular in avion. pt cei cu o singura antena, incercat sa nu ajungeti in situatia de mai sus si faceti update la receptoare. ultima versiune de soft aduce corectii la modul de reset cand pierde semnalul, revenirea zic ei se face mai repede :clapping:


Nu cred ce zici tu. 250 m sunt putini ... Da, ai pierdut semnalul dar nu din cauza antenelor puse aiurea ci din cauza ca ai o buba undeva.. ori curentu ori modulul de emisie.. Imi vine foarte greu sa cred ca la aurora pierzi semnalul dupa 250 de m.. fara fuselaj de carbon . Daca ai planor .. fiecare zbor e deja o aventura.. nu cred.

Daca nu ma insel florin a facut un zbor FPV in bucuresti la aproape 1 km... crezi ca mai conta cum sunt pozitionate antele alea mititele de la futaba ? Daca nu ma insel era in parcul izvor cu un easy glider ceva..
DT
0

#112 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 12:19 PM

Vezi postareaZOD, la 30 August 2011 - 10:13 AM, a spus:

Nu cred ce zici tu. 250 m sunt putini ... Da, ai pierdut semnalul dar nu din cauza antenelor puse aiurea ci din cauza ca ai o buba undeva.. ori curentu ori modulul de emisie..

totul merge perfect after....

Vezi postareaZOD, la 30 August 2011 - 10:13 AM, a spus:

Daca nu ma insel florin a facut un zbor FPV in bucuresti la aproape 1 km... crezi ca mai conta cum sunt pozitionate antele alea mititele de la futaba ? Daca nu ma insel era in parcul izvor cu un easy glider ceva..

din parc de la izvor a ajuns aproape de piata natiunile unite, in dreptul gemenilor. distanta maxima 800m, ca stau in zona. acolo a pierdut comanda la statie. mai avea video, dar avionu nu prea mai raspundea la comenzi. i-a luat alex sistemul de receptie fpv cu baterie and shit si au plecat spre avion (au inaintat vreo 15m) si au recapatat receptia si au adus avionul inapoi. cam atat. abia astept sa incerc sa reproduc conditiile date. duminica sper sa ajung sa testez.
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#113 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 30 August 2011 - 01:07 PM

Vezi postareahash84, la 30 August 2011 - 12:19 PM, a spus:

totul merge perfect after....


din parc de la izvor a ajuns aproape de piata natiunile unite, in dreptul gemenilor. distanta maxima 800m, ca stau in zona. acolo a pierdut comanda la statie. mai avea video, dar avionu nu prea mai raspundea la comenzi. i-a luat alex sistemul de receptie fpv cu baterie and shit si au plecat spre avion (au inaintat vreo 15m) si au recapatat receptia si au adus avionul inapoi. cam atat. abia astept sa incerc sa reproduc conditiile date. duminica sper sa ajung sa testez.



Pai bre.. 800 m nu sunt 250 .. si in conditiile radio din bucuresti unde ai 1000 de wifi ai casa poporului unde STS-ul are o gramada de antene.. Nu se poate ce zici tu. Ai o problema la receptor sau radiocomanda..
DT
0

#114 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 30 August 2011 - 01:20 PM

Ce este rau este ca poate fi acel gen de " defect " care apare pentru scurt timp si dispare pentru mai mult timp tocmai cand te apuci de verificat - ca atunci cand ajungi la usa dentistului si nu te mai doare nimic .

Te "pandeste" cand ai pus receptorul in cel mai bun model si te altoieste in timpul ala scurt .

Ramane de facut teste dar tot la service m-as gandi daca nu e imposibil de trimis .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#115 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 30 August 2011 - 04:54 PM

Hash, traiti-ar, daca vrei sa refaci conditiile in care ai pierdut receptia, plsss... nu cu Suhoiul. iti dau aripa si poti sa faci ce teste vrei. mie mi se pare un pic ciudat ce zici tu. la futaba, de ex., pana acum 1 luna, eu nu am pus antenele la 90gr. nu ca nu stiam ce si cum, dar lenea si-a spus cuvantul. dar nici nu am pierdut receptia. acum stau si ma gandesc si la alte cauze... dar vb la tel cel mai bine.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#116 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 31 August 2011 - 05:33 PM

Salut daca mi s-a defectat un servo si era cuplat la receptorul optima 7 de ce nu-mi mai da semnal la altu nou ? Se poate face ceva are protectie receptorul s-au s-a dus draqu portul ??? Stie careva sau ma face un receptorul de vreo 350 de lei <_<
0

#117 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 06:06 PM

Cred ca s-a dus dracu portul.

Despre problema avuta de Hash: Daca a fost din cauza semnalului, putem verifica: punem antenele la fel, luam modelul in brate, alergam 300m si vedem daca avem comenzi. Daca ajungem la 500m si inca avem comenzi, buba trebuie cautata in alta parte.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#118 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 06:47 PM

Vezi postareaMLGore, la 31 August 2011 - 06:06 PM, a spus:

Despre problema avuta de Hash: Daca a fost din cauza semnalului, putem verifica: punem antenele la fel, luam modelul in brate, alergam 300m si vedem daca avem comenzi. Daca ajungem la 500m si inca avem comenzi, buba trebuie cautata in alta parte.

exact, asta incerc si eu sa explic la lume. da eu ma gandeam sa las modelu pe loc si sa plec cu statia :drinks:
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#119 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 31 August 2011 - 08:29 PM

am resetat receptorul si emitatorul si si-a revenit ! Bafta in continoare la zburatoare.
0

#120 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2011 - 08:27 PM

gata mah baieti, am elucidat misterul. bagat azi statia in mod de test range si am mers un pic pe camp. baietii au ramas in urma la avion. si ghici ce? la limita distantei, daca antenele receptorului si antena statiei formau o dreapta (situatia de sapt trecuta, explicata in desenul de mai sus) semnal canci. intorceam un pic statia, pac semnal :rolleyes:
deci nu are absolut nici o problema statia. merge brici tot sistemul. eu am fost de vina. citez pe colegul stiganas : "daca puneai o maimuta sa iti aseze antele in avion era mai bine, ca sigur ea nu le aseza paralele".
deci cu luare aminte!
la orice statie in 2.4 ghz, cand antena receptorului si antena statiei formeaza o dreapta, semnalul este minim si se poate pierde modelul!

Aceasta postare a fost editata de hash84: 04 September 2011 - 08:30 PM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro