Modelism - RHC Forum: prins willem - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

prins willem proiect nou

#61 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 13 October 2011 - 08:06 PM

am inteles.spor la lucru in continuare.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#62 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 21 October 2011 - 03:32 PM

:yahoo: Pt ca tocmai am aflat ca si corpul meu lucreaza in secret la un proiect nou si anume pietre la rinichi, vreau sa postez alte piese mici acum cat am timp pana la urmatoarea colica renala :rofl:, si poate in curand intreagul morman de piese necesar pt pupa.
Sa fiti iubiti!
0

#63 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 21 October 2011 - 03:33 PM

Scuze am apasat gresit si nu am pus pozele...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04569.JPG
  • Imagine atasata: DSC04567.JPG
  • Imagine atasata: DSC04568.JPG
  • Imagine atasata: DSC04570.JPG
  • Imagine atasata: DSC04566.JPG

0

#64 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 21 October 2011 - 03:39 PM

Chestiile alea ca niste pestisori eu i-am facut delfini pt ca nu stiu exact ce sunt aia din plan

Fisiere atasate


0

#65 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 October 2011 - 09:25 AM

Foarte frumos lucrat felicitari ,si o intrebare pentru tine , ma intereseaza vopseaua aceia aurie de unde ai procurato si cum se numeste.Multa multa sanatate si pentru proiectul rinichilor iti recomand berea. Toate cele bune ;)

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 22 October 2011 - 09:25 AM

0

#66 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 22 October 2011 - 10:33 AM

Multumesc! Vopseaua este de la revell iar pe capac e trecut numarul 94. Pe ###### gasesti o lista de magazine din toata tara si tot pe site-ul lor aici http://www.######/st...&grp=1503&pag=4 o gasesti exact pe aceea gold.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04573.JPG

0

#67 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 22 October 2011 - 09:20 PM

Colega felicitari pentru munca depusa (dar numai pentru efort) , pe viitor daca vei incepe o alta nava i-ti recomanda sa folosesti materiale fara fibra si o sa vezi diferenta ca de exemplu, prun, corcodusi, buxus(sculpuri , punti) sau chiar corn . Si mai intreaba si tu pe forum cum se fac de exemplu bocaportii sau alte lucruri importante.
Numai bine si spor la treaba.
0

#68 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 22 October 2011 - 09:26 PM

pentru dj.bobo in loc de vopsea aurie care pote sa umple lemnul , mai bine cauti pe internet pigment de exemplu la adresa http://www.shopmania...idefat-18576251 care este ca un praf si se poate aplica su pensula sau cu buricul degetului. O sa vezi la momentul potrivit.
Spor la treaba
0

#69 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 23 October 2011 - 08:47 AM

Barcuta, cum am mai spus si in alte dati, exista niste motive, cauze sau lipsuri care m-au determinat sa fac nava in acerst fel si din aceste materiale iar bocaportii crede-ma ca stiu cum se fac si cei pe care i-am facut se pot dezlipi usor numai ca eu nu vad nimic in neregula cu ei poate doar lemnul din care sunt facuti dar repet aici nu am gasit nici macar furnir, numai balsa, nu am circular deci cred ca astia vor ramane pe nava.
Spor!
0

#70 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 23 October 2011 - 08:06 PM

Vezi postareadoctoru-marean, la 23 October 2011 - 08:47 AM, a spus:

Barcuta, cum am mai spus si in alte dati, exista niste motive, cauze sau lipsuri care m-au determinat sa fac nava in acerst fel si din aceste materiale iar bocaportii crede-ma ca stiu cum se fac si cei pe care i-am facut se pot dezlipi usor numai ca eu nu vad nimic in neregula cu ei poate doar lemnul din care sunt facuti dar repet aici nu am gasit nici macar furnir, numai balsa, nu am circular deci cred ca astia vor ramane pe nava.
Spor!

bocaportii normal se fac prin imbinarea baghetelor si mai exact o sa atasez niste poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC07037.JPG
  • Imagine atasata: DSC07041.JPG
  • Imagine atasata: DSC07042.JPG

0

#71 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 24 October 2011 - 03:38 PM

Vezi postareabarcuta, la 23 October 2011 - 08:06 PM, a spus:

bocaportii normal se fac prin imbinarea baghetelor si mai exact o sa atasez niste poze.

Ok. Ti-am zis doar ca stiu. Uita-te te rog pe pagina 2 a topicului si ai sa gasesti un fisier atasat care explica de ce i-am facut asa. Acuma nu stiu dc e corect sau nu, detaliul l-am gasit in cartea lui Herman Ketting in care e destul de detaliat descris acest model.
Bafta!
0

#72 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 24 October 2011 - 08:30 PM

Inca urmaresc topicul... dar inca nu sunt pregatit sa incep de la 0, dar pe masura ce inaintez in ale modelismului, sper sa ma descurc intr-o buna zi :good:

Spor la munca in continuare si sa continui cu detaliile despre cum ai facut diferite piese ... sa afle si cei ca mine 8))
0

#73 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 24 October 2011 - 08:40 PM

atata timp cat o sa ne incurajam doar asa de dragul artei nu vom face nimic si va iesi o varza.bocaportii arata ca si puntea...urat, si aceste detalii strica poate munca la model, iar celelalte detalii care probabil sunt mai bine facute nici nu mai conteaza.nu este greu sa iti confectionezi un sablon pentru a taia baghetele si apoi sa te apuci de bocaporti.sunt de parere ca daca tot te-ai apucat sa faci ceva,si mai deschizi si topic aici,pai atunci fa asa cum trebuie...nu de alta ,dar mai sunt si incepatori si uitandu-se la acest topic ,vor incepe sa gaseasca scuze pentru greseli.spor la lucru.

Aceasta postare a fost editata de stamate: 24 October 2011 - 08:41 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#74 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 25 October 2011 - 05:16 PM

Deci sa inteleg ca exista un satandard universal pt bocaporti si ceea ce e prezentat in carte este gresit. Ok am sa mai caut inainte de a lua decizia de a-i schimba.
Numai bine!
0

#75 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 25 October 2011 - 06:11 PM

nu exista un standard ...eu m-am referit la altceva.nu trebuie sa ridicam in slavi pe cineva doar pentru ca face o macheta,ci sa incercam sa il corectam(daca ne permit cunostintele in domeniu).asta e tot...spor la treaba.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#76 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 25 October 2011 - 06:40 PM

Vezi postareastamate, la 25 October 2011 - 06:11 PM, a spus:

nu exista un standard ...eu m-am referit la altceva.nu trebuie sa ridicam in slavi pe cineva doar pentru ca face o macheta,ci sa incercam sa il corectam(daca ne permit cunostintele in domeniu).asta e tot...spor la treaba.

ok. inteleg foarte clar si mai mult asa si trebuie insa ce am postat eu pe pagina 2 ca fisier atasat referitor la bocaportii acestui model ce reprezinta oare? S-a uitat cineva inainte sa ma corecteze? Si daca s-a uitat poate sa spuna ce reprezinta?
0

#77 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 25 October 2011 - 06:49 PM

pai acolo chiar tu ai afirmat ca,mie unul,si asta este neavand circular ,ai preferat sa ii faci in varianta actuala...mie unul,si asta este doar parerea mea personala,bocaportii in aceasta varianta mi se par inestetici(ca sa nu spun urati).si exact cum am spus si mai sus,bocaportii si puntea strica aspectul unei nave care este destul de frumoasa si la care probabil pui ceva pasiune.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#78 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 25 October 2011 - 06:58 PM

Dupa o scurta ocheada prin arhiva am gasit urmatorul model de bocaporti in planurile celor de la anatomy (si daca ei nu stiu atunci cine?). Eu cred ca ar trebui facuti in acest fel si nu prin metoda unirii baghetelor tip piepen pe care toate kit-urile de lemn o folosesc. Pana acum pe forum nu am vazut inca pe numeni sa-i faca in acest fel iar daca incepatorii vor sa invete ceva corect ar trebui sa o faca dupa acest tip de planuri si nu dupa cele de kit. Am postat lucrarea pe forum nu pentru a da lectii incepatorilor pt ca nu sunt nici profesor, nici campion nici altceva care sa ma indreptateasca sa fac acest lucru iar incepatorii nu trebuie sa ia de bun tot ce e postat aici. Criticile sunt intotdeauna binevenite pt ca de fapt din asta invat ceva mai degraba decat dintr-o lauda. Inchei aici cu speranta ca nu am suparat pe nimeni.
Spor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04576.JPG
  • Imagine atasata: DSC04577.JPG

0

#79 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 25 October 2011 - 07:01 PM

I-am facut asa pt ca i-am gasit reprezentati asa si nu pt ca mi-am imaginat eu.Mi-a convenit asa totusi. Si intradevar nu sunt chiar frumosi.
Cu bine!
0

#80 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 26 October 2011 - 07:52 AM

Vezi postareadoctoru-marean, la 25 October 2011 - 07:01 PM, a spus:

I-am facut asa pt ca i-am gasit reprezentati asa si nu pt ca mi-am imaginat eu.Mi-a convenit asa totusi. Si intradevar nu sunt chiar frumosi.
Cu bine!


Colega! chiar nu stiu din ce carete ai luat asta dar mai intai trebuie sa te uiti in ce an era metoda aceeasta de constructie si din ce an ete nava ta , fiindca metodele de constructie difere putin cate putin de la secol la secol. asta trebuie sa ai in vedere fiindca nu la toate navele pe care le vezi sunt facute in acelasi stil. Daca ai posibilitatea cauta harta Historic of Vessels si acolo iti va da toate exemplele de bocaporti pe secole , ca sa te convingi si tu ce si cum se face. Credema ca nava pe acre ai lucrato , bocapotii se faceau stil pieptane. Nu vreau sa ma laud dar am experianete de campionate mondiale si europene.
Noi suntem aiceea doar pentru a ajusta micile greseli care se ivesc in constructia unui model. Ceea ce ma ducur esteca exista vointa din partea voastra, dar haideti sa facem modelele asa cum trebuie nu doar de dragul de a le face
Spor la lucru.
0

#81 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 26 October 2011 - 10:32 AM

http://www.shipmodel..._willem/1_b.jpg
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#82 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 26 October 2011 - 04:31 PM

Barcuta! Spune si autorul cartii pe care ai mentionat-o, sa o gasim mai usor...
0

#83 Useril este offline   doctoru-marean 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 15-January 11
  • Gender:Male
  • Location:craiova
  • Interests:Navomodelism Nave de razboi cu vele, motociclism, tir, pescuit, etc

Postat 26 October 2011 - 04:54 PM

Ok daca zici ca ai participat la mondiale inseamna ca stii tu ce stii asa ca promit ca am sa modific bocaportii. Detaliul dupa care m-am luat l-am gasit in cartea lui Herman Ketting Prins Willem in care sunt prezentate doua modele ale navei unul construit la un an dupa ce a fost facuta nava si altul in 1978 si care prezinta ceva diferente intre ele. Stiu si modelul prezentat de stamate dar si acela este o alta reprezentare diferita de a mea. Barcuta unde pot gasi harta historic of vessels? ai un link?
Spor!
0

#84 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 26 October 2011 - 07:13 PM

Daca am fost la campionate asta nu inseamna ca eu le stiu pe toate , incerc sa ajut cu ceea ce stiu ....dar cea ce ma intereseaza este calitatea si finetea lucrarii, ceea ce nu am vazut la multi. multi fac modelele orice materiale care le cad in mana. cat despre autorul cartii nul stiu, inca o caut pe net , fiindca eu nu sunt acasa. dar intr-o saptamana ajung acasa si o sa va dau mai multe date despre carte.
Cu stima si spor la treaba
0

#85 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 26 October 2011 - 11:35 PM

i-mi cer scuze pentru intarziarea informatiilor. Cartea se numeste "Historic Ship Models" si este de Wolfram zu Mondfeld . O sasiti si pe http://www.amazon.co...d/dp/0806957336

Numai bine
0

#86 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 27 October 2011 - 08:03 PM

Ehhh... barcuta, barcuta! pe tungsten zum pferden asta il am. Mersi. Am crezut ca e altceva.deh, historic of vessel suna altfel.succesuri.
0

#87 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 28 October 2011 - 07:04 AM

Degeaba o ai daca nu stii ce este in carte....
0

#88 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 28 October 2011 - 08:20 AM

Cine a spus ca nu stiu? Testul de verificare a cunostintelor il facem in privat, daca doresti, si cu identitatea "pe masa", mondialule!Scuze de off topic, dom'doctor, trebuia sa raspund!
0

#89 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 28 October 2011 - 09:51 AM

Vezi postareadoctoru-marean, la 24 August 2011 - 07:30 PM, a spus:

...si inca o poza

brv o bijuterie
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#90 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 28 October 2011 - 10:00 AM

Vezi postareaNtz, la 28 October 2011 - 09:51 AM, a spus:

brv nava este o bijuterie

Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro