Modelism - RHC Forum: CNC low budget - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC low budget

#1 Useril este offline   dudescuman 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-January 11

Postat 10 January 2011 - 05:33 PM

Salut
Ma gandesc serios sa costruiesc un cnc pe 3 axe. M-am documentat
si am gasit cateva proiecte... Am descoperit si o idee interesanta
de a transforma un scanner si o imprimanta intr-un cnc. (nu prea am bani de investit)
Am nelamuriri despre partea electrica si software.
Vreau sa stiu ce implica partea electrica... Daca imi puteti estima un cost..
Sunt nedumerit pentru ca am gasit aici pe forum pe cineva care spunea ca partea electrica
se realizeaza "cu maruntis" dar am gasit si persoane care spuneau ca este cam cea mai costisitoare parte..
In privinta softului... ele se pot adapta pentru masina.. sau trebuie pacuta si ceva
parte de programare?

Multumesc
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 January 2011 - 06:49 PM

Nu e cea mai costisitoare parte, e o parte care aproape ca are pret fix indiferent ce vrei sa faci. Daca vrei cu maxim jumate de pas gasesti de pe la 15-20 euro in sus electronica pentru un motor, si daca vrei cu micropasire mai pui ceva peste, dar pana in dublu. Cel mai simplu e sa urmaresti magazinele online cu produse si-ti faci singur o parere despre preturi si mai vezi ofertele de pe forum. Nu stiu sigur daca este ce banuiesc eu, dar tocmai avea Sofian o oferta pentru cineva la un pret deosebit de bun. Urmareste vanzarile si mai afli si de pe acolo cate ceva. De esemplu daca vrei sa faci ceva sa poti arata cuiva, pui 50 euro electronica si cam tot atat motorul. Adica 300 euro doar actionarea electrica (motoare si electronicile pentru ele). Si aici intra sau nu cuplajele, cablurile, conectorii, suportul de cablu, depinde de experienta. La asta adaugi partea de ghidare cu suporti, glisiere..., partea de transmitere a miscarii la glisiere (carucior, sanie sau cum vrei sa-i spui), ceva pentru structura mecanica, si nu in ultimul rand motorul de frezare.

Cred ca la partea electrica ar fi bine sa ramai pe controler care primeste pasi si directie ca alea chiar low cost cu circuite integrate cu porti logice si o bucatica de darlington in coada sunt de regula cu 4 intrari, iti cam ocupa portul paralel si nu prea gasesti soft pentru ele. Si chiar daca ar fi cu pasi si directie, au destule limitari. Citeste cat mai mult despre ele si te lamuresti usor cam ce poate fiecare. Acum gasesti mai usor electronici cu circuite dedicate, aproape complete, dar tot se aduna ceva euro si pentru alea. Nu-i simplu nici macar sa faci singur varianta cu L297/L298. Ca daca dai pe piese cat dai ca nu stii de unde sa le iei ieftin, mai pui transportul si munca ta de vreo 2 ori (ca sa nu zic direct de piese arse sa nu te descurajez), iesi cam tot cat un modul gata facut.
Daca mergi pe ideea asta si cuplajele le poti face in loc sa le cumperi. Daca ai unde, si ieftin sau moka, altfel platesti si pentru ele.
Erau niste pagini pe net cu scheme simple dar cred ca si rezultatele sunt cam tot pe acolo. Reglezi greu curentul prin motoare, nu prea iti ofera multe. Totusi merg.

Pe de alta parte, ar fi buna o electronica cu micropasire, ca doar la jumate de pas si pe curele sau pe firisorul ala de sarma de la scaner nu obtii mare precizie. Depinde pana unde vrei sa mergi sau ce vrei sa faci cu scula. Gaurire poate ar merge, dar frezare din 3 imprimante montate intre ele, parca e mai greu. Daca e pentru joaca, ia-o treptat si construieste bine de la inceput. Din imprimanta pe curea nu scoti mare lucuru, dar nu-i imposibil.
Poti pleca orientativ de la 20 euro pentru fiecare motor (daca vrei sa cumperi ceva gata facut) si poate vreo 10 euro motorul, daca iei SH de pe undeva. Scapi de motoare daca ai tu, asa cum ziceai. Eu zic ca pentru joaca o sa cam dai 100 euro pe partea de actionare, ca la inceput e mai greu. Nu ca nu poti face o electronica din piese de cativa lei. Dar sigur n-o sa nimeresti varianta optima. Hai ca nu mai scriu ca obosesc. Mai asteapta si de la ceilalti.
De regula rezultatele sunt oarecum proportionale cu munca sau investitia...
Spor la treaba!
Bine ai venit pe aici!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 January 2011 - 07:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   visinica 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 23-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare
  • Interests:Electronica
    Calculatoare
    CNC
    Navomodelism

Postat 10 January 2011 - 06:54 PM

se poate construi si cu piese de calitate slaba dar si cu piese bune
depinde de cit investesti in el
si la ce vei folosi
intre 2000 lei unu cit de cit plus ce mai vrei in plus la el
numa controleru de costa cam 200 - 300 lei
motoarele cam tot atita
mecanica peste 1000 lei
oricum aceste preturi is puse cu aproximatie
depinde la ce vei folosi
si mai trebuie sa si inveti cum sa o folosesti
iti urez succes
0

#4 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 10 January 2011 - 08:23 PM

Pai ce inseamna low budget ? La ce suma te gandesti ? Apropo de electronica ( partea de control ) , cel mai ieftin driver pe
3 axe , care sa faca si treaba , costa vreo 50-60USD ( adica 20 USD / motor ) . Microstep pana la 1/16 , 3,5Amp /axa .

Dupa aia , motoarele ... trei Vexta PK-266-02A ( 1N/m , 3,6V / 2Amp ) costa inca 75USD plus transport . Mai ai nevoie de o sursa
de alimentare de 36V / 9,7 Amp / 350W ...aia mai este inca vreo 50USD ... niste mufe , cabluri , o cutie in care sa inghesui tot ...
ar fi bun un break out board ( te scapa de o gramada de dureri de cap ... ) , dar mai costa si aia inca 25-30USD .

Si aia e cu parte de control plus motoare ... un grand total de ...200USD ( sau pe-acolo ) ... eu cred ca nu e exagerat ...

Uite si niste poze ... ca sa nu zici ca vorbesc din carti ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

0

#5 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 10 January 2011 - 08:59 PM

Bun ... si acuma despre mecanica ... Un surub cu bile cu diametrul de 16 si cu pas de 5 , lung de 500mm , prelucrat la
capete ( extrem de importanta chestie ) e cam 80USD ... unul de 750mm se duce la 100-120USD . Un set de ghidaje ( 2 ghidaje
de 16 (cu suport ) , plus 4 rulmenti liniari ( in carcasa de aluminiu ) , lungi de 750mm te mai costa 100USD . Mai trebuie 2-3 metri liniari de profil
extrudat 30_60 de la ITEM ( la 16 EUR + TVA / metru liniar ) .

Pentru suportii laterali , blocurile de rulmenti si de piulita , ai nevoie de niste aluminiu ( placa ) ... asta e cam scump ...


Eu zic ca o suma de 1000USD ( vreo 3000-3200RON ) o sa acopere componentele pentru o masina decenta , care sa poata
sa-si atinga scopul in conditii corecte ( precizie , stabilitate , etc ) . Este foarte adevarat ca nu toata lumea este dispusa sa cheltuie banii astia
( poate nici nu are posibilitate ) , dar , dupa parerea mea , merita .

Sau , pur si simplu iei unul gata facut ... Si nu e chiar asa de scump ... Uite ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg

0

#6 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 24 January 2011 - 02:20 PM

M-ar interesa un CNC exclusiv pentru realizare de PCB-uri.
Se merita sa investesc in asa ceva sau pur si simplu e pierdere de timp si bani?
Ma gandeam la ceva f mic si ieftin, cu o cursa X pe Y de maxim 200 x 100 mm.
Astept pareri si sugestii de materiale pentru a realiza ceva cu adevarat ieftin.
Oare sa incep un topic pentru un Micro CNC very low cost?

Aceasta postare a fost editata de bbogdanmircea: 24 January 2011 - 02:20 PM

CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 January 2011 - 03:41 PM

Nu te lua dupa aparente, nu tot ce-i micro la dimensiune e si micro la pret.
Dupa cum tot spun de ceva vreme, sunt lucruri care costa mult si nu poti avea lucru bun, fara ele.
Revin la motoare si electronica. Astea sunt cam aceleasi, indiferent ce faci.
La ghidaje si suruburi nu lungimea este importanta, ci pretul patinei sau al piulitei.
Sa-ti dau exemplu: un surub cu piulita, complet, de 1 m lungime costa doar cu putin mai mult decat unul de 100 mm, tot complet. La fel e si cu ghidajele, patina costa cat metrul de ghidaj si ai 4 patine pe o axa. Adica o axa de 1 m lungime costa cat 6 patine (2 m ghidaj si 4 patine) si axa de 0,1 m costa cat 4,2 patine, adica nu de 10 ori mai putin asa cum ar parea la prima socoteala. Si asta fara sa iau totul in calcul. La suruburi e si mai rau, ca trebuie sa iei in calcul toate carcasele, rulmentii...
Daca e sa intri in detalii, un CNC cu curse de la simplu la dublu o sa te coste cam la fel, din punct de vedere al materialelor consumate. Adica iti raman bani de un curier, daca ai noroc.

Acum vreo 10 ani am facut o masina de gaurit PCB-uri desi stiam ca tendinta e de a lucra cu SMD-uri si gaurile cam dispar. Bineinteles ca n-am folosit-o niciodata si am demontat-o.
Eu zic ca nu are rost sa faci o masina buna doar pentru PCB-uri. Daca te descurci sa faci ceva low cost (si e posibil), sa zicem ca de amorul artei se merita sa gravezi si sa gauresti. Dar sa faci treaba serioasa cred ca ar trebui sa mergi pe variantele clasice de executare a PCB-urilor.

Sa zicem ca nu ajungi la suruburi cu bile si ghidaje scumpe, dar o electronica buna tot e necesara daca mergi pe curele. Si asta inseamna vreo 200 euro. Mai pui motorul de frezare cu sistemul de prindere al frezei si se mai adauga ceva pe langa ce am zis mai sus. Sa pui 2-3 imprimante una peste alta si sa faci piesele de legatura tot costa ceva. Trebuie definit ce inseamna "very low cost".
Sa nu zici ca am ceva impotriva, vezi tentativa celor de la Tehnorama, dorind un CNC pentru acelasi lucru. Vezi pretul si realizarea. sigur se poate si mai bine, dar e greu sa obtii acel "si mai bine" fara experienta. Fara sa te supar, daca aveai experienta, sigur nu deschideai subiectul sub forma asta. Ajut cat pot, ca imi place inca ideea, dar cam banuiesc ce se obtine.

Din partea mea poti incepe subiectul, nu se stie de unde apar ideile.
Multa bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 24 January 2011 - 03:56 PM

Am cam inteles cum vine treaba.
Pai pana acuma investitia nu este mare am bagat vro 150 RON in drivere si motoare si inca vreo 50 de ron in piese electronice, ghidaje de mobile. Deci 200 de ron pentru a invata ceva, astept sa vina motoarele si driverele si intre timp o sa lucrez la PCB-ul pentru drivere.
Deocamdata o sa ma limitez la a construi partea de electronica functionala si a controla cat de cat motoarele.
Daca trec cu bine de etapa asta atunci o sa fac cercetari despre cum sa implementez o mecanica buna pentru acestea.
Este bine asa?
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro