Modelism - RHC Forum: Sugestii regulament - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Sugestii regulament ...

#31 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 07 January 2011 - 07:06 PM

Vezi postarearad_gaby, la Jan 7 2011, 02:35 PM, a spus:

Moderatorii/adminii - asta fac, citesc tot ce se posteaza. Nu mai trebuie sa torni tu.

S-au dus vremurile alea in care Secu' te punea sa ciripesti, acum totul e automat, asta se cheama evolutie.

Si mercurialul ala pe care il propui, tot din timpurile alea vine!



Crezi ca moderatorii/adminii stau si citesc orice anunt?Stau sa verifice pretu?Daca unul injura intrun topic stau sa verifice fiecare?
Aici cred ca gresesti.

Bazaru se poate transforma in ceva mai normal mai frumos, trebuiesc intocmite niste reguli si puse in aplicare.
De exemplu, cei care nu au 90 de zile de activitate pe forum sa nu poata posta un anunt la vanzare

Daca stiam ca iese atata tamtam dintr-o parere mai bine o lasam balta
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#32 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2011 - 10:31 PM

O sa trec direct la subiect, desi nu vreau sa fiu dur :unsure: .
Cam mult off topic pe forum. Pe deasupra chiar si off topic cu tenta puternica de facut misto de "astia mai prosti", adica incepatori. (am patit-o, si nu i s-a atras atentia pt off topic, deh, e veteran, ca sa nu mai zic ca s-a facut misto de mine).
Cum apare un incepator cu o intrebare la incepatori i se zice ca de ce nu a postat la "pune o intrebare, primeste un rapsuns". Ma refer la auto. E adevarat ca o simpla intrebare poate fi pusa acolo, dar apar si incepatori care de obicei au un lant de intrebari si deschid un topic, vor si ei sa aiba un loc al lor, ca de-asta e forum. In fine, mai e si faza ca eu daca caut ceva despre un automodel de exemplu apare topicul ala de 62 de pagini, si sa stau sa caut in el tot doar pt automodelul ce il caut eu e greu, iar daca selectez sa imi arate rezultatele ca post da eroare.
Una peste alta eu am warn de cand m-am inregistrat pt ca am postat un link spre alt site si asa am ramas cu warn 10%, e adevarat ca nu m-am plans de el, dar poate lumea se uita si vede warn si cine stie ce zice de mine. :D . Mi s-a zis, si mi se pare si logic, ca va disparea warnul peste vreo luna dar... vedeti si voi :D
Eu cred ca daca e sa se faca ceva trebuie sa se sanctioneze off topicul. Si sa se creeze pt fiecare arie de modelism (auto, navo etc) cate o sectiune de "bodega", "crasma" sau cum vreti sa se numeasca. Cine are de comentat off topic baga acolo un subiect si scrie ce are de scris. Topicuri de genul filmulete de pe youtube sau foto si video album ar trebui bagate intr-o astfel de sectiune (bodega). Ar fi frumos sa se faca si <on road>, <off road>, <tancuri> la auto, plus <diverse> si acea bodega. Sau ceva de genul. Iar off topciul sa se lase cu mesaj sters si mesaj privat cu avertizare.. verbala si atat.
Banuiesc ca problema e ca e greu de gasit moderator, ma gandesc... Adica sunt constient ca e usor pt mine de zis si greu de facut....
Daca ar fi asta forumul meu sau as fi moderator (nu ca as vrea, ar cam fi o raspundere pt mine) as taia in carne. <_<
0

#33 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 15 January 2011 - 11:16 PM

Ai spus ca treci la "subiect" si n-ai spus nimic clar.
Cat despre warn, doar tu il vezi, noi ceilalti nu-l vedem. Roaga un moderator sa iti ridice warn-ul si vei avea placuta surpriza sa vezi ca se va intampla.
Exista pe forum o sectiune "generalitati" in care poti sa scri "offtopic" cat doresti.
Bafta!
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#34 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 16 January 2011 - 04:27 PM

La aeromodelism, in sectiunea Coltul incepatorului aero este un topic "Intrebari tampite". Incepator fiind, poti intreba orice acolo si nu o sa fii luat la misto :D
Cu conditia sa fii ontopic cu intrebarile.

Chiar asa mi-a venit si mie o idee:
ce-ar fi daca pentru a se valida un cont de user nou ar trebui trecut un test de inteligenta, zic eu ca s-ar filtra destul daca limita IQ e setata undeva pe la 50 :wacko:
It's difficult to make things simple!
0

#35 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 16 January 2011 - 06:51 PM

Vezi postareaZen, la Jan 16 2011, 04:27 PM, a spus:

La aeromodelism, in sectiunea Coltul incepatorului aero este un topic "Intrebari tampite". Incepator fiind, poti intreba orice acolo si nu o sa fii luat la misto http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Cu conditia sa fii ontopic cu intrebarile.

Chiar asa mi-a venit si mie o idee:
ce-ar fi daca pentru a se valida un cont de user nou ar trebui trecut un test de inteligenta, zic eu ca s-ar filtra destul daca limita IQ e setata undeva pe la 50 :lol:


Superb... sunt de acord...

si chiar sa se dea un test pe semestru si la astia deja inregistrati... sa vezi atunci warn-uri / prostie!!!
0

#36 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 17 January 2011 - 10:36 PM

Warn-ul se ridica dupa minim 6 luni DE ACELASI MODERATOR CARE TI L-A DAT.
0

#37 Useril este offline   daniel_hnatec 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 698
  • Inregistrat: 09-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2011 - 10:03 AM

Se poate ca fiecarui utilizator sa ii fie permise 2-3 anunturi maxim pentru fiecare sectiune de la "Bursa"? Multi useri creeaza unu topic separat pentru fiecare produs.....
Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea

Schumacher Mi4LP
Hobao Hyper Competition ST
Hobao Hyper 7
LRP S8BX team X 2
LRP S8BX
Traxxas Revo => crawler
Hpi Wheely King
Sanwa M11X
0

#38 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2011 - 10:01 PM

Vezi postareashogi, la Jan 17 2011, 10:36 PM, a spus:

Warn-ul se ridica dupa minim 6 luni DE ACELASI MODERATOR CARE TI L-A DAT.


Aveam warn de mai bine de 2 ani jumate. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif Dar nu constituia o problema majora deloc, doar am siz si eu. :)
Acum am vazut ca mi s-a ridicat warnul, fara sa mai cer eu expres asta.
Multumesc!
0

#39 Useril este offline   daniel_hnatec 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 698
  • Inregistrat: 09-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 09:57 PM

Revin cu propunerea de a permit un numar maxim de topicuri la vanzare, de exemplu maxim 3 care sa cuprinda toate produsele oferite spre vanzare.
Exista useri care initiaza multe topicuri cu cateva produse si mai exista useri care vand aceleasi produse in mai multe topicuri...ceea ce nu este normal si in regulamentul bursei nu am gasit o regula in ceea ce priveste postul dublu.
Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea

Schumacher Mi4LP
Hobao Hyper Competition ST
Hobao Hyper 7
LRP S8BX team X 2
LRP S8BX
Traxxas Revo => crawler
Hpi Wheely King
Sanwa M11X
0

#40 Useril este offline   Frochock 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 April 2011 - 10:21 PM

In afara de ratingul ca si vanzator/cumparator stelutele si nr de postari mi se par aiurea. Nu vad ce rost are sa ne umflam in pene.

Forumul meu preferat, pe care probabil foarte putini de aici au cont este helifreak. Fara fite de astea si in acelasi timp unul din cele mai bune forumuri datorita tutorialurilor video. Acolo cine vrea sa ajute, o face din placere, nu ca sa isi satisfaca ego-ul.

Nu in ultimul rand acesti super-useri se comporta adesea ca niste mitocani. De ce doar pe forumurile romanesti vad asta, nu stiu dar aceasta atitudine ar trebui descurajata prin orice mijloace.


Nu in ultimul rand, poate ca nu am dreptate, dar ce aveti cu pirateria? Traim in romania si suntem platiti in lei nu in euro. Se presupune ca ar trebui sa platesc un simulator la fel de scump ca un heli doar ca sa imi amortizez partial costurile din crashuri?
Si cine o sa vina sa caute pe un forum atat de exclusivist?
Eu zic ca exagerati.

Aceasta postare a fost editata de Frochock: 06 April 2011 - 10:21 PM

They told me I could be anything...
...so I became a helicopter
0

#41 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 06:51 AM

Aici tu exagerezi, nu te supara. Si la "stelute" care acum sunt bulinute, foarte multe forumuri au un sistem asemanator, care nu impiedica pe nimeni sa cerceteze un pic postarile respectivului si sa vada cam ce a postat. Si la simulatoare unde bunul simt iti spune ca daca proprietarul forumului are magazin de modelism care vinde printre altele si simulatoare RC, nu e cazul sa indemni la piratare chiar pe forumul lui. Si chiar daca nu ar fi vandut, puteau alti vanzatori legali de simulatoare sa-l reclame la ORDA si sa-i faca necazuri. Iar ideea ca "traim in Romania si putem face orice (ilegal)...." ar fi bine s-o uiti daca vrei sa se schimbe ceva in bine si la noi.


0

#42 Useril este offline   Frochock 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 April 2011 - 09:43 AM

Nu m-as plange de bulinute daca as fi singurul care a constatat asta. Cat despre activitate, poate oricine sa vada profilul cu 1 click.
Si ca sa imi reiau ideea despre mitocani, e fascinant cat de mici se fac toti cand apare sub nume scris MOD.

Iar cu simulatoarele, nu prea am vazut sa mai fie in stoc pe la noi iar schimbarea in bine nu incepe de aici. Sa nu crezi ca nu imi place sa am lucruri originale si sa sprijin programatorii, fac asta de fie care data cand este vorba de ceva deosebit. Din pacate exista prioritati care sunt impuse de venituri, multumita celor care au delapidat statul de sute de miliarde si altor incompetenti (eg CNAS) care nu sunt in stare sa administreze fondurile. Schimbarea in bine incepe din pacate de mai sus.

Sa zici ca un om poate schimba lumea e un cliseu. Poate un om in pozitia potrivita :rolleyes:
They told me I could be anything...
...so I became a helicopter
0

#43 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 April 2011 - 06:17 PM

Te rog sa ma scuzi, dar nu inteleg ce te supara?
Cuvantul ''mitocan'' mi se pare o jignire gratuita. Daca te-a suparat cineva, poti regla afacerea punctual, in nici un caz sa generalizezi. Bineinteles ca este, doar, parea mea.
In privinta piratarii, inca o data, te rog sa ma scuzi. Trebuie inceput de undeva. Un pic aici, un pic acolo, incep sa se urnesca lucrurile. Nici tie nu ti-ar conveni sa muncesti, sa investesti, si sa vina cineva sa-ti fure ceea ce ai realizat.
As propune sa lasam la o parte resentimentele si sa ne concentram pe modelism.
Multa bafta.
0

#44 Useril este offline   Frochock 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 156
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 April 2011 - 06:45 PM

Ma supara orgoliul unora cu 100k de posturi, daca ma gandesc bine pe symbian-freak mai era fenomenu asta si la un moment dat devenise un fel de grupulet penibil de 5-6 oameni care se flatau intre ei si purtau conversatii ridicole. Dar sa nu deviem. Vezi helifreak si o sa intelegi la ce ma refer.

Si pe urma ma supara tara asta si conditiile de trai mizere si salariile mici etc. Nu pirateria e cauza acestora, ci invers. Dar adevarul e ca nu am dreptate si ca furtul tot furt e. In cazul meu incerc sa-mi indrept greselile si cand am un ban in plus de ex cumpar jocurile care le-am savurat acum cativa ani. Dar sunt unele lucruri de care o sa ma bucur in contiuare asa piratate cum le am eg simulatoare, windows 7, xp si cand o sa fiu platit in euro/$ asa cum sunt platiti si cei care le fac o sa le cumpar.

Oricum discutia asta nu isi are rostul si merge cam off-topic, mai bine ne putem plange de ce ne supara candva la o bere :unsure:

Numai bine.
They told me I could be anything...
...so I became a helicopter
0

#45 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 April 2011 - 06:50 PM

Sunt vremuri grele si, din acesta cauza, sunt si mari presiuni asupra noastra. Totul este sa ne mentinem, pe cat putem, verticali si sa incercam sa supravietuim. Sper sa si reusim.
Multa, multa bafta si pace tuturor.
0

#46 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 08 April 2011 - 07:06 AM

@Frochock: Pai si care ar fi sugestia de regulament? L-ai citit (pe el, regulamentul)? Cine ar fi mitocanul care te-a suparat?
0

#47 Useril este offline   daniel_hnatec 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 698
  • Inregistrat: 09-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 10:48 PM

Vezi postareadaniel_hnatec, la 28 February 2011 - 09:57 PM, a spus:

Revin cu propunerea de a permit un numar maxim de topicuri la vanzare, de exemplu maxim 3 care sa cuprinda toate produsele oferite spre vanzare.
Exista useri care initiaza multe topicuri cu cateva produse si mai exista useri care vand aceleasi produse in mai multe topicuri...ceea ce nu este normal si in regulamentul bursei nu am gasit o regula in ceea ce priveste postul dublu.

Nu lua viata in serios, oricum nu scapi viu din ea

Schumacher Mi4LP
Hobao Hyper Competition ST
Hobao Hyper 7
LRP S8BX team X 2
LRP S8BX
Traxxas Revo => crawler
Hpi Wheely King
Sanwa M11X
0

#48 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 30 July 2011 - 02:35 PM

Salut , o propunere din partea mea , toti cei ce se inscriu pe forum ,sa isi treaca in mod obligatoriu si orasul de unde sunt , daca s-a mai discutat propunerea imi cer scuze , dar moderatorii sa seteze cumva programul ca atunci cand se inregistreza sa completeze si localitatea de unde este, altfel sa nu poata fi finalizata inregistrata
Cu stima
0

#49 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2011 - 10:27 PM

Sustin propunerea. De multe ori este in interesul respectivului si in general, daca are doar ganduri bune nu are de ce sa ascunda localitatea.


0

#50 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2011 - 10:40 PM

mie mi-ar placea sa nu poata posta decit cei care pot dovedi ca au avut la limba si literatura romana, in gimnaziu, minim 9...
mi-ar placea, deasemenea, sa gasesc in rc doar pe cei care au avut, pentru aceeasi perioada de scolarizare(gimnaziu) la fizica si geometrie, minim 8...
asa, ca chestie...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#51 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 02 November 2011 - 11:03 PM

Vezi postareamizzone, la 02 November 2011 - 10:40 PM, a spus:

mie mi-ar placea sa nu poata posta decit cei care pot dovedi ca au avut la limba si literatura romana, in gimnaziu, minim 9...
mi-ar placea, deasemenea, sa gasesc in rc doar pe cei care au avut, pentru aceeasi perioada de scolarizare(gimnaziu) la fizica si geometrie, minim 8...
asa, ca chestie...
bafta si minuni!



like :good:
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#52 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 13 November 2011 - 04:18 PM

Nu ma prind.Inteleg ca vreti scris corect pe forum,dar uneori pe langa tasta buna se mai apasa si vecina.Unii ca mine nu se uita la ecran cand scriu si asa mai ies alte cuvinte.

Cu geometria..nu ma prind.

Aceasta postare a fost editata de CiprianGL: 13 November 2011 - 04:18 PM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#53 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 November 2011 - 04:43 PM

Vezi postareaCiprianGL, la 13 November 2011 - 04:18 PM, a spus:

Nu ma prind.Inteleg ca vreti scris corect pe forum,dar uneori pe langa tasta buna se mai apasa si vecina.Unii ca mine nu se uita la ecran cand scriu si asa mai ies alte cuvinte.

Cu geometria..nu ma prind.

Cam asta ar fi problema. Unii ca tine nu inteleg diferenta dintre a scrie in jurnalul personal si a scrie pe un forum citit de mii de oameni. Un minim respect si consideratie pentru ceilalti ar trebui sa va oblige sa va recititi mesajele, de mai multe ori, pentru a fi siguri ca merita sa fie postate.
0

#54 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2011 - 10:19 PM

Vezi postareaDiesel, la 03 November 2011 - 03:24 PM, a spus:

Sugerez sa va implicati mai mult in sectiunea AUTOMODELISM, nu doar atunci cand vedeti sau vi se reporteaza un limbaj sau comportament inadecvat. Multe din topicele incepute, mai ales de incepatori, nu isi au locul sau sunt deja discutate, dar nu cauta nimeni inainte de a posta si de aici pleaca majoritatea certurilor, cale bineinteles sfarsesc prin a fi pedeapsite cum credeti voi, administratorii, de cuviinta. Nu este normal ca in cazul meu care am folosit un cuvant obscen sa primesc o pedeapsa sau chiar warn, sau amandoua in mod special, dar in cazul in care folosesti cuvinte obscene si ofensatoare dar intr-un limbaj elevat sa nu primesti nici macar o mustrare. Este enervanta metoda asta, si nu este normala. In cazul unor incalcari ale regulamentului forumului trebuie sa stii ce pedeapsa te asteapta in functie de gravitatea faptei. Nu este normal si nici corect sa fie lasata la latitudinea unui singur moderator.



Raportati si "cuvintele obscene spuse intr-un limbaj elevat"!


0

#55 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2011 - 10:22 AM

Vezi postareaCiprianGL, la 13 November 2011 - 04:18 PM, a spus:

Nu ma prind.Inteleg ca vreti scris corect pe forum,dar uneori pe langa tasta buna se mai apasa si vecina.Unii ca mine nu se uita la ecran cand scriu si asa mai ies alte cuvinte.

Cu geometria..nu ma prind.

dincolo de scrierea corecta,ortografie, ortoepie si punctuatie, care ne-ar ajuta foarte tare la o mai mare claritate, la nivel semantic mai ales, a mesajelor postate, GEOMETRIA si FIZICA, invocate ca si reper de "licentiere" in a edita p-acilea, ar avea menirea de a reduce destul de mult anomaliile tehnice aparute, ca si idee, in unele postari, deasemenea ar ajuta la cristalizarea unui numitor comun in modul de a progresa mai repede, in ansamblul ei, miscarea rc care are ca expresie forumul de fata, precum si dezvoltarea si simplificarea, in plan cognitiv/aplicativ, a ansamblului informatiilor veridice referitoare la "a face" RC...
ca poate si d-asta nu se mai opresc tot felul de discutii in care ba se inventeaza apa calda, ba se deformeaza realitatea/perceptia evidenta prin editarea unor pareri gen "ciurli-burli", sau, mai nou, "nimenea-n-drum"...
eu cred ca s-ar simplifica foarte mult insasi munca moderatorilor, pe linga evidenta consecinta directa de aerisire a modurilor de abordare a subiectelor specifice rc-ului contemporan...
as vrea sa exemplific putin, invocind, de pilda, o situatie in care un ...cineva...se intreba, retoric sau nu, daca poate modifica nu mai stiu ce jucarie de la supermarket, sa o faca sa "tina" mai mult acumulatorii, ca nu-i convenea ca "tin" doar 20-25 minute; daca ar avea o minima/elementara trecere pe la orele de fizica ar sti cit de mult pot sau mai degraba NU POT fi "impinse" asteptarile vis-a-vis de jucarii versus modele rc...
regret, poate ca nu am abilitati de comunicare atit de pronuntate pentru a explica intr-un mod mai "sec" ceea ce am afirmat si sugerat vis-a-vis de regulament, sper sa se inteleaga (de cine are CUM...!???...)ceea ce am scris...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#56 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 15 February 2012 - 09:12 PM

Vezi postareamizzone, la 02 November 2011 - 10:40 PM, a spus:

mie mi-ar placea sa nu poata posta decit cei care pot dovedi ca au avut la limba si literatura romana, in gimnaziu, minim 9...
mi-ar placea, deasemenea, sa gasesc in rc doar pe cei care au avut, pentru aceeasi perioada de scolarizare(gimnaziu) la fizica si geometrie, minim 8...
asa, ca chestie...
bafta si minuni!

Pai scuza-ma dar frazele se incep cu litera mare obligatoriu deci din start ai 4.Trecand mai departe nu scrie "riu" ci rau si nu se scrie "sint" ci sunt,deci 4 din nou ceea ce este egal cu corigenta.Asta asa ca chestie.
Gabitu
0

#57 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 15 February 2012 - 09:54 PM

Vezi postareamizzone, la 14 November 2011 - 10:22 AM, a spus:

dincolo de scrierea corecta,ortografie, ortoepie si punctuatie, care ne-ar ajuta foarte tare la o mai mare claritate, la nivel semantic mai ales, a mesajelor postate, GEOMETRIA si FIZICA, invocate ca si reper de "licentiere" in a edita p-acilea, ar avea menirea de a reduce destul de mult anomaliile tehnice aparute, ca si idee, in unele postari, deasemenea ar ajuta la cristalizarea unui numitor comun in modul de a progresa mai repede, in ansamblul ei, miscarea rc care are ca expresie forumul de fata, precum si dezvoltarea si simplificarea, in plan cognitiv/aplicativ, a ansamblului informatiilor veridice referitoare la "a face" RC...
ca poate si d-asta nu se mai opresc tot felul de discutii in care ba se inventeaza apa calda, ba se deformeaza realitatea/perceptia evidenta prin editarea unor pareri gen "ciurli-burli", sau, mai nou, "nimenea-n-drum"...
eu cred ca s-ar simplifica foarte mult insasi munca moderatorilor, pe linga evidenta consecinta directa de aerisire a modurilor de abordare a subiectelor specifice rc-ului contemporan...
as vrea sa exemplific putin, invocind, de pilda, o situatie in care un ...cineva...se intreba, retoric sau nu, daca poate modifica nu mai stiu ce jucarie de la supermarket, sa o faca sa "tina" mai mult acumulatorii, ca nu-i convenea ca "tin" doar 20-25 minute; daca ar avea o minima/elementara trecere pe la orele de fizica ar sti cit de mult pot sau mai degraba NU POT fi "impinse" asteptarile vis-a-vis de jucarii versus modele rc...
regret, poate ca nu am abilitati de comunicare atit de pronuntate pentru a explica intr-un mod mai "sec" ceea ce am afirmat si sugerat vis-a-vis de regulament, sper sa se inteleaga (de cine are CUM...!???...)ceea ce am scris...
bafta si minuni!

Vazand ce propozitii frumos ambalate folositi aproape ca mi-e rusine sa mai scriu ceva,dar totusi as avea rugamintea sa va rapiti macar 3 secunde(avand in vedere capacitatea intelectuala a domniei voastre nu cred ca dureza mai mult)si sa raspundeti unui nimenea-n-drum ca mine si ca multi altii inscrisi pe acest forum la o nevinovata intrebare:putem macar sa citim ceea ce postati sau trebuie si pentru asta sa dam examen?Al dumneavoastra umil recunoscator si necunoscator Gabi.

Aceasta postare a fost editata de gabibaghera: 15 February 2012 - 09:56 PM

Gabitu
0

#58 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 15 February 2012 - 10:17 PM

Vezi postareamizzone, la 14 November 2011 - 10:22 AM, a spus:

dincolo de scrierea corecta,ortografie, ortoepie si punctuatie, care ne-ar ajuta foarte tare la o mai mare claritate, la nivel semantic mai ales, a mesajelor postate, GEOMETRIA si FIZICA, invocate ca si reper de "licentiere" in a edita p-acilea, ar avea menirea de a reduce destul de mult anomaliile tehnice aparute, ca si idee, in unele postari, deasemenea ar ajuta la cristalizarea unui numitor comun in modul de a progresa mai repede, in ansamblul ei, miscarea rc care are ca expresie forumul de fata, precum si dezvoltarea si simplificarea, in plan cognitiv/aplicativ, a ansamblului informatiilor veridice referitoare la "a face" RC...
ca poate si d-asta nu se mai opresc tot felul de discutii in care ba se inventeaza apa calda, ba se deformeaza realitatea/perceptia evidenta prin editarea unor pareri gen "ciurli-burli", sau, mai nou, "nimenea-n-drum"...
eu cred ca s-ar simplifica foarte mult insasi munca moderatorilor, pe linga evidenta consecinta directa de aerisire a modurilor de abordare a subiectelor specifice rc-ului contemporan...
as vrea sa exemplific putin, invocind, de pilda, o situatie in care un ...cineva...se intreba, retoric sau nu, daca poate modifica nu mai stiu ce jucarie de la supermarket, sa o faca sa "tina" mai mult acumulatorii, ca nu-i convenea ca "tin" doar 20-25 minute; daca ar avea o minima/elementara trecere pe la orele de fizica ar sti cit de mult pot sau mai degraba NU POT fi "impinse" asteptarile vis-a-vis de jucarii versus modele rc...
regret, poate ca nu am abilitati de comunicare atit de pronuntate pentru a explica intr-un mod mai "sec" ceea ce am afirmat si sugerat vis-a-vis de regulament, sper sa se inteleaga (de cine are CUM...!???...)ceea ce am scris...
bafta si minuni!


Si mai sunt si unii care nu stiu ca propozitia se incepe cu litera mare ... oare am scris corect?

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#59 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 15 February 2012 - 10:36 PM

Vezi postareagabibaghera, la 15 February 2012 - 09:12 PM, a spus:

Pai scuza-ma dar frazele se incep cu litera mare obligatoriu deci din start ai 4.Trecand mai departe nu scrie "riu" ci rau si nu se scrie "sint" ci sunt,deci 4 din nou ceea ce este egal cu corigenta.Asta asa ca chestie.


Nu cred ca este o sugestie la regulamentul forumului ceea ce ai facut tu. Se numeste bagat in seama, si nu cred ca este locul potrivit tocmai aici. Daca nu iti convine cum scrie mizzone, nu te strofoca sa citesti ca nu te obliga nimeni. Mai nou, ca sa fiu in tematica raspunsurilor tale, se dau calificative, nu note. Si asa ca chestie, doua note de 4 insemnau corigenta? Dar dupa ce inchei o fraza cu punct, nu cumva trebuia lasat si spatiu? Dar de pus virgula unde trebuie in fraze, stii?
Incercati sa fiti la obiect, pe subiectele/topicele incepute. Asa ar fi normal si frumos, mai ales din punctul de vedere al noilor veniti care trebuie sa citeasca toate bazaconiile de pe forum pana ajung la un regulament.
Daca stam sa analizam gramatica fiecaruia, ne lasam de modelism.
Si lamuriti-ma si pe mine... cum de v-ati dat seama de greselile de ortografie/gramatica/tastare ale lui mizzone... 3 LUNI mai tarziu???
Chiar asa incalcit scrie?
0

#60 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 15 February 2012 - 10:39 PM

@andriu... vezi ca semnatura ta are un cuvant gresit... http://en.wiktionary.org/wiki/awesome
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro