Modelism - RHC Forum: ELICI NAVO intrebari, raspunsuri, discutii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ELICI NAVO intrebari, raspunsuri, discutii diverse aspecte legate de forma si functionare

#1 Useril este offline   laurcon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 804
  • Inregistrat: 26-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Voluntari

Postat 28 December 2010 - 06:19 PM

Apelez la voi, colegii de la viteza :lol:

Cautand pe net diverse elici le-am gasit pe si cele din imaginile de mai jos.
Intrebarea este cum influenteaza forma lor functionalitatea ? Care si cum se utilizeaza?

De fapt caut cea mai buna elice, de viteza, care sa-mi dea cel mai bun randament pentru navomodelul de nadit din poza. Navomodelul fiind folosit la pescuit nu doresc viteza mare.
Barca, complet echipata, va avea cam5 kg.
Catre ce model de elice ma indrumati ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: NORMALA.jpg
  • Imagine atasata: DRIVE_DOG.jpg
  • Imagine atasata: DSC08050_1280x960.JPG
  • Imagine atasata: DSC08126_800x600.JPG
  • Imagine atasata: DSCN1994_1024x768.jpg

"o barca face cat o mie de posturi" - skipper
0

#2 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 28 December 2010 - 07:12 PM

Vezi postarealaurcon, la Dec 28 2010, 06:19 PM, a spus:

Apelez la voi, colegii de la viteza :lol:

Cautand pe net diverse elici le-am gasit pe si cele din imaginile de mai jos.
Intrebarea este cum influenteaza forma lor functionalitatea ? Care si cum se utilizeaza?

De fapt caut cea mai buna elice, de viteza, care sa-mi dea cel mai bun randament pentru navomodelul de nadit din poza. Navomodelul fiind folosit la pescuit nu doresc viteza mare.
Barca, complet echipata, va avea cam5 kg.
Catre ce model de elice ma indrumati ?

tie acolo iti trebuie elice submersa
acelea din poze sunt elici e suprafata
neaparat de metal
daca vrei randament bun
http://www.autorc.ro...roducts_id=2574
0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2010 - 08:46 AM

Laurcon, axul elicei va fi prea inclinat la barca aia. Ai sa pierzi mult din eficacitatea elicei care la tine va ridica pupa in loc sa impinga barca inainte. Cu cat era mai apropiat de orizontala cu atat mai bine.


0

#4 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 29 December 2010 - 10:53 AM

...randamentul elicei este dat de motor, dezvolta cu ce motorizezi ,ce dimensiuni are obiectul, ce greutate finala, si apoi cauti o elice, cat despre unghiul aparent care se deduce din pozele tale ,navigator are dreptate, e cam fortat, pune o poza cu fundul cocii si ne lamurim !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#5 Useril este offline   laurcon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 804
  • Inregistrat: 26-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Voluntari

Postat 30 December 2010 - 10:44 AM

Ideea e ca am vrut ca tubul pupa sa fie cat mai scurt astfel ca acumulatorul(Pb-acid 12V cu 7.2Ah) sa fie amplasat cat mai in partea de jos a barcii pentru a avea o stabilitate buna .
Daca puneam axul intr-un unghi mai mic trebuia sa-l bag de 300mm si acumulatorul venea deasupra axului mult prea sus,iar capacul de vizitare s-ar fi deplasat mai in spate, prea aproape de evazarea cuvei.
Unghiul format de ax este de 15 grade fata de linia de plutire. Poate un pic cam la limita dar dupa probele facute zic ca merge.

Totusi, vis-à-vis de elici am facut teste cu cateva tipuri si am masurat curentul consumat si forta de tractiune a barcii.Cu elicele submerse se pierde mult din putere pentru ca balboteaza apa destul de mult, probabil ca nu au adancimea necesara.
Cel mai bun rezultat l-am obtinut cu elice de viteza in 2 pale de diametru 40 cu un pas de 1,5 ( cea din prima poza). Din pacate nu am avut si alte elici de viteza cu care sa fac probe.
Motorul folosit este un 755/40.
Acum vreau sa cumpar elici si cum pe piata sunt prea multe modele..... de aceea am deschis topicul si am pus intrebarea initiala.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC08028_1024x768.JPG

Aceasta postare a fost editata de laurcon: 30 December 2010 - 10:47 AM

"o barca face cat o mie de posturi" - skipper
0

#6 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 30 December 2010 - 12:05 PM

...imi pare cunoscut fundul ala de coca, oricum parerea mea e ca pozele spun totul , publicitate iti puteai face si la sectiunea dedicata fara artificii de genul asta !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#7 Useril este offline   Wubu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 07-November 07

Postat 30 December 2010 - 12:33 PM

Vezi postarealaurcon, la Dec 30 2010, 10:44 AM, a spus:

Ideea e ca am vrut ca tubul pupa sa fie cat mai scurt astfel ca acumulatorul(Pb-acid 12V cu 7.2Ah) sa fie amplasat cat mai in partea de jos a barcii pentru a avea o stabilitate buna .
Daca puneam axul intr-un unghi mai mic trebuia sa-l bag de 300mm si acumulatorul venea deasupra axului mult prea sus,iar capacul de vizitare s-ar fi deplasat mai in spate, prea aproape de evazarea cuvei.
Unghiul format de ax este de 15 grade fata de linia de plutire. Poate un pic cam la limita dar dupa probele facute zic ca merge.

Totusi, vis-à-vis de elici am facut teste cu cateva tipuri si am masurat curentul consumat si forta de tractiune a barcii.Cu elicele submerse se pierde mult din putere pentru ca balboteaza apa destul de mult, probabil ca nu au adancimea necesara.
Cel mai bun rezultat l-am obtinut cu elice de viteza in 2 pale de diametru 40 cu un pas de 1,5 ( cea din prima poza). Din pacate nu am avut si alte elici de viteza cu care sa fac probe.
Motorul folosit este un 755/40.
Acum vreau sa cumpar elici si cum pe piata sunt prea multe modele..... de aceea am deschis topicul si am pus intrebarea initiala.

Salut.
La motorul pe care il folosesti ai putine rotatii si un cuplu mare deci ai ales bine o elice cu pas mai mare, astfel ai si tu un pic de viteza.
Elicele de la Raboesch au pas mic si trebuie motoare cu mai multe rotatii.
Elicele astea sunt mai mult pentru machete sau modele a scara care au viteze mici proportionale cu scara lor.
0

#8 Useril este offline   bel 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 02-August 08

Postat 30 December 2010 - 04:18 PM

Vezi postareaWubu, la Dec 30 2010, 12:33 PM, a spus:

Salut.
La motorul pe care il folosesti ai putine rotatii si un cuplu mare deci ai ales bine o elice cu pas mai mare, astfel ai si tu un pic de viteza.
Elicele de la Raboesch au pas mic si trebuie motoare cu mai multe rotatii.
Elicele astea sunt mai mult pentru machete sau modele a scara care au viteze mici proportionale cu scara lor.





Am folosit si eu elice de 45 , cu 1.5 pas , de la MC...xxx...RC , si sunt super ....
merg mai bine la 755 , sau la motoare cu reductoare , decat elicele de 50 cu 3 pale de la SiE ....
0

#9 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2010 - 08:20 PM

Vezi postareaWubu, la Dec 30 2010, 12:33 PM, a spus:

Salut.
La motorul pe care il folosesti ai putine rotatii si un cuplu mare deci ai ales bine o elice cu pas mai mare, astfel ai si tu un pic de viteza.
Elicele de la Raboesch au pas mic si trebuie motoare cu mai multe rotatii.
Elicele astea sunt mai mult pentru machete sau modele a scara care au viteze mici proportionale cu scara lor.



In catalogul Raboesch sunt si elici pentru motoare cu cuplu mare si mai putine rotatii. Nu stiu insa daca le-a adus AutoRC caci nu m-am uitat prea atent, eu cautand doar tipul 162 (care si asta e pentru motoarele mentionate mai sus).


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro