Modelism - RHC Forum: Carte in engleza de rachete - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Carte in engleza de rachete pt. cine-i interesant s-o descarce

#1 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 23 December 2010 - 11:47 PM

50 model rocket projects
0

#2 Useril este offline   merlu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-January 10
  • Gender:Male
  • Interests:Rachetomodelism,Aeromodelism...

Postat 01 January 2011 - 10:19 PM

:-bd bune proiectele
Proto 1-in constructie.
0

#3 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 06 January 2011 - 08:39 PM

Continui topicul ca am mai dat peste o carte dar trebuie facut cont si uploadat ceva ca sa o poti descarca Amateur rocket motor construction
Este dat acolo un oxidant pentru motor obtinut din stump remover , oare pe la noi se gaseste ceva echivalet ca compozitie folosit pentru indepartarea radacinilor :rolleyes:
0

#4 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 07 January 2011 - 04:18 PM

Stump remover=99% KNO3
It's difficult to make things simple!
0

#5 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 07 January 2011 - 06:04 PM

Stiu ca-i azotat de potasiu aproape curat, dar intrebam daca se gaseste la noi produsul ala de indepartat radacini sub alt nume.
Daca ar fi dupa mine as indeparta radacinile cu produsul ala intr-un mod mai rapid si energic
0

#6 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 08 January 2011 - 02:23 AM

O solutie low cost cu NaNO3 uite aici
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 January 2011 - 05:19 PM

Atat timp cat la noi (inca) se gaseste KNO3 nu vad de ce sa te complici cu altceva; si apoi am impresia ca NaNO3 nici atat nu se gaseste,deci...
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 08 January 2011 - 06:27 PM

NaNO3 nu se gaseste dar NH4NO3 si NaOH se gasesc suficiente , si ii chiar simplu sa amesteci azotatul de amoniu cu niste soda caustica undeva in aer liber apoi sa le faci o recristalizare dar problema este higroscopicitatea mai mare a azotatului de sodiu comparativ cu cel de potasiu
0

#9 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 09 January 2011 - 01:51 AM

Cu NaNO3 se poate obtine usor KNO3 dupa ecuatia:NaNO3+KCl=KNO3+NaCl
0

#10 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 January 2011 - 11:25 AM

NaNO3 e mai greu de procurat iar apoi separarea KNO3 de NaCl+alte impuritati iti da batai inutile de cap...
It's difficult to make things simple!
0

#11 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 10 January 2011 - 01:03 AM

Un site vechi(dintr-o arhiva) de preparare a KNO3 din NHNO3 si KCl.Uite aici
0

#12 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 10 January 2011 - 05:44 PM

KCl din cate stiu eu gasesti doar in sarea dietetica fara sodiu dar si acolo ii vreo 60% si ii cam scumpa pentru a fi rentabil procedeul,mai bun ar fi KOH pentru reactia aia dar acesta este si mai greu de gasit.
Daca as avea KCl mai eficient si economic mi s-ar parea sa-i fac electroliza si sa obtin KClO3 pe care apoi sa-l amestec cu zahar
0

#13 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 10 January 2011 - 11:58 PM

66% KCl , 33% NaCl si 1% antiaglomerant in sarea dietetica.Costa 8 lei 250 g.Deci vreo 4,5 cutii/kg teoretic.Practic cam 6 cutii/kg.Ar mai fi o solutie.Cenusa de lemn contine intre 5...10% K2CO3.Poate fi folosita ca atare sau transformata in KOH astfel:-K2CO3+2NH4NO3=2KNO3+2NH3+H20+CO2
-K2CO3+Ca(OH)2=2KOH+CaCO3 ; KOH+NH4NO3=KNO3+NH3+H2O
KClO3 nu este o solutie buna.Nu merge topit cu zahar,este periculos..Poate KClO4 vrei sa spui.
0

#14 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 11 January 2011 - 12:50 AM

Tu ai adaptat un pic procedeul medieval de obtinere al salpetrului, in loc de balegar vechi ai folosit azotat de amoniu, acuma ma gandesc ca merge orice ingrasamant care contine gruparea -NO3.Ca fapt divers ca tot suntem in afara topicului stiai ca tarani din Suedia in evul mediu aveau obligatia sa dea la stat pe langa impozit si cate 5k de salpetru obtinut din rezidurile de la animale si daca te uiti pe la grajdurile vechi unde au stat animale , pe podelele acestora se formeaza ca un puf alb care este nitrat de potasiu si de calciu.
Nu poti topi impreuna KClO3 sau KClO4 cu zahar ca este periculos dar le poti amesteca cu ajutorul unui solvent sau cu un liant.
Deci clar variante de obtinere a azotatului de potasiu sunt nenumarate dar daca am vb despre acesta hai sa vorbim si despre combustibili la indemana si as vrea sa discutam un pic despre aluminiu si carbune.
M-am chinuit intr-o vreme sa fac pulbere de aluminiu, am reusit sa fac din folie de aluminiu tocata intr-un blender apoi macinata in moara cu bile, dar pulberea obtinuta nu a fost foarte fina, am incercat sa o separ din bronzul de sobe prin decantare apoi am spalat-o cu diluant dar nu am putut inlatura de tot lacul ala din bronz si sa obtin aluminiu pulbere curat.
Carbunele am zis ca nu-l mai fac decat din servetele sau ziare dupa ce am vazut cat de inflamabil mi-a iesit cand am experimentat pulberea fara sulf.Daca vreti va rog sa contribuiti cu solutii mai ieftine si la indemana de obtinere a combustibililor (in afara de zahar ) ca tot am inceput discutia asta aicea cu toate ca-i in afara topicului
0

#15 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 11 January 2011 - 02:42 AM

Despre procedeul medieval de obtinere a KNO3 am citit de mult.De fapt nu balegarul este util ci urina(nu este o gluma) care contine 2...3% uree.Procesul este mai complex.Intai bacteriile descompun materia oraganica in componente mai simple printre care si amoniac.Alte bacterii in prezenta oxigenului din aer transforma amoniacul in acid azotic de concentratie 1...2% Acidul azotic reactioneaza cu diversele saruri din materia organica si produce diversi nitrati.Se foloseste cenusa de lemn deoarece in reactie cu ceilalti nitrati rezulta numai KNO3.Se mai folosea o metoda care implica rumegus , urina(sursa de amoniac) si cenusa de lemn(ca sursa de potasiu).Metodele astea presupun o durata vara de 4 luni.Este o metoda mult mai rapida care presupune aceasi metoda ca mai sus dar inlocuieste urina cu sulfat de amoniu.Procesul dureaza cam o saptamana.KClO4 intra in categoria combustibilor compoziti(de inalta performanta).Acestia constau dintr-un oxidant performant:NH4NO3,NH4ClO4,KClO4,+alti oxidanti de ultima generatie(HMX,ADN,HNF,CL20...);un combustibil: Al,AlH3,Mg,MgH2...;binder: in general cauciuc,rasina epoxi,poliuretan,rasina poliesterica,smoala; catalizatori:Fe2O3,cromati
si bicromati(numai ca sunt cancerigeni),Al2O3,negru de fum...Carbunele nu este folosit decat la BP.Nu se foloseste la combustibili de inalta performanta.Fabricarea lui din hartie nu cred ca este o solutie prea buna deoarece hartia contine diverse substante de umplutura care s-ar putea sa afecteze calitatea finala a carbunelui.Ca sa obtii pulbere de aluminu cu granulatia mai mica de 0,08 mm folia de aluminiu trebuie tinuta in moara cateva zile din cate am citit.Am sa-ti dau o idee(mi-a venit pe moment) cum sa separi pulberea fina de cea mai grosolana.Dupa macinare amesteca bine toata pulberea cu kerosen,diluant de vopsea petrolier etc ,dupa care las-o sa se depuna 2...3 minute.Pulberea fina ramane in suspensie pe cand cea grosolana se depune imediat.Decanteaza suspensia si las-o cateva ore poate si o zi sa se depuna.Decantezi kerosenul si lasi vasul descoperit sa se usuce pulberea.

Aceasta postare a fost editata de RL10: 11 January 2011 - 02:42 AM

0

#16 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 January 2011 - 04:34 PM

Nu mai toca folia in blender decat daca e destinat pentru obiecte si nu alimente. Chiar daca nu macina prea fin mai raman in pereti particule foarte mici, iar aluminiul spre deosebire de fier nu e chiar recomandabil sa-l mananci. Nu ca fierul ar fi... :lol:
It's difficult to make things simple!
0

#17 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 11 January 2011 - 06:19 PM

Vezi postareaRL10, la Jan 11 2011, 02:42 AM, a spus:

Dupa macinare amesteca bine toata pulberea cu kerosen,diluant de vopsea petrolier etc ,dupa care las-o sa se depuna 2...3 minute.Pulberea fina ramane in suspensie pe cand cea grosolana se depune imediat.Decanteaza suspensia si las-o cateva ore poate si o zi sa se depuna.Decantezi kerosenul si lasi vasul descoperit sa se usuce pulberea.

Sa stii ca ii o idee foarte buna tipul asta de separare si cred ca ar merge ca solvent chiar si apa ca am cautat site foarte fine pentru a strecura pulberea de aluminiu si nu am gasit, le amestec bine apoi las sa se decanteze si pulberea mai mare ca dimensiune se va aseza prima jos iar eu mut lichidul cu pulberea fina in alt vas unde o sa se aseze in timp.
Nu am folosit blenderul din bucatarie pentru macinat folia de aluminiu ci unul recuperat de la un robot de bucatarie pe care-l folosesc pe post de rasnita pentru chimicale
0

#18 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 January 2011 - 07:21 PM

As propune, in loc de gaz (petrol lampant), care, dupa evaporare, lasa un reziduu gras, ceva gen neofalina...zic si eu.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 January 2011 - 07:22 PM

0

#19 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 11 January 2011 - 07:23 PM

Sa stii ca metoda asta de separare este industriala si se numeste separare gravimetrica.Timpul de decantare este invers proportionala cu granulatia.Trebuie verificat practic.Dar in medie este cam de 2...3 min poate si mai mult pentru granulatii f. fine.Apa ar putea fi folosita dar kerosenul(petrol lampant) sau alti diluanti petrolieri impiedica oxidarea superficiala a Al.Pulberea de granulatie mare ramasa poti continua sa o macini.Nu este nicio problema.Am cautat la NAKKA pe site despre cum se poate reduce viteza de ardere si uite ce am gasit:
"A burn rate suppressant is an additive that has the opposite effect to that of a catalyst -- it is used to decrease the burn rate. For AP based propellants, oxamide (NH2 CO2)2 is particularly effective in reducing burn rate, without sacrificing performance. Other potential burn rate suppressants include calcium carbonate, calcium phosphate, ammonium chloride, and ammonium sulphate."
NASA foloseste ca inhibitor de ardere oxamida((NH2CO2)2) in proportie de 1...3%.Nu cred ca se poate gasi asa ceva pe la noi.Dar se poate folosi f. simplu praf de creta(CaCO3).Probabil de aceea carbunele din hartie pare mai bun deoarece contine CaCO3 sau inhibitori de ardere.Acelasi lucru se poate face folosind carbune de gratar(nu brichete)+CaCO3(ca inhibitor de ardere).
0

#20 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 January 2011 - 07:29 PM

Sugestie: carbune din hartie cretata?
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2011 - 07:30 PM

Eu as propune sa cauti o fabrica de BCA (beton celular autoclavizat), si sa faci tot ce trebuie pentru a avea acces la pulberea de aluminu de acolo. Nu e nevoie sa vin cu detaii, de genul: "daca nu curge, pica". Acolo se folosesc butoaie intregi de pulbere de aluminiu, nu e nevoie sa reinventezi apa calda. O sa ajungi la problema depozitarii ei in conditii de siguranta, sa nu se deterioreze.
La fel e si cu sulful, arunca ochii printr-o rafinarie de petrol. Se descarca sulf pur, din vagoane. Sunt munti de asa ceva. Trebuie doar sa stii unde si cum sa cauti. Restul e poezie. Multa bafta.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 12 January 2011 - 12:38 AM

Daca esti pe langa o fabrica de BCA sau rafinarie de petrol poate.Dar daca nu ce faci?Trebuie sa fii creativ.As zice ca aproape toate cele necesare ti le poti produce singur.KNO3 prin metode bio folosite in evul mediu.Aluminiu prin macinare sau din vopsea pentru sobe;diferenta intre ce propune Marius si ce propun eu este ca dupa decantarea pulberii de aluminiu sa adauge un solvent gen acetona,xilen,metil-etil-ketona,acetat de butil,toluen , sa amestece si sa o lase sa decanteze.Asta trebuie repetat de 2...3 ori.Dupa ce se usuca pulberea sa o puna intre multe hartii si sa preseze cu fierul de calcat cald(10...15 secunde) pe ele.In felul acesta chiar daca mai ramane stearina( sau diverse substante de legatura) intre particle de Al , datorita caldurii acestea se va impregna in hartie.Metoda este folosita la scoaterea petelor de ceara de pe haine.

Aceasta postare a fost editata de RL10: 12 January 2011 - 12:39 AM

0

#23 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 12 January 2011 - 06:23 PM

Am cautat fabrica de bca prin zona dar nu am gasit decat de ciment, acuma situatia este cum zice si RL10 trebuie sa te gandesti cum sa obtii ce ai nevoie din ceea ce gasesti la indemana.
Eu o sa incerc deocamdata cand am timp metoda de separare gravimetrica cu lichid a pulberii de aluminiu iar varianta de separare cu acetona si fier de calcat a bronzului de soba s-ar putea sa mearga,bine ca ceva liant va mai ramane pe pulberea aia dar nu ca sa o tina impreuna
0

#24 Useril este offline   liviu123 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 15-October 06

Postat 13 January 2011 - 10:11 PM

Vezi postareaMarius, la Jan 12 2011, 07:23 PM, a spus:

Am cautat fabrica de bca prin zona dar nu am gasit decat de ciment, acuma situatia este cum zice si RL10 trebuie sa te gandesti cum sa obtii ce ai nevoie din ceea ce gasesti la indemana.
Eu o sa incerc deocamdata cand am timp metoda de separare gravimetrica cu lichid a pulberii de aluminiu iar varianta de separare cu acetona si fier de calcat a bronzului de soba s-ar putea sa mearga,bine ca ceva liant va mai ramane pe pulberea aia dar nu ca sa o tina impreuna


Salut
Iarasi o cautati cu lumanarea.
Pulberea fina de aluminiu curata se poate aprinde singura daca vine in contact cu substante incompatibile. Una din acestea este APA, adica umezeala. Altele sunt acizii si bazele si inca multi oxizi (si apa e oxid, de hidrogen). Potentialul exploziv la pulberii de AL nu trebuie neglijat, asadar nu cerneti praful de "bronz" de soba in punga de plastic si nu folositi masina electrica de rasnit cafea, pot apare scantei de la frecare sau electricitate statica.
Norocul, in cele mai multe cazuri este ca pulberea din aluminiu se livreaza de la producator acoperita bine cu inhibitori, rasini naturale sau sintetice, polistiren, etc, dar praful rezultat de la ball mill sau rasnita poate sa va creeze necazuri. Daca urmariti inlaturarea acestor inhibitori, riscati sa intrati in alt necaz.
Alt posibil pericol este tocmai fierul de calcat, care adauga inca un factor de risc.
Cred ca aveti cunostinta de campania anti-vase din aluminiu de acum cativa ani care are ca rezultat eliminarea aproape totala a vaselor din aluminiu din industria alimentara si din bucatarii. Era un motiv pentru asta, asa ca nu trebuie inhalat praful fin de aluminiu. La fel ca atunci cand lucrati cu fibre din sticla, e obligatoriu o masca pe nas si spalarea cat mai repede dupa contactul cu praful.
Au fost unii care au adugat praf de aluminiu, cateva procente, pentru a accelera arderea. Cum AL ca sa arda are nevoie de oxigen, l-a luat din "portia" combustibilului de baza, fiind de obicei mai reactiv decat acela asa ca rezultatul nu a fost pe masura posibilitatilor. Alta belea: caldura degajata strica ajutajul in asa masura incat dupa 2-3 secunde parametrii motorului sunt alterati semnificativ deci trebuie umblat la materialul ajutajului si al carcasei.
Cu oxidantul: puteti sa va dati peste cap cu obtinerea pe cont propriu a azotatului, nu va veti apropia de calitatea celui facut de firme din domeniu. Unii zic ca decat deloc, mai bine si azotat mai slab, eu zic ca e pacat "de sangele varsat" :D
Exista inca multe variante de a obtine motoare racheta, mai putin perfectionate sau performante, dar oricum motoare care pot fi utilizate.
Poate are cineva timp sa perfectioneze varianta de bicarbonat+acid, in sensul maririi suprafetei de contact deci a cantitatii ce CO2 degajate pe unitatea de timp. De asemenea nu am mai auzit pe nimeni continuand sa perfectioneze varianta de combustibil din celuloid, singur sau cu adaos de oxidant. La fel, varianta folosirii (poli)metacrilatului de metil plus oxidant plus catalizator. Acestea din urma pot fi variante mai "cuminti" decat BP sau pulberea din AL, de fapt substante interzise.
Despre motoare hibride ce sa mai spun. Sunt destule in comert, unele cat un marker de mari si pot fi importate sau transportate fara nici o restrictie, sunt doar bucati din metal. Mai greu cu NO2 dar se gaseste, si mai ales, nu e pe lista neagra. Nu vad nici o alta solutie pentru dezvoltarea rachetismuui amator fara apelarea la motoare hibride.
0

#25 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 14 January 2011 - 01:13 AM

De acord ca pulberea de aluminiu fina este periculoasa.Dar nu cred ca este prea usor sa obtii pulbere de Al cu granulatie mai mica de 10 microni.Pulberea de aluminiu este periculosa la inceput pana se formeaza acel strat subtire de oxid.Mai depinde si de cantitate.Cu apa din cate stiu este periculoasa doar la granulatii submicronice.De curand s-a testat o racheta Alice cu pulbere de aluminiu nanometrica si apa inghetata.Dar asta deja pentru Romania este SF.Inhibitorii din pulberea de aluminiu nu sunt chiar asa greu de eliminat.A se vedea site-ul lui NAKKA.Probabil ca cel mai periculos pentru un amator este otinerea prin macinare(de aceea se recomanda lasarea cateva a cel outin 1 ora inainte de deschiderea morii) .Periculozitatea pentru sanatate este de mult cunoscuta , dar as zice ca mai periculos ar fi sa ajunga in stomac unde ar reactiona cu acidul clorhidric si astfel s-ar raspandi rapid in organism.
Aluminiul in motoare pe baza de oxidanti anorganici(KNO3,NaNO3) nu este util deoarece oxidul de aluminiu+carbonatii si hidroxizii reactioneaza si formeaza aluminati.Acestia au o temperatura f. mare de vaporizare(peste 2000 grd.C) fapt ceea ce duce la formarea unei zguri ce ramane in motor poate chiar bloca ajutajul.In schimb carbonatii si hidroxizii care rezulta la combustibilii pe baza de zahar au temperatura de vaporizare mai mica decat temperatura de ardere din motor.La combustibilii compoziti aluminiul este absolut necesar deoarece mareste temperatura de ardere(ajunge la 2500...3000 grd.C) , iar substantele solide rezultate se vaporizeza f. usor.As vrea sa demontez un mit.Se crede ca aluminiu ar consuma oxigenul din oxidant.Nimic mai fals aluminiul se foloseste in combustibilii cei mai performanti care nu toti genereaza efectiv oxigen ci numai oxid de carbon si vapori de apa.Motivul este ca la temperaturi inalte aluminiul reactioneaza cu apa si produce oxid de aluminiu si hidrogen.Aluminiul nu mananca deloc din oxigen la combustibilii performanti ci din contra imbunatateste performantele cu 10%.
Varianta cu NaHCO3 si acid este problematica datorita mecanicii necesare amestecarii la timpul oportun a substantelor si a peformantelor mediocre a rachetei.Apa si CO2 rezultate au masa atomica prea mare si viteza maxima prea mica pentru ceva cat de cat satisfacator.Sunt studii la NASA pentru motoare cu abur(folosind un reactor nuclear) dar performantele lor sunt de 4...5 ori mai mici comparativ motoarelor chimice obisnuite.Recordul mondial pentru rachete cu apa este parca de 500 m(daca nu ma insel).Varianta cu celuloid ar putea fi o solutie dar din cate stiu nu se mai fabrica de zeci de ani.Rachetele hibride ar fi cele mai performante pentru uzul amatorilor dar la niste preturi enorme.N2O ar niste preturi de te face sa renunti.Aceste tipuri de rachete nu sunt pentru buzunarul celor mai multi dintre rachetomodelisti.NO2(chiar daca era folosit la inceput la rachetele cu combustibil lichid) nu cred ca se gaseste deoarece se foloseste doar in industria chimica si este toxic.
0

#26 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 14 January 2011 - 01:52 AM

O fi periculoasa pulberea de aluminiu dar oricum lucrez cu ea in cantitati mici iar daca nu apuca sa se imprastie intr-o zona unde-i oxigen sau apa si isi formeaza stratul de oxid nu cred ca-i nici un bai
Or fi bune produsele facute de firme specializate dar aicea ii vb de bani si accesibilitate, iar daca ai cunostiinte minime de chimie poti purifica un produs pana aproape de 99%
Motoare cu bicarbonat si acid dupa parerea mea sunt slabe, pentru celuloid cate mingi de pigpong trebuie sa cumperi mai bine faci tu nitroceluloza care are vlaga nu jucarie.
Motoare hibride... de unde iei oxidantul, si se merita pentru un amator, sau poate incerci ceva cu apa oxigenata pe care cu greu o concentrezi undeva la 70% si trebuie sa umbli cu ea ca si cu un ou, merita riscul doar daca te sponsorizeaza cineva nu pentru distractie.
Ca tot vorbeam de apa oxigenata ia dati-va cu parerea de urmatorul procedeu de obtinere a perhidrolului: se incalzeste soda Na2CO3 pana se descompune si ramane Na2O2 peste care se toarna o solutie slaba de acid sulfuric rezultand H2O2 care se filtreaza si utilizeaza in motor in scurt timp ca ma gandesc ca nefiind foarte pura se va descompune in timp.
RL10 cum arata o racheta Alice cu pulbere de aluminiu nanometrica si apa inghetata?
0

#27 Useril este offline   RL10 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 22-July 10

Postat 14 January 2011 - 02:23 AM

Atata timp cat lucrezi cu cantitati mici(mai putin de un gram) nu este nicio problema.Nu stiu cati cunosc faptul ca la orice substanta cu potential exploziv se calculeaza diametrul critic(dimensiune sub care o substanta periculoasa indiferent ce ai faci nu poate exploda).Spre exemplu la cea mai cunoscuta substanta TNT diametrul critic este de 20mm.La NH4NO3 in stare pura este de 100 mm , iar stabilizat cu KNO3 un accident ca la Mihailesti nu s-ar fi produs.Nu vreau sa minimalizez pericolul pentru sanatate al substantelor chimice.Tot ceea ce faci trebuie sa respecte masurile de siguranta.Nitroceluloza explodeaza intr-o racheta.Pote fi folosita doar cu diverse substante inhibitore gen oxiamida.Uite site-ul rachetei Alice: aici si aici.
Totusi nu-ti face iluzii.Tu nu ai cum sa obtii pulbere nanometrica(a mia parte dintr-un micron).Numai obtinerea ei este o mare problema.

Aceasta postare a fost editata de RL10: 14 January 2011 - 02:26 AM

0

#28 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 04 October 2011 - 09:55 PM

Ca sa-mi continui topicul mai adaug o carte
Home build model rocket engine
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro