Modelism - RHC Forum: Temporizator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Temporizator

#1 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 10 December 2004 - 07:08 PM

Meseriasilor am nevoie de o schema de temporizator. Astea care le am imi tin un contact inchis o perioada de timp sau dupa o perioada de timp imi inchide un contact.
Eu vreau in felul urmaretz: sa apas pe un buton si dupa o perioada de timp (3-5secunde) sa inchida un contact pentru 0,5-1 secunde deci contactul sa nu ramina inchis. Vreau sa pun acest temporizator in paralel pe un buton fara retinere si sa inchida contactul doar cat sa dea comanda ca nu trebuie sa ramina contactul inchis.
Multumiri anticipate. ;)
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2004 - 08:50 PM

Ca sa apesi pe butonul de lansare si sa ai timp 3-5 secunde s-o rupi la goana pina cind se face contactul ce va alimenta 0,5-1 secunda aprinderea la motorul a cine stie ce monstruasa racheta? ;) :D :D

Daca-i asa foloseste doua monostabile in cascada. Primul setat la 3-5 secunde cind revine in starea initiala il declanseaza pe al doilea (care va fi setat la 0,5-1 secunda).
Poti folosi doar un CMOS 4098 sau varianta mai precisa (chiar daca nu-ti trebuie) 4538 care au fiecare 2 monostabile in capsula, sau doua capsule de 4047 sau clasicele 555 ( varianta 556 cu doua 555 in capsula e si ea potrivita).

Uita-te pe foile de catalog cum sa le legi. Daca aveam scaner iti puneam schema, imi pare rau ca n-am ;)


0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 December 2004 - 03:33 PM

Iti multumesc pentru raspuns.
Pai am nevoie si de o schema.
Este asa complicata? Nu merge sa o desenezi de mina pe calculator? ;)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro