Modelism - RHC Forum: ArduWiino NK Quad - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ArduWiino NK Quad un alt quadrocopter

#31 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 February 2011 - 07:20 PM

am construit un nou controler bazat pe Arduino mini, Wii motion plus si BMA 020. urmeaza teste de zbor pentru a vedea care versiune e mai buna.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 22 February 2011 - 07:20 PM

0

#32 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 02:17 PM

Vezi postareaworms, la 22 February 2011 - 07:20 PM, a spus:

am construit un nou controler bazat pe Arduino mini, Wii motion plus si BMA 020. urmeaza teste de zbor pentru a vedea care versiune e mai buna.


Cool ! Sa ne tii la curent cu rezultatele :nea:
http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#33 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 March 2011 - 11:56 PM

un zbor la care am urmarit revenirea, fara interventie din telecomanda, la punctul de origine stabilit prin gps

0

#34 Useril este offline   ronin34 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 10-January 11
  • Gender:Male

Postat 12 April 2011 - 10:55 AM

Cu care configuratie este mai stabil, cu bma020, sau prima pe care ai prezentato?
0

#35 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 12 April 2011 - 04:39 PM

sincer nu prea am observat deosebiri in stabilitate si am testat in conditii identice(acelasi frame, reguri si motoare).un plus i-l are versiunea cu bma020 plus ce rezulta din costul total al componentelor deci mai ieftin de construit.
0

#36 Useril este offline   ronin34 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 10-January 11
  • Gender:Male

Postat 14 April 2011 - 09:15 PM

vorbesti de configuratia cu ardu, wii motion plus, si bma 020., ai mai adaguat ceva la aceasta configuratie?

Aceasta postare a fost editata de ronin34: 14 April 2011 - 09:18 PM

0

#37 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 14 April 2011 - 09:51 PM

ca si comparatie am expus urmatoarele configuratii:
1. ardumini,ITG3200,ADXL345 si BMP085
2. ardumini, Wii Motion Plus si BMA020
ele nu mai au nimic suplimentar si ca si stabilitate si performante de zbor sunt asemanatoare destul de mult. plusul l-am dat pentru versiunea cu BMA020 ca e mai ieftina. ce am postat in versiunea cu return to home e alta platforma bazata pe ardumega pan-tilt,imu si gps. aici cred ca e confuzia ta :clapping: , e vorba de altceva superior ca performante dar si ca pret.
0

#38 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 April 2011 - 11:36 PM

Scuze de interventie, am ascuns eu cateva mesaje, care fie nu isi aveau locul aici fie ramaneau fara subiect daca dispareau cele din prima categorie.

Frumoase realizarile, felicitari pentru tot ce faci. Inclusiv pentru faptul ca pui la dispozitia tuturor rezultatele muncii tale. Tot respectul!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#39 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 June 2011 - 07:21 PM

dupa o perioada in care am neglijat aceasta platforma m-am hotarat si am refacut o revizie la ea, am verificat softul, echilibrat elicele si o verificare ochiometrica pentru readucere aminte. am tras si doua filmulete cu ea, unul indoor si altul afara unde spre surprinderea mea desi batea un vant puternic,performantele de zbor au fost afectate la minim. ca si concluzie finala pentru acest review ARDUMINI WII: un sistem low-cost solid, foarte usor de folosit si construit, usor de reglat si care rivalizeaza ca performante cu versiunile mult mai scumpe.o camera daca mai atasam la frame devine o platforma de filmare best-buy.




in filmarea de afara priviti la steagurile martor cam cum batea vantul


Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 08 June 2011 - 07:25 PM

0

#40 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 14 June 2011 - 11:01 PM

Multe multumiri lui "worms" pentru sfaturile pe care le-am primit la telefon !!!
... asta nu a impiedicat un crash dezastruos din care frameul luat de la HK nu a scapat ... cred ca voi reveni la frameul meu home-made din aluminiu ...

Cred ca ar fi bine ca cei cu experienta in domeniul multicopter sa posteze undeva pe forum sfaturi pentru incepatori pentru a reusi sa creem un knowledge base util, asemanator celui de la heli.

Inca o data multumiri celor care m-au ajutat ... si pt quadro al meu ... RIP ...

Mihai
0

#41 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 14 June 2011 - 11:11 PM

nu te descuraja Mihai, daca ai sti cate catastrofe am avut eu :unsure: .nu le-am postat ca devin subiect de glume pe urma, asa e inceputul, nimeni nu se naste invatat.am avut un cadru de baza de la Dragut ,confectionat din lexan care era aproape incasabil, spun aproape fiindca eu cred ca am fost unicul care a reusit sa demonstreze contrariu, l-am terminat in ciuda duritatii lui B).dar a fost un cadru excelent de invatat si care ierta multe.

Aceasta postare a fost editata de worms: 14 June 2011 - 11:12 PM

0

#42 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 15 June 2011 - 10:05 PM

Nici vorba nu poate fi de descurajare !
Pana la urma, constructia a fost buna, poate nu foarte buna dar "in parametri"
Problema cea mare cred ca a fost pilotajul, am avut aceeasi senzatie ca si acum multi ani cand mi-am luat permisul de conducere si reflexele nu erau inca "rodate" , imi gandeam prea mult fiecare miscare timp in care zburatoarea facea cam ce vroia.
Astazi am reparat cat de cat modelul si am iesit iar pe camp iar rezultatele au fost mult mai bune.Asta pana cand am trecut la al doilea pack de acumulatori .Am remarcat un aspect oarecum bizar inca de la teste: cateodata la start apareau oscilatii puternice si accelerari necontrolate ale motoarelor care dispareau dupa un reset de pe arduino (la un moment dat nu au disparut dupa reset ci dupa o reincarcare a softului).
La camp desi am am constatat aceasta oscilatie, in loc de reset i-am dat gaz ... acum chiar ca am nevoie de un frame nou !!!

Dupa ce voi realiza un transplant de frame, voi reveni cu informatii ... nu ma deranjeaza sa ajung subiect de gluma pe forum daca iese ceva bun din asta !!!

Mihai
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 June 2011 - 07:17 AM

Ti-as putea sugera un simulator ?
Pe mine m-a ajutat, dar tot "dupa"... cand pagubele au fost aproape de costul simulatorului, 40$.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 16 June 2011 - 09:19 AM

Vezi postarearenatoa, la 16 June 2011 - 07:17 AM, a spus:

Ti-as putea sugera un simulator ?
Pe mine m-a ajutat, dar tot "dupa"... cand pagubele au fost aproape de costul simulatorului, 40$.

Da, chiar te rog sa imi sugerezi o aplicatie buna pt simulator quadro.
Simulatorul il voi "imprumuta" de la fiica-mea :D
0

#45 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 16 June 2011 - 10:34 PM

Multumesc "renatoa" pentru idee insa pentru ClearView nu am gasit nici un model de quadro.
In schimb, am gasit pentru FMS aici: http://svn.mikrokopt...f5e03578f201bae
Merge bine si deocamdata prabusirile imi ies perfect ! aici simularea este foarte realista :D
0

#46 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 21 September 2011 - 08:33 PM

Salut tuturor, cat de curand ma voi apuca si eu de constructia unui quadrocopter bazat tot pe platforma ArduWiino ( ardumini, Wii Motion Plus si BMA020 ). Acum as avea nevoie de niste sfaturi, pareri. In primul rand, distanta dintre motoare trebuie sa fie cat mai mica, eu am zis ( dupa o discutie cu worms ) ca o distanta de 40-45 cm e ok. In principal imi trebuie sa fie cat mai usor si cat mai stabil, pe viitor cand am sa ii atasez si o camera foto as avea nevoie sa ridice si o greutate sa zicem de 300-500 grame sau mai mare , cu cat mai mare cu atat mai bine. De preferabil daca poate cineva sa imi recomande ce esc-uri, ce motoare , ce elicii , ce baterii sa folosesc ar fi perfect, daca se poate sa fie si de la magazinul din oras la mine ar fi si mai ok. Inca ceva, nu stiu din ce sa fac cadrul, sa folosesc profile de aluminiu si un cadru central din fibra carbon/fibra sticla ? Multumesc anticipat..

PS : Era sa uit, ca buget alocat ar fi cam 700 ron +/- 100-150 RON .
0

#47 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 September 2011 - 04:42 PM

cam subtire bugetul daca nu ai nimic achizitionat inca.sfatul meu e 50-56cm daca vrei sa folosesti camera si motoare 2826 sau turnigy 2213 macar.baterie 3s e suficienta pe moment si regulatoare de 30A.

Aceasta postare a fost editata de worms: 22 September 2011 - 04:44 PM

0

#48 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 24 September 2011 - 07:22 PM

700 ar fi bugetul pentru motoare,esc-uri, baterii si cadru ( pentru arduino + senzori e alt buget :rofl: ). Pana la urma cred ca voi merge pe urmatoare configuratie (dau link direct catre site, nu stiu nici pana acum daca am voie, desi banuiesc ca da, daca nu e asa rog sa se stearga link-ul ) :
Motoare : http://www.sierra.ro...m-V-p4703p.html
Esc-uri : http://www.sierra.ro...0-A-p4473p.html
Baterii : Cred ca voi pune 2x http://www.sierra.ro...25C-p4505p.html sau de 2500, vedem pe parcurs.
Elicii : Cred ca voi merge pe varianta tripala : http://www.sierra.ro...x-4-p2621p.html

Cadrul inca e in starea de facere, bratele le voi face din profil de aluminiu cel mai probabil iar partea centrala din plexilgas sau ceva fibra sticla/carbon daca imi va permite bugetul. Astept pareri.. sugestii :rofl:
0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 September 2011 - 09:06 PM

Esc-urile folosite in coptere au cerinte speciale de rata de refresh, la care chiar unele modele respectabile au picat testul.
Asa ca daca nu stii sigur ca altcineva a folosit aceste ESC-uri si au mers, mai bine cumpara ceva garantat.
Nu trebuie sa iti inchipui ca ar fi ceva deosebit si scump, din contra, doar ca nu se prea aduc in tara.
Elicea tripala este alta idee proasta, din mai multe motive, centrare dificila, randament mic, si in cazul modelului de elice indicat de tine diametrul prea mic, care combinat cu kv-ul la limita de sus, va rezulta un model instabil si greu de controlat.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 24 September 2011 - 09:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 25 September 2011 - 09:17 PM

Multumesc renato pentru sfat, am ales tripala pentru a avea o "tractiune " mai mare. @worms : paremise ca si tu ai folosit aceleasi motoare la quadro de 35cm, ce elicii ai pus ? Si in special ce esc-uri 8), eu zic ca ar merge si cele la care m-am gandit eu prima data insa mai bine ceva verificat. Pana la urma cred ca voi merge pe varianta 50-60 cm intre motoare. @worms la tine la ce greutate a iesit quadro de 35cm? dar cel de 635mm ? Multumesc
0

#51 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 September 2011 - 11:37 PM

Vezi postareaBogdan B, la 25 September 2011 - 09:17 PM, a spus:

Multumesc renato pentru sfat, am ales tripala pentru a avea o "tractiune " mai mare. @worms : paremise ca si tu ai folosit aceleasi motoare la quadro de 35cm, ce elicii ai pus ? Si in special ce esc-uri 8), eu zic ca ar merge si cele la care m-am gandit eu prima data insa mai bine ceva verificat. Pana la urma cred ca voi merge pe varianta 50-60 cm intre motoare. @worms la tine la ce greutate a iesit quadro de 35cm? dar cel de 635mm ? Multumesc



-tripala nu e o solutie buna pentru multirotoare fiindca e greu de centrat.
-la quatro mic de 38cm am avut a2208-1000rot/v cu elice 8x4,5 si 10x4,5
-din esc-urile care le-am probat hk-25a ss de la hobby king au fost cele mai bune si performante asemanatoare am mai avut cu turnigy plush de 25A, roxxy bl-control 720 precum si hi-models tot de 25A.in rest am avut probleme sa gasesc regulatoare sa mearga identic, din 10 am gasit 6 sa functioneze la fel.
-quatro de 38 a avut 600g rtf iar cel de 635 vre-o 1300g rtf( ambele fara camera)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro