Modelism - RHC Forum: utilizare mpp axa z - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

utilizare mpp axa z

#1 Useril este offline   cata.tgv 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:targoviste,dambovita
  • Interests:electronica,automatizari

  Postat 18 December 2010 - 02:24 PM

pot folosi mpp cu pas de 7.5 pe axa z ?
tr. sa specific faptul ca va actiona un surub cu 2 revolutii/mm!
ptr un cnc x=500,y=300 si z=45 sunt suficiente axe de ghidaj de 12 cu rulmenti lin.?
si daca nu exagerez cu intrebarile transmisia sa o fac pe curea sau cu surub trapezoidal?
motoare comandate in pas intreg sau 1/2 ?
multumesc.
0

#2 Useril este offline   smeagle 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 28-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2010 - 09:29 AM

zi-ne si ce cuplu are motorul , pasul fiind destul de mare si mai depinde ce faci cu jucaria , in principiu nu ai nevoie de forte foarte mari pe Z pt ca ai si greutatea proprie a axei Z , iti tre mai multa putere sa ridice , daca folosesti pas intreg sau jumate , asta decizi in fct de ce rezolutie vrei sa ai , ghidajele pe rulmenti liniari sunt foarte buni si 12 e suficient , iar diferenta pe curea sau surub este ca pe surub o sa ai mai multa putere si demultiplicare , iar pe curea ai viteze mai mari , acum depinde ce vrei sa faci cu ea ... la ce zici tu aici cred ca se preteaza foarte bine ca plotter , cutter , gaurire cablaje , frezari mici , nu va tine la forte mari de aschiere , in rest daca e o structura buna , va face treaba ....

zi si la ce vrei s-o folosesti si ce ai vrea sa poata sa faca ...
0

#3 Useril este offline   cata.tgv 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:targoviste,dambovita
  • Interests:electronica,automatizari

Postat 19 December 2010 - 12:19 PM

multumesc de raspuns.
in principiu este ptr. pcb-uri dar daca se poate si o sigla micuta sau un breloc n-as spune nu !
am si mpp cu 200 pasi dar mai mici decat cel de 48!
sunt gen nema 13,14,17.(robotron)
il fac pe cadru de aluminiu.
0

#4 Useril este offline   smeagle 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 28-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2010 - 01:27 PM

asa ceva am facut si eu mai demult si era cu niste motoare de 200 de pasi pe rot dar de 0,1 Nm , trebuia sa ii dau incet sa nu piarda pasi , si era cu suruburi de M8 iar ghidaje tot de 12 cu rulmenti liniari si arbori de precizie, nu aveam electronica de juma de pas deci era pe intreg , si piulite de bronz facute cu tarodul , cuplajul la ax era cu un furtunel care intra presat pe axul surub si motor , si tot pt pcb , si defiecare data cand i-am dat test , un circuit cu multe curbe etc , si i-am dat sa vina in punctul de unde a plecat si am dat o gaura de 0,8 mm , intotdeauna a ajuns exact in acelas punct si spiralul a intrat exact pe gaura de unde a plecat , deci nu te speria de jocuri si etc aici nu e cazul sa iti faci griji .

Aceasta postare a fost editata de smeagle: 19 December 2010 - 01:28 PM

0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 December 2010 - 02:54 PM

Vezi postareacata.tgv, la Dec 18 2010, 02:24 PM, a spus:

pot folosi mpp cu pas de 7.5 pe axa z ?
tr. sa specific faptul ca va actiona un surub cu 2 revolutii/mm!
ptr un cnc x=500,y=300 si z=45 sunt suficiente axe de ghidaj de 12 cu rulmenti lin.?
si daca nu exagerez cu intrebarile transmisia sa o fac pe curea sau cu surub trapezoidal?
motoare comandate in pas intreg sau 1/2 ?
multumesc.

Ca sa n-o iau pe ocolite, fac direct socoteala cu ce date comunici.
Increment de 7.5 grade inseamna 48 pasi pe rotatie. Adica vei avea la o rotatie completa un avans de un mm. Facand socoteala, obtii 1 mm/48 pasi, adica increment liniar teoretic de aproximativ 0.02mm. Este mai mult decat suficient pentru aplicatia dorita de tine. Daca electronica iti va permite, cred ca vei putea utiliza si setare pentru jumatate de pas si precizia se va dubla. Adica o sa ai pe undeva pe la 0,01 mm la un impuls. Putin probabil sa fie ce iese din calcule, dar si asa este mai mult decat suficient pentru cablaje sau ce spui.

Ce nu ma lamureste serios este acel pas de 0,5 mm, pas intalnit foarte des la suruburile instrumentelor de masurare. Ai folosit surub micrometric? Ca un surub metric normal are un astfel de pas pentru un diametru prea mic pentru o actionare fiabila.
Un surub de 6x0,5 ar fi ok, daca poti face piulita buna.
Merge orice, important e sa incepi si sa termin.
Legat de transmisie fa-ti socoteli legate de pret, ca din comanda electronica poti scoate orice. Eu merg pe curele, dar scoti precizie mai buna pe suruburi. In schimb sunt probleme la alinieri, reglaje sau montaj. Poti face ce vrei cu oricare transmisie, important e sa alegi ce poate buzunarul.

Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 December 2010 - 02:56 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   cata.tgv 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:targoviste,dambovita
  • Interests:electronica,automatizari

Postat 19 December 2010 - 08:23 PM

Este vorba despre un surub micrometric diametrul de 8mm si 2 rev./mm ,cursa activa 45mm! Suficient ptr. axa z .
Pentru y am surub trapezoidal de 16 si o sa pun cata doua tije de ghidaj de 12 (4 rul. lin.) ptr. sustinerea celorlalte 2 axe.Pentru x doua tije de 12 lungime 500 dar nu m-am hotarat ce actionare sa fac (curea sau surub )
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 December 2010 - 12:05 AM

N-am idee de ce am gresit, stiu bine ce inseamna un surub micrometric si in plus ai precizat clar ca ai doua rotatii pe mm, adica pasul este asa cum stiam si eu de 0,5mm. Practic trebuie sa reduci la jumatate valorile, si ca sa revin ar fi 96 pasi pentru un avans de 1 mm, nu cum am spus la inceput cu 48pasi/mm.
Ai precizie mai mult decat suficienta, undeva pe la 0.01 mm la un pas, fara sa folosesti jumatate de pas sau micropasire. Cum orice electronica are macar jumatate de pas cred ca o sa se poata si mai bine.
De regula sunt probleme cu fortele transmise prin suruburile cu pas mic dar sper sa fie OK ce ai acolo. Sigur surubul este de calitate, ramane sa vezi si de o piulita pe masura. Scuze pentru greseala de mai devreme.
Nu mai urmaresc restul valorilor pe care le spui, ca nu pot sta sa ma gandesc serios la ce faci.
Poti merge si pe curele si pe surub, ambele actionari iti asigura tot ce doresti. E de facut socoteli cu desenul in fata, in functie de ce ai tu acolo. Cred ca diametru de bara de 12 mm este la limita privind incovoierea, la o lungime de 500mm. Nu stiu exact cum faci structura si cat de grea iese partea mobila. Cred ca poti folosi bara de 12, dar sa nu o soliciti inutil...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   smeagle 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 28-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2010 - 07:20 AM

sau foloseste bara de 12 cu suport pe lungimea ei si bucse cu bile deschisa , iar suportul nu trebuie sa-l cumperi de la ei din aluminiu neaparat , poti sa-l faci dintr-o fasie de otel important sa aiba loc un surub M3 sau 4 , cu care vei prinde bara de ghidare pe suport ...

ps .. nu tre sa sprijini bara pe toata suprafata daca nu vrei poti si pe segmente doar ca trebuie sa aliniezi cat mai exact posibil suportul .

Aceasta postare a fost editata de smeagle: 20 December 2010 - 07:21 AM

0

#9 Useril este offline   cata.tgv 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:targoviste,dambovita
  • Interests:electronica,automatizari

Postat 20 December 2010 - 04:42 PM

va multumesc ptr. raspunsuri !
piulita pe care o am este perechea surubului si are filet pe lungime de 15mm ,ruleaza pe filet f.f. usor.
partea mobila sper sa nu depaseasca 3kg.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro