Modelism - RHC Forum: Proiect CNC taiere cu plasma - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Proiect CNC taiere cu plasma sfaturi , concluzii , etc

#61 Useril este offline   smeagle 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 28-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2011 - 10:45 PM

nu neaparat , la inceput am cercetat doar acum fac un cnc mic pt ca am in mare cam toate materialele pt el , iar pt cel mare nu am inca bugetul necesar , din mai multe cercetari am ajuns la concluzia ca voi folosi steppere pentru cel mare de 4,5 Nm , doua pe axa X , unul pe axa Y si un motor de 3 Nm pe Z , axa Z care va fi probabil la fel ca cea din poza doar ca mai maricica putin ...
0

#62 Useril este offline   GAPMETAL 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-December 10

Postat 07 March 2013 - 05:56 PM

Bogdan,
vreau si eu sa-mi construiesc o masa de debitat cu plasma.
Am deja o sursa pe care o folosesc manuam, este marca REHM 110A.
As putea sa o folosesc la CNC?
Cam cat m-ar costa motoarele si partea electronica a mesei?
Multumesc!
0

#63 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 07 March 2013 - 07:09 PM

Cu siguranta poti folosi sursa. Mai ales daca are amorsare in inalta frecventa (adica sa nu fie necesara atingerea tablei pentru a se initia arcul electric)
Motoarele ar trebui sa fie ultima ta grija. Depinde ce moatoare vei pune. Masa mea are 1800 x 3200 mm utili si cu toate ca folosesc 2 motoare de 2,2 Nm la portal adica Y si 1,9 Nm la X si Z mi-a rupt torta de doua ori agatand bucati de metal.
Eu le iau de la de pe site conex electronic. Sunt toate acelasi producator si drivere si surse si motoare.
Restul.... EBAY
Breakout board - 30$ (ai nevoie de doua daca vrei sa folosesti senzori de capat. Eu nu folosesc)
Un pc gasesti tu pe undeva (sa aiba port paralel. Adaptoarele USB nu sunt indicate deoarece nu prea merg bine cu senzorul de inaltime)
Senzorul de inaltime (THC). Sunt Voltaice si capacitive. Eu... am folosit capacitiv (500$) dupa care am luat un voltaic (250$ sau 500$ din america) dupa care... le folosesc simultan. Capacitivul lucreaza si voltaicul este doar ... voltmetru. N-am avut timp sa ma joc cu ele mai mult
Diferenta???? Senzorul voltaic in momentul in care taie la viteze mici curbe apropiate se inlatura multa tabla si... coboara foarte mult. Atat de mult ca atunci cand termina cu segmentul de curbe apropiate si trece in linie mai lina.... se loveste de tabla. Nu are timp sa se ridice. Cel capacitiv nu are nevoie de senzor Touch and Go. Deci nu va lovi capul de plasma tabla pentru a simti materialul. La curbele apropiate va simti materialul din jur si nu va cobora mai mult decat este necesar.
Cablul de rigoare....

Ideea e sa-ti faci partea mecanica intai (Asta daca nu ai un proiect si vrei sa-ti proiectezi tu masa). Si insist pe asta. Motoarele nu te ajuta la nimic pana nu termini mecanica. Apoi treci la electronica.
Motoare ieftine. Steppere. Exista si varianta costisitoare cu servo. Dar nu vreau sa intru in polemica cu fanii servo. Cel putin pentru debitarea cu plasma este solutia cea mai ieftina si mai mult decat suficienta ca precizie.
Succes!


Vezi postareaGAPMETAL, la 07 March 2013 - 05:56 PM, a spus:

Bogdan,
vreau si eu sa-mi construiesc o masa de debitat cu plasma.
Am deja o sursa pe care o folosesc manuam, este marca REHM 110A.
As putea sa o folosesc la CNC?
Cam cat m-ar costa motoarele si partea electronica a mesei?
Multumesc!

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro