Modelism - RHC Forum: Cumparaturi din afara. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cumparaturi din afara. USA and europa

#1 Useril este offline   QDSports 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 18-November 04

Postat 06 December 2004 - 09:23 AM

salut, m'am hotarat sa'mi cumpar si eu un automoel si.... am vazut ca prin afara acestea sunt mai ieftine ;) aveti incredere in aceste cumparaturi ? ...mentionez ca automodelul nu este nou, este sh. si il cumpar de la un modelist din US, nu de la un magazin http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif site'ul de pe care il cumpar (unde am vazut si anuntul) este uul destul de mare si respectat.

cam cat sa ma coste taxele postale ? su cum il trimite si la ce sa ma astept ? cum pot sa platesc? prin ramburs merge ? :)

imi cer scuze in legatura cu ploaia de intrebari dar am nevoie de putin ajutor, va multumesc.

ps. am pus o poza cu automodelul. vrea 100$ pe el.
4all
0

#2 Useril este offline   QDSports 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 18-November 04

Postat 06 December 2004 - 09:24 AM

.masinuta

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-13-1102317876.jpg

4all
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 December 2004 - 09:29 AM

cu plata faci asa cum itzi impune situl de unde cumperi.
nu merge ramburs,ca la posta nu poti sa trimiti dolari.probabil ca ai nevoie de un card in valuta.(sa nu te bagi la WU ca au niste comisioane de mori)
la coletul ala estimez posta intre 30-50 usd.
daca mai dai si vama...ajungi la 200.
cat despre incredere .......io zic ca depinde de bafta;poa sa fie masina buna sau poa sa fie un jaf.
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   QDSports 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 18-November 04

Postat 06 December 2004 - 09:34 AM

adica este posibil sa ajunga si la 200$ coletul ? hmmm pai la banii astia as putea sa'mi iau din tara si o so vad inainte. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif
4all
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 December 2004 - 09:37 AM

mai gandeste-te!
ajunge transportu si ceva taxe la valoarea coletului si mai e si la mana a doua...
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   Syr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 25-March 02

Postat 06 December 2004 - 10:14 AM

Salut,

Am avut mai multe masini noi sau la mana a-II-a, sfatul meu este ca ar fi mai bine sa o vezi inainte, defecte ascunse pot fi multe (de care poate nici proprietarul nu stie).
Orienteazate la un model la care gasesti piese de schimb aici si nu acolo.


In poza atasata pare a fi un Asociated 2wd prima remarca ar fi ca toate suruburile & piulitele nu sunt in metric.

Bafta!
If there is a will, there is a way....
0

#7 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2004 - 03:20 PM

Sfatul meu e sa nu faci achizitii in conditiile astea. Baietii de mai sus au toti dreptate cu ce ti-au zis.
Renteaza sa iei ceva din state print-o cunostiinta (de incredere) cit de cit priceputa in domeniu daca iei second-hand-uri sau poate sa nu se priceapa dar sa ia doar lucruri noi din magazin si doar dupa ce te-ai documentat adinc despre ce urmeaza sa cumperi. Si musai sa ti le aduca personal (sau ma rog prin altcineva) ca taxele postale sint mari (25 - 30 % din valoarea obiectului cel putin) iar asa ai toate sansele sa scapi si de taxe vamale.
Daca n-ai pe nimeni prin strainatate, ia-ti ceea ce doresti de aici ca mai beneficiezi si de eventuale garantii.


0

#8 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 08 December 2004 - 06:40 PM

Eu mi-am luat de pe ebay o masinuta ffffffff buna.Valora de 3-4 ori mai mult(noua in magazin) decat am dat eu pe ea + ca a venit cu multe piese,motoare si acumulatori f buni,roti etc..Valoarea coletului a fost de 360$ iar ca sa o am acasa am platit vreo 440$(de fraier ca nu am stiut anumite chestii cu banca).

Insa tot a meritat.

Era in perfecta stare de functionare si era aproape nou nouta ba mai mult am avut si surpriza placuta ca in colet sa mai fie si alte lucruri bune de care eu nu stiam cand am comandat. Insa toata treaba asta mi-a reusit datorita bunei comunicari pe care am avut-o cu tipul acela. Este o treba f riscanta sa cumperi din state dar daca iti reuseste treaba, este super afacere.Cel mai simplu e cu o cunostinta daca ai ,asa cum zic baiatii mai sus.

Binenteles ca trebuie sa sti sa si alegi si sa ai rabdare.De exemplu ai gasit masinuta aia la 100$ dar daca mai cauti poate gasesti mai multe chesti si mai bune tot la 100$ Vreau sa spun ca mie cam toata treaba asta mi-a luat in jur de 3-4 luni.

Insa tie iti recomand sa iti iei de aici ceva pe care il vezi si mai ales daca iti cumperi ceva ,cumparal cu ideea ca va trebui sa il mai si repari si sa ai posibilitatea sa iti cumperi piese. (a si inainte sa cumperi ceva intreaba mai multe persoane despre masinuta ca sa nu te pacalesti)De exemlu la masinuta din poza gasesti piese, pentru ca noi mai comandam pe un site din america care are 100% orice piesa din masina aia.


Bogdan
0

#9 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2004 - 06:19 PM

Citeaza

Eu mi-am luat de pe ebay o masinuta ffffffff buna.Valora de 3-4 ori mai mult(noua in magazin) decat am dat eu pe ea + ca a venit cu multe piese,motoare si acumulatori f buni,roti etc..Valoarea coletului a fost de 360$ iar ca sa o am acasa am platit vreo 440$


Bogdan iar bati campii?
Adica ce vrei sa spui, daca tua ai platit 440 USD ia de noua costa 1760 USD?
GRESIT!
Tu ai platit exact cat valora masina!

Nu uita ca stai de vorba cu cineva care importa produse XRAY!
Sa-ti explic: cu 440 USD cat ai dat tu pe masina, este adevarat cu ceva upgrade-uri, iti cumpoarai modelul nou de xray!
Daca discutam despre a doua suma, respectiv 1760 USD, atunci iti spun ca poti avea pentru acesti bani TREI MASINI NOI + TREI CAROSERII + TREI PACK-uri de 3300 mAh + UN INCARCATOR + TREI SETURI DE ROTI VTEQ + MULTE PIESE DE SCHIMB!!!!!!!

ASA CA:
LASA-NEEEEEEEE ... LASA-NEEEEEEEE......MINCINOSULE!
RHCForum - Webmaster
0

#10 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 10 December 2004 - 07:33 PM

Ba tu ai probleme sau nu ai ce face.Chiar m-am enervat.Vad ca tot timpul scoti de undeva niste cifre de nu stiu ce sa zic. La aia cu joculetul ai zis ca am facut eu 21 de ture ,aici zici ceva de 1760 $ .Nu stiu de unde le scoti. (Intr-adevar am exagerat un pic dar masina ar face cam 1000$ noua iar eu am dat 440 de fraier si o puteam scoate la 400 dar am dat 40$ pe siguranta.Nu merita sub nici o forma sa cumpar masina noua ,mai ales ca asta avea doua curse la activ deci era ca noua+ ca am recuperat vreo 150$ din vinzarea catorva lucruri care au venit cu masina si nu mai aveam nevoie de ele deci suma scade la 290$.In momentul in care m-am hotarat sa imi iau masina aveam bani pentru o masina noua si pentru ce mai aveam nevoie dar cand am vazut anuntul asta pe ebay am zis ca totusi e pacat de $$$$ si ca pot sa fac si altceva cu restul de bani.De exemplu sa imi cumpar cu restul de 500$ upgrad-uri pentru bicicleta).

Te oftici sau care e problema.Non stop tre sa te iei tu de mine sau sa arati tu ca sti mai multe.Ce vrei sa realizezi.Cu ce il ajuti tu acuma pe cel ce a deschis acest subect? Nu stiu ce sa mai zic dar nu e frumos ce faci.

Aceasta postare a fost editata de bogdanut: 10 December 2004 - 08:46 PM

0

#11 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2004 - 09:14 PM

In primul rand BA esti cu cine vrei tu nu cu mine!
In al doile rand, eu facut urmatorul calcul:

Citeaza

Eu mi-am luat de pe ebay o masinuta ffffffff buna.Valora de 3-4 ori mai mult(noua in magazin) decat am dat eu pe ea + ca a venit cu multe piese,motoare si acumulatori f buni,roti etc..Valoarea coletului a fost de 360$ iar ca sa o am acasa am platit vreo 440$


DECI 440 x 4 = 1760 USD!!!!!!!!!!
Daca nu esti capabil sa faci o simpla inmultire inseamna ca....................................................esti PA!

Citeaza

Intr-adevar am exagerat un pic dar masina ar face cam 1000$ noua


Face1000 USD adica in jur 770 EURO!

Ai o mare problema, nu mai ai notiunea banului, pai cu 770 EURO REPET ITI DAU DOUA MASINI SI CU CEVA UPGRADE-URI SI NOOOOOOOI!

Citeaza

Cu ce il ajuti tu acuma pe cel ce a deschis acest subect? Nu stiu ce sa mai zic dar nu e frumos ce faci.

Cu ce il ajut? Simplu, sa nu se ia omul dupa niste aberatii, daca tu ai avut NOROC nu inseamna ca trebuie sa facem din asta o regula!


ASA CA:

LASA-NEEEEEEEE ... LASA-NEEEEEEEE......MINCINOSULE!

P.S.
Daca nu esti politicos si ma mai ei o data cu BA te execut!

Aceasta postare a fost editata de Buggy-man: 10 December 2004 - 09:21 PM

RHCForum - Webmaster
0

#12 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 10 December 2004 - 10:57 PM

auci! ce se trage pe aici ;)
anyway, intervin si eu: dincolo pretzurile sint muuult mai mici la multe lucruri, inclusiv la cele de modelism. varianta mea: gasitzi un prieten in canada (de ex.), ii trimitetzi bani (wire transfer-tziriac) el va cumpara de acolo si pune pe canada post serviciul "small packets". costa cam 15 euro si ajunge in 2 saptamini. pachetul pe persoana fizica (pt. vama).
sau: un prieten din germania/italia, idem bani transferatzi la el pe card si mai rapid se pune pachetul la autocar. 2 zile si 10 euro si e la tine.
variantele astea le-am verificat personal, merg si sint sigure!
si daca cineva nu crede ca dincolo nu sint pretzuri mai bune (de noi, in magazin nu pe ebay) sa caute pe google link-uri :-)
expo (Gabi)
0

#13 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 December 2004 - 10:48 AM

Circotasii...
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#14 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 11 December 2004 - 11:31 AM

Nu pot sa imi explic rautate asta a ta dar in fine. Dupa cum ti-am explicat acolo eu am luat masina cu 440 stind ca voi vinde ceva din ea.Si cu 290$ nici macar masina nu o pot lua de la tine(sau din alata parte) care nu mai vb ca nu are nici macar roti(adica doar jenti) pe cand asta avea doua curse la activ dar este full-option ,are o cutie destul de mare cu piese si vreo trei seturi de cauciucuri care cand au venit erau noi noute.Masina nu avea nici o zgarietura si rulmenti erau in stare perfecta deci era ca si noua. Eu cam la pretul asta m-am referit dar nu am precizat insa tu ai reactionat de parca a cazut cerul pe noi.

Sti si tu f bine ca upgrad-urile pot sa coste mult mai mult decat masina.Daca vrei facem contabilitatea sa vezi si tu.Imediat ce am primit masina am vrut sa stiu si eu valoarea ei si am intrat pe net sa vad pretul fiecarui optionale. De fapt sti si tu f bine dar ai vrut sa fi rau cu mine sau .................... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/dry.gif

Deci eu am avut un mare noroc cu masinuta asta si nu inseamna ca merge intotdeauna sa cumpaeri de acolo deci ai dreptate si nu trebuie facut din asta regula.Eu totusi va recomand sa va cumparati de aici pentru ca e mult mai sigur si vezi ce iei.Afara e un risk mult prea mare pe care eu nu vreau sa mi-l mai asum.Am fost f stresat crezand ca am pierdut bani.


Gabi,cand am citit mesajul m-am enervat f tare si am reactinat in consecinta.Daca zici ca te-am deranjat imi cer scuze insa nu e frumos cum vb.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro