Modelism - RHC Forum: Merlo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Merlo

#1 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 02 December 2010 - 05:59 PM

Se numeste MERLO si este dovada ca exista viata si dupa PIKANTO Un nou model de IOM marca Graham Bantok
Este o dezvoltare a unui proiect mai vechi dar foarte spectaculos RED WINE
mai multe poze
http://www.hugovalen...s.php?id=000047
si cind te gindesti ca tin in garaj de ceva vreme un RED WINE din lemn facut de Mircea Kiritescu .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: Cattura.PNG
  • Imagine atasata: merlo.jpg

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#2 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2010 - 08:10 PM

linkul nu-mi merge;
Te rog, ca pentru necunoscatori, poate ne povestesti mai multe. Mersi.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#3 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 03 December 2010 - 05:23 PM

http://www.hugovalen...s.php?id=000047
sper ca acum sa mearga .
Multe de spus nu prea sint : GB incerca sa treaca peste virful (calitativ ) pe care i-l reprezinta Pikanto si mai ales dezvoltarea modelului data de catre croati venind pe piata cu un nou model al clasei IOM . Un mare skiper italian care din pacate nu mai e printre noi spunea ca modelel lui GB sint mai bune pentru altii decit pentru el.

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 03 December 2010 - 05:24 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 07 December 2010 - 10:47 PM

cu scuzele de rigoare: cetesc pe site-uri de specialitate cum ca un model 'pikanto' complet armat si gata de concurs poate costa de la 2600 euri pana la 11685 euri( cu toate alea, inclusiv lazi pentru vele).daca nu am vazut stereo, cat o fi costand oare un merlo?( poate ii iau copilului meu vreo 2...3, asa, sa aibe cu ce sa se joace! <_< )
0

#5 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 December 2010 - 03:09 PM

Merlo nu este inca de vinzare, ce se vede este o varianta de dezvoltare .
Pretul va insa tot pe acolo.
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#6 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 11 December 2010 - 07:19 PM

Vezi postareagobi71, la Dec 7 2010, 10:47 PM, a spus:

....... pana la 11685 euri

Asta unde l-ai vazut, ca la Bantock un original (nu de licenta ca alea's ceva mai ieftine, chiar daca unele merg mai bine decat originalul) costa undeva la 2500 lire sterline (aprox 3000 euroi) fara electronica, mi-e greu sa cred ca o telecomanda, troliul si cutia pot costa peste dublu cat barca.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#7 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 11 December 2010 - 08:07 PM

pretul ala a reiesit dintr-o eleganta eroare de calcul.am adunat lista de preturi de pe masterboat, am postat, si abia apoi am realizat ca pe lista aia erau trei variante de vapor... :D . ce sa fac? engleza mea de rahat!!ar fi trebuit sa vin cu explicatia asta mai devreme, inainte de a" scandaliza" onorat public. scuze.
0

#8 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 12 December 2010 - 04:53 PM

nici o problema, dar m-am speriat ca preturile au luat razna de tot.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
Parca 3000 euro nu era destul de mare......
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#9 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 27 January 2012 - 04:33 PM

Am mai gasit ceva despre Merlo insa asa se pare ca nu asta va viitorul model al lui Bantock.

Citeaza

After much checking and re-checking we have committed to building a new design of somewhat narrower beam than PIKANTO and the first boat is expected to be sailing early in 2012. The hull form of this design represents a departure from the previous line of development through IKON/ITALIKO/TOPIKO/PIKANTO

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#10 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 28 January 2012 - 07:08 PM

Eu zic ca va fii totusi mai apropiata de Merlo decit de Pikanto . Vezi pozele de pe sait nu sint perpendiculare pe lina de plutire si cred ca aici e spilul - a lungit gurnele pina dupa cuplul maestru - inspiratie Brit-Pop si a ingustat puntea . Concluziile le-a tras singur dupa West-Kirby -Pikanto e foarte bun pe aliuri medii si mici ( asa cum l-a scos el de pe planseta -apoi a devenit bun in vinturi medii in miina Croatilor ) Brit-Pop a luat tot ce a fost bun din Lintel si i-a adugat un plus de vitalitate in vinturi mici - dar nu a rupt inima tirgului in vinturi moi .
Este extrem de greu sa faci o barca stralucitoare si pe vinturi tari si pe vinturi moi -DAR sa nu-l subestimam pe OLD Graham -cine stie ?
In ori ce caz sa nu uitam un lucru ESENTIAL Pikanto nu era aici fara miscarea inteligenta pe care a facut-o Bantoc sa ofere licenta mai multor constructori care fiecare dintre ei a devenit un dezvoltator al modelului .
Ori cum 2012 va fii un an interesant cu o gramada de noi modele in clasa de IOM
IRON - Italia
CECCARELI - Italia
OBSSESION.EU -Franta-Italia
KNIFE - Australia
TIEM -Ungaria
CORELIS Mk1-Romania
CARRAT MK2 Franta

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 28 January 2012 - 07:10 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro