Modelism - RHC Forum: Sectiunea "Cumparari" - REGULAMENT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sectiunea "Cumparari" - REGULAMENT

#1 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2010 - 01:50 AM

Ma gandesc ca ar trebui impuse si in aceasta sectiune niste reguli de bun simt. Am observat multe anunturi fff generale: "cumpar statie pt auto" sau "cumpar model .... ieftin", etc. Cred ca ar trebui impus macar bugetul in care vrea sa se incadreze cumparatorul, pt ca termenul "ieftin" difera mult in functie de situatia fiecaruia. Multi nici macar acest termen nu-l folosesc. Este exact ca la vanzari: daca am buget de 300ron si produsul costa 700ron, e clar ca nu ma mai deranjez sa contactez vanzatorul <-> cumparari: se aplica reciproca.

Nu am nimic cu userii, dar ca sa va faceti o idee:

http://www.rhcforum....showtopic=35375
http://www.rhcforum....showtopic=35275
http://www.rhcforum....showtopic=35379

si lista poate continua...

Aceasta postare a fost editata de NIZ: 27 November 2010 - 01:55 AM

0

#2 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 27 November 2010 - 02:24 AM

Salut NIZ,fiind moderator pe sectiunea vanzari cred ca sunt cel mai in masura sa-ti raspund.Ideea ta nu e rea insa exista o mica paranteza si anume : Multi membrii de pe forum sunt incepatori.Incepatori care nu stiu nici macar de unde sa-si procure accesoriile/modelele da pai sa mai stie si pretul fiecaruia.E drept ca pot trage un ochi la vanzari insa nu e concludent.Cu toatea astea sunt de parere ca fiecare ar trebui sa posteze cel putin un buget pentru a iesi la iveala potentialii vanzatori.In acelasi timp cred ca unora le e oarecum frica sa posteze pretul care sunt dispusi sa il ofere (si aici ma refer tot la incepatori) pentru a nu fi tepuiti si sa ofere mai mult decat face respectivul produs,insa aici intram in alte alea.
0

#3 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2010 - 09:01 AM

Vezi postareashogi, la Nov 27 2010, 02:24 AM, a spus:

Salut NIZ,fiind moderator pe sectiunea vanzari cred ca sunt cel mai in masura sa-ti raspund.Ideea ta nu e rea insa exista o mica paranteza si anume : Multi membrii de pe forum sunt incepatori.Incepatori care nu stiu nici macar de unde sa-si procure accesoriile/modelele da pai sa mai stie si pretul fiecaruia.E drept ca pot trage un ochi la vanzari insa nu e concludent.Cu toatea astea sunt de parere ca fiecare ar trebui sa posteze cel putin un buget pentru a iesi la iveala potentialii vanzatori.In acelasi timp cred ca unora le e oarecum frica sa posteze pretul care sunt dispusi sa il ofere (si aici ma refer tot la incepatori) pentru a nu fi tepuiti si sa ofere mai mult decat face respectivul produs,insa aici intram in alte alea.


Pt o cotatie de pret corecta se pot cere sfaturi si exista search atat pe forum, cat si pe google. Daca nu sunt informatii despre buget, atunci apar dezavantaje si pt cumparatori si pt vanzatori pt ca:
1. Vanzatorul este in ceata totala si poate raspunde la enspe astfel de cereri si sa constate, de fapt, ca produsul lui este mult peste bugetele cumparatorilor. Chestia asta cred ca e destul de frustranta.
2. Cumparatorul care nu afisaza un buget, poate sa piarda anumite oferte, tocmai datorita frustrarii de la pct 1. Eu, cel putin, nu as raspunde unor cereri de oferte ca cele listate in primul post.

Decizia iti apartine!
0

#4 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 27 November 2010 - 05:53 PM

Foarte buna observatia lui Niz. Deseori ofertezi inutil un produs de cateva ori mai sus decat bugetul maxim alocat de catre cumparator.
0

#5 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 27 November 2010 - 08:17 PM

Vezi postareaAG-74-HESS, la Nov 27 2010, 05:53 PM, a spus:

Foarte buna observatia lui Niz. Deseori ofertezi inutil un produs de cateva ori mai sus decat bugetul maxim alocat de catre cumparator.


Eu sunt contra observatiei lui Niz...dar fiecare cu parerea lui.
Eu fac cel mai simplu lucru... nu intru pe sectiunea de cumparari, si daca intru nu ma bag "in vorba"... in schimb urmaresc mai tot ce se vinde, daca ma inteeseza ceva gasesc...
0

#6 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2010 - 11:34 PM

Asta este optiunea ta, poate de maine nu mei intri deloc pe forum, asta nu inseamna ca forumul nu poate fi imbunatatit. Aveam pretentia de la tine, si inca o am, sa vii cu argumente solide, nu in functie de optiunile tale. Pt. asta, dai un ceai de prune, cu scortisoara vin eu!
0

#7 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 28 November 2010 - 03:49 PM

Vezi postareaNIZ, la Nov 27 2010, 11:34 PM, a spus:

Asta este optiunea ta, poate de maine nu mei intri deloc pe forum, asta nu inseamna ca forumul nu poate fi imbunatatit. Aveam pretentia de la tine, si inca o am, sa vii cu argumente solide, nu in functie de optiunile tale. Pt. asta, dai un ceai de prune, cu scortisoara vin eu!


Bine... il dau... dar cu o conditie:

Sa nu vii prea curand cu pretentia sa imbunatatim si "debara"-ua ca eu nu vreau mai multe rafturi!!!
0

#8 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2010 - 09:39 PM

Done!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro