Modelism - RHC Forum: Futaba T-8FG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba T-8FG

#1 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2010 - 07:41 PM

M-am gandit sa deschid acest topic intrucat numarul posesorilor de astfel de statii creste de la o zi la alta si pe la noi. Nu intentionez sa fie un subiect "Futaba vs. restul lumii" ci pur si simplu sa ne impartasim aici experientele avute cu statia in cauza.
Cand am renuntat la T9, am vrut un upgrade la T12, dar, socotind mai bine, am ajuns la concluzia ca nu am ce face cu atatea canale. Singura problema ramanea cea a versatilitatii si a optiunilor software. Citind atent manualul de la T8, am tras concluzia ca e statia de care am nevoie. Ce stie sa faca(chestii care m-au incantat pe mine):
8 canale proportionale+ 2 switch;
stick-uri pe rulmenti;
pt. fiecare functie (aileron, elevator, rudder, throttle, flap, aux, etc) se poate aloca orice canal (de la 1 la <_<, orice element de comanda(joystick , switch , knob, slider chiar si trim) si oricare din trim-uri;
4 canale virtuale, fara iesire fizica, foarte utile pt. mixuri mai complicate;
optiune motor termic (throttle) sau electric(motor);
tipurile de aripa si coada sunt predefinite, doar se aleg si ai deja mixurile facute,
stie Flight condition (doar pt. glider si heli, dar programul de glider are tot ce-i trebuie pt. acro);
memorie expandabila cu sdcard, update-urile de soft se fac cu acelasi sd card;
cea mai mica latenta la ora actuala, 7 ms, desi asta conteaza mai putin.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#2 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2010 - 07:49 PM

Primul update de soft a aparut pe site la Futaba, cele mai importante schimbari fiind:
- avertizare pozitie throttle (daca nu e la minim te intreaba daca vrei sa emita)
-memorarea blocarii tastei minune chiar daca statia a fost oprita.

Pana in prezent sunt foarte multumit de ea, singura problema am avut-o cu trimul de gaz, nu mai mergea pe -. Am rezolvat-o pe moment mutand trimul pe unul din knob-uri.

Ca o idee, ce mix-uri se pot face:
Daca se aloca functia de Throttle pt camanda ESC-ului, se poate folosi functia de throttle delay, pt. a imita comportamentul unei turbine. Am dorit aceasta functie numai pt. zbor, la decolare si aterizare dorind sa am un raspuns prompt al motorului.
Ca sa fac treaba asta, am alocat canalul esc-ului pe un canal auxiliar, iar Throttle si Motor pe doua canale virtuale pe care le-am mixat cu canalul auxiliar, mix-urile fiind comandate in contratimp de acelasi switch . Astfel am obtinut un raspuns prompt al motorului la decolare/aterizare pastrand numarul canalelor fizice nealterat.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 17 November 2010 - 08:02 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#3 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 17 November 2010 - 09:16 PM

Este o statie ok,foarte versatila.O mica problema am avut in momentul in care am setat throttle cut si am dat revers pe canalul respectiv......cand actionam butonul ales pt aceasta comanda,carburatorul se deschidea in loc sa se inchida si nu am reusit sub nici-o forma sa fac revers si pt aceata comanda.M-am plictisit si am abandonat ideea dar totusi cred ca se putea realiza cumva doar ca trebuia sa mai aprofundez un pic scrierile din manual <_<
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#4 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2010 - 11:35 PM

Vezi postareaDan Andrei, la Nov 17 2010, 09:16 PM, a spus:

Este o statie ok,foarte versatila.O mica problema am avut in momentul in care am setat throttle cut si am dat revers pe canalul respectiv......cand actionam butonul ales pt aceasta comanda,carburatorul se deschidea in loc sa se inchida si nu am reusit sub nici-o forma sa fac revers si pt aceata comanda.M-am plictisit si am abandonat ideea dar totusi cred ca se putea realiza cumva doar ca trebuia sa mai aprofundez un pic scrierile din manual <_<



I-ai facut update-ul de soft? Eu am incercat ce ai facut si tu si totul e OK.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#5 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 18 November 2010 - 06:49 AM

Da i-am facut....
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#6 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 November 2010 - 09:45 PM

Am in plan o astfel de statie . Pun mai multe intrebari :

Am un model memorat : "X" pe el un receptor PANA in 7 canale .
"Scriu" in statie la modelul "X" ca am receptor cu pana in 7 caanale , binduiesc si totul e O.K. pot zbura

Am si alt model memorat "Y" fara receptor . Vreau sa il zbor dar nu am alt receptor drept pentru care iau receptorul de pe modelul "X" .
"Scriu" in statie la modelul "Y" ce receptor am sa pun .

Intrebarea Nr 1 : este suficient sau trebuie sa fac rebinduire !

Daca schimb receptorul cu unul cu 8 canale ...

Intrebare Nr 2 : e suficient sa schimb in meniul modelului specificatia referitoare la tipul de receptor ?

Intreb pentru ca am inteles ca ar exista statii la care in momentul in care " acordezi " statia cu receptorul se transmite pe langa cod si
numarul locatiei de memorie in care este memorat modelul si acelasi receptor nu ar functiona daca as selecta alt model din alta locatie fara sa refac procedura de "bind"
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#7 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2010 - 10:28 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la Nov 18 2010, 09:45 PM, a spus:

Am in plan o astfel de statie . Pun mai multe intrebari :

Am un model memorat : "X" pe el un receptor PANA in 7 canale .
"Scriu" in statie la modelul "X" ca am receptor cu pana in 7 caanale , binduiesc si totul e O.K. pot zbura

Am si alt model memorat "Y" fara receptor . Vreau sa il zbor dar nu am alt receptor drept pentru care iau receptorul de pe modelul "X" .
"Scriu" in statie la modelul "Y" ce receptor am sa pun .

Intrebarea Nr 1 : este suficient sau trebuie sa fac rebinduire !

Daca schimb receptorul cu unul cu 8 canale ...

Intrebare Nr 2 : e suficient sa schimb in meniul modelului specificatia referitoare la tipul de receptor ?

Intreb pentru ca am inteles ca ar exista statii la care in momentul in care " acordezi " statia cu receptorul se transmite pe langa cod si
numarul locatiei de memorie in care este memorat modelul si acelasi receptor nu ar functiona daca as selecta alt model din alta locatie fara sa refac procedura de "bind"


La punctul 1: Merge direct, nu mai trebuie bind.
La punctul 2: Este suficient, nu mai trebuie setat altceva.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#8 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2010 - 10:29 PM

Vezi postareaDan Andrei, la Nov 18 2010, 06:49 AM, a spus:

Da i-am facut....



Ciudat fenomen, la mine nu se petrece. Poate cand ne vedem, copiez modelul de la tine in statia mea ca-s curios daca face la fel.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#9 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 19 November 2010 - 07:00 AM

Vezi postareaMLGore, la Nov 18 2010, 10:29 PM, a spus:

Ciudat fenomen, la mine nu se petrece. Poate cand ne vedem, copiez modelul de la tine in statia mea ca-s curios daca face la fel.

Ti-am spus,nici nu am insistat prea mult pt ca era modelul unui prieten care isi uitase statia acasa si a preferat sa nu mai pierdem timpul si l-a zburat asa fara throttle cut ca nu era nici-un bai :D
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#10 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 19 November 2010 - 07:08 AM

Real Design in cazul in care folosesti mai multe receptoare de mai multe feluri si HS si Fasst automat cand comuti pe alt model statia are memorat si felul receptorului si nu trebuie decat sa alegi din ecranul de start ce model vrei sa zbori si gata.Si eu folosesc 3 receptoare diferite ...
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 19 November 2010 - 10:47 PM

Vezi postareaDan Andrei, la Nov 19 2010, 07:08 AM, a spus:

Real Design in cazul in care folosesti mai multe receptoare de mai multe feluri si HS si Fasst automat cand comuti pe alt model statia are memorat si felul receptorului si nu trebuie decat sa alegi din ecranul de start ce model vrei sa zbori si gata.Si eu folosesc 3 receptoare diferite ...


Pai si daca am memorat receptor sub 7 canele la acel model , dar mi-a venit la indemana sa pun unul cu 8 canale am inteles ca nu este suficient sa selectez doar modelul din statie ci trebuie sa si modific la acel model in statie faptul ca am de gand sa pun un receptor cu mai mult de 7 canale.
La Futaba T9CAP pe care o am cu modul TM 8 era suficient sa comut acel micro - switch de pe modul pe 7 sau 8 canale.

P.S.

Desi mi-am pus la vanzare Futaba T9 CAP care merge si arata perfect cred ca am sa renunt la achizitionarea unui T8 caci asta ar insemna sa iau la mana toate modelele ( care sunt deja trimate , reglate, mixate unele .... absolut tot )
Imi este groaza numai sa refac ralantiurile la motoarele termice daramite restul de comenzi la peste 20 de modele ....
Nu vad avantajele imediate .... ori imi iau un T 14 ca sa fac " impresie " ori nu ! De bani mai bine un model nou super dotat la
19 milioane ! !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 20 November 2010 - 10:56 PM

Sau copiezi pe CAMPAC modelele si apoi le versi in statia noua, eu asa ma facut la trecerea de la FF9 la FF10 - atentie insa ca fiecare statie are formatul ei :rolleyes:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#13 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 November 2010 - 04:37 PM

Vezi postareaIonel, la Nov 20 2010, 10:56 PM, a spus:

Sau copiezi pe CAMPAC modelele si apoi le versi in statia noua, eu asa ma facut la trecerea de la FF9 la FF10 - atentie insa ca fiecare statie are formatul ei :blush:


Nu stiu sa fac asta - si ar insemna ca eu intai sa achizitionez T8-ul, sa incerc transferul si dupa aia sa caut cumparator la T9. Si daca ... nu se pot transfera datele, si daca ... nu mai gasesc cumparator..... deci complicat !
Am decis - o pastrez si eventual o trimit in Germania la Service o data la 2 ani !
Utilizare cat mai placuta pentru posesorii de T8 dar si de alte Futabe !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#14 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2010 - 07:29 PM

ATENTIE! Nu se pot copia modelele de pe T9 pe T8 pt ca T9 are Campac iar T8 are SD-Card. De pe T9 pe T10 merge, pt ca T10 nu e decat o varianta cosmetizata de T9, bazata tot pe tehnologia veche. In schimb, se pot copia manual setarile (rate-urile corespund) mai putin subtrim-ul, care trebuie inmultit cu 2 cand se scrie in T8, pt ca T8 are 2048 rezolutie fata de 1024 cat are T9.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#15 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2010 - 08:09 PM

Azi am mai primit o problema: Florin are un mustang cu tren escamotabil electric, pe care voia sa-l faca sa se miste cat mai "scale", adica cu viteza mica. Avand in vedere ca modelul nu are flapsuri, am procedat astfel: am setat la tipul de aripa 2AIL+2FLAP, apoi in FLAP SET. am pus UP, DOWN si OFFSET pe +100%. Apoi am activat airbrake si i-am alocat switch-ul pe care doream sa am escamotarea trenului. Am setat FLAP si FLAP2 pe -250, apoi FLAP SPEED. Se regleaza capetele de cursa din endpoint si gata! Bineinteles, servourile trenului se pun pe canalele corespunzatoare lui FLAP si FLAP2.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#16 Userul este online   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 21 November 2010 - 09:01 PM

Vezi postareaMLGore, la Nov 21 2010, 08:09 PM, a spus:

Azi am mai primit o problema: Florin are un mustang cu tren escamotabil electric, pe care voia sa-l faca sa se miste cat mai "scale", adica cu viteza mica. Avand in vedere ca modelul nu are flapsuri, am procedat astfel: am setat la tipul de aripa 2AIL+2FLAP, apoi in FLAP SET. am pus UP, DOWN si OFFSET pe +100%. Apoi am activat airbrake si i-am alocat switch-ul pe care doream sa am escamotarea trenului. Am setat FLAP si FLAP2 pe -250, apoi FLAP SPEED. Se regleaza capetele de cursa din endpoint si gata! Bineinteles, servourile trenului se pun pe canalele corespunzatoare lui FLAP si FLAP2.

EEE daca nu ai MPx.Royal are un delay de pana la 6 s atat pentru canalele pentru tren cat si pentru flaps,spoiler si chiar throtle.
Ma gandeam ca daca tot e asa de desteapta sa aiba si aceasta functie. ;)
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#17 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 21 November 2010 - 09:35 PM

Nu pare de mare ajutor pentru gaz si flapsuri...eu personal nu prea vad de ce sa intarzii flapsurile...

Aceasta postare a fost editata de RAPTOR: 21 November 2010 - 09:43 PM

0

#18 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaoachidori, la Nov 21 2010, 09:01 PM, a spus:

EEE daca nu ai MPx.Royal are un delay de pana la 6 s atat pentru canalele pentru tren cat si pentru flaps,spoiler si chiar throtle.
Ma gandeam ca daca tot e asa de desteapta sa aiba si aceasta functie. ;)



Are si asta delay, dar aici aveam nevoie de SPEED. Oricum, am spus ca nu vreau un "versus" in topicul asta, deci ma doare-n cot de ce stie MpxRoyal, Aurora Hitec , Graupner MC22. Aici vorbim strict de Futaba T8 FG.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#19 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 November 2010 - 05:38 PM

Vezi postareaRAPTOR, la Nov 21 2010, 09:35 PM, a spus:

Nu pare de mare ajutor pentru gaz si flapsuri...eu personal nu prea vad de ce sa intarzii flapsurile...


Sa le intarzii nu are nici un rost , intradevar , dar sa le micsorezi viteza de deplasare de la 0 grade la "X" grade este foarte important
caci daca sar pur si simplu brusc de la 0 la 20 -30 grade te surprinde reactia modelului si nu mai apuci sa compensezi cu profundor-ul cum trebuie.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#20 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 22 November 2010 - 09:35 PM

am statia asta de ceva timp.

super mega multumit de ea .

am si t12mz , fata de care are cateva minusri pe la curbe la heli , in rest doar cuvinte de lauda , am schimbat acumulatorul nimh pe un 2s lipo.



ce nu am reusit (nu m-am obosit sa ii fac update de soft )- sa rulez un model de pe sd-card - acolo pot doar sa le copiez sau le copiez de acolo .



chesti beton la heli - functia swash ring , lumina la display.swich-uri berechet.

minus-uri lipsa de speed pe canal cum au precizat si colegii .




p.s. o chestie care au pus-o de la statile mai fancy. tensiune ajustabila pe stick-uri. le poti face moi sau tari pe toate directile.

Aceasta postare a fost editata de nen77: 22 November 2010 - 09:39 PM

West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#21 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2010 - 10:14 AM

Vezi postareanen77, la Nov 22 2010, 09:35 PM, a spus:

ce nu am reusit (nu m-am obosit sa ii fac update de soft )- sa rulez un model de pe sd-card - acolo pot doar sa le copiez sau le copiez de acolo .




p.s. o chestie care au pus-o de la statile mai fancy. tensiune ajustabila pe stick-uri. le poti face moi sau tari pe toate directile.



Vezi ca atunci cand selectezi modelul, in stanga display-ului apare scris TX. Te duci cu cursorul pe TX si schimbi pe CARD. Asa poti selecta modelele de pe CARD. Fii fara grija, chiar daca crepa cardul in timpul zborului, modelul e temporar copiat in memoria statiei si nu patesti nimic.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#22 Useril este offline   Airflow 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti, Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 11:58 AM

Salut

Am statia de aproximativ 6 luni si inca descopar cate ceva nou la ea, calitati pe care nu le-am prevazut cand m-am hotarat sa o cumpar. Dar am si o nemultumire si anume bateria cu care vine este NiMh si as vrea o solutie pentru ea LiPo, solutie pe care eu inca nu am descoperito. Exista pe piata la ora actuala LiPo compatibil (dimensiuni, U) cu acest model de statie?
Don't drink and drive, smoke weed and FLY.

0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 February 2011 - 03:26 PM

Singurul lucru care nu imi place la LiPo este faptul ca trebuie sa-l scoti din statie de fiecare data, nu atat din cauza securitatii...din acest punct de vedere ai putea folosi LiIon: http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCG sau LiFe: http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MCH ), cat pentru a putea conecta egalizatorul. Cand mufa de egalizare va fi direct accesibila, situatia se va schimba. Pana atunci iti recomand calduros un NiCd:
http://www3.towerhob...wti0093p?&C=MDH
Il am pe Futaba7 de sapte ani. Este perfect. Tensiunea nu scade de la o saptamana la alta nici macar cu 0,1V. Nu l-am ciclat mai mult de 3-4 ori (daca nu mai putin....am uitat) in acest timp.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 February 2011 - 03:28 PM

0

#24 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 05 February 2011 - 03:37 PM

Am mai discutat treaba cu bateriile pentru 8 FG cu niste prieteni. Nu am gasit pe nicaieri un lipo care sa intre in 8FG si sa fie facuta pentru statii. Cea mai buna baterie ramane cea stock : FUTM1480
Vazusem intr-o vreme ca la Botosani se vinde statia cu lipo...

@Dan
Sa sti ca nici una dintre bateriile din link urile care le-ai pus mai sus nu intra in statie.

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 05 February 2011 - 03:38 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#25 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 05 February 2011 - 05:07 PM

Ba da exista. Lipo FlightPower RX 2100 mah intra perfect in fg8. Eu o folosesc cu succes
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#26 Useril este offline   Dan Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 785
  • Inregistrat: 18-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 05 February 2011 - 05:20 PM

Alexandru de ce nu mai intrebat ca eu de ceva timp folosesc un acc. LiPo 2s Zippy Flymax de 2200mAh 15C caruia i-am schimbat mufa si care intra perfect in compartimentul pt accu.....
Yak 54 Russian Thunder pwd by 55cc reborn!
Yak 55 EP by Telink
Heli-T-Rex 450 Sport
HK450 pro
0

#27 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 05 February 2011 - 05:25 PM

Vezi postareaflorin100%, la Feb 5 2011, 05:07 PM, a spus:

Ba da exista. Lipo FlightPower RX 2100 mah intra perfect in fg8. Eu o folosesc cu succes

La FP nici nu m-am gandit sa ma uit...

Vezi postareaDan Andrei, la Feb 5 2011, 05:20 PM, a spus:

Alexandru de ce nu mai intrebat ca eu de ceva timp folosesc un acc. LiPo 2s Zippy Flymax de 2200mAh 15C caruia i-am schimbat mufa si care intra perfect in compartimentul pt accu.....


Singura solutie pe care o gasisem la ceal moment e scoaterea unei celule dintr-un pack (Rhino 2620mah pentru TX era cea mai buna varianta).
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#28 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 02 March 2011 - 05:36 PM

si o noua dovada ca 8FG rupe tot.... http://www.flyinggia...ead.php?t=62526

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 02 March 2011 - 05:36 PM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#29 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 07:05 PM

Buna investitie am facut, am acum 12 canale la pret de 8 + 2 on/off bonus! Dovada oficiala: http://downloads.hob...FG_v3_0_ENG.pdf
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 07:23 PM

Mi-am pus intrebarea si am vazut-o si pe alte forumuri. Ce loc mai au statiile mai scumpe de la Futaba acum cand 8FG face atatea ? Adica rupe tot, chiar si celelalte statii Futaba. Ce v-am spus eu (ca sunt destept foc): canalele nu mai conteaza.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro