Modelism - RHC Forum: H O B B Y K I N G CENZURAT? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

H O B B Y K I N G CENZURAT? DE CE?

#1 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 07 November 2010 - 09:33 PM

Hai ca am inteles cu Graupner,dar cu saraci de Chinezi ce aveti?
concurenta?

Aceasta postare a fost editata de RAPTOR: 07 November 2010 - 09:34 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2010 - 10:32 PM

Cica suntem prea saraci sa fim ispititi de lucruri proaste ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 07 November 2010 - 10:46 PM

Bine domne dar sunt si ei mici,multi,saraci,obositi.......urati.....
0

#4 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 07 November 2010 - 11:30 PM

Poate mai sunt... ######, amainhobbies.com...cine stie...

LE.. toewrhobbeis este cenzurat :))

Aceasta postare a fost editata de Diesel power: 07 November 2010 - 11:31 PM

0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 12:23 AM

Lasand la o parte gluma, am cautat in seara asta niste conectori si am aruncat un ochi si pe autorc (nu o prea fac caci in genere imi trebuie chestii anume pentru heli). Ei bine autorc este intre timp si un outlet hobby king.

Sunt o gramada de produse turnigy gen motoare, gyro, esc - zici ca eram pe pagina HK, ba multe din ele erau pe stoc.. Preturile mai mari dar in limitele firesti (mai mari sunt si in depozitul din germania de unde nu putem cumpara).

Din pacate nu aveau inca baterii lipo. Cu cenzura/fara cenzura asta nu e un lucru rau.

Oricum cine isi cumpara un PicoZ din Carefour si vrea ceva mai mare in secunda 2 in care intra pe net da de reclame HK, sunt pe youtube, pe rcgroups, peste tot. Singura problema e sa afle cum se face un cont de paypal si sa o rupa putin cu engleza.
0

#6 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 08 November 2010 - 08:34 AM

Eu as ruga un admin sa posteze toate cuvintele cenzurate si sa faca updatede fiecare data cand este cazul,intr-un post pinet la administrative.Oricum parerea noastra vizavi de treaba asta nu conteaza,dar macar asa de bun simt,nu mi se pare normal dau o adresa cuiva si dupa 5 minute sa nu o mai vad.
Parca cenzura era doar pontru firmele din RO!
0

#7 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 09:19 AM

lipsa bunului simt ar trebui sa fie singura cenzurata. Sponsorul ar trebui sa isi dea cu parerea doar despre reclamele ce apar pe forum... Dar asta tine tot de bun simt... Ghinion, exact unde trebuie mai mult, lipseste
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#8 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 09:59 AM

Subscriu

Incet incet forumul se tranforma intr-un gheseft romanesc in care mai intai trebuie sa moara capra vecinului iar gratarul nostru este incins in asteptarea inevitabilului pass through

Suna a sponsorizare becaliana si lasa un gust amar . Pasiunea se transforma in mercantilism

Ma ierti Stefan . Ce-i in gusa si-n capusa

Succes in biznis carele este
0

#9 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 10:03 AM

ar fi misto sa se cenzureze si prepozitiile. Da apropo HobbyCity merge? vad ca da. In orice caz se vor gasi repede paleative care vor indica clar un cuvand bannat.( vezi cazul "magazinului de la Botosani").
Asa si asta va fi "dragonul chinezesc", "magazinul alora cu ochi oblici", "dugheana galbena" sau altceva...

Aceasta postare a fost editata de cornel parscov: 08 November 2010 - 10:07 AM

* Logo 400 V-Bar
0

#10 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 November 2010 - 10:10 AM

H K si alte magazine externe au fost cenzurate de proprietar in special datorita celor cativa useri care nu au nici un fel de post nicaieri la modelism ,in schimb sunt foarte activi in aria vanzari.
Proprietarul nu doreste sa incurajeze acest gen de vanzare fara factura,sau ca anumiti useri sa-si construiasca o afacere personala pe seama forumului.
Daca voi erati proprietari si sustineati financiar forumul ,va convenea ?
flying is my life...
0

#11 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 10:20 AM

Vezi postareaSILVIU66, la Nov 8 2010, 10:10 AM, a spus:

H K si alte magazine externe au fost cenzurate de proprietar in special datorita celor cativa useri care nu au nici un fel de post nicaieri la modelism ,in schimb sunt foarte activi in aria vanzari.
Proprietarul nu doreste sa incurajeze acest gen de vanzare fara factura,sau ca anumiti useri sa-si construiasca o afacere personala pe seama forumului.
Daca voi erati proprietari si sustineati financiar forumul ,va convenea ?


Pai sa fie sanctionati acei useri mai degraba. Nu stiu ce asteptari are conducerea forumului din atragerea de cati mai multi clienti din acest forum dar eu zic sa nu obtina un efect invers celui scontat.

De exemplu eu daca as avea nevoie de ceva de la HK, mai repede si cu garantie as putea sa achizitionez si de la autorc (mai scump fireste).
* Logo 400 V-Bar
0

#12 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 November 2010 - 10:28 AM

Pai sanctionam userii stai linistit.Numai ca ei reapar cu alte id-uri/ip-uri/mailuri si trece ceva timp pana ne prindem ca sunt aceeasi.Pana nu-si face romanu' afacerea lui nu se lasa....
flying is my life...
0

#13 Useril este offline   Flyboy3D 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 08 November 2010 - 10:47 AM

Vad ca pentru unii e foarte complicat de inteles termenul de propietate privata. Comentariile nu isi au rostul . Daca la momentul cand propietarul era RHC ce isi desfiintase magazinul comentariile aveau oarecare justificare acum e si mai clar.

Am facut de mai multe ori analogii cu diverse poate poate intelegeti.. dar vad ca nu pricepeti. Uite inca una .. cum ar fi sa vin la voi acasa si sa incep sa comentez cum e aranjata mobila in casa.. sau ce marca de tigari fumati sau ce furnzor de cablu aveti.. Asa e si cu forumul este PROPIETATE PRIVATA .. nu va tine nimeni aici puteti pleca oricand pe celalat forum daca cenzurarea unor nume de magazine online va deranjeaza atat de tare.. Oricum daca scoaterea cuvintelor alora de rhc va deranjeaza incat sa deschideti topicuri pe tema asta inseamna ca aveti probleme mai grave decat atat.

Si trecand peste partea asta .. ce e asa special sa citati neaparat nume de magazine online ? Credeti-ma daca cineva nu gaseste cu google acel magazin are si el altfel de probleme si nu o sa le gaseasca nici daca ii pui link special in rhc. Sunt sigur ca le citati ca sa ajutati fratii modelisti sa ii indreptati catre cel mai bun produs si cel mai ieftin produs .. pana la urma voua ce va iese ? Pt ca orice link din asta aduce paguba la autorc ... si avand stransa legatura cu forumul trebuie sa fi masochist sa lasi la liber numele de magazine concurente.

E mega complicat de inteles.. ma intreb daca un concept simplu cum e asta e greu de inteles .. cu modelismul cum stati ?
0

#14 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 11:08 AM

Mai eu unul o iau personal si promit sa ma autocenzurez in a mai posta pe acest forum pe baza acestui stil "Becali" de a pune problema. Un user intradevar nu inseamna mare lucru pentru voi, sa vedem cati vor insemna mai multi useri.
Succes la vanzari!
* Logo 400 V-Bar
0

#15 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 08 November 2010 - 11:29 AM

Inteleg foarte bine cenzura pe forum, dar in mesajele personale? Eu nu am oprit niciodata pe cineva in casa mea sa ii sopteasca altuia la ureche ce vrea el si din orice domeniu o fi....
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 November 2010 - 11:49 AM

Problema asta e de soft,nu poti selecta unde sa cenzurezi.Se cenzureaza automat peste tot.
flying is my life...
0

#17 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 08 November 2010 - 11:52 AM

Salut,

- Analogia mai buna ar fi cu cineva care intra intr-un magazin si incepe sa comenteze. Proprietarul tine cont sau nu. Forumul este o proprietate privata, dar fara useri care sa posteze articole interesante devine un site neinteresant. Si in ultima vreme cam lipsesc articolele "interesante" cel putin de la navo. Am cunostinte facute aici pe forum, care au barcute in lucru, dar nu mai sunt atrasi sa posteze. Le multumesc celor care posteaza la navo.
- Probabil se vor supara multi, dar cei care "traiesc" din vanzarile forumului vor gasi intotdeauna o cale sa eludeze restrictiile puse de admini. De ce nu permiteti sa deschida topice la vanzari doar o anumita categorie de useri?
- Personal, de cand s-a deschis autorc am cumparat doua produse de la ei, ambele putin mai scumpe decat afara sau la Botosani. Am facut-o pentru ca am vrut si mi-a placut ideea unui magazin cu o cafenea. Spun asta doar ca sa intelegeti ca nu toata lumea moare dupa cel mai ieftin produs
- Vizitatorii acestui forum stiu sigur sa caute un produs sau un magazin online. Banand cuvintele, nu ma opriti sa gasesc un produs, ci doar ma faceti sa-l caut mai mult.
- As mai fi avut de scris, dar citind postarea lui Flyboy3D, am inteles ca are dreptate. Daca stau sa-mi bat capul si chiar mi-ar placea sa existe un forum romanesc pe care sa intre si altii sa se minuneze, si sunt dispus sa-mi pierd 5 minute spunandu-mi parerea, s-ar putea sa am o problema.

Multumesc pentru ca cititi si nu va intereseaza.
Stiu ca nu am nici in drept, mie doar imi placusera forumul si userii.
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#18 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 08 November 2010 - 12:12 PM

Vezi postareaSILVIU66, la Nov 8 2010, 11:49 AM, a spus:

Problema asta e de soft,nu poti selecta unde sa cenzurezi

Scuze, credeam ca cenzura e pe bazata pe un plug-in configurabil. Daca e optiunea standard din IP Board, e cam limitata, intradevar.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 08 November 2010 - 12:12 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#19 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 12:35 PM

Daca flyboy3d e moderator si gandeste atat de stramb (fara doar si poate...) trebuie sa imi revizuiesc prezenta pe forum... Nu stiu cum stam noi cu modelismul dar el cu inteligenta si bunul simt e varza (tot fara doar si poate)... De catva sute de ani PROPRIETATE PRIVATA nu insemna ca poti sa faci ce vrei, dar unii n-au intels nici acuma...

Apoi daca autorc poate sa vanda doar privand utilizatorii forumuli de alternative si pareri, e clar nivelul magazinului

n-are rost sa mai scriu in continuare pe tema asta
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#20 Useril este offline   Flyboy3D 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 08 November 2010 - 12:39 PM

Vezi postareapatrocle, la Nov 8 2010, 12:35 PM, a spus:

Daca flyboy3d e moderator si gandeste atat de stramb (fara doar si poate...) trebuie sa imi revizuiesc prezenta pe forum... Nu stiu cum stam noi cu modelismul dar el cu inteligenta si bunul simt e varza (tot fara doar si poate)... De catva sute de ani PROPRIETATE PRIVATA nu insemna ca poti sa faci ce vrei, dar unii n-au intels nici acuma...

Apoi daca autorc poate sa vanda doar privand utilizatorii forumuli de alternative si pareri, e clar nivelul magazinului

n-are rost sa mai scriu in continuare pe tema asta



Tu tot n-ai inteles.. fara doar si poate.
0

#21 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 08 November 2010 - 01:10 PM

Vezi postareaFlyboy3D, la Nov 8 2010, 10:47 AM, a spus:

Vad ca pentru unii e foarte complicat de inteles termenul de propietate privata. Comentariile nu isi au rostul . Daca la momentul cand propietarul era RHC ce isi desfiintase magazinul comentariile aveau oarecare justificare acum e si mai clar.

Am facut de mai multe ori analogii cu diverse poate poate intelegeti.. dar vad ca nu pricepeti. Uite inca una .. cum ar fi sa vin la voi acasa si sa incep sa comentez cum e aranjata mobila in casa.. sau ce marca de tigari fumati sau ce furnzor de cablu aveti.. Asa e si cu forumul este PROPIETATE PRIVATA .. nu va tine nimeni aici puteti pleca oricand pe celalat forum daca cenzurarea unor nume de magazine online va deranjeaza atat de tare.. Oricum daca scoaterea cuvintelor alora de rhc va deranjeaza incat sa deschideti topicuri pe tema asta inseamna ca aveti probleme mai grave decat atat.

Si trecand peste partea asta .. ce e asa special sa citati neaparat nume de magazine online ? Credeti-ma daca cineva nu gaseste cu google acel magazin are si el altfel de probleme si nu o sa le gaseasca nici daca ii pui link special in rhc. Sunt sigur ca le citati ca sa ajutati fratii modelisti sa ii indreptati catre cel mai bun produs si cel mai ieftin produs .. pana la urma voua ce va iese ? Pt ca orice link din asta aduce paguba la autorc ... si avand stransa legatura cu forumul trebuie sa fi masochist sa lasi la liber numele de magazine concurente.

E mega complicat de inteles.. ma intreb daca un concept simplu cum e asta e greu de inteles .. cu modelismul cum stati ?



Sincer imi pare rau ca gandesti asa,Crezi ca am vro problema prin faptul ca eu vad asta ca un hoby si dumitale ca o afacere...de ce nu invatati dumneavoastra sa combinati afacerea cu hoby.


Oricum,intrebarea mea era una simpla.DE CE?....asta inseamna ca am o problema grava?
De ce nu puneti in regulament o noua regula in care sa nu mai ai voie sa postezi linkuri sau nume de magazine de modelism si se rezolva problema,eu personal mai am ceva pierderi de memorie si uit ce saituri sunt cenzurate si care nu pentru ca pe zi ce trece se mai cenzureaza cate unul.


De asemenea mai cred ca sunt prost sau sarac ca nu imi permit sa cumpar de la hangar9 sau midland(care nu sunt cenzurate),cumpar de unde e mai ieftin si culmea e ca si la AUTO RC se aduce marfa de la HK....luati domne din alta parte daca aveti ceva cu dansi.
0

#22 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 08:22 AM

Vezi postareaFlyboy3D, la Nov 8 2010, 10:47 AM, a spus:

Vad ca pentru unii e foarte complicat de inteles termenul de propietate privata. Comentariile nu isi au rostul . Daca la momentul cand propietarul era RHC ce isi desfiintase magazinul comentariile aveau oarecare justificare acum e si mai clar.

Am facut de mai multe ori analogii cu diverse poate poate intelegeti.. dar vad ca nu pricepeti. Uite inca una .. cum ar fi sa vin la voi acasa si sa incep sa comentez cum e aranjata mobila in casa.. sau ce marca de tigari fumati sau ce furnzor de cablu aveti.. Asa e si cu forumul este PROPIETATE PRIVATA .. nu va tine nimeni aici puteti pleca oricand pe celalat forum daca cenzurarea unor nume de magazine online va deranjeaza atat de tare.. Oricum daca scoaterea cuvintelor alora de rhc va deranjeaza incat sa deschideti topicuri pe tema asta inseamna ca aveti probleme mai grave decat atat.

Si trecand peste partea asta .. ce e asa special sa citati neaparat nume de magazine online ? Credeti-ma daca cineva nu gaseste cu google acel magazin are si el altfel de probleme si nu o sa le gaseasca nici daca ii pui link special in rhc. Sunt sigur ca le citati ca sa ajutati fratii modelisti sa ii indreptati catre cel mai bun produs si cel mai ieftin produs .. pana la urma voua ce va iese ? Pt ca orice link din asta aduce paguba la autorc ... si avand stransa legatura cu forumul trebuie sa fi masochist sa lasi la liber numele de magazine concurente.

E mega complicat de inteles.. ma intreb daca un concept simplu cum e asta e greu de inteles .. cu modelismul cum stati ?

Nu prea tin argumentele - forumul se cheama inca Romanian Hobby Center - un nume destul de impartial daca tii seama de cuvinte - si nu forum.autorc.ro

Daca de maine se spune clar - bai astia mici care scrieti aici datorita marinimiei noastre de a marca bani in forum , va rugam sa nu pronuntati scrieti si/sau ganditi altceva decat autorc.ro e minunat - ma descalt cu stima - sunt la om acasa, el a muncit pentru casa lui si nu comentez mobilele imprastiate cu gust sau fara prin rezidenta sa .

Daca in schimb aflu ca forumul tocmai are un nou sponsor ( nu propitar caci cuvantul a fost decent evitat ) ma astept ca totul sa mearga precum inainte cu mici ajustari de marketing - ceea ce nu se intampla

In schimb daca eu din canapeaua mea sunt obligat sa consum doar berea sponsorului cand ma uit la meci, treaba se schimba - schimb canalul sau meciul !

Poate va scapa analogia - vorbim de reguli pertinente si clare ca dovada de bun simt si respect fata de intelighentia prezumata a tuturor celor care se perinda prin forum

Daca astfel de reguli ar deveni de facto clare, astfel de discutii ar fi superfluu si sigur nu ar mai exista pe forum asa cum nu am vazut sa exoste de cand haladuiesc eu pe rhc.ro

Fara patima , fara nervi, fara ambitii - nu-mi dau demisia si nici nu-mi ard jucariile - este o opinie asumata

Succes
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 09:30 AM

Un forum nu aduce bani, cel putin nu in mod direct. Un forum exista/traieste atata timp cat are utilizatori activi. Un forum minunat in care nu posteaza nimeni nu face 2 bani.

Peste asta intervine si calitatea utilizatorilor. Un forum de modelism in care userii vechi cu experienta precum Florin100%, Zod, John (nume luate la intamplare) posteaza tot mai putin nu merge bine.

- A fi membrul acestui forum privat e un privilegiu si cei care sunt trebuie sa respecte regulile forumului decise de administrator.

- A avea postari pe forum de la membrii precum MlGore, Allen, Gicosu, Nen, Silviu66 (alte nume luate la intamplare) este un privilegiu si o onoare. Acesti oameni care fac modelism cu pasiune si au ceva de zis fac un mare serviciu forumului in care posteaza.

Cine ere intaietate: forumul sau membrii ? Cine face cui un serviciu ? In final cred ca cei care posteaza fac un serviciu forumului si nu invers. Forumuri se pot face oricate, oricand. Modelistii sunt in numar finit si cei activi sunt chiar putini. Asa ca forumul, prin cei care il administreaza, trebuie sa le zica: multumesc ca ati venit aici, simtiti-va bine si nu invers noi sa spunem saru'mana coane ca ne dai si noua voie sa mai bagam un post aici.

Asa ca sunt de partea lui patrocle in disputa pe care a avut-o cu Flyboy3D cateva randuri mai sus. La nivelul sectiunii mici in care sunt moderator am sentimentul ca oamenii au diverse retineri sa posteze, cele mai multe nu au nici o legatura cu rhc dar sigur micile frecusuri stupide legate de cenzura si atmosfera contribuie la aceasta retinere.

De altfel patrocle (cu care sunt prieten bun) a fost suspendat de pe forum 1 luna - masura extrema care nu face decat sa arate inca odata ca daca dai cuiva o farama de autoritate acesta va abuza de ea - stiti - cei mai zmei sunt paznicii de la scoli.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 November 2010 - 11:02 AM

0

#24 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 13 November 2010 - 10:58 AM

proprietatea - este inca un termen greu de priceput
dreptul de a utiliza o proprietate intelectuala sau chiar fizica, poate si mai greu

asta pt ca ne-am invatat sa copiem, folosim, redistribuim fara niciun cost lucruri sau concepte la care altii au lucrat si in care au investit bani si timp

bannerul sau pop-up ul contextual se cumpara pe amble forumuri de notorietate internationala (rcgroups si rcuniverse)

si un mic exercitiu de imaginatie pt cei care chiar nu inteleg treaba asta cu proprietatea:
incercati sa atarnati un banner publicitar pe stadionul unui club sportiv si fara acordul acestuia, cu trimitere la un alt club sportiv rival - hm?
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#25 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 13 November 2010 - 11:03 AM

eu nu vad rivalitatea intre magazinul din moldova si autorc atata timp cat autorc aduce produse de la ei, MAI IEFTIN.
imi scapa mie ceva sau ....
e adevarat ce spui tu acolo dar totul e prea dus la extrem.
hai sa fim realisti, daca vreau sa zic de cineva cu ochii mijiti, spun chinezi .... banuiesc ca ti-ai dat seama de magazinul din moldova .... si tot asa.
poate pot intelege cenzura cu chinejii, dar cea cu moldovenii .... nu.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#26 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 03:19 PM

Sincer mi se pare corect.
Cand cineva preia drepturile asupra unei afaceri, poate face ce i s-a permis contractual.
AutoRC a vazut in forumul asta o unealta de vanzare si publicitate foarte bine orientata catre un anumit public tinta.
Prin urmare l-a cumparat sau l-a sponsorizat si prin urmare are dreptul sa faca cenzura dupa cum vrea.
Daca cuiva nu ii convine, nu e legat sa stea sau de ce nu, sa puna banul pe masa si sa incerce o preluare a forumului sau sa il sponsorizeze.
AutoRC, scoate bani si face ce vrea.
Internetul este un mediu liber poti sa exprimi ce vrei, unde vrei, dar nu oriunde.

Nu va mai suparati ca nu are sens.
Puneti-va in pielea cuiva care isi bazeaza bussinessul pe hobby urile discutate pe acest forum.
Voi ce ati face?
Pana la urma, ca sa exist, trebuie sa vand.
Daca nu mai vand pentru ca toata lumea cumpara de afara inchid bussiness-ul.
Daca inchid bussiness-ul, o sa stati cu saptamanile dupa piese si/sau modele noi.
Priviti cenzurarea ca pe o protectie a bussiness-ului AutoRC, nu ca pe o privare a voastra de informatie.

E normal ca cineva sa faca bani pe placerile modelistice. Daca nu ar fi, nu ar exista produse!
Nimeni nu vrea sa munceasca pe gratis pentru altii.


PS Andriu n-am inteles ce vrei sa spui...parca nu era vorba de moldova.

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 13 November 2010 - 03:20 PM

0

#27 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 13 November 2010 - 03:27 PM

Desi nu am fost afectat de cenzura, simt nevoia sa-mi dau cu parerea.
OK,cotractul permite, e legal. Doar ca, trebuie luat in calcul si factorul moral, pentru ca daca vrem si noi sa fim "ai dreacu", nu mai scriem si vedem atunci !

P.S. Normal ca atunci cand zic de factorul moral ma refer si la intelegere din partea membrilor - printre care exista si unii care s-au obisnuit cu "binele" forumului incat cand li se ia acest bine, cineva e vinovat!

Aceasta postare a fost editata de Zen: 13 November 2010 - 03:30 PM

It's difficult to make things simple!
0

#28 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 13 November 2010 - 03:44 PM

Vezi postareapatrocle, la Nov 8 2010, 12:35 PM, a spus:

dar el cu inteligenta si bunul simt e varza (tot fara doar si poate)...


Citeaza

Asa ca sunt de partea lui patrocle in disputa pe care a avut-o cu Flyboy3D cateva randuri mai sus


Totusi Patrocle l-a jignit pe fata ,si probabil ca nici nu-l cunoaste personal. Indiferent de discutiile in contradictoriu flyboy3d nu a jignit pe nimeni.
Oricum s-a cerut afara din echipa de moderare dupa aceasta discutie,tocmai din cauza lui Patrocle.
flying is my life...
0

#29 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 13 November 2010 - 04:03 PM

Vezi postareaalexvid, la Nov 13 2010, 03:19 PM, a spus:

PS Andriu n-am inteles ce vrei sa spui...parca nu era vorba de moldova.


si moldova intra la aceeasi cenzura.
explicati igasesti mai sus sau in celalalt topic.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 04:52 PM

Asa e. I-am spus si lui Mircea ca a fost prea dur in exprimare. Este foarte usor ca in astfel de discutii oamenii sa se ambaleze, ca doar e vorba de principii :D

Nu vad nici un motiv ca Flyboy3D sa se ceara afara din echipa de moderare. Si eu am avut discutii destule in contradictoriu cu renatoa dar cred ca suntem mai degraba amici decat adversari (si nu mi-a trecut vreo data prin cap sa dau warn sau sa limitez accesul)

Ramane chestia fundamentala (iar ne intoarcem la principii) ca forumul e facut de modelisti (ca asa ii si zice) si nu de administratori/sponsori.

Modelisti fericiti = forum activ = vanzari mai bune.

Am si eu o propunere: sa faca Silviu o lista cu magazine locale si online de modelism, alea care conteaza - impreuna cu 2 vorbe despre ele. Toata lumea ar fi fericita, nu cred ca autorc ar avea de suferit, cei care lucreaza grii sau pe ascuns sa fie tratati ca si pana acum.

Stefan

Vezi postareaSILVIU66, la Nov 13 2010, 03:44 PM, a spus:

Totusi Patrocle l-a jignit pe fata ,si probabil ca nici nu-l cunoaste personal. Indiferent de discutiile in contradictoriu flyboy3d nu a jignit pe nimeni.
Oricum s-a cerut afara din echipa de moderare dupa aceasta discutie,tocmai din cauza lui Patrocle.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 November 2010 - 04:52 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro