Modelism - RHC Forum: Comanda motor outrunner (vreu sa construiesc un ESC) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Comanda motor outrunner (vreu sa construiesc un ESC)

#1 Useril este offline   Jonnelly 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17-October 10

Postat 07 November 2010 - 01:37 PM

Buna ,

Am de gand sa construiesc un ESC pentru un motor outrunner Turnigy 2209 1050Kv (15 A) , insa am mici nelamuriri in ceea ce priveshte secventa de comanda a motorului. Din cate am vazut eu pe internet infashuraiile motorului sunt legate gen stea si este necesara o comanda bipolara la fiecare din cele 3 fire.Asta inseamna ca am nevoie de 6 feturi ceea ce mi se pare mult. Pe internet secventa de comanda parea a fii ceva de genu + - - - + - - - + , daca acesta este cazul oare nu pot inlocui 3 tranzistoare cu 3 diode ? Daca aveti sfaturi , documentatie despre motoare outrunner sau scheme de ESC-uri ptr outruunner (nu am gasit pe net mai deloc) mi-ar fi de mare folos.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 November 2010 - 02:04 PM

Vezi postareaJonnelly, la Nov 7 2010, 01:37 PM, a spus:

oare nu pot inlocui 3 tranzistoare cu 3 diode ?

Bine ai venit printre noi!
Normal ca poti inlocui 3 tranzistoare cu 3 diode. Aproape ca e un principiu in electronica, sa fie incurcati cei care nu stiu. De regula se pun tranzistoare in loc de diode si bobine in loc de rezistoare. Merge ce spui, important e sa faci teste si sa ne zici si noua rezultatele. Scuze de offtopic! Si eu am ajuns la aceeasi concluzie, ca nu e cazul de 6 FET-uri la un ESC.
Bafta!

PS. Singura problema e ca n-am gasit scheme doar cu diode. Mai caut si revin candva... Spor la treaba!
Era sa uit. Ai zis ca nu gasesti scheme pentru outrunner. Daca gasesti una de controller pentru inrunner, o desenezi in oglinda si e OK pentru outrunner. Inlocuieti tranzistoarele cu diode si cred ca merge. Doar sa umpli cu ceva gaurile de la al treilea piciorus, ramase neocupate. Parerea mea. Dar mai asteapta si raspunsuri de la electronisti, ca te ti-am zis mai sus poate nu se potriveste.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 November 2010 - 02:10 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2010 - 02:31 PM

Colegul bitex a vrut sa-ti spuna pe un ton glumet ca daca nu stii electronica nu e cazul sa-ti consumi timpul si banii cu asa ceva. Timpul este pretios si daca il ai il poti folosi studiind electronica. Si banii sunt pretiosi caci cu cat ai sa cheltuiesti tu experimentand, ai putea sa-ti iei regulatoare gata facute de la magazin (asta daca nu te trezesti inainte de a cheltui prea multi fara folos).

Era acum cativa ani si documentatia de care zici ca ai nevoie dar cu timpul, odata cu aparitia sutelor de regulatoare facute de fabrica, pretul lor a scazut intr-atat incat nu mai merita facute pe genunchi si deci nici pastrarea acestei documentatii pe net. Poate ai noroc totusi la niste entuziasti.

l.e. Ce vremuri! Pe atunci si motoarele brushless se faceau de catre unii din recuperari de prin calculatoare, cu magneti procurati din import.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 November 2010 - 02:36 PM



0

#4 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 07 November 2010 - 06:09 PM

ok. e mult mai ieftin si sigur sa iei gata facute
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#5 Useril este offline   Jonnelly 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17-October 10

Postat 08 November 2010 - 01:23 PM

Buna ,


Intradevar o fac mai mult pentru experienta , sunt la o facultate in domeniu electric (Actionari electrice si Electronica de puter) insa stau prost cu practica. Daca secventa este asa cum am specificat mai sus( + - - | - + - | - - + ) doar unu din cele 3 terminale trebuie sa fie poz per pas ,iar restu negativ si ma gandeam ca sa pun 3 diode si 3 tranzistoare ca in poza atashata. (numa asa ca idee , valoriile sunt luate la intamplare).

Orice feedback este apreciat :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Schema_1a.JPG

0

#6 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 02:06 PM

Daca vrei sa si invarti ceva cu motorasul (adica daca o sa se invarta in sarcina variabila) trebuie sa tii cont de faptul ca trebuie sa-i detectezi pozitia pentru a sincroniza impulsurile pe infasurari. Nu poti aplica impulsuri constante la intervale regulate si sa speri ca exact atunci rotorul va fi in pozitia potrivita.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#7 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 03:49 PM

Vezi postareaJonnelly, la Nov 8 2010, 01:23 PM, a spus:

Buna ,


Intradevar o fac mai mult pentru experienta , sunt la o facultate in domeniu electric (Actionari electrice si Electronica de puter) insa stau prost cu practica. Daca secventa este asa cum am specificat mai sus( + - - | - + - | - - + ) doar unu din cele 3 terminale trebuie sa fie poz per pas ,iar restu negativ si ma gandeam ca sa pun 3 diode si 3 tranzistoare ca in poza atashata. (numa asa ca idee , valoriile sunt luate la intamplare).

Orice feedback este apreciat :D


Atunci e altceva :D . Acum 2-3 ani erau cativa interesati de asa ceva. Daca ai rabdare sa cauti pe la tehnice, vei gai si explicatii si linkuri utile.
Succes!


0

#8 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 08 November 2010 - 09:52 PM

cumpara un esc gata facut
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#9 Useril este offline   pe3scu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 31-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Postat 09 November 2010 - 01:42 AM

Vezi postareaJonnelly, la Nov 8 2010, 02:23 PM, a spus:

Buna ,


Intradevar o fac mai mult pentru experienta , sunt la o facultate in domeniu electric (Actionari electrice si Electronica de puter) insa stau prost cu practica. Daca secventa este asa cum am specificat mai sus( + - - | - + - | - - + ) doar unu din cele 3 terminale trebuie sa fie poz per pas ,iar restu negativ si ma gandeam ca sa pun 3 diode si 3 tranzistoare ca in poza atashata. (numa asa ca idee , valoriile sunt luate la intamplare).

Orice feedback este apreciat ;)


Nu e motor pas cu pas, e motor trifazat comandat in punte. Punte care prin cele 3 bobine genereaza un camp magnetic invartitor. Deci ai nevoie de cel putin sase FET-uri (in loc de R1, R2, R3 din schema ta). Campul magnetic "trage" dupa el magnetii din rotor. Functie de sarcina magnetii raman mai mult sau mai putin in urma. Deci trebuie sa stii exact momentul la care aplici tensiunea pe fiecare bobina. Pentru a sti pozitia lor se culege cu niste rezistente tensiunea indusa de magneti in bobine. Mai adauga la asta si comanda vitezei de rotatie. E treaba softul din microcontroler (care nu e simplu) sa determine momentul si latimea impulsului pe fiecare bobina. Functie de soft unele ESC-uri functioneaza mai bine decat altele.
Mai studiaza circulatia curentilor prin bobine si ai sa te lamuresti.

Bafta,
_
0

#10 Useril este offline   Jonnelly 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17-October 10

Postat 10 November 2010 - 01:27 PM

Hmm..

Nu ma gandeam ca o sa am parte de alunecari la motorul acesta , deshi am vazut ca multi spuneau pe net ca se comporta ca un motor AC. Cat despre pozitionare totushe e o veste buna ca nu trebuie sa ma complic cu traductoare ;) . Atunci urmatorul pas e o documentatie zdravana ........ ;)


Multumesc mult de sfaturi si am sa revin o data ce am ceva mai concret de prezentat ;)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro