Modelism - RHC Forum: San Diego deluxe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

San Diego deluxe Dupa un an e gata...

#1 Useril este offline   vpilic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Podari
  • Interests:Pasionist de jucari la telecomanda de cand am fost mic. Numai ca atunc nu am avut bani :(( Acum revin in joc am crescut si eu :)) dar copil tot raman....

Postat 07 November 2010 - 12:57 AM

Va salut.
Am cumparat yahtu San Diego acum un an... La sfrsit am terminat.

http://www.youtube.c...h?v=7u1qYnjENZA

http://www.youtube.com/watch?v=6Nc_LMvXV5U...feature=related

Pot sa va zic ca a am avut mare placere sa lucrez la ea. Marime care are, mi a permis sa adaug cat am putut :D

Daca cine va vrea sa apuce de ea pot sa vand set (2 motore Venti; 2 regulatore Roxy ; 2 bateri) La barcuta mea am scimbat si am pus alte. Totu e nou ne folosit.
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2010 - 02:14 PM

Da! Frumoasa si interesanta realizare.
Era sa ma reped sa cer poze dar cele doua filme fac cat doua mii de poze.

Cu ce motoare si regulatoare ai echipat-o pana la urma? Si ce acumulatori ai folosit? Pe la minutul 1:58 din primul film se vad doua brushless-uri ce par Roxi. Regulatoarele par a fi Brushless NAVY SEAKING ESC 60A cu "reverse".

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 November 2010 - 02:21 PM



0

#3 Useril este offline   vpilic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Podari
  • Interests:Pasionist de jucari la telecomanda de cand am fost mic. Numai ca atunc nu am avut bani :(( Acum revin in joc am crescut si eu :)) dar copil tot raman....

Postat 08 November 2010 - 05:19 PM

Vezi postareanavigator, la Nov 7 2010, 02:14 PM, a spus:

Da! Frumoasa si interesanta realizare.
Era sa ma reped sa cer poze dar cele doua filme fac cat doua mii de poze.

Cu ce motoare si regulatoare ai echipat-o pana la urma? Si ce acumulatori ai folosit? Pe la minutul 1:58 din primul film se vad doua brushless-uri ce par Roxi. Regulatoarele par a fi Brushless NAVY SEAKING ESC 60A cu "reverse".


Da am folosit motore Roxxy serie 3656 la locu venti cu care a venit barcuta si ca regulatore Navy seaking 60A. cu reverse numai ca nu folosesc ca nu merge deloc napoi sta in loc.... :)
Si 2 bateru 3s la 4800

Mai am acum sa incerc sa pun iste greutate mai mult in spate, parca cand vreu sa prind viteza mai mare elice parca prind air nu apa.... Merge frumos dar tot un sunet cudat prin viteza mai mare.
0

#4 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 09 November 2010 - 03:22 PM

Salut si felicitari :).

Imi poti spune cum ai facut cu radarul? Se misca foarte natural.

U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2010 - 04:12 PM

Vezi postareavpilic, la Nov 8 2010, 05:19 PM, a spus:

Da am folosit motore Roxxy serie 3656 la locu venti cu care a venit barcuta si ca regulatore Navy seaking 60A. cu reverse numai ca nu folosesc ca nu merge deloc napoi sta in loc.... :)
Si 2 bateru 3s la 4800

Mai am acum sa incerc sa pun iste greutate mai mult in spate, parca cand vreu sa prind viteza mai mare elice parca prind air nu apa.... Merge frumos dar tot un sunet cudat prin viteza mai mare.


Probabil trebuie programat ceva la ele. Ai manual de intrebuintare la regulatoarele alea?

U1326, cu un microservo modificat se poate realiza rotirea "naturala" a radarului. De exemplu un Servo Art-Tech AS-90 Nano, care m-a costat 20 lei, i-am gaurit cu un spiral de 1,4mm ultima roata dintata (atat era si gaura originala dar avea o "pana" ca butoanele de potentiometri, ca sa nu se rasuceasca pe axul de 1,4mm tesit, al potentiometrului intern) si am taiat cu cutterul opritorul de pe ea care o facea sa se opreasca in alta roata dintata, limitandu-i cursa la putin peste 180 grade. Am dezlipit firele de la potentiometru, pe care-l lasi acolo caci axul lui e axul rotii finale si le scoti in afara carcasei servoului prin trei mici gaurele sau una mai mare, facute la imbinarea elementelor carcasei. Lipesti in exterior un potentiometru de 5 k, de preferat multitura, tinand cont doar ca firul care a fost pe cursorul original sa fie si acum pe cursorul noului potentiometru (firele de la extremitati n-au importanta). Din asta vei regla pozitia neutra. Vei obtine o miscare cvasi proportionala pe prima jumatate a cursei unui stick al emitatorului, iar de la jumatate incolo practic ai viteza maxima a servoului care e de o tura in ceva mai putin de o secunda. Cu rotatie in ambele sensuri, in functie de pozitia stikului (sau a potentiometrului pentru canalele 5-... sau a switchului folosit).


0

#6 Useril este offline   vpilic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Podari
  • Interests:Pasionist de jucari la telecomanda de cand am fost mic. Numai ca atunc nu am avut bani :(( Acum revin in joc am crescut si eu :)) dar copil tot raman....

Postat 09 November 2010 - 04:57 PM

Am folosit u servo mic numai ca am scos limitatore de la el am pus pe direct si la locu de 6v am pus curent numei pe u o bateria de 1.5v.
0

#7 Useril este offline   vpilic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Podari
  • Interests:Pasionist de jucari la telecomanda de cand am fost mic. Numai ca atunc nu am avut bani :(( Acum revin in joc am crescut si eu :)) dar copil tot raman....

Postat 09 November 2010 - 05:00 PM

Vezi postareanavigator, la Nov 9 2010, 04:12 PM, a spus:

Probabil trebuie programat ceva la ele. Ai manual de intrebuintare la regulatoarele alea?

U1326, cu un microservo modificat se poate realiza rotirea "naturala" a radarului. De exemplu un Servo Art-Tech AS-90 Nano, care m-a costat 20 lei, i-am gaurit cu un spiral de 1,4mm ultima roata dintata (atat era si gaura originala dar avea o "pana" ca butoanele de potentiometri, ca sa nu se rasuceasca pe axul de 1,4mm tesit, al potentiometrului intern) si am taiat cu cutterul opritorul de pe ea care o facea sa se opreasca in alta roata dintata, limitandu-i cursa la putin peste 180 grade. Am dezlipit firele de la potentiometru, pe care-l lasi acolo caci axul lui e axul rotii finale si le scoti in afara carcasei servoului prin trei mici gaurele sau una mai mare, facute la imbinarea elementelor carcasei. Lipesti in exterior un potentiometru de 5 k, de preferat multitura, tinand cont doar ca firul care a fost pe cursorul original sa fie si acum pe cursorul noului potentiometru (firele de la extremitati n-au importanta). Din asta vei regla pozitia neutra. Vei obtine o miscare cvasi proportionala pe prima jumatate a cursei unui stick al emitatorului, iar de la jumatate incolo practic ai viteza maxima a servoului care e de o tura in ceva mai putin de o secunda. Cu rotatie in ambele sensuri, in functie de pozitia stikului (sau a potentiometrului pentru canalele 5-... sau a switchului folosit).


Eu ca sa nu folosesc unca un canal am pus pe direct... Am statia de 10 canale si am avut nevoie de toate :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro