Modelism - RHC Forum: Am un set complet de servo standard bune - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Am un set complet de servo standard bune pe ce sa le pun oare ?

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 10:09 PM

In urma unui pont de la nen am luat un set complet (swash + coada) de servo standard Hyperion de buna calitate (+ unul de rezerva + gear de rezerva).

Am ESC mare pentru heli, am gyro, am BEC. Ce mai, am electronica completa.

Sa imi cumpar un kit nou sau mai bine stau cuminte ca am destule ? Ca bani ma tenteaza HK600 la 130 USD + motor T600 la 35 USD + pale 25 USD. Cu transport ajung la vreo 250 USD.

Pot sa il fac si 12s (ca am pe drum un CC85HV) dar trebuie sa cumpar un motor Scorpion si ma rupe la bani. Daca avea HK un motor de 35 USD bun pentru 12s nu stateam pe ganduri.

Ar fi si varianta superlaudata Compass 6HV dar e 1.mai scump 2.merita cumparat FBL si unitate FBL nu am.

O sa simt mare diferenta intre Raptor E550 si un heli cu pale de 600mm ?
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 06 November 2010 - 08:01 AM

Cand te hotarasti, posibil sa te rezolv eu cu un scorpion 4025-890, nou, dar e doar pana la 8S.
Am doua colete pe drum cu motorul asta, posibil primul sa se fi ratacit.
Daca te ajuta cumva.
0

#3 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 06 November 2010 - 08:14 AM

Hai,ia repede 600-le ala si nu te mai vaicari atata ca orice am zice noi daca ai capsa pusa pe el nu te mai sucesti si oricum nu am auzit decat de bine despre el.
0

#4 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 06 November 2010 - 10:25 AM

in mod normal as zice ca e riscant un 600 hk.Dupa ce l-am vazut zburand pe al lui max 500 m-am razgandit.
Pe langa faptul ca trage de el si ii si tine de 200+ zboruri mai zboara si bine bine.Inca nu am vazut motorizare china cum se comporta pe 600 dar motorul align 600m e excelent.


Datorita mecanici copiate align si modului cum se comporta in aer o sa fi inebunit.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2010 - 12:23 AM

Am mai multe variante, cea mai inteligenta fiind aceea de a nu cumpara deocamdata nimic. Servo stau bine si in cutie pana le vine randul.

- varianta low cost:
HK600 + motor T600 + pale HK - app. 250 USD
la asta se adauga electronica mea si bateriile pe care le am deja de 2200-2600 mah 6s - varianta 8s nu ma ajuta - vreau numai pak-uri de 3s si 6s, care sa fie bune la toate heli si avioane.

- varianta low cost FBL HK600 - la asta se adauga un cap FBL HK (cand o aparea in stoc) (60USD) + unitate FBL 3g (160 USD) deci inca vreo 220-240 USD - adaugati la cei de mai sus inseamna aproape 500 USD

- varianta misto FBL:
Compass 6HV cu motor si pale -500 USD cu transport. La asta adaugam 3g si electronica mea - pret total 680 USD - nu cu mult mai mult decat HK600 FBL dar asta zboara ca un vis si merge uns cu pakuri de 2650 in serie.

- Trex 700E - asta vine cu tot, nu am ce face cu servo Hyperion. Saptamana viitoare o sa am sansa sa ridic unul in aer (nu al meu) si sa testez pe el si pak-urile mele de 2650 mah. 700E 3G fara ESC este cam 1050 USD. Asta inseamna ca raman cu servo Hyperion in brate.

Asadar daca veau ieftin - HK600 - intrebare: castig ceva in comparatie cu Raptor E550 ?

Daca vreau mai mult clar merita Compass 6HV - intrebare la pale de 615mm cum se compara cu Trex 700 cu pale de 690 mm ? Banuiesc ca e totusi mult peste Raptor E550 - sa nu fie prea mult, gen Protos :D

Daca vreau maximum astept Trex 700E. O sa am o idee mai buna dupa ce voi face cateva ture de proba (atat cat ma ajuta dibacia mea actuala)

Raptor E550 e foarte lent dar acum ca am inceput timid sa fac hover inverted asta e un mare avantaj - sta singur, eu trebuie doar sa fiu atent sa nu dau stick prea mult.

Un termic chiar si moca nu intra in discutie. Am unul care sta pe dulap, e minunat cand ii vad pe altii zburand dar nu e ceea ce vreau eu. Singurul loc in care ma amuza motoarele termice sunt masinutele.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2010 - 11:52 PM

Am dat un zbor ( http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...st&p=436094 ) cu Trex 700E ( http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...t&p=436175) si deocamdata am pus in hold alte achizitii. Vreau un heli clasa 700. Nu sunt grabit, am ce zbura, nu are rost sa imi cumpar inca un heli din care mai am.

Asa ca aceste minunate servo or sa mai astepte un proiect nou. Intre timp voi cheltui oricum destui bani pentru intretinerea fllotilei, mici upgradeuri, etc. Am cu ce sa-mi ocup timpul modelistic.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2010 - 08:14 PM

Am gasit o oferta numai pentru mecanica de 700E (mecanica FBL + Motor 700N) - nimic altceva, fara pale. Tipul cere pe ea 450 USD. Sunt destul de in ceata.

Voi ce parere aveti; merita sau nu merita ?

A fost zburat cu mici incidente reparate - asa zice. Ar merge pentru mine caci am toate electronica dar nu sunt convins, nu stiu ce sa fac.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro