Modelism - RHC Forum: Un proiect de incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Un proiect de incepator Critica e constructiva asa ca astept critici

#1 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 09 November 2010 - 11:51 AM

salut,

sunt incepator in tainele navomodelismului si am inceput acest proiect. va rog sa imi spuneti ce e bine si ce e gresit. astept parerile voastre.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 22.jpg
  • Imagine atasata: 33.jpg

0

#2 Useril este offline   pic33 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 13-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Militari
  • Interests:navomodele civile

Postat 09 November 2010 - 05:10 PM

Salut!
Bine ai venit printre noi! Referitor la proiect, totul pare in regula pana acum. Poate ne poti spune si ce tip de navo este si ce material folosesti. Eventual ce dimensiuni are.
Catalin
0722634840
0

#3 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 11 November 2010 - 10:41 AM

este o barca simpla de pescuit 630mm x 210mm. am cumparat planurile de pe net. am folosit placaj mesteacan 2mm, baghete pin 4x6 si 6x6. vreau sa o imbrac cu lemn de balsa de 1mm. ce spuneti? e prea subtire? dupa aceea as vrea sa pun plasa de fibra de sticla cu rasina. este ok?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1367.jpg

0

#4 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 11:28 AM

Vezi postareateodorb, la Nov 11 2010, 10:41 AM, a spus:

este o barca simpla de pescuit 630mm x 210mm. am cumparat planurile de pe net. am folosit placaj mesteacan 2mm, baghete pin 4x6 si 6x6. vreau sa o imbrac cu lemn de balsa de 1mm. ce spuneti? e prea subtire? dupa aceea as vrea sa pun plasa de fibra de sticla cu rasina. este ok?


Bine ai venit, arata foarte frumos ce ai lucrat pina acum...

Poate un pic cam fragil dar poate ca e doar o parere. Nervura aia nu as fi taiat-o as fi gasit o modalitate sa curbez bagheta,

Eu as lucra cu balsa de 1.5-2mm dar e ok si cu 1 mm, in functie de ce fibra (gr/mp) vrei sa folosesti si in cite straturi.

Banuiesc ca mai sunt de pus curenti de bordaj, dar am impresia ca sunt in afara coastelor. Asa e in proiect?
0

#5 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 11 November 2010 - 12:13 PM

lego man ai dreptate. cam fragila. costele cred ca ar fi trebuit mai groase 4 - 5 mm. nu m-am documentat inainte am crezut ca este suficient. gresala mea. despre nervura ai dreptate din nou. am incercat sa o curbez dar s-a rupt si am ales aceasta varianta. cred ca pina la urma am sa o imbrac cu balsa de 2 mm (nu stiu, am cumparat deja balsa de 1mm). da asa este in proiect curentii sunt in afara coastelor. lucrez incet. sper sa iasa bine.
0

#6 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 12:45 PM

Vezi postareateodorb, la Nov 11 2010, 12:13 PM, a spus:

lego man ai dreptate. cam fragila. costele cred ca ar fi trebuit mai groase 4 - 5 mm. nu m-am documentat inainte am crezut ca este suficient. gresala mea. despre nervura ai dreptate din nou. am incercat sa o curbez dar s-a rupt si am ales aceasta varianta. cred ca pina la urma am sa o imbrac cu balsa de 2 mm (nu stiu, am cumparat deja balsa de 1mm). da asa este in proiect curentii sunt in afara coastelor. lucrez incet. sper sa iasa bine.


Nervurile se pot curba cu rabdare, apa fiarta si un borcan de sticla mic (400-800 g). Sau cu o scula ca asta, post-urile 202-204. Patent Dan Mitea.

Bordajul il faci din file sau din placa? Proiectul se preteaza usor la placa de balsa, filele ar insemna doar munca in plus... La ce poze ai pus banuiesc ca va fi vopsit, nu trebuie sa se vada fibra lemnului... Parerea mea e ca merge si cu balsa de 1 mm dar cu 2 straturi de fibra ceva mai groasa, 120 g/mp...

Fibra se pune ca aici, pagina 17.
0

#7 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 11 November 2010 - 12:53 PM

da am sa o vopsesc. am sa incerca cu placa de balsa. sper sa iasa bine. multumesc pt informatii
0

#8 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 11 November 2010 - 08:46 PM

man nu te sfatuiesc sa folosesti balsa de 1, e prea subtire si gandeste-te ca dupa ce lipesti mai trebuie sa scoti la smirghel sa indrepti pe ici pe colo si chiar nu mai ai de unde sa scoti. Foloseste linistit balsa de 2, poti da o privire http://www.rhcforum....showtopic=28753, tot balsa am folosit.

Spor la treaba
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#9 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 11 November 2010 - 10:23 PM

cred ca formele riglate pe care le are modelul tau iti permit sa folosesti pentru filele de bordaj placaj aviatic de 0,8...1mm.gasesti la ######.finiseaza bine osatura inainte de a aplica filele si vei scapa de multe probleme ivite ulterior...
0

#10 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 17 November 2010 - 10:23 PM

De ce nu folositi baghete de lemn ? se finiseaza ok si intaresc nava foarte bine, bun si placajul avitic dar e chin sa decupezi dupa forma respectiva.

Spor

Aceasta postare a fost editata de vasia: 17 November 2010 - 10:28 PM

0

#11 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 18 November 2010 - 04:24 PM

ce fel de baghete? ce dimensiune? multumesc
0

#12 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 18 November 2010 - 05:54 PM

Vezi postareateodorb, la Nov 18 2010, 04:24 PM, a spus:

ce fel de baghete? ce dimensiune? multumesc


Salut,

Baghete ordinare de pin, 2x5mm sunt perfecte. Poti sa mai faci sabloane din carton dupa laterale si fund, apoi le trasezi pe placaj, le decupezi si le lipesti. In ambele cazuri, faci mai intai fundul si apoi lateralele (sabloane dupa laterale faci dupa ce ai lipit fundul). Daca mergi pe placaj ar fi bine sa fie multistrat de 2mm. Ai grija cand o imbraci, sa nu deformezi prea mult scheletul. Coastele de 2mm sunt cam subtiri.

Parerea mea inconstienta,
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#13 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 18 November 2010 - 06:51 PM

imi permit sa fiu putin nostalgic, si sa spun ca placajul de 1 mm era mai mult decat suficient pentru modele de 45...50 cm.le lipeam cu simt de raspundere, le impregnam cu spritz-chit, le finisam, si apoi le vopseam , fara alte matrapazlacuri gen sapte straturi de fibra de x grame cu epoxi sau cine stie ce alta alchimie care pentru multi dintre noi este o mare necunoscuta.la interior cateva straturi de vopsea alchidica pe la imbinari si gata. desi tehnicile vechi difera foarte mult de cele actuale, inca sunt valabile si, cel mai important, la indemana tuturor.succesuri...
0

#14 Useril este offline   teodorb 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 10-February 09

Postat 23 November 2010 - 08:00 AM

salut,

am mai lucrat ceva la barca. am ajuns la momentul in care trebuie sa lipesc baghetele. puteti sa ma ajutati intr-o problema? de unde trebuie sau este mai bine sa incep cu lipirea baghetelor? multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22112010029.jpg
  • Imagine atasata: 22112010030.jpg

0

#15 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 27 November 2010 - 06:09 PM

Din dreptul chilei catre gurna si lipesti cate una pe fiecare parte mare atentie la coaste, mai bine o prinzi cu puntea in jos pe o scandura dreapta, pentru a evita deformarea barcii. poti pune si baghete de 3x6 sau ceva asemanator sa nu muncesti foarte mult din punctul meu de vedere bagheta de doi este cam subtire.

Spor

Aceasta postare a fost editata de vasia: 27 November 2010 - 06:09 PM

0

#16 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1150
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 27 November 2010 - 07:11 PM

se poate folosi placajul aviatic cu incredere deoarece coastele au forme drepte.se pot face sabloane din carton intai si apoi decupa placajul....dak este prea complicat se poate trasa direct pe foaia de placaj.spor.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#17 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 03 December 2010 - 06:37 PM

parerea mea este ca ai putea sa folosesti plastic (stiren) de la galetile de var lavabil. il gasesti pe toate drumurile si se lipeste foarte usor cu Bison Kit. cauta pe forum "Salupa Neptun" care arata la fel cu ce faci tu.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro