Modelism - RHC Forum: Operatiunea COBRA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Operatiunea COBRA diorama scara 1/35

#31 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 21 February 2012 - 10:00 PM

si.... ultimele poze..... deocamdata, asa ca fiti pe faza si nu plecati prea departe. Cat de curand , restul de poze, de3ci :
Continue next week!!!
Salutari si sa auzim numai de bine. :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13812.JPG
  • Imagine atasata: SDC13813.JPG
  • Imagine atasata: SDC13815.JPG
  • Imagine atasata: SDC13816.JPG
  • Imagine atasata: SDC13818.JPG
  • Imagine atasata: SDC13819.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#32 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2012 - 07:25 AM

Lucrarea este senzationala - Felicitari! M-au impresionat zidul acela din piatra de rau, rugina de pe balamaua unei porti, gardul acela daramat/rupt si geamurile sparte. Ai o atentie exagerata la detalii ... si evident, indemanarea pt. a le realiza :)

Sunt curios cum o sa iasa jeep-ul ala abandonat...

Aceasta postare a fost editata de sectoristu: 22 February 2012 - 07:29 AM

0

#33 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 22 February 2012 - 11:33 AM

Vezi postareasectoristu, la 22 February 2012 - 07:25 AM, a spus:

Lucrarea este senzationala - Felicitari! M-au impresionat zidul acela din piatra de rau, rugina de pe balamaua unei porti, gardul acela daramat/rupt si geamurile sparte. Ai o atentie exagerata la detalii ... si evident, indemanarea pt. a le realiza :D

Sunt curios cum o sa iasa jeep-ul ala abandonat...

Salutare si multumesc pentru aprecieri. Esti prea bun cu mine. Referitor la detalii, am incercat pe cat posibil sa le accentuez pentru a da o trenta de real, in ce masura am reusit ???? inca nu stiu, ramane de vazut in viitorul apropiat.
"Ai o atentie exagerata la detalii ...." - o vorba la noi modelistii spune ca : Detaliul este sarea si piperul orcarei machete!
"Sunt curios cum o sa iasa jeep-ul ala abandonat..." Jeep-ul din imagini ( cel din fata cafenelei) este un Bantam, l-am folosit numai ca artificiu pentru a-mi inpartii machetele in spatiul oferit de diorama. Initial am plecat pe varianta unui Willis si a unui Bantam, dar.... dupa mai multe documentari am ajuns la concluzia ca nu este potrivit cel in cauza. Nu neaga nimeni existenta la acea perioada destul de tarzie a Jeep-urilor de tip Bantam, dar... deja erau depasite cu mult de mai performanutul Willis. In consecinta , Bantamul v-a fi inlocuit de un Willis , practi pe diorama v-oi avea 3 willis-uri.
Locul ocupat v-a fi acelasi cu mentiunea ca la Willis v-or trebaluii doi mecanici la motorul acestuia. Shermanul v-a fi alimentat cu combustibil si cu munitie ( munitia venind din celebrul "2 si jumatate" denumirea atribuita celebrului caraus american) , ca model german am optat la un Kubelvagen care este in stadiul de " distrugere" ( practic v-a fii lovit si distrus de zidul de piatra exterior al surii-grajd. O coloana de prizonieri nemti v-a fi excortata de militari americani, un biet neferict neamt alaturi de aghiotantul lui care operau o mitraliera MG de la etajul 2 al cladirii, v-or fi "morti" , comandantul tancului american alaturi de mecanic se v-or barbieri.......... si inca multe altele :yahoo:
Sper ca ti-ai facut cat de cat o idee cu privire la scena in cauza, bine-nteles ca am omis si catva refugiati tixiti de bagaje , pai... de ... erau necesare si cateva victime colaterale.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#34 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 25 February 2012 - 05:21 PM

imi place cum este lucrata...insa putin wheatering la vehicule (sau ce a mai ramas din ele)nu ar strica.sunt totusi niste harburi de razboi abandonate dupa bombardament, si nu ar strica sa le faci sa arate ca atare.spor.

Aceasta postare a fost editata de stamate: 25 February 2012 - 05:24 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#35 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 25 February 2012 - 07:01 PM

Multumesc @ stamate. Vehiculele prezente pe diorama nu sunt nici pe departe finalizate, nici macar nu sunt complete, mai am de lucru la montaj ....cale lunga.
Cu siguranta fiecare dintre ele v-a primii o atentie aparte. V-or beneficia de tratament de inbatranire, pentru a reliefa starea de oboseala si uzura accentuata ( prafuite, neglijate, trecute prin noroaie si lupte grele). Singurul "harb" care v-a fi maltratat la propriu si la figurat v-a fi un Kubelwagen german, ciuruit de gloante si "proptit" in gard, roata rupta si toata partea dreapta sifonata serios in urma inpactului destul de sever cu zidul de piatra (gardul).
Imagine postata
......si poate totusi
0

#36 Useril este offline   ModjoJojo 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 22-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 23 August 2013 - 08:13 PM

O lucrare foarte frumoasa, ma inchin si ridic palaria pentru un artist cu foarte multa experienta si dedicatie in ceea ce face. Chiar ma intrebam cum si ce inseamna inceperea unui astfel de proiect si acum realizez complexitatea si atentia la detalii necesara. Ca sa nu mai zic de posibilitatea si informatia necesara pentru realizarea tuturor detaliilor. Stiu ca ultimul post este facut anul trecut prin februarie, sunt foarte curios in ce stadiu sunteti sau, daca e finalizata, cum arata lucrarea. Felicitari inca odata si sper sa fi gasit starea sufleteasca pe care o cautati.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro