Modelism - RHC Forum: Sopwith Pup - Scara 1:4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sopwith Pup - Scara 1:4

#1 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 19 October 2010 - 07:10 PM

Din motive legate de timp si asa cum am mai spus si in topicul de la Sopwith Snipe, m-am hotarat sa incep lucrul la un Sopwith Pup 1/4.
Nu va fi un kit si o constructie dupa planuri si atat.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 19 October 2010 - 07:12 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#2 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 26 October 2010 - 03:00 PM

Am o intrebare, daca iau poze de pe Airliners.net pentru documentatie si pentru inmatricularea mea pentru Pup (N5180) are ceva daca pozele sunt cu "copyright"?
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 October 2010 - 03:37 PM

Ceva poze cu ce construiesti cand postezi?
Nu de alta dar multi useri interesati ma intreaba ce faci si cand postezi primele poze.
Am discutat in subiectul dedicat F4C ca pozele pot fi personale sau copiate de pe net.Conteaza ca poza sa fie reala,nu conteaza daca a facut-o Teo-Costin sau Alex Christie.
Iar daca poza are copyright,trebuie respectat.
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 26 October 2010 - 03:41 PM

In curand vin si pozele, momentan mai am de facut niste treburi pe acasa dar o sa pun si poze foarte curand.
Deci sa inteleg ca daca iau ceva poze de pe site-ul de mai sus atunci le pun asa cum sunt fara sa le modific sau trebuie sa si platesc pentru ele (autorului).
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 October 2010 - 03:59 PM

Eventual poti anunta pe cel cu copyrightul ca dupa minunatele lui poze doresti sa construiesti o macheta la scara,macheta care iti va manca o gramada de timp si bani, dar nu iti va aduce nici un profit.
Iti garantez ca o sa fie mandru!
Crezi ca la Tariceni pe camp o sa te intrebe cineva daca ai platit pozele pozarului???
Sau la Strejnic la Europene?
Sau la Mondiale?
Acele poze poarta copyright din motive clare si precise,de gen ABC S.R.L. le copiaza si "VINDE" postere cu acea poza la 10 USD bucata.Acolo e problema.
Pentru jurizare lasa copyrightul original,mentioneaza sub poza informatiile de pe airliners sau de unde le gasesti : unde a fost facuta poza,la ce data,pe ce aerodrom,etc.
Vino la urmatoarea intalnire la FRMdsi discutam acolo ce ai,ce nu ai ,ce e bun si ce nu.
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 28 October 2010 - 11:34 PM

Pina este gata fuselajul am zis sa nu pierd timp si sa ma apuc sa lucrez si la panoul cu instrumente pentru bord, incerc diferite straturi de lac sa scot placajul la culoare si intre timp m-am apucat sa realizez ceasurile de bord.
O poza cu altimetrul in faza de desen.

Fisiere atasate


Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#7 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 29 October 2010 - 10:31 AM

Te costau 30 ron sa le iei de la acelasi furnizor de la care ai cumparat planurile. Inclusiv cu panoul de bord taiat laser, ramele si geamul de plastic pentru cadrane. Chiar merita sa iti pierzi timpul sa le desenezi si pe astea?
0

#8 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 29 October 2010 - 11:01 AM

Stiu cat costa si banii nu sunt o problema dar vreau sa le fac singurel, vreau sa fac cat pot de multe singur si sa cumpar doar ceea ce nu pot face.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 29 October 2010 - 12:42 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la Oct 29 2010, 12:34 AM, a spus:

Pina este gata fuselajul

Pune o poza se ne incantam ochiu asa cum e acuma.... :)
flying is my life...
0

#10 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 29 October 2010 - 01:38 PM

Vezi postareaSILVIU66, la Oct 29 2010, 01:42 PM, a spus:

Pune o poza se ne incantam ochiu asa cum e acuma.... :)


N-a facut ba nimic, doar gura e de el :blink: Glumeam, l-am intaratat cu pup-ul meu 1/3 si a zis ca face si el unul mai mic de 1/4. Sa avem formatie ca papusile alea rusesti Matroshka parca se numeau.
Baga mare ca te crap.

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 29 October 2010 - 01:42 PM

0

#11 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 29 October 2010 - 11:06 PM

Lasa bey TOMY ca vin si pozele, pina una alta asta este versiunea finala a altimetrului, mai am putin si sunt gata si celelalte instrumente si sper sa le termin in weekend-ul asta ca sa le fixez pe panoul de bord.

Fisiere atasate


Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#12 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 13 November 2010 - 05:18 PM

Dupa ce m-am tot chinuit sa caut baghete bune calitativ si la lungimea dorita, de calitate am gasit dar nu si la lungime mai mare de 1m asa ca am inceput sa le lipesc.
Cateva poze de la masa mea de lucru .....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 13 November 2010 - 05:18 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#13 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 16 November 2010 - 08:03 PM

Prima laterala din fuselaj este aproape gata .....

Mi-am tot spart ochii si mi-am stors creierii sa-mi dau seama unde si mai ales cum vin lateralele care dau forma rotunjita a fuselajului pe lateral, le-am desenat dupa plan dar cand le-am asezat pe planseta cam unde vin ele sa ma pici cu ceara daca vin de acolo, zici ca sunt din alt film ..... o sa vad cand fuselajul va fi gata cu cele patru laturi.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 16 November 2010 - 08:06 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#14 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 16 November 2010 - 08:58 PM

se leaga!......asa baieti, intr-un an cel putin, avem si noi pe camp machete multe si frumoase!!!!!
Succesuri si putere de munca!!! <_<
No brain, no headache.....
0

#15 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 16 November 2010 - 11:31 PM

Bai., misto, Baga mare.
Totusi , in faza asta puteai sa-i pui si contrafisele lateralei fuselajului. Mai scuteai din timp si munca + centrare.
Cand faci a 2-a laterala, pune-le.
0

#16 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 16 November 2010 - 11:34 PM

TOMY, aici ai dreptate, asa este, dupa ce le-am pus ma gandeam ca poate este mai bine sa le pun si pe alea dar asta se intampla cand nu ai experienta, invat incet, incet.
Oricum, pe masura ce avansez ma prind de anumite chestii si vad si urmatorul pas pe care trebuie sa-l fac.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#17 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 17 November 2010 - 12:59 AM

Nervurile alea rotunjite care se aplica pe lateralele fuselajului ar trebui ca, unite la partea de jos printr-o fasie de balsa de latime variabila, sa iti dea profilul aripii la incastrare. Asta teoretic. In practica nu iti iese perfect asa incat va trebui sa mai adaugi sau sa mai tai din nervuri dupa cum va fi cazul. In primul rand nervurile va trebui sa le aliniezi astfel incat baghetele orizontale incastrate in ele sa aiba continuitate perfecta (decupajele facute in ele sa fie fix pe aceeasi orizontala).
Cel mai bine ar fi sa iti pozitionezi pe laterala o nervura de aripa, ii desenezi conturul (e schitat si pe plan in zona respectiva a fuselajului) dupa care mai adaugi 2-3 mm (grosimea fasiilor de balsa care se aplica peste nervuri + folia de impanzire) si de la cota respectiva poti sa unesti nervurile cu balsa.
Ar trebui sa iti iasa cam cum arata in poza. Vezi si la doncoe pe rcscalebuilder ca avea niste poze destul de detaliate.
Vad ca ai folosit numai balsa si la partea din fata a fuselajului. Pe plan nu era trecut lemn de pin? Pentru ca ai niste solicitari mai mari prin zona aia.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MADA: 17 November 2010 - 01:02 AM

0

#18 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 17 November 2010 - 01:18 AM

MADA, pare lemn de balsa dar nu este, este pin dar asa se vede in poza.
Mercic pentru explicatie, banuiam eu ca mai trebuie bricolat la nervurile alea lateral-verticale ca asa cum sunt pe plan nu se pupa, jur ca le-am desenat la fel si sunt exacte cu cele de pe plan.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#19 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 20 November 2010 - 07:20 PM

Am mai gasit ceva timp si am terminat cele doua laterale ale fuselajului, urmeaza sa le prind intre ele, sa pun coastele pe coama fuselajului si cele de pe laterale si cam gata cu structura de baza a fuselajului.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#20 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 20 November 2010 - 10:13 PM

Dupa putina relaxare cu traforajul am inceput sa prind lateralele fuselajului pe masa de lucru sa leg intreaga structura "grinda cu zabrele" a fuselajului.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 20 November 2010 - 10:13 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#21 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 20 November 2010 - 10:44 PM

Dupa poze, se vede lucratura ingrijita. :rolleyes:
No brain, no headache.....
0

#22 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 20 November 2010 - 11:47 PM

Inca un mic update pina maine cand se usuca ca sa pot continua cu partea de pe burta fuselajului .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#23 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 21 November 2010 - 11:21 AM

Nu stiu daca proiectul original prevede, dar ti-as sugera niste mici coltari intre baghetele transversale si cele longitudinale,....oriunde e nevoie...
No brain, no headache.....
0

#24 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 21 November 2010 - 07:13 PM

Teo, diagonalele alea sunt lipite catre exteriorul celor doua laterale "la fata" cu lonjeroanele fuselajului si cu baghetele transversale? Te intreb pentru ca din poze asa par si nu trebuie ca folia de impanzire sa stea pe ele.
In plus, daca ai decis sa reproduci modelul de pe cd-ul Traplet si vrei ca macheta sa fie scale, diagonalele din balsa nu au ce cauta; ar trebui sa le realizezi din cabluri sau ceva similar, montate in X exact ca la modelul original, pentru ca se vor vedea prin materialul de culoare deschisa pe care il are fuselajul pe laterale.
0

#25 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 21 November 2010 - 08:07 PM

Inmatricularea nu va fi cea 9917 culoarea aceea crem ci PC10 si anume N6181/HAPPY deci nu se va vedea nimic.
Se pare ca acele diagonale sunt exact dimensiunea lonjeroanelor dar nu-mi fac probleme caci folia nu se va lipi de ele decat daca o fac eu sa se lipeasca.
Daca mergeam pe inmatricularea 9917 atunci era o problema din start cu acele diagonale dar mergand pe N6181 nu se va observa nimic.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 21 November 2010 - 08:19 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#26 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 21 November 2010 - 10:30 PM

Inca un mic update .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#27 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 21 November 2010 - 11:28 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la Nov 21 2010, 08:07 PM, a spus:

Inmatricularea nu va fi cea 9917 culoarea aceea crem ci PC10 si anume N6181/HAPPY deci nu se va vedea nimic.
Se pare ca acele diagonale sunt exact dimensiunea lonjeroanelor dar nu-mi fac probleme caci folia nu se va lipi de ele decat daca o fac eu sa se lipeasca.
Daca mergeam pe inmatricularea 9917 atunci era o problema din start cu acele diagonale dar mergand pe N6181 nu se va observa nimic.


Se vor vedea. Trebuia sa le faci retrase, cu grosime diferita fata de restul baghetelor, asa cum e mentionat si pe planuri. Sfatul meu e sa le dai jos acum cat inca mai poti si sa pui altele mai subtiri sau sa le repui retrase catre interior cu 2-3 mm. Nu-ti ia mai mult de o ora si eviti alte complicatii la infoliere sau dupa aceea.
0

#28 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 21 November 2010 - 11:34 PM

OK, o sa incerc sa fac asa dar dupa ce se usuca intreaga structura.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#29 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 21 November 2010 - 11:37 PM

Absolut. Cand am spus sa le dai jos "cat inca mai poti" ma referam pana la momentul in care definitivezi fuselajul.
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 November 2010 - 11:40 AM

Nu merge sa frezezi putin cu Dremel'u ca sa nu le mai dezlipesti ? Abia iti faci si mana la frezat !
Incerci la una si daca nu merge incepi sa le dai jos cu a spus Mada ca oricum mai ai timp inca vre-o 2-3 ani pana il termini !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro