Modelism - RHC Forum: pale mai usoare, comportament mai bun - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

pale mai usoare, comportament mai bun

#1 Useril este offline   keeker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 01-November 07

Postat 19 October 2010 - 06:16 PM

Am impresia ca niste pale mai usoare si mai flexibile ar da elicopterului un comportament mult mai bun. In primul rand ar crea un unghi diedru care ar da mai multa stabilitate. In al doilea rand ar usura sarcina giroscopului la schimbarile bruste de turatie si in al treilea rand, reducand momentul giroscopic al rotorului, ar face elicopterul mai manevrabil.
Am vazut pale cu orificii de la jumatatea lungimii inspre varf. Ati incercat sa ceva; ati vazut pe undeva ceva pale mai suple si mai usoare la 325 mm lungime?

0

#2 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 19 October 2010 - 06:37 PM

mai usoare doar si din contra mai rigide . de acea de carbon sunt mai bune ca de plastic fibra , balsa- carbonul e usor si rigid .

nu e nimic nou , nu ai descoperit america , pe langa asta mai conteaza si profilul si forma cele mai late si mai groase creeaza portanta mai mare cele mai inguste taie aerul mai repede deci heli e mai agil si permite turatii mai mari.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#3 Useril este offline   keeker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 01-November 07

Postat 19 October 2010 - 10:01 PM

Vezi postareanen77, la Oct 19 2010, 07:37 PM, a spus:

mai usoare doar si din contra mai rigide . de acea de carbon sunt mai bune ca de plastic fibra , balsa- carbonul e usor si rigid .

nu e nimic nou , nu ai descoperit america , pe langa asta mai conteaza si profilul si forma cele mai late si mai groase creeaza portanta mai mare cele mai inguste taie aerul mai repede deci heli e mai agil si permite turatii mai mari.


si cele din lemn cum se comporta? Nu am incercat pana acum. Ma refer la calitatile in zbor, nu la rezistenta la cfash-uri
0

#4 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 20 October 2010 - 09:08 AM

Citeaza

Nu am incercat pana acum. Ma refer la calitatile in zbor, nu la rezistenta la cfash-uri


Randament scazut, flexeaza mult, bune pentru inceput, hover si circuite usoare, doar atat. Treptat, plasticul care le imbraca se distruge.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro