Modelism - RHC Forum: Studiu de caz / Workshop - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Studiu de caz / Workshop Documentatie DH 84 Dragon 2

#1 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 18 October 2010 - 07:37 AM

Weekendul ploios m-a indemnat sa fac un mic research sa vad cam cat timp ar trebui alocat pentru a face o documentatie completa pentru un concurs F4C.
La partea de randare a fisierului dwg m-a ajutat pccdtk,tot el o sa ma ajute cu fisierul pentru taiere laser,si ii multumesc pe aceasta cale.
Ceea ce am realizat in aproximativ 4 ore puse cap la cap am atasat aici.Documentatia nu este gata ,este perfectibila,dar eu zic ca este un minim destul de ok pentru concurs.
Acuma astept critici si comentarii de la voi (stiu ca o sa sara Tommy cu gura la pozele pe care am scris referinta culoare-pentru ca in conditii de iluminat diferite nu seamana nuanta) ,de asemenea am luat in calcul 2 variante de schite (una mai simpla),urmand ca la un eventual concurs sa pun doar una din cele doua variante in functie de nivelul de detaliere outline al machetei.
In concluzie, sariti cu gura!

Fisiere atasate


flying is my life...
0

#2 Useril este offline   gicosu 

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1849
  • Inregistrat: 08-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Tantava

Postat 19 October 2010 - 09:35 AM

Misto documentatia , eu zic ca e un inceput foarte bun . Nu stiu daca este nevoie de un istoric atat de complex . Inteleg ca vrei sa faci si macheta pentru concurs ? Nu am vazut si datele machetei respective .
0

#3 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 19 October 2010 - 10:08 AM

Vezi postareaSILVIU66, la Oct 18 2010, 08:37 AM, a spus:

..... (stiu ca o sa sara Tommy cu gura la pozele pe care am scris referinta culoare


Mama, te crap. Nu sar bre cu gura :wub: Am inteles la ce va refereati voi cand ziceati despre culoare, cand ne-am intalnit pt. F4C.

Despre documentatie eu zic ca e ok. pt. inceput.

As mai specifica doar ca cei care ne-am ales un model la care nu exista poze color( deh pe vremea aia nu erau aparate color) deci detaliile de culoare lipsind, putem sa venim cu documentatia care atesta culoarea? ( eu am gasit pe net poze cu ziarele din 1916 in care explica spre exemplu cum e vopsit un Sopwith Pup si ce pigment de culoare avea). Am gasit de cumparat acel pigment de culoare. Se pune?
0

#4 Useril este offline   flypol 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4092
  • Inregistrat: 01-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 October 2010 - 10:09 AM

Ce sa mai sarim cu gura;am ramas cu gura cascata.E simplu, concis si eficient.Eu m-am apucat sa scriu istoria cu zeci de
variante,planuri peste planuri,variante peste variante.E ca la descrierea si revendicarea unei inventii la Osim: scurt si la obiect.
Silviu,pe mine sigur m-ai luminat!
Bine ca zboara si....insectele !
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 October 2010 - 10:37 AM

Vezi postareaTOMY, la Oct 19 2010, 11:08 AM, a spus:

eu am gasit pe net poze cu ziarele din 1916 in care explica spre exemplu cum e vopsit un Sopwith Pup si ce pigment de culoare avea. Am gasit de cumparat acel pigment de culoare. Se pune?


Se pune!

Acuma sa comentez eu un pic:
-istoricul nu are ce sa caute in documentatie-nu scrie nicaieri in regulament;
-in vederea laterala var I a ramas un reper in plus(mi-a scapat in corel) care nu are ce sa caute acolo;aceeasi schita are multe lipsuri pentru outline!
-cele doua poze pentru culori incurca arbitrii ,dar de fapt ma incurca pe mine ca ma depuncteaza sigur- vezi discutia cu pozele care se contrazic una pe alta;
-detaliul cabina interior contine un "aparat electronic" care nu are ce sa caute acolo;
-lipsesc vederi ale inmatricularii de pe extra si intrados ;am atasat aici o poza ca exemplu(desi nu e perfecta merge)
-daca ma mai gandesc mai gasesc defecte.... :wub:

Fisiere atasate


flying is my life...
0

#6 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 19 October 2010 - 10:48 AM

Vezi postareaSILVIU66, la Oct 19 2010, 11:37 AM, a spus:

-detaliul cabina interior contine un "aparat electronic" care nu are ce sa caute acolo;


Are, nu are ce cauta, tu reproduci o aeronava care zboara ACUM, iar justificarea o ai pe poze actuale. Prin urmare, TOATE detaliile ale unei aeronave VECHI, dar care zboara ACUM, vor corespunde starii de ACUM a aeronavei; deci, reproduci bordul ca in fotografie, cu TOATE elementele prezente in fotografie.

Daca voiai sa respecti bordul original, trebuia sa-ti iei ca documentatie pozele de epoca, sau de muzeu (daca exista asa ceva).
No brain, no headache.....
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 October 2010 - 11:01 AM

Corect !

Numai ca se poate face o smecherie aici....ca arbitrii se uita pe ce le dau eu!
Poza este reala si apartine avionului vh-uxg,dar pot pune una fara aparatul in cauza si nimeni nu are nimic de comentat!
flying is my life...
0

#8 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 19 October 2010 - 11:19 AM

Vezi postareaSILVIU66, la Oct 19 2010, 12:01 PM, a spus:

Corect !

Numai ca se poate face o smecherie aici....ca arbitrii se uita pe ce le dau eu!
Poza este reala si apartine avionului vh-uxg,dar pot pune una fara aparatul in cauza si nimeni nu are nimic de comentat!

...da...
No brain, no headache.....
0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 October 2010 - 11:43 AM

Documentatie varianta 2

Fisiere atasate


flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro