Modelism - RHC Forum: Ce mi-a mai ramas !!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ce mi-a mai ramas !!! ...ceva ajutor pt al pune pe roate !!

#31 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 26 May 2005 - 12:31 PM

Am vazut ca se foloseste mai nou un fel de sarma mai groasa, gen cablu tv si niste imbinari de plastic in care se prind bucatile de sarma alcatuindu-se astfel un schelet al reliefului. Peste astea se aseaza un carton ondulat care se poate "dezondula" in partea in care ai nevoie sa fie o curba, etc. Iar peste asta se pune iarba. Cred ca e o alternativa destul de buna fata de ipsos.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#32 Useril este offline   fantt 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 10-June 05

Postat 21 July 2005 - 08:44 PM

m-ar interesa de unde pot obtine astfel de sirma si plastic, daca este ceva specific, sau e artizanal
0

#33 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 22 July 2005 - 11:33 AM

Ti-am dat mail. Nu este artizanal dar ma gandesc ca ar putea deveni :D.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 22 July 2005 - 11:33 AM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#34 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2005 - 07:02 AM

Eu personal nu sunt un fan al modelismului feroviar, dar meseria in care am lucrat ma obligat sa pun pe machetele de plan general al diferitelor combinate din tara , si caile ferate triajele interioare,etc. Pentru asta executam locomotive , vagoane de transport fonta, otel etc. toate le executam din plexiglas,care se modeleaza foarte bine.
casele tot din plexiglas ,denivelarile de teren din carton , dealurile,munti din sarma ,hartie (cur papir)imoiata in apa , facut pasta cu aracet, iar arbori culegeam ramuri mai subtiri pe care le impanam cu burti de baie naturali pe care ii fasonam cu o forfecuta si ii vopseam.cand am sa timp am sa scanez niste poze si am sa pun pe sait
Cu stima
0

#35 Useril este offline   vagon 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-August 05

Postat 24 November 2005 - 12:37 PM

Salut!

M-am apucat si eu de facut o diorama la scara TT. Dimensiunea e de 2m pe 1,20. Am facut o rama din lemn pe care am pus carton gros de la niste cutii. Pe dedesubt am facut ranforsari din lemn si am mai lipit bucati de carton. E destul de solida si usoara. Intentionez sa o tin pe perete, de fapt am pus-o pe perete dupa usa si o dau jos cind lucrez la ea.

Cind e gata ma gindesc sa fac un sistem sa culiseze de pe perete, ca sa ocupe cit mai putin loc.
0

#36 Useril este offline   scristi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 25 November 2005 - 02:27 PM

salutare tuturor, LooSe imi pare rau ca nu ti-am raspuns pana acum dar nu am mai intrat pe net prea mult, deci la executia tuneluilui si a muntelui, http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif intai am facut intrarile din carton mai gros,( preferabil PFL daca gasesti ca este mai tare), apoi le-am uinit cu niste baghete din lemn de 5/5 mm pentru a le da distanta intre intrarile tunelului, apoi am lipit pe interiorul intrarilor carton pentru ai face acea forma interioara a tunelului, apoi l-am fixat cu niste urechi din carton lipite cu prenadez de placa, am taiat polistiren dupa nevoie ca sa dau forma reliefului si le-am lipit cu aracet una de alta(placile de polistiren) apoi le-am sculptat si le-am dat o amorsa de aracet dupa care am venit cu straturi succesive de hartie igienica pa cere am fixato cu pensula inmuiata in aracet diluat,a poi am venit si am presarat rumegus pentru a face iarba si zonele verzi.vopsire si gata. Cam asta am facut la executia tunelului, tu il faci cum vrei si totul se rezuma la imaginatia ta, succes si spor la treaba.
0

#37 Useril este offline   ducati999 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 855
  • Inregistrat: 11-February 06

  Postat 18 September 2006 - 05:14 PM

foarte interesant procesul tehnologic!!!!!!!!!!dar de ce sa oprit aici??? :D :D :D
vizitati site-ul meu : http://salmin.cabanova.ro


bafta
sa Curga ZeAmA!!!!!!!!!!!!!!!
0

#38 Useril este offline   zephyr 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 30 September 2006 - 10:35 PM

am vreo 3 vagoane de calatori pe TT. au sasiul cam la fel cu ale tale. te intereseaza?
0

#39 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2006 - 09:34 AM

Din pacate am dat tot ce insemna trenulet ... 4free nu am timp si nici spatiu pt a avea ce imi doresc eu.. ( o masa mareee cu tot felu de decouri case etc .. )
Oricum o sa incerc sa fac o macheta de pasune .. sa vedem cum imi iese si cine stie ce voi face cu ea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Aceasta postare a fost editata de LooSeR: 22 October 2006 - 09:36 AM

A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#40 Useril este offline   ducati999 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 855
  • Inregistrat: 11-February 06

  Postat 23 October 2006 - 02:43 AM

pacat :) :( :(
vizitati site-ul meu : http://salmin.cabanova.ro


bafta
sa Curga ZeAmA!!!!!!!!!!!!!!!
0

#41 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 23 October 2006 - 02:45 PM

La noi in tara, din cate stiu, singura carte care te invata ce si cum este "Mici ingineri constructori" de Eugen Taras-Oituz.
Ceva articole au mai aparut si prin revista Modelism, unele scrise de acelasi autor, altele de altul.
Cartea este foarte buna, dupa parerea mea si o recomand celor care vor sa faca totul (mai putin materialul rulant si sinele) chiar ei. Nu cred ca este de aruncat nici pentru cei care utilizeaza materiale de terraformare. Atat doar ca probabil in cazul ierbii in carte iti spune sa folosesti rumegus vopsit, in timp ce la un magazin de specialitate ti se da iarba din altfel de material.
Sa aveti in vedere ca, cartea de mai sus este editata in 1986, deci daca vreti sa o judecati, sa o judecati ca atare.
Anul trecut am facut o dioarama pe care am descris-o aici la vremea respectiva si la care am folosit ceea ce am citit in carte plus metoda de realizare a arborilor citita la sectiunea vademecum aici pe forum.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro