Modelism - RHC Forum: iluzie ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

iluzie ?

#1 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 21 November 2004 - 09:21 PM

Iata o iluzie optica mai ciudata:

1 Se printeaza pe hartie imaginea atasata
2 In imagine mai la mijloc sunt 4 puncte negre mici , aranjate in linie . Se numara acestea pe rand , nu conteaza de unde, pana la 32.
3 Se muta privirea de pe hartie pe tavan sau perete liber , fixand un singur punct (cu o privire absenta)
4. Ce se observa ? :)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-13-1101064897.jpg

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 21 November 2004 - 09:24 PM

0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 November 2004 - 09:28 PM

Cateva secunde o moaca de om, negativul imaginii printate. Fain.

PS. Culmea fazei stii care este? Ca la mult timp dupa ce imaginea dispare, daca tii ochii intredeschisi, o poti revedea. Practic cele cateva secunde pot fi mult lungite. Cred ca e o proprietate a retinei de a retine imaginea o perioada de timp.
Stiu ca s-au facut candva niste cercetari cum ca s-ar putea descoperi ultimile imagini chiar si de pe retina unuia dus... dar nu mai stiu rezultatele cercetarii.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 November 2004 - 09:35 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   flying123 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 29-December 03

Postat 22 November 2004 - 01:38 AM

pentru a retine imaginea pe o perioada mai mare trebuie sa clipesti continuu!
0

#4 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 22 November 2004 - 06:46 PM

este fata lui ISUS.hirtia asta circula inainte de 89,atunci la vremea aia am fost foarte incintat de rezultat.bafta

i-mi place cum ai numit poza http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de stamy: 22 November 2004 - 06:48 PM

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 November 2004 - 07:50 PM

Eu ziceam ca-i negativul celei tiparite. Scopul miscarii privirii in zona centrala, in dreptul punctelor este de a nu se retine conturul perfect, altfel se observa detaliile. Aceeasi "iluzie" se obtine si cu o cartela telefonica inchisa la culoare, privita central. Acelasi efect se obtine cu orice altceva. Se observa si degetul pe suprafata ei, daca nu este prinsa pe lateral.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 23 November 2004 - 10:19 AM

NU cred ca se mentine imaginea pe retina. Imaginea se fixeaza subconstient, datorita unor proprietati specifice, mai ales ca are 2 culori (alb+negru, fara tonuri de gri). Treaba cu imaginea pe retina a fost intr-adevar vehiculata prin cateva filme mai vechi, dar parerea mea este ca se baza pe o oarecare naivitate a spectatorului, ca si multe alte lucruri de altfel.
Subconstient pot fi rememorate si alte senzatii, auditive, olfactive, etc. De exemplu, o persoana care a scos niste cadavre dintr-o masina rasturnata, a simtit luni de zile mirosul deodorantului auto de acolo.
Desi poate fi imaginea lui Isus, totusi o varianta foarte posibila este ca fenomenul a fost exploatat pentru a-i face pe oameni credinciosi. Sa ne amintim ca in antichitate, cand lumea nu cunostea explicatia unor fenomene ale naturii, le asocia cu zei s.a.m.d.

Aceasta postare a fost editata de One: 23 November 2004 - 10:35 AM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro