Modelism - RHC Forum: Prima lucrare - Golden Hind - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Prima lucrare - Golden Hind

#1 Useril este offline   grig34 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 05-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 11 October 2010 - 01:46 PM

primul meu galion... o mare rugaminte cine ma poate ajuta cu planuri..sunt pasionat de galioane cu cat mai multe punti in spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0179.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0199.JPG

Aceasta postare a fost editata de grig34: 11 October 2010 - 01:48 PM

0

#2 Useril este offline   grig34 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 05-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 11 October 2010 - 01:53 PM

mai multe poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0182.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0203.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0200.JPG

0

#3 Useril este offline   grig34 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 05-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 11 October 2010 - 01:58 PM

si pozele de la un dragor de rada.. sunt incepator imi cer scuze pentru defecte

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0206.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0210.JPG
  • Imagine atasata: DSC_0214.JPG

0

#4 Useril este offline   grig34 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 05-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 11 October 2010 - 02:00 PM

as continua cu un alt galion, dar nu am ceva detaliat, de nivel mare.. in rest ce sa spun am multe machete de avioane inclusiv RC.. daca ar fi sa vand galionul am vreo sansa.??. nu ma pricep la preturi
0

#5 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 11 October 2010 - 04:27 PM

Imi place ca ai lucrat foarte curat galionul. Asa ca la urmatorul poti incerca un model cu ceva mai multe detalii, cred ca nu vei avea probleme.
0

#6 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 18 April 2011 - 02:06 PM

Un plan bun (zic eu) al lui Golden Hind gasesti in revista Modelism. Aceeasi revista o recomand in tot ceea ce priveste planurile galioanelor prezentate in ea si nu numai. De-a lungul timpului mi-au cazut in mana multe planuri de kit si cu toate acestea am apreciat din ce in ce mai mult planurile publicate in revista. Mereu este loc si de mai bine, ca in orice activitate, dar efortul celor de la Modelism trebuie apreciat.

Referitor la planurile lui Golden Hind, cam tot ce se gaseste sunt reconstruiri, deoarece nu exista (sau cel putin nu au fost date publicitatii) planurile adevaratei Golden Hind.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#7 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:42 PM

Daca penntru avansati exista diferite grade de calificare , acelasi lucru se poate spune si despre incepatori...deci...eu sunt incepator de incepator...grupa mica...
Doar ca...am prea mult timp liber...si acasa , si la munca...si... ce ne-am face fara net ? Asa ca am ajuns pe forum , unde am vazut lucruri minunate , si , mai ales , prieteni care iti sar in ajutor , mai cu o vorba buna , mai cu un sfat , mai cu o mica rautate...:)))
Deci...m-am hotarat...am inceput sa caut ceva planuri...si fiindca tot ce stiu despre corabii e din filme...adica , pirati , aventuri , chestii ,nebunii,m-am decis sa ma apuc de o corabie mai mica , mai veche , in speranta ca o sa fie mai usor de lucrat...(ce stiau aia ce e luxul ? mergea si ceva mai din topor...)
Asa ca , pe 3 februarie , am cerut ajutor...aici ...si Jeli , mi-a trimis niste planuri mai bunicele , pentru Golden Hind...adica am pus prima caramida...:))))
Ca tuta , am zis ca merge sa folosesc ce am , ca placaj, adica un spate de sifonier ...mai bine ma impuscam...:))))))tare , si prost lipit.
Dupa ce am traforat primele 3 coaste , nevasta-mea m-a privit cu mila , si a doua zi , mi-a cumparat primul numar de la mari corabii , doar doar ma las de facut mizerie in casa...pana si catelul meu , care e un sfant, incepuse sa maraie cand auzea cum scartaia panza de traforaj in placajul ala nasol...:)))
Cred ca l-am innebunit pe Jeli tot cerandu-i sfaturi , dar, pana la urma , a inceput sa iasa ceva..asa ca , o sa atasez niste poze , ca va dati cu parerea si sa sariti pe mine cu criticile...:)))
Sa nu fiti rautaciosi , am spus ca sunt incepator , si , ca scuza suprema , nick-ul meu spune multe...:))))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P2182047gh2.jpg

0

#8 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:46 PM

si inca...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P2212049gh3.jpg
  • Imagine atasata: P3082109gh3.jpg

0

#9 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:50 PM

si tot Golden Hind

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P3042064gh3.jpg

0

#10 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:53 PM

Si cam cum arata in seara asta...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4262187gh3.jpg

0

#11 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 28 April 2011 - 10:57 PM

Frumos lucrat.
0

#12 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 29 April 2011 - 09:48 AM

Poate dai si cateva detalii despre planurile utilizate, scara de lucru etc.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#13 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 29 April 2011 - 09:51 AM

 Old, la 28 April 2011 - 09:50 PM, a spus:

si tot Golden Hind


Gratarul de pe teuga este la scara?

Revin cu o completare la mesajul anterior: in afara de acele detalii, poti pune si detalii despre materialele utilizate. Si apropo de asta: placajul l-ai luat din Militari de la Holver?
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#14 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 29 April 2011 - 10:09 AM

imi place ce vad pina acum,si ma bucur cind vad ca nu ai dat inapoi in fata greutatilor intilnite.spor la munca mai departe si asteptam alte poze.(parerea mea este ca daca vrei sa continui cu postarile,sa iti deschizi propriul tau topic).
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#15 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2011 - 10:22 AM

:)
gratarul nu e la scara , l-am executat din bete de chibrit , acum am circular , asa ca il pot executa corect...am deja baghetele , dar sunt prea entuziasmat de bordajul navei ca sa ma pot concentra si la el...:)))
placajul pentru coaste ....e de la un spate de sifonier vechi....aia aveam , aia am folosit...
pentru chila am cumparat placaj de la o firma din centru , cu materiale pentru hobby-uri...:))) si tot de acolo am luat si niste placaj de 1,5 mm
Planurile , sunt peste tot , sunt la scara 1:53 , nu au prea multe detalii , dar e bine ca lasa loc propriilor idei...cel putin tunurile ...facute de un strungar care a lesinat de ras ...cica om batran, si se apuca de prostioare...:))))
Pentru filele puntii am folosit betisoare pentru cafea , luate din supermarket...si tot de acolo am luat si vestitele pineze pentru pluta , care m-au ajutat enorm , chiar daca am in dotare si clestisori de aceia speciali...
Ca scule de baza , un traforaj si niste panze de metal , le aveam de cand lucram in productie un subler , mai nou o freza proxxon , si un circular facut dintr-o bormasina fixata pe un cadru ,un ax cumparat de la sina de la Obor , si o freza de 80x1 , gasita prin garaj...platoul e facut ad-hoc...:))) dar merge de minune , am taiat filele pentru bordajul unui prieten , la 7x1,5...
Si cea mai importanta chestie...am avut un mentor care m-a ajutat cu sfaturi pentru orice , sfaturi bune...
0

#16 Useril este offline   SRV78 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 12-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Navomodelism
    Tehnica
    Armurier

Postat 29 April 2011 - 01:58 PM

Felicitari din toata inima, sper sa vad in continuare numai lucruri frumoase de la tine.
Bafta si sanatate maxima..... :blush:
0

#17 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2011 - 06:18 PM

Chestia frumoasa e alta... asa cum am spus , primul numar de la marii corabii a fost luat de sotie, ca sa ma mai calmez..:rolleyes:)
Ori , si-a intrat in mana...acum am toate numerele aparute ,si ....si stau frumusel pe raft , deabia ca am lipit si eu cateva coaste...probabil am sa fac ceva cu ele deabia cand am sa termin cu Goldenu' ...si mai am destul de lucru....
PROBLEMA...
Luni ma duc sa iau niste furnir....cires european , cica...dar...sunt o sumedenie de chesstii anexe lipite de bordej pe exterior..sincer , nu ma pricep cum se numesc...sunt niste scandurele orizontale , cu niste gauri pe margine prin care trec niste funii, aici am introdus eu noutatea mea , ca pe plan erau din placaj de 1,5...asa ca , cele facute de mine au sectiunea triunghiulara, destul de ascutite...partea inferioara (ipotenuza)are si o curbura...si dupa ce le-am facut, din lemn de tei , mi-am dat seama de problema....si chestiile acelea trebuiesc imbracate in furnir? Daca da , revin la scandurica din plan....:angry2:
Si chestiile alea se lipesc peste furnir , sau pe filele de bordaj ?
Despre intarituri am aflat de la Jeli ca se lipesc peste furnir...dar restul? suportii pentru ancore? intariturile acelea triunghiulare de sub balconul de la pupa? etc etc...
Banuiesc , ca vor exista critici...ca ar fi trebuit sa adopt un limbaj marinaresc...si e adevarat....dar sunt la inceput...pentru mine e o lume fascinanta si noua , plina de cuvinte ciudate , bompres , teuga , saula , verga , trincheti , etc...le-am mai citit eu pe ici pe colo , la Radu Tudoran , Jack London , etc...dar nu ma puneti pe mine , om batran , sa invat cat ai clipi totul...:good:)
Astept si eu oarecare sfaturi despre chestia cu furnirul...
A...si sa va arat ceva....in varful...botul , ma rog...in partea din fata , ar fi trebuit sa fie un caprior...pai am cotrobait pe la toate prietenele , prin casetele de maruntisuri dupa un caprior...:)))
Nu am avut , deci mi-am facut...mie imi place , chiar si nefinisat...desi Jeli a ras de mine si a zis ca e un caprior cam obez...:)))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4012141gh3.jpg

0

#18 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 29 April 2011 - 07:58 PM

E simpatic capriorul, dar trebuie sa-i mai reduci din burta, ca altfel pare vitel :(
0

#19 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 29 April 2011 - 09:32 PM

piesele de care spui tu ca au niste gauri prin care trec niste sfori se numesc PORT SARTURI.
furnirul daca este lipit bine,poti lipi orice alta bucata de lemn de el.nu se v-a dezlipi.orice piesa din material lemnus poate fi acoperita cu furnir daca nu esti multumit de fibra lemnului.i cazul tau ,lemnul de tei are o fibra destul de frumoasa,deci daca vrei,o poti lasa piesele asa
parca dupa pasti s-a mai ingrasat ciuta.:()
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#20 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 April 2011 - 12:18 AM

Daca ar fi stiut sotia ca initiativa ei te va face sa cauti prin casele prietenelor...
Felicitari, mestere si la cat mai frumoase realizari.
0

#21 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2011 - 08:54 AM

Toata lumea are ce are cu capriorul meu...:( Am sa il pun la dieta...il fac "de criza"
Deci am sa pun port sarturile din lemn de tei , si le pun inainte de a lipi furnirul , si vin cu bordajul pana in ele...lemnul de tei baituit arata intradevar frumos , daca e slefuit cum trebuie...
Dan Mitea , salut , am o rugaminte mare la tine...am vazut ca ai facut un Bounty....am un bun prieten care a cumparat kitul...doar ca , exista o problema...din planuri nu reiese foarte bine cum se lipesc filele de bordaj, de la a 5-a , in jos...de asemeni , chestia aceea de la pupa...imediat sub ferestre , parca oglinda ii spune? (scuze) cat e de mare si cum se prind filele laterale de ea ?
Daca ai vre-o poza a pupei , fara file...te rog...poate o pui , sa ne lamurim si noi...
Cat despre Goldenu' , a mai avansat...am terminat de pus filele pe toate puntile...si am inceput sa pun ...cum naiba sa ii zic...captuseala la bordaj , pe interior...dar , ca om batran si prudent carele sunt...:good:)) am mers cu masurile de precautie mult prea departe...deci , peste tot , peste interiorul bordajului , am dat cu un strat de aracet...de teama sa nu se desprinda filele...
Frate , e ciudat , am facut niste probe ,sunt ditamai animalul , dar nu am reusit sa desprind 2 file lipite pe cant si intarite cu betisoare de 1 mm...:)) deci nava mea , nu o fi ea frumoasa, desi e cea mai minunata nava de pe pamant..;)) , dar e sigura , precum tancurile rusesti...:))
Ieri am facut niste incercari (nereusite) ...vreau sa imi fac niste piepteni , sa pot termina gratarele acelea ...nici o sansa..deci ma duc s imi cumpar o freza disc de 80 , groasa de 1,5 sau 2...poate reusesc...si daca nu...:( , am sa apelez la indemanarea , bunavointa si timpul luber ale prietenului meu Jeli...pe care l-am vizitat acum vre-o 2 saptamani , desi intre noi sunt cam 300 km..:)
Stiti ce e intradevar minunat? oameni care nu se cunosc , de varste si profesii diferite , din orase sau tari diferite , devin prieteni datorira unei pasiuni comune , si asta e frumos...
Devin prieteni chiar daca uneori sunt rautaciosi...:)) cum sunt aceia care imi blameaza capriorul..pai stiti voi ca am o mana cat o lopata? Si cat m-am chinuit sa o fac...:))cate taieturi...:)
Glumesc...imi pare bine ca imi dati sfaturi , sau pareri despre ce am facut , si va multumesc..
0

#22 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 02 May 2011 - 11:53 AM

Golden Hind[e]=caprioara de aur.
De aici galionul navei ce este o caprioara.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#23 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2011 - 01:28 PM

am inteles chestia cu hind-ul...:)
batran batran , dar tot mai dau si eu nasul prin filmele americane , sa mai trancanesc o leaca de americana sadea...:)
Chestia e altaaaaaaaaaaaaa.......am fost la o firma , sa iau oarece furnir...inclinasem intial pentru cires european...credeam ca e cam cum e parchetul din camera subsemnatului...se pare ca m-am inselat , e alb-crem, cam asa ceva..asa ca am luat de mahon...si fiindca sunt un caprior :) mai batran , am primit si bonus vre-un 1 mp de diferite alte estente...nu radeti...am cumparat 1 mp si am primit bonus alt mp..:) , de lamai , cires american , tec , etc...formate A 4..
Stiti cum era in depozit? rai....aveau mostre de diferite soiuri , de care nu am auzit in viata mea , radacini de nu stiu ce , aveau un furnir...mmm arata cam cum e pielea de crocodil dar maro inchis...minunat...livreaza si in tara , si o sa primesc o lista cu soiurile pe care le au...asta daca e cineva interesat...
Deci nu mai am scapare...am cumparat si freza aceea...dar de 2 , asa ca o sa imi iasa gratarele putin mai grosolane...dar asta e.
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 May 2011 - 03:17 AM

Din pacate nu am multe fotografii. Aici:
https://picasaweb.go...Mitea/HMSBounty
este tot ce am mai gasit.
Multa, multa bafta.
0

#25 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2011 - 08:21 PM

Multumesc , Dane, e suficient....am vazut ce trebuia...
Cu Goldenul, am facut aseara 1,5 m pieptene...si nu stiu cum naiba , deabia mi-a ajuns sa fac un gratar de 60 mm x30 mm...:clapping:))
0

#26 Useril este offline   shomoiogu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 03 May 2011 - 09:18 PM

Forte frumos si curat lucrat don OLD-eanu
vreau si io planurile daca zicica nu-s asa detailate.
Spor

Aceasta postare a fost editata de shomoiogu: 03 May 2011 - 09:19 PM

0

#27 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2011 - 09:26 AM

http://15marins.blogspot.com
aici sunt planurile pe care le doresti...
Goldenul nu e foarte complicat , de asta l-am si ales , fiindca nu prea ma pricep ...si , cred ca ma descurc , chiar daca imi e nitel mai greu fiindca am degetele ca niste cremwursti de aia grosi...:rolleyes:
Singurul lucru care mi-a dat batai de cap a fost praful , rumegusul de lemn...frate, cred ca si in frigider a ajuns...:)))
Am o sfanta ca sotie.. doar ofteaza ..:) catelul stranuta si se refugiaza sub canapea...fiu-meu , care are 28 ani , cand trece pe la noi ma priveste compatimitor si isi flutura mana in dreptul urechilor...(comunistule , ai dat in mintea copiilor...) , in rest toate merg ca unse...:)
0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 May 2011 - 05:27 AM

 Old, la 02 May 2011 - 08:54 AM, a spus:

Dan Mitea , salut , am o rugaminte mare la tine...am vazut ca ai facut un Bounty....am un bun prieten care a cumparat kitul...doar ca , exista o problema....... chestia aceea de la pupa...imediat sub ferestre , parca oglinda ii spune? (scuze) cat e de mare si cum se prind filele laterale de ea ?
Daca ai vre-o poza a pupei , fara file...te rog...poate o pui , sa ne lamurim si noi...


Daca imi permiteti un sfat. Va sugerez sa masurati de multe ori partea din spate, cea cu ferestrele. Luati in calcul toate grosimile de lemn care vor veni acolo, pentru ca, in final, sa se potriveasca placa din alama cu cornul abundentei. Daca, Doamne fereste, placa va fi mai mare decat oglinda, nu prea mai aveti ce face. Nici daca zona respectiva este mai mare nu prea se poate face nimic din cauza placajului subtire si alb din lateral. Daca incercati sa-l smirgheluiti va aparea negrul din interior.
Sper ca nu v-am necajit cu mesajul si-mi cer scuze de off topic.
Multa, multa bafta, fauritorilor.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 May 2011 - 05:29 AM

0

#29 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2011 - 09:02 AM

Multumesc pentru sfat...chestia e , ca , daca nu gresesc...nu exista nici o placa de metal, alama sau orice alceva...se pare , kit-ul e simplificat la maxim..:) plus ca si planurile sunt incomplete, dar asta e, amicul meu o sa dea muuuuuult mai mult decat necesar , frau fanteziei..:
Mai culege un sfat de la prieteni de pe forum , mai o poza de pe net, pana la urma , pasiunea pentru navomodele o sa invinga...
Parte frumoasa e alta...vad ca hobby-ul asta se transmite ca scarlatina..:blink: , la prieteni , apoi la prietenii prietenilor , apoi la vecini , etc...ceea ce mie imi place...apar discutii interminabile la telefon intre ei despre forma chilei , tipul baghetelor , etc...cunosc un tip care e peste zi scortos , costum si cravata, si seara , langa barcuta lui , devine un copil bland, cu rumegus in gene , si priviri visatoare...deci mai bine rumegus decat bere , fotbal , seriale tv, etc...
O zi buna tuturor !
:)
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 May 2011 - 01:20 PM

Scuze pentru off topic, dar nu ma pot abtine. Vorbim de kit-ul de la Constructo, cel de 300$, nou si sgilat?
http://www.historics...%20con80817.htm
Are cele cinci planse si doua manuale, unul cu fotografii si unul cu text?
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 May 2011 - 01:21 PM

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro