Modelism - RHC Forum: Prima lucrare - Golden Hind - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Prima lucrare - Golden Hind

#31 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2011 - 10:11 AM

http://www.sierra.ro...UNTY-p359p.html
0

#32 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2011 - 09:46 PM

Am tot evitat eu sa incep sa plachez bordajul cu furnir...dar se pare ca incet incet , ma apropii de pasul asta...am taiat file de furnir la 3mm , lungi de 70...si cred ca sambata , daca nu cumva ma corupe nevasta-mea sa mergem la pescuit, ma voi apuca de bordaj..poate ploua ...:lol:
Si mai am destul de lucru si la tunuri ...desi cred ca am sa le las totusi galbene, am citit postarile despre culoarea tunurilor , dar...asa am eu in minte ca ar fi trebuit sa arate ele noi...cu timpul se vor oxida si vor lua culoarea aceea de vechi...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5092202gh3.jpg
  • Imagine atasata: P5092206gh3.jpg

0

#33 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 May 2011 - 09:33 AM

ai lucrat frumos si ingrijit pina acum.felicitari.nu inteleg dece sperie placatul navei cu furnir? nu este ceva greu si nici nu necesita mult timp.oricum alegerea iti apartine.legat de tunul ce l-ai expus aici,as recomanda ca rotile afeturilor sa fie din lemn si nu din alama.spor la munca mai departe.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#34 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 10 May 2011 - 01:24 PM

Am un far genovez din bronz facut de tatal meu. Dupa ani de zile de stat in aer (cred ca are cel putin 20 de ani), bronzul are o culoare patinata, dar nu are aspectul tunurilor adica negru verzui. Tot din bronz si tot facute de tatal meu am si unele din lucrarile lui Brancusi (masa tacerii, poarta sarutului si coloana infinitului) mai vechi decat farul genovez si efectul a fost acelasi, adica patinate dar nu inegrite. Pur si simplu de-a lungul timpului, bronzul care este lucios la inceput dupa ce iesit de la strung/eventual perie isi pierde luciul. Atat.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#35 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2011 - 01:54 PM

Am inteles...ascult totdeauna de un sfat...inseamna ca am sa iau o bucata de alama si o sa incerc diferite tratamente...ca sa se innegreasca...fiindca nu vreau sa le vopsesc...
O sa fac incercari , pana or sa ajunga la o culoare cat mai inchisa...
Si rotile , jeli , am sa le fac din lemn , daca spui ca ar fi mai veridic...sincer, am crezut ca scap mai usor cu ele din alama...:mellow:
Si tot nu ma trage ata sa plachez cu furnir...la naiba , cand vad fasiutele alea subtirele , imi vine sa fug :) , am o palma ca o lopata , si la chestii delicate e mai greu...dar merge cu penseta cred..
Am inceput sa plachez balconul de la pupa, sa imi fac mana...iese frumusel , dar..plus ca , am o pb...cum fixez furnirul pe portiunile curbe?am incercat cu elastic pt bani , dar nu merge...sa folosesc tot pioneze de pluta?
0

#36 Useril este offline   shomoiogu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 May 2011 - 02:24 PM

Multumesc mult pentru planuri Old...

tine alama cateva ore in cola dar inainte spalo bine si lustruiestio cu pasta de dinti
pentru ca se fie apot tratata uniform cind o bagi in cola. Apoi dupa ce se usuca poti lustrui muchiile proeminente f. putin cu o carpa moale.

spor :mellow:
0

#37 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 May 2011 - 04:39 PM

tevile de tun ,daca vrei ti le innegresc eu.le poti trimite prin posta si tot prin posta le primesti inapoi.
la placarea cu furnir folosesc doar miinile.adezivul pe care il folosesc se usuca repede.este vorba de moment wood expres,care se usuca cam in 5 minute.foarte rar folosesc la furnir pioneze de panou de pluta.
rotile de la afeturile de tun era de lemn.cine iti face rotile din alama,le poate face si din lemn,si este mult mai usor.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#38 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2011 - 07:53 PM

Multumesc , Jeli , esti , ca de obicei , un prieten adevarat....oricum , saptamana viitoare am iar treaba in Sibiu , si de data asta chiar vin cu o sticla de palinca made in Maramures...:blink:)
Cu tunurile ma descurc eu , deja sunt in "probe" in bucatarie , miroase acolo ca intr-un cuib de vrajitoare...
Cu altceva nu ma descurc...cu grilajele alea...cum naiba ai reusit tu in cateva minute sa faci un pieptene de acela? Am freze disc de 1 de 1,2 , de 2. si totusi imi ies ca la balamuc...:(
Si o intrebare...de unde incep placarea? De sus in jos? de la pupa ? Incep cu tot bordul sau ma duc cu un rand de file pana la capat si apoi revin cu alt rand??
0

#39 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 10 May 2011 - 09:29 PM

personal as incepe cu placatul cu furnir de pe etrava si as placa cantul etravei,chilei si etamboului,apoi as continua pe etrava chila si etembou.placarea bordajului as incepe-o de unde ti-am desenat cu rosu,si fiecare rind l-as incepe dinspre prova si as merge cu rindul pina in celalalt capat.dupa ce il lasi sa se usuce bine,poti placa si deasupra acelui rind si sub acel rind.merge mai repede cu placatul daca optezi pt aceasta metoda.
daca imi dai dimensiunile la bocaporti ,ii pot face pina sa ajungi tu la sibiu.singura conditie ar fi sa lasi acasa acea sticla sau alte cadouri.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#40 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2011 - 12:24 AM

Zic si eu, sa nu fie cu suparare, daca tot ai facut-o asa de frumos, de ce nu plachezi cu baghete dintr-un lemn potrivit la culoare. Ar fi mult mai realistic decat cu furnir.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 May 2011 - 12:24 AM

0

#41 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 11 May 2011 - 07:36 AM

imi cer scuze dar am uitat sa pun poza
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#42 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2011 - 09:14 AM

Dane...adica , cum cu baghete ? Nu cu furnir? pot sa fac baghete din pin , de orice dimensiune, dar , ce dimensiune sa aleg ? am si furnir deschis la culoare , asemanator cu pinul...de fapt , unde se termina diferenta dintre baghete de lemn si baghete de furnir? Furnirul are 0,5 grosime...baghetele de cat sa fie ? daca sunt prea groase o sa fie mai complicat la portiunile curbe...
Si eu m-am gandit ca mahonul e cam ...dar de unde sa stiu eu cam cum arata bordajul unei nave care statea in apa sarata , alge , moluste , chestii acvatice...:good: am si furnir de bambus , si de lamai...o fi mai potrivit ?
O sa ma consult si cu Jeli , mentorul meu , si o sa decidem...
JELIIIIII....o sa ma critice baietii de pe forum , dar....nu poti tu sa explici ca la tute? Ce e ala etambou ? etrava? etc...eu sunt doar un imitator al constructorilor de nave...:( si ca incepator am toate scuzele posibile...si de invatat totul , nu renteaza...:excl:) , cate nave mai pot eu construi ?
Ca acum primesc un e-mail de la stiti voi cine , sa ma cam pregatesc...:) si raman navele neterminate...
Si cu bocaportii ...imi place cum suna...mai incerc zilele astea din nou...imi ies , dar ies urati...:(
0

#43 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 May 2011 - 10:44 AM

Sunt doua posibilitati:
1) lemn nevopsit - natur si atunci lemnul de prun cred ca este bun;
2) lemn vopsit si atunci poate fi orice, chiar si pin/brad care este mai usor de gasit.

Pentru vopsit, cred ca varianta prezentata in revista Modelism este OK. Personal nu mi se pare corect cum este facuta replica care cu opera vie alba si opera moarta neagra cu ceva decoratiuni.

Personal asi pitura-o astfel:
- opera vie alba;
- opera moarta maro;
- decoratiunile ca in revista.
- catargele galbene.

O idee de piturare (nu de decorare) se poate lua de pe coperta cartii The Colonial Merchantman Susan Constant de Brian Lavery din seria Anatomy of the ship

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 11 May 2011 - 10:47 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#44 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 11 May 2011 - 10:51 AM

A, si referitor la mahon: cam prea tinde spre rosu dupa parerea mea.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#45 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2011 - 01:19 PM

Furnirul mi se pare...o pacaleala. Daca faci bordajul din baghete, zic eu, ca esti mult mai aproape de realitate. Eu am folosit baghete de de 2x5 sau 2x6, am uitat. Daca vrei verific si-ti spun exact. Este, un pic, de munca, dar, as zice, ca merita:
http://www.rhcforum....post__p__190857
Multa, multa bafta.
0

#46 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2011 - 10:08 AM

Oameni buni , AM O PROBLEMA...!!!!
Pai cum sa pun bordajul din baghete groase de 2? Doar bordajul e pus , acum vreau sa pun al doilea strat....sa pun si al doilea strat tot din baghete de 2? Hmmmmm...nu merge...am deja bordajul de 2 , un distantier de 1 si captuseala interioara a bordajului , pe punte , de 1, deci in total 4...daca mai pun 2 mm pe exterior ajunge cuirasat...:))
Cred ca nu am inteles eu bine...in cel mai rau caz , il las asa si ii dau cu bait...oricum , nu am inteles eu prea bine cum e cu opera aceea , banuiesc , este vorba de partea bordajului de deasupra liniei de plutire si cea de dedesubt...(cred) :))
Deci , va rog sa ma lamuriti...
Lemn de prun am ceva , as putea sa fac niste baghete mici si subtiri pentru al doilea strat de la bordaj...dar, ajung tot acolo...cat de subtiri ? Si prunul pe care il am eu e rosu spre maron , mai are nitel si bate spre mahon...deci tot culoare inchisa...
Am sa caut revista Modelism ...ma intereseaza modelul decoratiunilor...
Si o precizare , nava o fac din placere , si nu ca sa particip la competitii cu ea,,e adevarat , trebuie sa urmeze planurile originale, dar la fel de adevarat e ca am citit ca exista si Mercedesuri roz..:) nu cred ca erau standardizate pe vremea aceea si culorile galioanelor...oricum am gasit pe net unele cu niste culori de te dureau dintii ( nu ochii) ,cand le vedeai...
Si imi e greu sa cred ca , dupa ce corabia petrecea ceva vreme pe apa , culorile mai corespundeau cu cartea tehnica a navei...nu vad eu , de exemplu , un pirat cu un singur ochi si un singur picior , atarnat de o funie peste bord, pictand bordajul..:))
Scuze , am imaginatie , nu gluma...:)
0

#47 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 May 2011 - 01:11 PM

Culoarea inchisa ar fi perfecta, dupa parea mea.
Eu am rezolvat dilema radical, nu ca as sustine ca este si corect: am pus un singur strat, din baghete de 2x5mm de culoare inchisa.
Multa, multa bafta.
0

#48 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 12 May 2011 - 02:23 PM

Vezi postareaOld, la 29 April 2011 - 06:18 PM, a spus:

A...si sa va arat ceva....in varful...botul , ma rog...in partea din fata , ar fi trebuit sa fie un caprior...pai am cotrobait pe la toate prietenele , prin casetele de maruntisuri dupa un caprior...8)))
Nu am avut , deci mi-am facut...mie imi place , chiar si nefinisat...desi Jeli a ras de mine si a zis ca e un caprior cam obez...:lol:))


mmm... nu sunt sigur care varianta de "caprior" e cea corecta. cea din planurile de pe net (http://www.john-tom....lden_hindSm.pdf) sau mai degraba aceea de pe modelul 1:1 ancorat pe malul Tamisei. ti-am atasat cateva poze. daca vrei, iti pot trimite pozele la rezolutie maxima pe email.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1020366.JPG
  • Imagine atasata: P1020362.JPG

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 12 May 2011 - 02:24 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#49 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2011 - 02:46 PM

Corect , Fulgerica , asa este , am gasit caprioara aceea in 4-5 variante..ba doar capul , ba bust , ba toata..8))
Acum...ce sa zic? oricum , fiind un ornament doar , am sa fac ambele variante , si , in functie de cum o sa iasa la "prezentare" , o sa aleg varianta corecta...oricum , la ce urechi are , prinde vantul din fata ca o vela mai mititica...:lol:
Dar daca mai ai oarece poze , la indiferent ce rezolutie , te rog , daca poti , sa faci cumva sa imi parvina...
Si rugamintea mea tuturor...
Pana la urma? Ce sa fac ? Sa pun furnir mai deschis la culoare? Sa pun baghete de lemn? Sa pun partea de jos de mahon si sus ceva mai deschis ?
Hai , fratilor ,dati o parere, ca daca incep , e mai complicat sa modific...
Jeliiiiiiiiiii , tu ce zici?
Ca tot imi fac de lucru cu Ioan Botezatorul , pana cand ma lamuresc cu Goldenu' ...
0

#50 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 12 May 2011 - 04:20 PM

ca sa pui baghete de lemn pe nava ,ai nevoie de esente de lemn de pom fructifer.este adevarata ca placarea cu lemn arata mult mai bine decit cea cu firnir.pentru bordaj cel mai bine arata lemnul de prun(care la interior este maro,si se mai inchide la culoare),pt punti celmai bine arata lemnul de par.si pe bordaj si pe punti poti sa pui orice fel de lemn vrei,dar parerea mea este ca lemnul rasinos,indiferent care,arata rau si pe punti si pe bordaj.
un alt aspect ar fi cel referitor la gorsimea bordajului.primul strat de baghete adunat cu cel de al doilea strat,nu fac bordajul prea gros?daca ai calculat grosimea bordajului pt placarea finala cu furnir,atunci pune furnir.daca ai calculat grosimea bordajului pt placarea cu baghete de lemn,atunci pune baghete de lemn.
nu stiu ce furnir ai ,dar si din colile de furnir,poti alege sa nu fie culorile exact la fel.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#51 Useril este offline   Mioriticul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 04-March 11

Postat 12 May 2011 - 07:54 PM

Old, spuneai pe undeva pe la inceputul postului ca modelistii se impart in subcategorii ale incepatorilor si avansatilor. Cu modestie te pozitionai la foarte incepatori. Din ceea ce am vazut aici incepi sa urci binisor pe scala experientei, si ne lasi in urma pe noi astia, greenhorn-i in modelism.

Imi poti trimite,te rog, un mesaj (PM) in care sa-mi spui unde este acel magazin de materiale de modelism din centru? Multumesc mult... si bafta-n continuare.
0

#52 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 13 May 2011 - 11:34 AM

Si eu sustin ideea baghetelor din lemn. Am spus si mai sus, daca vopsesti, lemnul utilizat nu conteaza. Daca il lasi natur, urmareste indicatiile lui Jeli.
Cat despre galionul navei, asi merge pe planurile in revista Modelism sau pe cele prezentate in "Risse von Schiffen des 16. und 17. Jahrhunderts" de Hoeckel (cred ca revista modelism s-a inspirat din aceasta carte). In ambele surse citate, este o caprioara si nu un cap de caprioara. In plus da o cautare pe net sa vezi cum se decorau navele in epoca. Capete de animale, se puneau din cate stiu eu pe borduri (capete de leu la Vasa de exemplu la sabordurile tunurilor).

Am spus-o si mai sus: replica Golden Hind lasa de dorit. Daca va uitati la ea, manevrarea carmei se face din timona care este amplasata la vedere pe duneta. Cum in epoca nu se utiliza timona, cu siguranta ca mai sunt destule adaosuri pe replica care sa ii ajute pe marinarii de azi, dar care nu sunt conforme cu epoca.

Tot in cartea de mai sus, este dat si planul navei Revenge contemporana cu Golden Hind (a fost Drake la comanda ei) si unde galion este un dragon parca.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#53 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2011 - 05:40 PM

Daca planurile la Golden Hind , nu sunt chiar conforme cu realitatile epocii...poate asa e, eu sunt prea nepriceput ca sa spun asta, ii las pe altii , mult mai versati , sa spuna asta, dar pentru mine , ca profan , e o nava frumoasa, la care am muncit cu drag.
Asta nu ii scade valoarea in ochii mei...:) Probabil ma vor descalifica , daca am sa particip cu ea la un concurs...<_< si pentru asta , nu am sa particip...
Asa ca , am sa continui nava , asa cum e in planurile acelea gresite...si am sa o plachez cu furnir deschis la culoare, fiindca asta am...si la urmatoarea nava , inainte de a ma apuca de ea , o sa studiez mai bine planurile ...
Despre decoratiuni nu am ce sa spun , e mai complicat ,o sa incerc sa fiu cat mai exact si conform cu cerintele epocii...(e o mica impunsatura pentru Pacific...<_<))
Pentru gratarele alea care mi-au facut viata amara , mi-am facut un circular nou , mai evoluat , cu inaltimea de taiere a discului reglabila, si , la viteza , am facut un gratar...sa imi fac mana...atasez poza...
Si despre capul de caprioara , sau toata caprioara , hmmmmmm.....daca existau corabii cu ambele variante, si nu arunca lumea cu pietre in ele fiindca nu corespundeau STAS-ului, inseamna ca si nava mea va fi in regula cu o caprioara intreaga...
Asa ca imi permit si aici o mica gluma...
Am sa pun nava in docuri , pentru o saptamana , fiindca sunt plecat in delegatie...
Va urez o saptamana placuta !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5132210gh3.jpg
  • Imagine atasata: P5132215gh3.jpg

0

#54 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 15 May 2011 - 08:52 PM

vazind poza cu gratarul tau,imi dau seama unde gresesti si dece nu esti multumit de rezultat.pt a face gratare cit mai reusite ai nevoie de lemn de esenta tare.din cite vad eu in poza lemnul folosit de tine este rasinos,iar rasinoasele sint esente moi.pt gratare este bun lemnul de buxxus(mai greu de gasit si cam scump)lemnul de corn,lemnul de carpen care are o culoare deschisa,lemnul de par ,dar si fag(arata rau din punct de vedere al fibrei).
nu vreau sa te ridic in slavi,dar pina acum nava ta arata foarte bine.se vede ca ai lucrat ingrijit si curat.
sfatul meu este sa iti construiesti nava cit se poate de aproape de planul pe care il ai ,si eventual dupa un anumit model ales ca ghidare.daca analizezi prea multe planuri,prea multe nave facute pina acum ai sa ajungi sa nu mai stii ce vrei de la nava ta.nu iti faci nava pt concurs,si acest lucru iti permite sa experimentezi anumite lucruri,si ai mici abateri de la plan,ideea este sa respecti planul ce il ai cit se poate de mult.
spor la munc mai departe.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#55 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2011 - 06:11 AM

Multumesc , Jeli...ca de obicei , intelegi totul, si iti multumesc pentru sfaturi si aprecieri...
Adevarat , doar pin am avut pt baghete , ca era cam 10 seara cand am terminat circularul si ardeam de nerabdare sa fac un gratar...
Am prun pt grilaje , tare ca naiba si bun , si am sa caut si altceva, dar important e ca am priceput cum se fac , asa cum mi-ai aratat tu...:rolleyes:
Multumesc !
0

#56 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2011 - 02:33 PM

Intors cu forte proaspete din delegatie , am trecut la fapte mari...
Am rasucit problema pe toate fetele si am reusit sa tai , pentru grilajele buclucase, 5 m (cinci) :D de pieptene de fag , de 3x1,5...ca sa imi ajunga...
Doar ca , de lene , am facut cate 5 baghete deodata , asa ca am constatat ca mergeau si din pin , daca aruncam ultima bagheta , care se aschiaurat, in schimb celelalte ieseau perfect, asa ca am mai facut si 2 m de pin , pentru probe...
Si am in lucru un felinar....:p sticla e de la capacul unei fiole de ser fiziologic...si un clopot micut...doar ca nu o sa sune , ca e din lemn ...
Si fiindca intr-un magazin de profil am gasit un tub de tempera auriu -12 lei - am luat si am si vopsit caprioara, pe care am mai slabit-o putin , ca arata a porc mistret..:)
De asemeni am constatat ca afeturile tunurilor sunt prea lungi , si rotile din spate stateau pe grilaje , asa ca am sa le scurtez cu cate 2mm in fata si in spate..
Diseara am sa tai din furnir deschis la culoare file pentru partea de sus a bordajului, si am sa folosesc mahonul la partea de jos , sau , cum ar zice un coleg binevoitor , opera vie si opera moarta...:)))
0

#57 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2011 - 10:02 PM

Si fiindca voiam sa semene Goldenul cu planurile originale , nu ale mele , ca sunt imperfecte ...( Pacific , iti creste inima de bucurie...nu ? :) ) uite , am facut un clopot , sa anunte carturile...:)))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5262222gh3.jpg

0

#58 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2011 - 10:05 PM

Si caprioara pusa la slabit ...:))) Doar ca i-a iesit o coada ca un facalet...:)))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5262223gh3.jpg

0

#59 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2011 - 10:12 PM

Si o parte din pieptenii pentru grilaje , ca doar atat am apucat sa dau cu bait pana sa vars sticla pe parchet...acum catelul meu , care la origine are blanita bej , are o parte a corpului maro spre mahon...:))) oricat l-a spalat nevasta-mea...acum se uita cu ura amandoi la mine...:))

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5262224gh3.jpg

0

#60 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 26 May 2011 - 10:16 PM

poti modifica "facaletul" cam asa:
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro