Modelism - RHC Forum: Initializare Gyro HK 401 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Initializare Gyro HK 401 Comportament anormal

#1 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

  Postat 08 October 2010 - 08:57 AM

Buna ziua tuturor,

Heli Hk 450, statie T6EXP , setata Gyro 35% cu sticul ch 5 in sus, Gyro Hk 401 cum am spus si in titlu, Delay la jumatate.
Dupa ce alimentez receptorul led-ul de la gyro pilpiie incontinu si sevoul de coada biziie foarte tare.Am incercat reglaje din delay si din sensibilitate de la statie dar fara nici un rezultat.Ce credeti ca trebuie sa fac ? :D
Marius
0

#2 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 08 October 2010 - 01:16 PM

Vezi postareasmarius36, la Oct 8 2010, 08:57 AM, a spus:

Buna ziua tuturor,

Heli Hk 450, statie T6EXP , setata Gyro 35% cu sticul ch 5 in sus, Gyro Hk 401 cum am spus si in titlu, Delay la jumatate.
Dupa ce alimentez receptorul led-ul de la gyro pilpiie incontinu si sevoul de coada biziie foarte tare.Am incercat reglaje din delay si din sensibilitate de la statie dar fara nici un rezultat.Ce credeti ca trebuie sa fac ? :unsure:


In primul rand spune-ne ce servo ai pe coada.(digital sau analogic)
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2010 - 02:03 PM

Nu are nici o treaba cu delay. Sunt mai multe ipoteze.

- led-ul palpaie - gyro nu se initializeaza - servo nu zice nimic - asta e daca il misti sai nu ai trim-ul pe zero.

- led-ul palpaie - servo bazaie - e problema - ceva nu e in regula, poate ca e gyro defect.

sugestie - incearca si alt servo - orice ai prin casa. Ideal ar fi sa incerci si alt gyro.
0

#4 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 08 October 2010 - 05:14 PM

Canalul 5 pe reverse?

Zic si eu...
0

#5 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 08 October 2010 - 07:15 PM

Servoul este Turnigy din cele care vin 3 in pachet, 1800A cred.Am pus si alte servouri dar face la fel. Pina la urma am pus un alt gyro Futaba G190 cu care merge. Cred ca gyro-ul este defect. :unsure:
Marius
0

#6 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 08 October 2010 - 07:49 PM

Pai merge cu 190 pentru ca n-are HH. Gy401 (banuiesc ca si Hk) TREBUIE initializat in HH. Asa ca, banuiesca ca, dintr-un motiv sau altul, statia ta cu "ch 5 in sus" nu initializezaza gyro in AVCS. Mai sapa... (in statie).
0

#7 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 09 October 2010 - 06:30 AM

Am incercat cu comutatorul de la ch 5 si in sus si in jos ,si diferite valori la sensibilitate .Poate cineva care are aceasta statie stie mai concret cum trebuie setata !
rad_gaby ai dreptate , trebuie initializat in HH(AVCS) !
Marius
0

#8 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 14 October 2010 - 06:16 PM

Giroscopul este defect, am pus altul si functioneaza normal.
Multumesc pentru sugestii si pareri !
Marius
0

#9 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 December 2010 - 01:06 PM

Buna ziua, am o problema si nu ma mai descurc.
De curand am cumparat un servo de coada D261HB de la inoolab si l-am montat impreuna cu giro hk401 dar spre necazul meu nu prea tine bine, cand il ridic heli incepe sa se roteasca in sensul orar si tot timpul trebuie sa tin sticul de rudder apasat spre stanga ca sa compensez rotirea lui, iar daca vrea sa rotesc heli spre dreapta sticul il lasa sa vine pe centru. Potentiometrul de trimm la ruder e pe mijloc si chiar daca am dat trim nu se vede nici un efect.
La giro e setat pe DS, reverse, iar travel si gain e pe 0. In radio mai mult de 14 - 15 gain nu pot da ca incepe sa trepideze coada. De asemenea giro e setat in HH iar dupa initializare ledul rosu ramane aprins tot timpul.

Imagine atasata: P221210_12.560002.JPG
0

#10 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 22 December 2010 - 01:23 PM

In locul tau as verifica apsolut totul,incepand de la curea(daca e pusa corect) si incheind cu palele pe coada(daca sunt puse cum trebuie).....turatia din rotor,gain,sunt foarte multi factori care pot influenta functionarea corecta a unui gyro.
E un topic deschis de NEN77 pe tema setari gyro...e destul de complet(as incepe de acolo)

Aceasta postare a fost editata de furios: 22 December 2010 - 01:24 PM

T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#11 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 December 2010 - 01:53 PM

Cureaua e pusa bine cred eu deoarece rotorul principal cand il rotesc in sensul acelor de ceasornic rotorul anticuplu se invarte in sens opus.

Imagine atasata: P221210_13.590001.JPG
0

#12 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 December 2010 - 06:37 PM

am demontat acum palele principale, l-am initializat in HH si l-am intors ci botul indreptat spre mine si am dat turatie. Daca incers sa misc coada spre stanga parca zboara toate angrenajele asa forta opune iar daca il intorc spre dreapta parca ma ajuta sa il misc.
0

#13 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 December 2010 - 07:20 PM

- respecta unghiul de 90 de grade la pirghia servo. Muta servoul inainte sau inapoi pe tubul de coada.
- respecta limita de cursa. Epa 100% in emitator, subtrim 0, la coada trebuie sa atingi DAR SA NU APESE limitele mecanice pe axul cozii. Se regleaza din distanta de la pirghia servo.
- respecta sensul de compensare al giro-ului si tipul de servo cu care lucreaza.
- regleaza in zbor gain-ul corect

Abia apoi, (si dupa echilibrare termica), poti sa vezi daca ai drift (trage intr-o parte), si cit.
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2010 - 08:12 PM

Nu prea inteleg, inainte a mers bine si acum, cu noul servo nu mai merge ?

De ce e travel la minim ? In mod normal travel trebuie sa fie cat mai aproape de maxim, daca e la minim inseamna ca ai bratul la servo prea lung.

Esti sigur ca gain-ul este pus pe canalul corect, ai incercat sa il faci si rate ? ai incercat cu gain zero (caz in care servo nu misca deloc cand misti gyro)

Servo e foarte bun, ceva nu e in regula.

Vezi postareaemilemir, la Dec 22 2010, 01:06 PM, a spus:

Buna ziua, am o problema si nu ma mai descurc.
De curand am cumparat un servo de coada D261HB de la inoolab si l-am montat impreuna cu giro hk401 dar spre necazul meu nu prea tine bine, cand il ridic heli incepe sa se roteasca in sensul orar si tot timpul trebuie sa tin sticul de rudder apasat spre stanga ca sa compensez rotirea lui, iar daca vrea sa rotesc heli spre dreapta sticul il lasa sa vine pe centru. Potentiometrul de trimm la ruder e pe mijloc si chiar daca am dat trim nu se vede nici un efect.
La giro e setat pe DS, reverse, iar travel si gain e pe 0. In radio mai mult de 14 - 15 gain nu pot da ca incepe sa trepideze coada. De asemenea giro e setat in HH iar dupa initializare ledul rosu ramane aprins tot timpul.

Atasament P221210_12.560002.JPG

0

#15 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 December 2010 - 09:59 PM

parghia la servo am pus cea mai lunga din considderentul ca va fi mai rapid, epa am ajustat din emitator si a ajuns la undeva la +20 -20, travel de pe giro l-am lasat pe zero deoarece am considerat ca e bine ca am setat pe emitator capetele de cursa.Sunt doar un biet incepator si tare-mi place heli ca sa renunt cu totul ca poate va dau batai de cap.
0

#16 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 December 2010 - 09:16 AM

Vezi postareaemilemir, la Dec 22 2010, 09:59 PM, a spus:

parghia la servo am pus cea mai lunga din considderentul ca va fi mai rapid, epa am ajustat din emitator si a ajuns la undeva la +20 -20, travel de pe giro l-am lasat pe zero deoarece am considerat ca e bine ca am setat pe emitator capetele de cursa.Sunt doar un biet incepator si tare-mi place heli ca sa renunt cu totul ca poate va dau batai de cap.


Nu-ti face tu griji pentru capetele noastre.
Cind spui ca esti un biet incepator, pentru mine suna ca 'tinar posesor de Mercedes, nu stiu sa conduc, d'aia am nimerit in gard'.

Incearca: ori sa respecti toti pasii de reglaj descrisi in manualul elicopterului, ori in instructiunile giro-ului, ori cei descrisi de Nen, ori de mine. Da toti si exact.
0

#17 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 23 December 2010 - 11:33 AM

Vezi postareaemilemir, la Dec 22 2010, 09:59 PM, a spus:

...parghia la servo am pus cea mai lunga din considderentul ca va fi mai rapid, epa am ajustat din emitator si a ajuns la undeva la +20 -20....

Vezi postareavlad1, la Dec 22 2010, 07:20 PM, a spus:

- respecta limita de cursa. Epa 100% in emitator, subtrim 0, la coada trebuie sa atingi DAR SA NU APESE limitele mecanice pe axul cozii. Se regleaza din distanta de la pirghia servo.

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2010 - 04:11 PM

E setat prost.

Pune travel pe gyro la maxim. Lasa in emitator travel la -100/+100. Pune pe bratul servo bila mai aproape de centru, parca vreo 10mm, astfel incat cand dai cursa la masim stanga dreapta sa ai numai putin bind (sau chiar deloc)

Dupa aceea redu travel de pe gyro putin sa nu mai ai bind deloc.

Dupa aceea joaca-te cu gain-ul (pe masa) urca-l si coboara-l pana te lamuresti clar ce efect are. Du-l la maxim atat in rate cat si in HH. Pune-l si pe zero caz in care servo nu mai misca.

Dupa ce esti lamurit incepe cu un gain potrivit de app.50% (sau cat o fi mijlocul la statia ta). In mod normal o sa il mai cresti putin.

In mod normal nu ai treaba cu EPA si cu subtrim la gyro (adica canalul 4 de rudder). Ai de lucru numai cu canalul 5 de gain. Canalul 5 in mod normal este cuplat cu un switch (cel de gear) astfel incat sa poti comuta intre HI si LO care vor corespunde la HH si Rate.

Vezi postareaemilemir, la Dec 22 2010, 09:59 PM, a spus:

parghia la servo am pus cea mai lunga din considderentul ca va fi mai rapid, epa am ajustat din emitator si a ajuns la undeva la +20 -20, travel de pe giro l-am lasat pe zero deoarece am considerat ca e bine ca am setat pe emitator capetele de cursa.Sunt doar un biet incepator si tare-mi place heli ca sa renunt cu totul ca poate va dau batai de cap.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 23 December 2010 - 04:12 PM

0

#19 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 24 December 2010 - 11:08 PM

am urmat pasii si indicatiile pe care mi le-ati dat si spre fericirea mea in sfarsit Zboara!!! Va multumesc foarte mult de ajutorul dat si Sarbatori fericite , un an nou fericit si multe bucurii tuturor.
0

#20 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 25 December 2010 - 10:16 PM

vreau sa mai intreb daca eficacitetea asamblului giro + servo e direct proportionala cu turatia rotorului principal?
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2010 - 10:38 PM

Este o legatura. Dar e mai complicata. In mod normal raportul intre rotorul principal si coada e astfel calculat sa nu ai nici o treaba in toata plaja de turatii. La turatii foarte mici sau daca ai rotor principal cu mai multe pale (scale) se poate sa nu mai faca fata coada.

Asta era una din probleme la Honey Bee King 2. Raportul era prea mic si coada nu prea facea fata.

Daca vrei sa vezi cum tine coada fa cateva urcari/cobarari succesiva cu pas la maxim. Daca nu fuge coada e OK.


Vezi postareaemilemir, la Dec 25 2010, 10:16 PM, a spus:

vreau sa mai intreb daca eficacitetea asamblului giro + servo e direct proportionala cu turatia rotorului principal?

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro