Modelism - RHC Forum: HK450 PRO - clona care pretinde ca e identica 100% - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

HK450 PRO - clona care pretinde ca e identica 100%

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2010 - 05:27 PM

Pana la urma nu am rezistat si am cumparat un HK450PRO, cel cu TT, despre care HK pretinde ca e identic 100% cu Align si zboara la fel de bine. Pentru inceput e scump, cu tot cu transport e vreo 80 USD (mult peste ce sunt eu obisnuit sa dau.

Vine ambalat frumos, in cutiute, semiasamblat, cum e obiceiul. L-am montat foarte incet dar acum e gata asa ca pun niste poze si niste impresii.

- canopia este un plastic de 2 bani, are fereastra, poti sa vezi bateria. In poze si de departe arata bine, de aproape arata rau. Cel putin nu e grea.
- carbonul e taiat bne, se imbina cum trebuie dar nu e in nici un fel finisat, e asa cum a iesit din ce o fi iesit (ca nu ma pricep)
- headul si coada erau intepenite rau.

La coada a trebuit sa muncesc mult. Avea niste distantieri pusi aiurea, altfel deca lla Align si nu avea distantierii care sunt la Align. Pana la urma nu am mai pus nici un fel de distantieri. Ochiul meu de inginer a decis ca nu erau necesari. Am muncit mult pana sa se miste liber. Cada de HK450 ne se compara, se misca perfect din fabrica si nu are pic de joc.

Head-ul era la randul lui intepenit din multe motive.
- prea tare strans
- prea mult loktite
- distantieri prea grosi in gripuri. Pe celelalte le-am rezolvat, la distantieri am apelat la morph care avea ramasi de la cele cateva shafturi schimbate (Align le vinde cu tot cu distantieri) - odata pusi cei de la Align a mers bine.

Dupa bibileli si head-ul si coada se misca acceptabil dar nu la fel de frumos ca HK450. E adevar ca head-ul nu are pic de joc.

- palele sunt de carbon si frumoase.

- axul principal avea gaura de fixate a maingear-ului prea sus cam 0.5mm in plus. La HK450 nu e problema ca ai un colier glisant de fixare. La 450Pro e mare problema ca ai o buza pe main shaft care e fixa. Am pilit de mi-au sarit ochii si am reusit sa montez si mainshaft-ul. Singura chestie care ma nemultumeste e gaura care a devenit prea mare si surubul de fixare are loc de joc cam 5 grade.

- maingear este oval, astfel incat distanta la pinion este inegala. Cu greu am gasit o pozitie de compromis in care pare ca merge bine.

- suruburile sunt bune, cu cap de 2mm majoritatea, nu am avut nici un fel de probleme. Piesele se aliniaza bine, iarasi nici un fel de probleme.

- Am folosit niste servo de la HK- MG933 care sunt mai adanci decat cele Align. Si ESC-ul folosit (ramas de la Minititan) e o idee mai lung. Aceste 2 chestii au facut un chin montarea piesei din fata pe care sta baterie. Distanta intre fire si pinion este de cam 1mm.

Tot montajul a fost destul de chinuit datorita spatiului ingust - asta e proiectul Align. Pe de alta parte e un proiect destept si cu componentele de marime corespunzatoare e o placere chair si rutarea firelor.

Pe coada am pus Spartan si Futaba 9257.

Si cuplarea bateriei la ESC e un chin.

Am facut un test mic in spatele blocului si merge foarte frumos - fara vibratii, fara zgomote dubioase. Dupa ce-l mai zbor mai scriu. In concluzie asta e cel mai scump kit de clona si cel care a avut cele mai multe probleme (la mine) - piese cu probleme, distantieri aiurea, chestii din astea. Am reusit sa il montez fara sa dau nici un ban in plus dar cred ca in mod normal fara 2-3 plicuri de Align nu scapi.

Merita ? In mod normal nu. Daca cumperi si electronica buna, separat, sigur nu merita. Daca o ai de la alte heli mai merge.
Fata de HK 450 merita ? Nu cred. HK450 e mult mai ieftin are probleme putine si bine documentate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF7513.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7514.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7515.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7516.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7517.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7518.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7519.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7520.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 07 October 2010 - 05:33 PM

0

#2 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 07 October 2010 - 08:00 PM

si eu vreau sa iau kitu asta, un test de zbor cand ii faci? daca ar fi sa il iau cam ce ar trebuii schimbate cu originale align?
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2010 - 11:49 AM

Am facut primul zbor de test pe fuga ca picura. A fost un zbor scurt caci pe final am pierdut coada. Din fericire fara crash.

TT nu mai antrena coada. La inspectie acasa am descoperit ca a iesit boom-ul si TT a iesit la randul lui. Aparent nu am strans bine suruburile. Atat cat a zburat (2 minute) a fost OK.

Pentru R3dD3vil: e o idee proasta sa incepi cu acest kit. Din foarte multe motive.
0

#4 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 10 October 2010 - 10:21 AM

In ce sens e greu? Prea greu de zburat sau prea greu de configurat?
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 04:49 PM

Am facut a doua iesire, nu zbora rau dar nu m-a dat pe spate. Gaura pe care am pilit-o in axul central e prea larga asa ca o sa cumpar o punga de axe originale (caci la HK oricum nu au pe stoc).

Nu suna la fel de frumos ca HK450 (cred ca devina este TT) si pare cam usor de bot cu bateriile pe care le-am incercat eu. Mai trebuie trimat. Azi am zburat cu frica, ca la inceput, cand ai senzatia ca oricand o poate lua razna.

Pentru R3dD3vil: nu am zis ca e greu, am zis ca e o idee proasta:

- nu e o idee buna sa incepi cu Trex450 PRO
- e o idee proasta sa incepi cu o clona (cu probleme) a unui heli care nu e o idee buna pentru incepatori (bun anacolutul)
0

#6 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 05:33 PM

Tin sa te contrazic, trex 450pro este unul dintre cele mai reusite modele de pe piata, de la constructie pana la hard 3d. Poate rave 450 se bate cu el umar la umar ca cel mai bun heli din clasa, dar atat.
E perfect pentru incepatori, iar ca stabilitate pot sa zic ca aproape ii ia fata batranului trex500.

La clone nu am ce sa comentez.
0

#7 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 06:20 PM

Vezi postareamorph, la Oct 10 2010, 06:33 PM, a spus:

Tin sa te contrazic, trex 450pro este unul dintre cele mai reusite modele de pe piata, de la constructie pana la hard 3d. Poate rave 450 se bate cu el umar la umar ca cel mai bun heli din clasa, dar atat.
E perfect pentru incepatori, iar ca stabilitate pot sa zic ca aproape ii ia fata batranului trex500.

La clone nu am ce sa comentez.


Cu poate sa fie un heli mult mai usor mai stabil ca 500 -le care este mai greu si deci nu il ia vantu asa repede?
* Logo 400 V-Bar
0

#8 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 06:53 PM

Stabilitatea este data de dinamica lui, modul la cum se comporta pe vant, la cat de influentat este de vant la mers normal sau in figuri etc.

Asa la hover toate elicopterele sunt luate de vant.
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 07:29 PM

100% de acord. In timp ce construiam clona ma minunam ce bine e gandit 450Pro. Dar chiar si originalul e un pic cam prea mult in mana unui incepator absolut (care a zburat un Blade Msr). Totusi daca agati palele de coada pe camp nu e bine. Peste asta scopul lui ultim e hard 3d - asta inseamna viteza mare de reactie si control mare pe comenzi.

La clona mea de pro unde toate componentele sunt mai mari e deja o mare problema sa le asezi. Asta inseamna ca la un mic crash ai mult mai mult de munca.

Trex450 clasic (V1 sau V2) poate fi foarte docil. Cu greutatile la flybar puse si pinion de 11 e al mai stabil heli din ce-am avut eu vreodata.

Vezi postareamorph, la Oct 10 2010, 06:33 PM, a spus:

Tin sa te contrazic, trex 450pro este unul dintre cele mai reusite modele de pe piata, de la constructie pana la hard 3d. Poate rave 450 se bate cu el umar la umar ca cel mai bun heli din clasa, dar atat.
E perfect pentru incepatori, iar ca stabilitate pot sa zic ca aproape ii ia fata batranului trex500.

La clone nu am ce sa comentez.

0

#10 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 11 October 2010 - 04:30 PM

Vezi postareastiganas, la Oct 10 2010, 08:29 PM, a spus:

100% de acord. In timp ce construiam clona ma minunam ce bine e gandit 450Pro. Dar chiar si originalul e un pic cam prea mult in mana unui incepator absolut (care a zburat un Blade Msr). Totusi daca agati palele de coada pe camp nu e bine. Peste asta scopul lui ultim e hard 3d - asta inseamna viteza mare de reactie si control mare pe comenzi.

La clona mea de pro unde toate componentele sunt mai mari e deja o mare problema sa le asezi. Asta inseamna ca la un mic crash ai mult mai mult de munca.

Trex450 clasic (V1 sau V2) poate fi foarte docil. Cu greutatile la flybar puse si pinion de 11 e al mai stabil heli din ce-am avut eu vreodata.



Tin sa mentionez, eu inca nu zbor pe blade msr, mai nult il arunc in aer de colo colo si daca am noroc nu il busesc. azi am schimbat la el canopie, main body si tail boom, dupa un impact violent cu un zid de beton, canopia sparta, axu din coada indoit si cadru rupt(betele in ce se prinde canopia) oricum 450 pro, clona sau original il voi scoate la camp candva la anu spre sdarsitul verii, chiar dc il iau mai repede. frica de crash. bafta si spor la zbor tuturor.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#11 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2010 - 06:40 PM

Vezi postareamorph, la Oct 10 2010, 07:53 PM, a spus:

Stabilitatea este data de dinamica lui, modul la cum se comporta pe vant, la cat de influentat este de vant la mers normal sau in figuri etc.

Asa la hover toate elicopterele sunt luate de vant.

si un 500 ESP bine reglat si trimat nu e mai stabil, zici tu, ca 450 pro?
* Logo 400 V-Bar
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro