Modelism - RHC Forum: IAR 35 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

IAR 35 Planor de acrobatie, scratch built

#1 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 26 September 2010 - 03:04 PM

M-am inspirat din topicul asta de pe rcgroups:
http://www.rcgroups....ad.php?t=496905

Am decis sa construiesc planorul asta, poate si datorita ineditului (sunt 3 reale in lume, toate in Romania. Nu stiu daca exista machete).
O sa-l fac motorizat, pentru ca la Bucuresti nu prea sunt pante, si fiind de acrobatie nu cred ca vreau sa fac termica cu el :( desi XFLR imi da o viteza minima de coborare de cca 0.6 m/s, ceea ce ar merge si la termica.
Anvergura 2 metri, greutate estimata 1.1 kg. Profil simetric pe toate suprafetele.
Toate suprafetele vor fi din polistiren si acoperite cu fibra de sticla. Fuselajul intentionez sa-l chituiesc si sa-l vopsesc, iar aripile si ampenajele vor fi acoperite cu oracover alb.

Poze cu ce am facut pana acum:
Se taie mai intai forma fuselajului cu fir incins dintr-un bloc de polistiren. Blocul este facut din mai multe straturi de 3 cm, lipite cu Tesa spray. Am folosit niste sabloane din carton.
Imagine atasata: P1090031_1.JPG
se ciopleste si se slefuieste. Am avut niste sabloane, tot din carton, ca sa urmaresc sectiunile.
Imagine atasata: P1090288_1.JPG
Se poate desface fuselajul in doua jumatati (sprayul nu e foarte solid). Se taie in cateva segmente cu cutterul, apoi se folosesc niste sabloane ca sa se taie interiorul, cu firul incins.
Imagine atasata: P1090294_1.JPG
Fuselajul, neacoperit inca, are 90 de grame. am taiat peretii destul de grosi, pentru rezistenta. Dar nu e chiar rau.
0

#2 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 26 September 2010 - 04:19 PM

 Super ideea, felicitari......paoate ar fi bine sa pui niste poze cu modelul rea si planurile si, detalierea etapelor de executie (profilarea interiorului etc,).......cred ca etapele de constructie sunt deosebit de utile celor care vor sa lucreze dupa aceasta idee.......

Spor la treaba,

Adrian
0

#3 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 26 September 2010 - 05:04 PM

merge treaba in familie cu 35u' :( bravos..super idee:)
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#4 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 26 September 2010 - 05:35 PM

Foarte frumos si inspirational . Fuselajul la 90 gr. mi se pare chiar OK avand in vedere rezistenta structurala sporita - deabia astept sa vad continuarea . Poti ( daca vrei ) sa detaliezi mai mult etapele de constructie ? . BAFTA !!!
0

#5 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 26 September 2010 - 06:02 PM

Nu am fotografiat toate etapele, pentru ca exista topicul de pe rcgroups (vedeti primul link). O sa mai fac poze pe masura ce inaintez cu constructia. Momentan, am facut sabloanele pentru aripa si ampenajul vertical, din placaj de 1.5 mm. BTW, e cineva interesat de un articol despre taierea aripilor cu firul incins ? ar merge la Vademecum. Am poze facute de la o constructie anterioara, pot sa pun acolo.
0

#6 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 26 September 2010 - 07:54 PM

 Informatiile si mai ales experienta personala conteaza foarte mult........cred ca ar trebui impartasita.......Foarte mullti incearca sa faca ceva, se dau cu capul de pereti....si abia dupa aceea se apuca de citit........

Parerea mea.....
0

#7 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 20 December 2010 - 06:53 PM

Ai mai avansat cu constructia modelului ? Poate sunt pisalog insa frumusetea asta de planor - merita !!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro