Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1711 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 28 September 2011 - 09:20 AM

Vezi postareanavigator, la 28 September 2011 - 09:14 AM, a spus:

In poza pe care nu stiu dece ai sters-o avea "cea mai veritabila" culoare de balsa, dar nu mai conteaza. Iar cu achizitiile de la Sierra nu spune nimeni sa cumperi doar un articol de cativa lei odata. In plus ei trimit si cu Posta Romana si suporta ei costul rambursarii sumei de platit, deci nu este deloc scumpa expedierea.


UPS!
acum am observat ca am sters poza!
Probabil din greseala impreuna cu altele trimise ca raspuns la unii colegi de pe alt topic.......daca o mai am in calculator promit sa o pun la loc.....
Acum aflu ca (in legatura cu achizitiile de la Sierra prin Posta Romana) suporta ei costurile rambursarii.......plus de asta, la cat de bine merge Posta Romana........ajungea poate peste o saptamana, iar avionul nepoteilor mei nu putea sa astepte atata timp .
Multumesc de ajutor !

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 28 September 2011 - 09:21 AM

0

#1712 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2011 - 10:17 AM

salut baieti,

credeti ca vechiul chit pt lemn ,,Domostuk" se poate folosi?
0

#1713 Useril este offline   mysku82 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Bismark , PC , Network , Elecronica , and other

Postat 28 September 2011 - 11:05 AM

Salutare
Cred ca am o problema cu grosime de la la pora de rasina (se vede in poza), inainte de a ma apuca sa o aduc la nivel vreau sa va intreb si pe voi
Aveti idee trebui sa vina la acelasi nivel cu puntea dupa aplicarea porei de placaj?
Ati avut si voi aceasi problema?
Am sa revin si cu poze cu stadiul lucrului

Fisiere atasate


0

#1714 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 September 2011 - 11:16 AM

mysku82...si la mine e aceeasi diferenta...eu am lipit piesa de rasina...In numarul43 vom mai primi o piesa asemanatoare cu piesa 65 care va fi lipita peste si care imi face impresia ca e mai subtire.
0

#1715 Useril este offline   eddie 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-February 11

Postat 28 September 2011 - 11:33 AM

Si eu am aceeasi diferenta, insa nu piesa de rasina trebuie subtiata pentru ca se strica profilul acelor nari. Eu voi slefui piesa de placaj pe care va fi lipita piesa de rasina. Verificati in numarul 22 al revistei, la punctul 6 al instructiunilor, pozitionarea corecta a acesteia.
0

#1716 Useril este offline   mysku82 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Bismark , PC , Network , Elecronica , and other

Postat 28 September 2011 - 11:34 AM

valeriuciprian , zici sa nu o slefuiesc si sa o lipesc asa ?
Poze cu stadiul in care se afla acum
Nu am mai postat de mult poze ma apucase de un alt proiect (Quadcopter) care a intrat in o mica pauza financiara

Fisiere atasate


0

#1717 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2011 - 11:37 AM

Vezi postareavali123, la 28 September 2011 - 10:17 AM, a spus:

salut baieti,
credeti ca vechiul chit pt lemn ,,Domostuk" se poate folosi?

Salut!

Domostuk este un chit de cutit destinat mai mult zidariei dar si lemnariei de prin constructii. Seamana mai mult cu ipsosul decat cu un chit bun de lemn.
Hai sa vorbim un pic de chituri:
- Varianta traditionala, "old school", "vintage", stramoseasca... este bazata pe folosirea unui amestec de rumegus fin de lemn amestecat cu clei de lemn sau cu aracet. Este o solutie inca buna chiar daca este veche de cand lumea. Normal ca pentru asta ai nevoie de rumegus fin. Din comoditate apelam la produse gata pregatite.
- Evista o variata gama de chituri de lemn precum cel pe care il folosesc eu Fisier atasat  m250-537464-1234516563.jpg (35.51K)
Number of downloads: 92 ; au diverse culori de la mahon la lemn natur. Sunt si alti producatori care au produse similare (ex: Wurth)
- Chitul pentru modele de plastic (am constatat ca prinde foarte bine si pe lemn): Fisier atasat  2117.jpg (9.87K)
Number of downloads: 87 Se slefuieste foarte usor si lasa o suprafata neteda.
- Chit epoxi bicomponent:Fisier atasat  929.jpg (11.99K)
Number of downloads: 76 Folosit la machetele de tancuri pentru imitarea "zimmerit-ului". Sunt doua batoane de chit de colori diferite care amestecate in proportie de 1:1 si framantate incep sa se intareasca.
- Chitul poliesteric sau auto. Folosit la reparatii de tinichigerie auto, este un chit foarte bun ca aderenta si prelucrabilitate. Singurul dezavantaj este ca amestecarea si folosirea lui necesita precautii, produsul fiind toxic.
Chiturile de tip chit de cutit sau chiar ipsosul sunt o gluma buna in acest caz. Cei care le-au folosit se vor supara probabil pe mine dar ...asta este! Nu orice zboara se mananca. Exista produse mult mai bune dacat ipsosul si chitul de cutit.
Cu stima!
Emil
PS.: Daca altcineva cunoaste si alte produse sa ne spuna si noua. Asteptam cu interes
0

#1718 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 September 2011 - 06:15 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 28 September 2011 - 11:16 AM, a spus:

mysku82...si la mine e aceeasi diferenta...eu am lipit piesa de rasina...In numarul43 vom mai primi o piesa asemanatoare cu piesa 65 care va fi lipita peste si care imi face impresia ca e mai subtire.

Am mai studiat...si...la numarul 43 va veni intradevar inca o piesa asemanatoare dar care va fi folosita ca sablon...piesa 65 trebuie pilita putin.
0

#1719 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 29 September 2011 - 06:32 PM

In legatura cu piesa de rasina de la prora si la mine este mai groasa(inalta).Eu sunt de parere sa asteptam piesa de rasina din numarul 42(etrava cred ca se numeste)si apoi sa vedem ce sa facem.
0

#1720 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 30 September 2011 - 08:11 AM

mie intre sectiune punctii mi-a ramas ceva spatiu - cca 1mm.
ce credeti, ar trebui sa umplu acest spatiu cu ceva sau ramane asa?
0

#1721 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2011 - 09:43 AM

Vezi postareaspike 2, la 29 September 2011 - 06:32 PM, a spus:

In legatura cu piesa de rasina de la prora si la mine este mai groasa(inalta).Eu sunt de parere sa asteptam piesa de rasina din numarul 42(etrava cred ca se numeste)si apoi sa vedem ce sa facem.

Vezi postareamS8h4AP, la 30 September 2011 - 08:11 AM, a spus:

mie intre sectiune punctii mi-a ramas ceva spatiu - cca 1mm.
ce credeti, ar trebui sa umplu acest spatiu cu ceva sau ramane asa?

Salut!
Eu am patit-o cu piesa respectiva. Prima pe care am luat-o era prea subtire. Nu am vrut sa ma complic cu adaosuri asa ca am mai luat inca un numar al revistei cu pricina. A doua piesa a fost un pic mai groasa decat trebuia asa ca a trebuit pilita la dimensiune. Ideea este ca bucata de punte de la prova sa fie la acelasi nivel cu restul puntii. Acum: daca nu poti (sau nu vrei) sa cumperi inca odata nr respectiv, foloseste o bucata de placaj de 2-3 mm ca adaos, lipeste-o de piesa de rasina probabil in partea de jos apoi smirgheluieste-o pana o aduci la dimensiuni. E mult de munca dar se poate rezolva problema astfel.
Spor la treaba!
Emil
0

#1722 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 30 September 2011 - 01:47 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 30 September 2011 - 09:43 AM, a spus:

Salut!
Eu am patit-o cu piesa respectiva. Prima pe care am luat-o era prea subtire. Nu am vrut sa ma complic cu adaosuri asa ca am mai luat inca un numar al revistei cu pricina. A doua piesa a fost un pic mai groasa decat trebuia asa ca a trebuit pilita la dimensiune. Ideea este ca bucata de punte de la prova sa fie la acelasi nivel cu restul puntii. Acum: daca nu poti (sau nu vrei) sa cumperi inca odata nr respectiv, foloseste o bucata de placaj de 2-3 mm ca adaos, lipeste-o de piesa de rasina probabil in partea de jos apoi smirgheluieste-o pana o aduci la dimensiuni. E mult de munca dar se poate rezolva problema astfel.
Spor la treaba!
Emil

Salut,
Scuze, cred ca nu m-am exprimat eu bine.
Ma refer la cele 3 sectiuni ale puntii - cea de la prova (fix), cea de la mijoc (prinsa cu suruburi) si cea de la pupa (prinsa tot cu suruburi).
Ele nu se imbina corect; e cam un 1mm intre ele. Cu spatiul asta nu stiu ce sa fac, sa il umplu?

Piesa de rasina despre care vb tu este prea inalta la mine, depaseste cu 1 mm sectiunea de punte de la prova. Bucata de placaj care vine deasupra ei va depasi cu mult puntea.
Ma gandeam sa pilesc la baza ei ca sa o dau mai jos apoi sa pilesc putin si bucata de placaj care vine deasupra - sa o mai subtiez - si astfel sa le aduc la nivel.
Sa pilesc bucata aia de rasina mi se pare mai complicat, pare destul de dura.
0

#1723 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2011 - 04:03 PM

Vezi postareamS8h4AP, la 30 September 2011 - 01:47 PM, a spus:

Salut,
Scuze, cred ca nu m-am exprimat eu bine.
Ma refer la cele 3 sectiuni ale puntii - cea de la prova (fix), cea de la mijoc (prinsa cu suruburi) si cea de la pupa (prinsa tot cu suruburi).
Ele nu se imbina corect; e cam un 1mm intre ele. Cu spatiul asta nu stiu ce sa fac, sa il umplu?

Piesa de rasina despre care vb tu este prea inalta la mine, depaseste cu 1 mm sectiunea de punte de la prova. Bucata de placaj care vine deasupra ei va depasi cu mult puntea.
Ma gandeam sa pilesc la baza ei ca sa o dau mai jos apoi sa pilesc putin si bucata de placaj care vine deasupra - sa o mai subtiez - si astfel sa le aduc la nivel.
Sa pilesc bucata aia de rasina mi se pare mai complicat, pare destul de dura.

Scuze! Am inteles eu gresit. Piesa de rasina se slefuieste relativ usor pe smirghel de 120, nu este chiar asa de dura.

Spor!

Emil
0

#1724 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 30 September 2011 - 09:20 PM

Vezi postareamS8h4AP, la 30 September 2011 - 01:47 PM, a spus:

Ma refer la cele 3 sectiuni ale puntii - cea de la prova (fix), cea de la mijoc (prinsa cu suruburi) si cea de la pupa (prinsa tot cu suruburi).
Ele nu se imbina corect; e cam un 1mm intre ele. Cu spatiul asta nu stiu ce sa fac, sa il umplu?


Poti astepta numarul 35 cand vor veni file pentru al doilea strat de bordaj, care au 1mm grosime si poti introduce una pe cant, urmand sa slefuiesti ulterior. Sau.. vei putea chitui in viitor spatiul ala...
0

#1725 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 01 October 2011 - 11:42 PM

primul post!
Va salut, va multumesc, va citesc, va apreciez!

si primele poze cu stadiul santierului naval:

http://s1.postimage.org/q0qjh5j8/DSCF2872.jpghttp://s1.postimage.org/q0tujuis/DSCF2873.jpg

http://s1.postimage.org/q0yt5w04/DSCF2874.jpghttp://s1.postimage.org/q1248kzo/DSCF2875.jpg
0

#1726 Useril este offline   cristi2004 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-June 11

Postat 02 October 2011 - 12:52 PM

Vezi postareaaiurica, la 01 October 2011 - 11:42 PM, a spus:



felicitari, bismarck-ul arata chiar super. in ceea ce priveste sib-ul ( stiu ca nu e forumul dedicat lui dar si eu le fac pe amanadoua )cred ca ai gresit partea care trebuia inchisa ( asta in cazul in care nu il faci inchis pe tot ).
oricum, felicitari inca o data si spor la treaba.
0

#1727 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 02 October 2011 - 01:39 PM

Nu am gresit nimic.
Sib-ul este inchis pe ambele parti! :D
0

#1728 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 03 October 2011 - 07:34 PM

Ideea este ca revista merge in continuare...e posibil sa fi fost vreo "defectiune tehnica" la editura...dar eu spun ca nu e cazul sa disperati...mai exista optiunea sa se comande la editura numerele pierdute.
Iata poze cu operatiunile facute de mine pana acum...m-am abatut putin de la pasii descrisi in revista dar rezultatul o sa fie acelasi:)
Ce vreau sa mentionez este faptul ca ultimele unelte achizitionate (clestii...poze mai in urma) mi-au fost de un foarte mare ajutor.
Succes tuturor.

Fisiere atasate


0

#1729 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 03 October 2011 - 07:59 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 03 October 2011 - 07:34 PM, a spus:

Ideea este ca revista merge in continuare...e posibil sa fi fost vreo "defectiune tehnica" la editura...dar eu spun ca nu e cazul sa disperati...mai exista optiunea sa se comande la editura numerele pierdute.

Optiunea asta e discutabila. Am sunat eu in acest sens la ei; in cazul in care ai nevoie de un numar mai vechi e adevarat, il poti comanda DAR numai cu un abonament la 12 sau 13 numere, achitat in AVANS pe care ti-l livreaza prin curier GRATUIT.

Aceasta postare a fost editata de mS8h4AP: 03 October 2011 - 08:01 PM

0

#1730 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 04 October 2011 - 07:24 PM

Am terminat numarul de saptamana asta.
Referitor la neaparitia revistei am postat pe topicul dedicat.

Fisiere atasate


0

#1731 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 05 October 2011 - 06:27 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 04 October 2011 - 07:24 PM, a spus:

Am terminat numarul de saptamana asta.
Referitor la neaparitia revistei am postat pe topicul dedicat.

salut,
ce chit ai folosit?
0

#1732 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 05 October 2011 - 07:49 AM

e o idee buna de aplicat acum chit prin diverse locuri de pe primul strat de bordaj? peste primul strat mai vine unul, adezivul va lucra la fel de bine pe chit ca si pe lemn?
0

#1733 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 October 2011 - 08:53 AM

Vezi postareamS8h4AP, la 05 October 2011 - 07:49 AM, a spus:

e o idee buna de aplicat acum chit prin diverse locuri de pe primul strat de bordaj? peste primul strat mai vine unul, adezivul va lucra la fel de bine pe chit ca si pe lemn?

Eu am inteles ca se da chit doar pe portiunea de sus a bordajului (cea peste care nu mai vine lipit al doilea strat), sau .....?

Spor,
Sebi
0

#1734 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2011 - 10:24 AM

Vezi postareamS8h4AP, la 05 October 2011 - 07:49 AM, a spus:

e o idee buna de aplicat acum chit prin diverse locuri de pe primul strat de bordaj? peste primul strat mai vine unul, adezivul va lucra la fel de bine pe chit ca si pe lemn?

Vezi postareaBasti, la 05 October 2011 - 08:53 AM, a spus:

Eu am inteles ca se da chit doar pe portiunea de sus a bordajului (cea peste care nu mai vine lipit al doilea strat), sau .....?
Spor,
Sebi

Salut!
In functie de chitul pe care il aveti, faceti un test ca sa vedeti daca prinde adezivul pe care il folositi. Aracetul in mod sigur poate fi "mofturos" in a adera pe unele chituri. Chiar si pe primul strat de bordaj pot fi necesare de unele corecturi majore cu chit pentru a ne asigura ca al doilea strat se aseaza corect.
Spor la treaba!
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 05 October 2011 - 10:24 AM

0

#1735 Useril este offline   razvan.niculae 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 20-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2011 - 12:31 PM

Pentru primul strat de bordaj acolo unde este necesar se poate folosi chitul ''home made'' adica aracet amestecat cu rumegus fin :D
0

#1736 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 05 October 2011 - 06:29 PM

Vezi postareavali123, la 05 October 2011 - 06:27 AM, a spus:

salut,
ce chit ai folosit?

Aici gasesti chitul folosit de mine...
In poze nu se vede prea bine...dar portiunile cu chit sunt mici...nu imi fac probleme ca al doilea strat de file nu vor fi lipite perfect.
Oricum...ma gandesc sa fac o proba la acest chit...am zis ca o fac mai demult dar am amanat.

Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 05 October 2011 - 06:29 PM

0

#1737 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 05 October 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaAhernar, la 06 July 2011 - 12:36 PM, a spus:

In schimb am instalat motorasul central si am gaurit piesa turnata .A iesit perfect.

am si eu o intrebare:in cazul in care ti se arde(sau are alte defectiuni) motorul cum il schimbi avand in vedere ca e incastrat in lemn si peste el vor veni si filele de bordaj?
Gabitu
0

#1738 Useril este offline   kyssy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-June 11

Postat 06 October 2011 - 10:56 AM

stie cineva daca chitul de la apla e bun?si o poza cu chitul respectiv

Fisiere atasate


0

#1739 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 06 October 2011 - 04:08 PM

Pare un chit pentru zidarie. Nu cred ca e bun pentru lemn. Pe pagina asta, cat si pe cele precedente, sunt ceva exemple de chituri folosite. Incearca sa cauti ceva special pentru lemn.
0

#1740 Useril este offline   kyssy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-June 11

Postat 06 October 2011 - 06:07 PM

scrie ca e universal si pentru zidarie si pentru lemn,oricum cred ca o sa ma orientez catre ceva numai pentru lemn
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro