Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1651 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 13 September 2011 - 03:42 PM

Vezi postareabooggy, la 13 September 2011 - 12:33 PM, a spus:

Asa m-am gandit si eu si am cautat si la nemti si la rusi sa vad daca mai da inca o piesa la fel dar mai mare si nu am gasit .
Si atunci intra in contradictie cu modul de slefuire aratat chiar in numarul 23 unde spune clar 0,7mm fata de bordaj piesa trebuie sa fie mai mare .


La mine in partea de jos e la o distanta si mai mare fata de bordaj cred ca aproape 2mm.
Pot slefui piesa aia de rasina sa o aduc la cat trebuie sau mai bine sa incarc diferenta? Ce ma sfatuiti?
0

#1652 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 13 September 2011 - 03:49 PM

Nu trebuie sa te grabesti in stadiul asta. Va veni un al doilea strat de bordaj si abia dupa aceea vei putea incepe slefuirea. Probabil sunt mai multi in situatia ta, cu diferente mai mari de 0.7 mm. Oricum, e cazul fericit, ca ai ce sa slefuiesti, se putea si mai rau :)
0

#1653 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 13 September 2011 - 05:39 PM

Vezi postareabooggy, la 13 September 2011 - 08:05 AM, a spus:

Message body




Buna ziua,



Va rog sa ne comunicati daca ati achizitionat nr.23 din magazinele noastre Inmedio sau Relay si, daca da, sa ne trimiteti scanat bonul de casa.

Multumesc.

O zi buna,

Ioana Rosu
Sales Assistant

Hachette Distribution Services Inmedio SRL
A Subsidiary of Lagardère Services Group

Bd. Dimitrie Pompei, nr 9-9A, cladirea 11
etaj P+1, sect. 2. Bucuresti, cod 020335
Tel: (+4) 031 407 8244
Fax: (+4) 031 407 8245
www.hdsinmedio.ro www.lagardere-services.fr

In timp ce scriam ultimul uite ce mesaj am primit . Acuma spuneti si voi cati cumpara din aceste magazine cand sunt atatea chioscuri de ziare .
De ce am fi obligati si conditionati sa cumparam de aici , adica numai de aici se ofera garantie , numai in aceste magazine este garantata calitatea pieselor , in celelalte nu se acorda garantie si nu sunt garantate piesele ?
Ce sa insemne asta la chioscuri cine distribuie , nu este aceeasi revista sau e de proasta calitate cu rebuturi?
Dupa voi cam ce raspuns ar trebui sa primeasca Sales Assistant Ioana Rosu
?


Sper sa nu gresesc dar nu cred ca ai discutat cu cine trebuia.Ea este reprezentanta Inmedio care este doar unul dintre multii vanzatori.Firma care distribuie la noi din ce am citit eu in revista este Rautakirja Romania s.a..Deci concluzia mea e ca Inmedio isi asuma aspunderea doar pentru ce vand ei restul ar trebui sa procedeze la fel dar nu stiu daca s-a incercat schimbarea piesei,ca si la choscul de ziare iti da bon cel putin de unde iau de la coltul blocului scaneaza revista si imi da bon.Daca gresesc cu ceva va rog sa ma scuzati.
Gabitu
0

#1654 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 14 September 2011 - 07:47 AM

Vezi postareagabibaghera, la 13 September 2011 - 05:39 PM, a spus:

Sper sa nu gresesc dar nu cred ca ai discutat cu cine trebuia.Ea este reprezentanta Inmedio care este doar unul dintre multii vanzatori.Firma care distribuie la noi din ce am citit eu in revista este Rautakirja Romania s.a..Deci concluzia mea e ca Inmedio isi asuma aspunderea doar pentru ce vand ei restul ar trebui sa procedeze la fel dar nu stiu daca s-a incercat schimbarea piesei,ca si la choscul de ziare iti da bon cel putin de unde iau de la coltul blocului scaneaza revista si imi da bon.Daca gresesc cu ceva va rog sa ma scuzati.

Posibil sa ai dreptate dar am luat atat adresele de mail cat si numerele de telefon din revista .
Asta ma face sa ma gandesc la cat de mult le pasa de clienti celor de la editura , distribuitori nu au nici o vina .
0

#1655 Useril este offline   liviooo35 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:focsani

Postat 15 September 2011 - 11:37 AM

SAL ALL
chiar nu este nici o sansa ca cei de la hachette sa ne distribuie si chitul original de motorizare??am impresia ca cei de la firma GRAUPNER au distribuit pentru bismark motorizarea...
Fisier atasat  PICT3279.jpg (41.79K)
Number of downloads: 297
Fisier atasat  PICT3273.jpg (38.35K)
Number of downloads: 284

Aceasta postare a fost editata de liviooo35: 15 September 2011 - 11:39 AM

0

#1656 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 15 September 2011 - 12:30 PM

Vezi postarealiviooo35, la 15 September 2011 - 11:37 AM, a spus:

SAL ALL
chiar nu este nici o sansa ca cei de la hachette sa ne distribuie si chitul original de motorizare??am impresia ca cei de la firma GRAUPNER au distribuit pentru bismark motorizarea...
Atasament PICT3279.jpg
Atasament PICT3273.jpg


Salut!

Daca nu ma insala memoria tinerii de minte, cel care a postat pozele cumparase "kit-ul" de motorizare de la neamt. Parca asa tin eu minte dar s-ar putea sa ma insel.
Am dat o cautare pe site-ul de la Graupner si nu am gasit nici un kit de motorizare special pentru Bismarck.
0

#1657 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 02:35 PM

Vezi postarealeonard71, la 15 September 2011 - 12:30 PM, a spus:

Salut!

Daca nu ma insala memoria tinerii de minte, cel care a postat pozele cumparase "kit-ul" de motorizare de la neamt. Parca asa tin eu minte dar s-ar putea sa ma insel.
Am dat o cautare pe site-ul de la Graupner si nu am gasit nici un kit de motorizare special pentru Bismarck.



Liviu, s-au gasit intreprinzatori care au "facut" kituri de motorizare pentru Bismarck. Nu sunt oficiali ci doar... intreprinzatori. Nici macar nu au ales motoarele cum trebuie caci acele motoare nu numai ca frig ca naiba (unui coleg de aici de pe forum erau sa-i topeasca corpul de plastic al unei vedete) dar cu elicile alea nu au randament, rotindu-le degeaba. Acelea sunt la origine motoare pentru avioane dar pot fi puse pe barci de viteza cu niste elici de genul asta si musai cu o racire adecvata pe batiuri care sa disipe caldura dar sa nu o transmita la corp in caz ca-i de plastic. Sigur ca acum cu raspandirea pe scara larga si ieftinirea a motoarelor brushless, aceste motoare nu prea mai au cautare nici pe avioane nici pe barcile de viteza si au ramas in ofertele magazinelor. Pentru Bismarck ar fi mai bune aceste motoare care tocmai ce au reaparut pe Conrad.de deci si pe Conrad-Oradea. Am scris si aici http://www.rhcforum....post__p__512068 despre revenirea lor. Aceste motoare practic nu au nevoie de racire, dar nici regulatoarele care pot fi de putere mai mica. In plus, aveti o autonomie foarte mare, practic de cateva ore, ceea ce sa recunoastem ca e prea mult. Avand aceleasi dimensiuni ca speedurile alea ale neamtului, puteti urma indicatiile lui de montare. Ce vreti mai bun?


0

#1658 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 15 September 2011 - 06:00 PM

eu am ultima piesa din rasina pe care ne-au dat-o ei exact atat cat este dimensiunea bordajului acum. Daca mai pun si al doilea strat de bordaj o sa treaca cu 2 mm peste piesa din rasina. Ce sfaturi imi dati pt a remedia problema
0

#1659 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 07:51 PM

Asteapta piesa corecta , din nr 35
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#1660 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 08:00 PM

Vezi postareanicutzzu, la 15 September 2011 - 06:00 PM, a spus:

eu am ultima piesa din rasina pe care ne-au dat-o ei exact atat cat este dimensiunea bordajului acum. Daca mai pun si al doilea strat de bordaj o sa treaca cu 2 mm peste piesa din rasina. Ce sfaturi imi dati pt a remedia problema

Avand in vedere ca stratul al doilea de bordaj are 1mm grosime iar tu ai piesa la nivelul primului strat, cum ajunge sa treaca al doilea strat cu 2mm de piesa?!?! Sau tu calculezi 1mm la tribord + 1mm la babord.

Eu in locul tau (daca nu apare o piesa mai potrivita in nr 35) as slefui stratul al doilea de bordaj mai mult in asa fel incat sa racordez curbura lui la curbura piesei.


Cu stima!

Emil

PS. M-am uitat in revista germana iar la nr 35 nu se da nici o piesa!!!

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 15 September 2011 - 08:02 PM

0

#1661 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 15 September 2011 - 09:37 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 15 September 2011 - 08:00 PM, a spus:


PS. M-am uitat in revista germana iar la nr 35 nu se da nici o piesa!!!




S-ar putea ca la editia engleza a revistei sa-si fi dat seama producatorul ca poate face o piesa mai buna / fidela si din cauza asta sa fi dat 2 piese ... sau au avut prea multe reclamatii de neconformitate a piesei cu originalul...

Fisier atasat  PICT3386.jpg (38.91K)
Number of downloads: 108


Toate bune!

Leo
0

#1662 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 10:00 PM

Vezi postarealeonard71, la 15 September 2011 - 09:37 PM, a spus:

S-ar putea ca la editia engleza a revistei sa-si fi dat seama producatorul ca poate face o piesa mai buna / fidela si din cauza asta sa fi dat 2 piese ... sau au avut prea multe reclamatii de neconformitate a piesei cu originalul...
Toate bune!
Leo

E posibil, de asemenea, ca fiind vorba de o tara civilizata, producatorul sa fi dat rebuturi la numarul 23 si sa fi corectat aceasta eroare la nr 35. Pur si simplu nu au turnat cantitatea suficienta de rasina in matrite. Deci cei care au probleme cu piesele de la numarul 23 sa ia cu asalt chioscurile pentru o piesa buna.
Seara buna!
Emil
0

#1663 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 16 September 2011 - 09:41 AM

Vezi postareaAhernar, la 15 September 2011 - 07:51 PM, a spus:

Asteapta piesa corecta , din nr 35

Nici in revista rusa la numarul 35 nu da alta piesa de rasina pentru pupa , om vedea cand va apare dar pana atunci cautati sa aveti o piesa mai mare cu 1mm cel putin .
0

#1664 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 September 2011 - 03:11 PM

Nu am mai postat de mult poze cu avansarea lucrarilor la macheta...o fac acum...
Totul merge bine...o singura problema am si eu la piesa de rasina 35...in sensul ca nu voi mai putea folosi piesa 65...sper sa nu fie probleme.

Fisiere atasate


0

#1665 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 September 2011 - 03:12 PM

Si setul 2 de poze.

Fisiere atasate


0

#1666 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 19 September 2011 - 06:42 PM

Are cineva vre-un plan unde il va tine pe bismark, in 2013, cand va fi gata?
Am gasit niste display case-uri pe modelism.ro (http://modelism.ro/t...?product_id=286); dar sunt mici copii fata de lungimea lui bismark.
0

#1667 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 19 September 2011 - 09:16 PM

Si eu imi pun aceeasi intrebare.. (desi, ma rog, mai sunt 2 ani pana atunci :blink: ). Nu vad alta solutie decat sa-mi fac eu o carcasa din plexi..
0

#1668 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 19 September 2011 - 11:52 PM

Vezi postareaBismarck C., la 09 September 2011 - 10:00 AM, a spus:

Ti-am trimis PM, se gaseste si la noi :yahoo:



salut,

zi mi si mie despre scula aia de gaurit, ca ma intereseaza si pe mine,sau posteaza ca sigur vor mai multi sa si cumpere
0

#1669 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 20 September 2011 - 12:15 AM

salutare tuturor,

am revenit pe forum. am fost ocupat cu sesiunea de restante:)) vad ca ati fost destul de ocupati pe aici:D lucru bun de altfel. eu am strans vreo 8 nr pana acum doar le am desfacut sa vad piesele daca sunt in ordine si atat. nu am mai lipit nimic. vad ca au aparut solutii si pt lipit pisele din rasina.
ce nu am mai vazut pe aici poze cu ce ati lucrat pana acum. eu nici puntea nu am mai avut timp sa o lipesc sa o finisez. ultima chestie pe care am facut o a fost sa smilgheruiesc coca si cam atat, dar a iesit impecabil. parca nu mi vine sa mai lipesc al 2 strat de bordaj:)))

va rog care sunteti la zi cu constructia sa postati niste poze mai generale. imagini de ansamblu. sa stiu ce ma asteapta.
0

#1670 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 20 September 2011 - 12:24 AM

emil, salut
ce vroiam sa te intreb ca am vazut ca ai postat mai demult o poza in care gaureai o piesa din rasina. aveam un banc ptr gaurit parca de la proxxon? te intreb ptr ca vreau sa mi comand niste unelte de frezat/gaurit de la ei si vreau sa stiu cum ai dat comanda, cand a ajuns, sau cat te a costat transportul. ca am inteles ca sunt cele ami bune astea.
si mai vroiam sa dau gauresc si eu piesa din rasina, aceea de langa elice...si nu stiu unde pot sau cum. ca mi e frica sa pun bormasina pe ea:))
0

#1671 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 09:25 AM

Vezi postareatheodore_008, la 20 September 2011 - 12:24 AM, a spus:

emil, salut
ce vroiam sa te intreb ca am vazut ca ai postat mai demult o poza in care gaureai o piesa din rasina. aveam un banc ptr gaurit parca de la proxxon? te intreb ptr ca vreau sa mi comand niste unelte de frezat/gaurit de la ei si vreau sa stiu cum ai dat comanda, cand a ajuns, sau cat te a costat transportul. ca am inteles ca sunt cele ami bune astea.
si mai vroiam sa dau gauresc si eu piesa din rasina, aceea de langa elice...si nu stiu unde pot sau cum. ca mi e frica sa pun bormasina pe ea:))

Salut!
Sculele Proxon le-am luat de la Hornbach. Gasesti si la Sierra pe site daca vrei sa comanzi prin posta. De asemenea Dremel produce scule de acest gen, de foarte buna calitate (sunt mult mai cunoscuti in SUA). Bancul de gaurire e bun ca sa dai gaura perfect vertical, dar este esential sa incepi gaurirea cu burghie de diametru mic (1mm) si sa continui treptat cu diametre intermediare pana la cota dorita. Astfel eviti sa spargi piesa de rasina.

Spor la treaba!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 20 September 2011 - 09:26 AM

0

#1672 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2011 - 02:18 PM

Vezi postareamS8h4AP, la 19 September 2011 - 06:42 PM, a spus:

Are cineva vre-un plan unde il va tine pe bismark, in 2013, cand va fi gata?
Am gasit niste display case-uri pe modelism.ro (http://modelism.ro/t...?product_id=286); dar sunt mici copii fata de lungimea lui bismark.



Cred ca va trebui sa va construiti singuri cutia de expunere inspirandu-va dupa cele de pe Modelism. Va trebuie o scandura pentru baza si stiplex (se vinde sub diferite denumiri: stiplex, plexiglass, sticla acrilica) pe care le gasiti in magazinele tip Praktiker. Oricum, dati un google pe Romania dupa "stiplex" ca poate gasiti pe cineva sa confectioneze mobilier din sau cu stiplex.
Dar va spun ca cei ce-l faceti navigant o sa mai aveti nevoie de o cutie. Cea pentru transport, care sa reziste la bagatul in masina si la trambalatul pe malul apei. Ca idee cum s-o realizati v-o indic pe a colegului U1326 prezentata undeva prin topicul cu vedeta lui S100 insa cea mai frumoasa mi se pare o alta cutie tot a lui si tot pentru una din vedetele S100, dar care este prezentata doar pe galeria lui cu poze de pe Picasa. V-o atasez aici.


Sunt confectionate din sipci de lemn cumparate de la aceleasi magazine si "imbracate" pe interior cu placaj sau forex (un material plastic usor).

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  cutie.jpg (108.58K)
    Number of downloads: 210

Aceasta postare a fost editata de navigator: 20 September 2011 - 03:44 PM



0

#1673 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 21 September 2011 - 03:14 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 20 September 2011 - 09:25 AM, a spus:

Salut!
Sculele Proxon le-am luat de la Hornbach. Gasesti si la Sierra pe site daca vrei sa comanzi prin posta. De asemenea Dremel produce scule de acest gen, de foarte buna calitate (sunt mult mai cunoscuti in SUA). Bancul de gaurire e bun ca sa dai gaura perfect vertical, dar este esential sa incepi gaurirea cu burghie de diametru mic (1mm) si sa continui treptat cu diametre intermediare pana la cota dorita. Astfel eviti sa spargi piesa de rasina.

Spor la treaba!

Emil


salut,

eu am dat un search pe google si am gasit magazinul online. are si in romania. in sibiu mi se pare.si poti sa dai comanda prin posta. nu e inportant de unde le cumperi ca din cate mi am dat seama sunt foarte bune sculele. ce am mai vazut si mi s a parut foarte interesant si cred ca o sa l achizitionez e un aerograf cu mini compresor, care o sa ne cam foloseasca la sfarsit. ca neaparat trebuie vopsit bismarck ul. in nici un caz nu trebuie lasat asa. si cred ca o sa mai achizitionez dupa ce se termina de construit vedeta S100 pe care am vazut o la colegul U1326. ce a facut omul ala e arta. arata foarte bine si m a convins ce vreau sa construiesc in continuare. se pare ca am luat microbul de modelism:))
si apropo de in ce tinem bismarck ul. nu poti sa l arunci pur si simplu intr o vitrina, trebuie construita o incinta ceva, gen acvariu, din stiplex pus pe un placaj de lemn. eu unul asta am in proiect. mai greu este cu taiatul ca vine o singura placa. bine dar acum cam bat campii ca mai sunt 2 ani aprope pana ce se termina si eu vb de vopsea si in cel il tinem.
deci sa nu ne pierdem in detalii, sa ne concentram pe constructie,cu cat mai mare acuratete posibila. atentie la detalii
0

#1674 Useril este offline   mS8h4AP 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-September 11

Postat 21 September 2011 - 08:24 AM

Mie nu mi-e clar un lucru din revista (poate mi-a scapat mie) - cum trebuie sa fie primul nivel de bordaj fata de punti? Exact la acelasi nivel sau mai retras?
La puntea prora bordajul e putin retras; la cea din mijloc e cam la acelasi nivel; la cea de la pupa e putin putin iesit.
De unde ar trebui sa corectez? Din punte sau din bordaj?
0

#1675 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 21 September 2011 - 09:50 AM

Vezi postareamS8h4AP, la 21 September 2011 - 08:24 AM, a spus:

Mie nu mi-e clar un lucru din revista (poate mi-a scapat mie) - cum trebuie sa fie primul nivel de bordaj fata de punti? Exact la acelasi nivel sau mai retras?
La puntea prora bordajul e putin retras; la cea din mijloc e cam la acelasi nivel; la cea de la pupa e putin putin iesit.
De unde ar trebui sa corectez? Din punte sau din bordaj?



Salutare!
De jur imprejur trebuie sa fie retras cu cel mult 0.7-0.8 mm deoarece cand vine stratul doi de bordaj care are o grosime de 1mm, si, dupa slefuirea finala o sa ramana in rand cu toata puntea.
Statui pe forumul de la nemti si vazui ca unii "colegi de acolo" au dublat stratul unu de bordaj pe interior cu inca un rand de baghete marind in acest fel suprafata pe care se sprijina puntea si totodata intarind marginea superioara.
Asa o sa fac si eu si dupa ce termin de finisat o sa fac poze.......asa ca....spor la lucru!
Mircea

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 21 September 2011 - 09:52 AM

0

#1676 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2011 - 10:05 AM

Vezi postareamS8h4AP, la 21 September 2011 - 08:24 AM, a spus:

Mie nu mi-e clar un lucru din revista (poate mi-a scapat mie) - cum trebuie sa fie primul nivel de bordaj fata de punti? Exact la acelasi nivel sau mai retras?
La puntea prora bordajul e putin retras; la cea din mijloc e cam la acelasi nivel; la cea de la pupa e putin putin iesit.
De unde ar trebui sa corectez? Din punte sau din bordaj?

Vezi postareaMishulica, la 21 September 2011 - 09:50 AM, a spus:

Salutare!
De jur imprejur trebuie sa fie retras cu cel 0.7-0.8 mm deoarece cand vine stratul doi de bordaj care are o grosime de 1mm si, dupa slefuire o sa ramana in rand cu toata puntea.
Statui pe forumul de la nemti si vazui ca unii colegi de acolo au dublat stratul unu de bordaj pe interior cu inca un rand de bordaj marind in acest fel suprafata pe care se sprijina puntea si totdata intarin marginea.
Asa o sa fac si eu si dupa ce termin de finisat o sa fac poze.......asa ca....spor la lucur!
Mircea

Atentie!
Pe marginea mai retrasa de bordaj de langa punte NU SE LIPESC file din al doilea strat de bordaj. Spre pupa si spre prova o sa vina lipite niste bucati de placaj decupate la laser de 1mm grosime. Puntea trebuie sa se alinieze la nivelul primului strat (pentru ca al doilea nu va fi pus si acolo). Daca tot vreti sa intariti acea portiune, de ce nu o faceti lipind file suplimentare pe interior in acea portiune asa cum a sugerat Mircea.

Cu stima!

Emil
0

#1677 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 21 September 2011 - 12:47 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 21 September 2011 - 10:05 AM, a spus:

Atentie!
Pe marginea mai retrasa de bordaj de langa punte NU SE LIPESC file din al doilea strat de bordaj. Spre pupa si spre prova o sa vina lipite niste bucati de placaj decupate la laser de 1mm grosime. Puntea trebuie sa se alinieze la nivelul primului strat (pentru ca al doilea nu va fi pus si acolo). Daca tot vreti sa intariti acea portiune, de ce nu o faceti lipind file suplimentare pe interior in acea portiune asa cum a sugerat Mircea.

Cu stima!

Emil



Corect Emil!
Multumesc ca m-ai ajutat cu detaliile si totodata cu corectiile respective.
Recomand sa verificati nr.42 si vedeti pana unde se va face acea slefuire in interior de 0.7-0.8 mm.
Iar ca intariri in interiorul marginii superioare va recomand sa folositi acelasi tip de baghete.......inainte sa le aplicati udati-le nitel ca sa poata lua forma respectiva
Spor la treaba!
Mircea

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 21 September 2011 - 12:48 PM

0

#1678 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 22 September 2011 - 11:15 AM

Salutare!
Azi am reusit sa fac acea dublura a partii retrase.
Urmeaza sa aplic si stratul nr. 1 si sa vedem ce va iesi.....
Mircea.

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 22 September 2011 - 11:16 AM

0

#1679 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2011 - 01:26 PM

Vezi postareaMishulica, la 22 September 2011 - 11:15 AM, a spus:

Salutare!
Azi am reusit sa fac acea dublura a partii retrase.
Urmeaza sa aplic si stratul nr. 1 si sa vedem ce va iesi.....
Mircea.
Atasament 1.JPGAtasament 2.JPGAtasament 3.JPGAtasament 4.JPGAtasament 5.JPG

Salut!

Eu as fi lipit intai filele de bordaj si apoi dublura lor pe interior.


Emil
0

#1680 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 23 September 2011 - 10:08 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 22 September 2011 - 01:26 PM, a spus:

Salut!

Eu as fi lipit intai filele de bordaj si apoi dublura lor pe interior.


Emil

Salut Emil!
Imi dai voie sa te contrazic de data asta?
Am lipit acea "intaritura" mai intai fiindca am iesit cca 0.1 mm in afara coastelor, am slefuit si am dat acea forma continua dintre coaste (in acest fel avand o priza mai mare de contact cu filele stratului nr. 1) ....... acum am reusit sa lipesc primul strat de bordaj si pot sa zic ca a iesit superok ........ dupa ce o sa se usuce bine de tot, o sa slefuiesc, pun puntea prinsa in suruburi si o sa postez poze ........ stratul dublu de baghete nu a facut decat sa intareasca partea de contact cu puntea (sincer sa fiu as adauga si cel de al treilea strat pentru o suprafata mai mare de contact intre cele doua piese, ocazie cu care apa o sa "strabata" mai greu in interior sau ....... o sa ma gandesc la ceva siliconat pentru "contactul" si totodata etansarea dintre corpul navei si punti).
P.S.: Este doar o parere si nu trebuie sa o luati ca atare.....cine vrea sa imi urmeze exemplul nu are decat sa o faca si va vedea ce iese.
O zi buna si mult spor la bismarcit
Toate bune,
Mircea.

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 23 September 2011 - 10:12 AM

0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro