Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#541 Useril este offline   andoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 28 April 2011 - 03:35 PM

Vezi postareajdgaby, la 28 April 2011 - 12:54 PM, a spus:

salutare m-am hotarat mai greu sa ma apuc de bismark si acum ca am facut-o am intampinat o problema nu mai gasesc numarul 1 in rest le-am gasit pe toate daca poate cineva sa ma ajute cu schita de la piesele din primul numar sau eventual daca are cineva numarul 1 in doua exemplare as dori sa il cumpar ........va multumesc si astept raspunsurile voastre

in cazul in care cineva ma poate ajuta cu numarul 1 va rog sa ma contacta-ti la adresa jdgaby@hotmail.com


Salut,
Daca te intereseaza mai am eu nr 1, doar ca e desfacut si lipseste pensonul -s-a jucat fica-mea cu el, si nu are nici revista. Mi-a ramas deoarece l-am cumparat si eu si nevasta-mea. Daca il vrei anunta-ma. Apropo de unde esti?
Numai bine.
0

#542 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 05:12 PM

Va rog sa lasati topicul liber , pentru discutii de acest tip puteti folosii cu extraordinar de mare succes mesajele personale caci doar pentru astea sunt facute :)
0

#543 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 28 April 2011 - 08:17 PM

Vezi postareajdgaby, la 28 April 2011 - 12:54 PM, a spus:

salutare m-am hotarat mai greu sa ma apuc de bismark si acum ca am facut-o am intampinat o problema nu mai gasesc numarul 1 in rest le-am gasit pe toate daca poate cineva sa ma ajute cu schita de la piesele din primul numar sau eventual daca are cineva numarul 1 in doua exemplare as dori sa il cumpar ........va multumesc si astept raspunsurile voastre

in cazul in care cineva ma poate ajuta cu numarul 1 va rog sa ma contacta-ti la adresa jdgaby@hotmail.com


Salutari @jdgaby si cuirasatilor

dca iei legatura cu cei de la redactze si le ceri orice nr ti-l vor trimite prin mandat postal fara taxe aditionale si in maixim 48 de ore ( stiu asta de la o alta discutie de pe clubul celor care construim Bismarck-ul de pe Facebook)

Aceasta postare a fost editata de 3lBandolero: 28 April 2011 - 08:19 PM

0

#544 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 11:13 PM

Salutare tuturor.

M-am apucat si eu de Bismark si dupa ce am asamblat primele 5 reviste mi s-a ridicat intrebarea ce arbori port elice vom monta, asta pentru cine vrea sa faca modelul navigabil. In revista am vazut pe numerele de afara ca elicele sunt de forma, deci trebuie luate unele impreuna cu tot cu arbori.Daca cineva a gasit pe undeva ceva adecvat il rog sa posteze in acest topic. Ridic aceasta intrebare intrucat mai tarziu va fi cam greu de montat arbori port elice. De asemenea am vazut pe alte forumuri ca unii l-au dotat doar cu 2 motoare si nu cu trei.
0

#545 Useril este offline   Shadowss 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 04-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 29 April 2011 - 07:37 AM

gandi daca esti din Craiova gasesti revista la InMedio la Real , eu de acolo o iau
if (!$CURUSER){
require_once('main.php');
exit;

stderr("Error", "Singura modalitate sigura de a nu gresi este sa nu ai idei noi.");
header("Location: $BASEURL/");
die};
else

stderr("Error", "In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele pe care le ai.");
0

#546 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 29 April 2011 - 08:49 AM

Vezi postareaMR-JW, la 28 April 2011 - 11:13 PM, a spus:

Salutare tuturor.

M-am apucat si eu de Bismark si dupa ce am asamblat primele 5 reviste mi s-a ridicat intrebarea ce arbori port elice vom monta, asta pentru cine vrea sa faca modelul navigabil. In revista am vazut pe numerele de afara ca elicele sunt de forma, deci trebuie luate unele impreuna cu tot cu arbori.Daca cineva a gasit pe undeva ceva adecvat il rog sa posteze in acest topic. Ridic aceasta intrebare intrucat mai tarziu va fi cam greu de montat arbori port elice. De asemenea am vazut pe alte forumuri ca unii l-au dotat doar cu 2 motoare si nu cu trei.


Salutare cuirasatilor
Eu unu vreau sa o fac cu toate cele 3 motoare functzionale si pt asta trebue facute o gramada de modificari: incepand cu piesele 36 si 37 din nr 7, pana la piesa din rasina din nr 14, care trebue facute inainte de fixarea lor. Dar daca vrei sa o faci doar cu 2 motoare poti sa o pregatesti doar dupa ce ia lipit cel de al 2-lea strat de captusire. Inca nu stiu exact ce fel de "piese" voi folosi si de unde le voi achizitziona. :)
0

#547 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 29 April 2011 - 09:41 AM

Vezi postarea3lBandolero, la 29 April 2011 - 08:49 AM, a spus:

Salutare cuirasatilor
Eu unu vreau sa o fac cu toate cele 3 motoare functzionale si pt asta trebue facute o gramada de modificari: incepand cu piesele 36 si 37 din nr 7, pana la piesa din rasina din nr 14, care trebue facute inainte de fixarea lor. Dar daca vrei sa o faci doar cu 2 motoare poti sa o pregatesti doar dupa ce ia lipit cel de al 2-lea strat de captusire. Inca nu stiu exact ce fel de "piese" voi folosi si de unde le voi achizitziona. :)


Foarte interesant ce spui despre motorizare si momentul in care trebuiesc facute modificarile si mai ales varianta aleasa 2 sau 3 motoare , poate si motorizarea turelelor .
Deci revista pana in prezent nu spune nimic despre aceste modificari cea ce inseamna ca acest model este nemotorizat dar cu posibilitati de motorizare si lasa la latitudinea doritorilor de motorizare sa se documenteze singuri .
Atunci singurul ajutor in aceasta operatiune vor fi forumul si ce mai gasim pe alte forumuri.
Poate ar trebui sa deschidem un nou post cu Bismarck motorizat aici ramanand cel nemotorizat , cred ca sunt destule persoane care doresc motorizarea si atunci ar fi pacat sa ajunga intrun punct cu constructia navei de unde sa nu mai poata face motorizarea .
0

#548 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 29 April 2011 - 11:09 AM

Referitor la motorizarea turelelor cineva a postatun o pagina cu o gramada de schitze de motorizare a turelelor inclusif fum si iluminat, problema e ca nu mai stiu daca e pe acest forum sau pe altele (daca e pe acesta trebue sa fie undeva intre paginile 5-10 daca bine tzin minte) daca nu e aici trebue sa ma apuc sa caut si sa vad pe unde am vazut acea discutzie. * referitor la ce am zis inainte nu e nr 7 ci nr 8 si mai trebue modificate si anumite coaste dar aceasta este recomandat doar dupa cea dea 2-a captusire pentru nu a pierde din rezistentza * iar ideea ta pt a creea un nou post special pt cei care vrem sa construim un RC este destul de buna.
0

#549 Useril este offline   Serginho888 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Modelism

Postat 29 April 2011 - 12:04 PM

Buna. Am inceput si eu cu mult entuziasm sa construiesc acest navomodel si dupa cele 5 numere aparute totul a mers perfect. Aceasta este prima mea nava construita si e un lucru foarte interesant cu care iti poti ocupa timpul. Imi place f mult sa lucrez cu lemnul si primul meu model este un avion Mustang P-51 facut de la zero din lemn de carpen (voi posta si niste poze pt cei curiosi). Mai trebuie sa il vopsesc cu albastru si argintiu si va fi si mai frumos:)

Fisiere atasate


0

#550 Useril este offline   Serginho888 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Modelism

Postat 29 April 2011 - 01:03 PM

As avea o intrebare pt cine ma poate ajuta. Unde as putea gasi "planking clamps" ca cele din poza sau ceva de genul acela? Oare se gasesc prin Practiker? Mersi.

Fisiere atasate


0

#551 Useril este offline   Mioriticul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 04-March 11

Postat 29 April 2011 - 01:15 PM

Nu cred sa gasesti prin Romania (am cautat la greu), dar poti improviza. Eu am preferat sa le comand de pe site-ul micromark... mi-au sosit acum 2 zile. Arata super. Sunt foarte seriosi, asa ca daca nu ai prejudecati privind platile prin internet, poti apela cu incredere la ei.
0

#552 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 29 April 2011 - 01:55 PM

Vezi postareaMioriticul, la 29 April 2011 - 01:15 PM, a spus:

Nu cred sa gasesti prin Romania (am cautat la greu), dar poti improviza. Eu am preferat sa le comand de pe site-ul micromark... mi-au sosit acum 2 zile. Arata super. Sunt foarte seriosi, asa ca daca nu ai prejudecati privind platile prin internet, poti apela cu incredere la ei.



cat te-au costat cu transport cu tot?
0

#553 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 29 April 2011 - 02:12 PM

Vezi postarea3lBandolero, la 29 April 2011 - 11:09 AM, a spus:

Referitor la motorizarea turelelor cineva a postatun o pagina cu o gramada de schitze de motorizare a turelelor inclusif fum si iluminat, ...


Aceasta e pagina despre care vb mai devreme, colegul nostru @socrate a postato http://buildthebisma...lay&thread=1234
0

#554 Useril este offline   banderas23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 29-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:fotografia

Postat 29 April 2011 - 04:08 PM

Si eu pusesem intrebarea legat de motorizare ... Cei de la Amati vor tine cont de motorizare (zicea cineva ca va apare incepand cu nr 14) sau nu si va trebui sa modificam noi, dupa ce vom citi pe alte forumuri? Cum zicea si booggy ar fi pacat sa se ajunga intr-un punct cu constructia navei de unde sa nu mai poata face motorizarea.
0

#555 Useril este offline   Mioriticul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 04-March 11

Postat 29 April 2011 - 05:30 PM

Vezi postareaaurel.marian, la 29 April 2011 - 01:55 PM, a spus:

cat te-au costat cu transport cu tot?


Depinde ce comanzi... preferabil ar fi sa intri pe siteul lor si sa simulezi o comanda. Eu am luat doua seturi de 'planking clamps', un set de pile mici de lemn (9 buc) si un set de dalti mici (5 buc) totul ducand la echivalentul a putin peste 200 de lei.
0

#556 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 29 April 2011 - 06:06 PM

Vezi postareaMioriticul, la 29 April 2011 - 05:30 PM, a spus:

Depinde ce comanzi... preferabil ar fi sa intri pe siteul lor si sa simulezi o comanda. Eu am luat doua seturi de 'planking clamps', un set de pile mici de lemn (9 buc) si un set de dalti mici (5 buc) totul ducand la echivalentul a putin peste 200 de lei.



cum ai platit,cu cardul si in euro?in cat timp au sosit si prin cine au facut livrarea?
0

#557 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 29 April 2011 - 11:04 PM

Vezi postareabanderas23, la 29 April 2011 - 04:08 PM, a spus:

Si eu pusesem intrebarea legat de motorizare ... Cei de la Amati vor tine cont de motorizare (zicea cineva ca va apare incepand cu nr 14) sau nu si va trebui sa modificam noi, dupa ce vom citi pe alte forumuri? Cum zicea si booggy ar fi pacat sa se ajunga intr-un punct cu constructia navei de unde sa nu mai poata face motorizarea.


Motorizarea vine separat daca vrei sa o comanzi de la ei si instructziunile pt montarea rc-ului de la ei vine odata cu nr 100 am impresia (daca mai tin bine minte respectiv cu ce am citit la mexicani), daca nu o poti face tu "barcutza" este prevazuta pentru motorizare cu 2 motoare la care nu trebue sa faci modificari fata de varianta obisnuita doar niste gauri :drinks: , problema apare in momentul cand vrei sa ii pui al 3-lea motor, (cum spuneam mai sus)
0

#558 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2011 - 12:23 AM

am gasit aici detalii despre transformarea in macheta navigabila:


http://buildthebisma...read=67&page=13



Nu am reusit inca sa ma prind de dimensiunile elicelor alese si a lungimii axelor
0

#559 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 30 April 2011 - 01:05 AM

Vezi postareaMR-JW, la 30 April 2011 - 12:23 AM, a spus:

am gasit aici detalii despre transformarea in macheta navigabila:


http://buildthebisma...read=67&page=13



Nu am reusit inca sa ma prind de dimensiunile elicelor alese si a lungimii axelor


Elicea e de fi 30 mm iar acsul e de 200+- mm si 7.5/6 fi exterior (daca dai de la pagina 1 si esti atent iti daapsolut toate detaliile de care ai nevoe) :good: ... :drinks: :drinks: :good:
0

#560 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 30 April 2011 - 10:27 AM

Salut
am montat numarul 6 si arata foarte bine, nu am intampinat probleme, am fost ferit pana acum.
dupa schema pe care am vazuto mai sunt de adaugat doar 2 elemente in lungime la pupa acum are lungimea de 95 cm, oare cu cele 2 elemente o sa ajunga la 125 cm ???
0

#561 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 30 April 2011 - 10:38 AM

si cateva poze
Fisier atasat  pz2.jpg (81.57K)
Number of downloads: 149 Fisier atasat  pz1.jpg (48.7K)
Number of downloads: 151 Fisier atasat  pz.jpg (58.6K)
Number of downloads: 167
abia astept sa-l vad capitonat :p

Aceasta postare a fost editata de Cobra: 30 April 2011 - 10:40 AM

0

#562 Useril este offline   shomoiogu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 30 April 2011 - 11:49 AM

Foarte frumos cobra,
iata si la mine.

Fisiere atasate


0

#563 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 30 April 2011 - 12:05 PM

Vezi postareaCobra, la 30 April 2011 - 10:27 AM, a spus:

Salut
am montat numarul 6 si arata foarte bine, nu am intampinat probleme, am fost ferit pana acum.
dupa schema pe care am vazuto mai sunt de adaugat doar 2 elemente in lungime la pupa acum are lungimea de 95 cm, oare cu cele 2 elemente o sa ajunga la 125 cm ???


Nu uita de cele 2 extreme din rasina care vor veni ceva mai tarziu, presupun ca va avea undeva la 115 cm fara ele.
ti-a iesit f bine dara, asta e partea usoara a constructziet, partea cea mai plictisitoare va fi capitonarea cu cele 2 randuri. :p
0

#564 Useril este offline   Serginho888 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Modelism

Postat 30 April 2011 - 12:08 PM

De la numarul 11 incepem sa primim primele piese pt capitonat si se termina pe la numarul 23 cu primul strat.
0

#565 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 30 April 2011 - 12:39 PM

Da.... am uitat ca are 2 elememte la pupa si prova dar nu cred ca sunt foarte mari.
Serghinho, te rog sa pui in attach arhiva cu cele 140 de numere ca nu o am acasa, o am doar la serv. si nu cred ca am rabdare sa o caut intre toate postarile de aici.
0

#566 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 30 April 2011 - 12:58 PM

te referi la asta? http://www.subifa.de...rck_aktuell.htm
0

#567 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 30 April 2011 - 01:15 PM

Vezi postarea3lBandolero, la 30 April 2011 - 12:58 PM, a spus:


nu este chiar ce cautam dar este buna.:p
am la servici un folder care contine alte 140 subfoldere pentru fiecare numar cate unu.
avantajul este ca il ai in calculator nu trebuie sa mai intrii mereu pe site.
0

#568 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2011 - 02:32 PM

Fisier atasat  h42_5.jpg (231.52K)
Number of downloads: 155

Fisier atasat  h_16_4.jpg (234.2K)
Number of downloads: 164

Elementele sunt destul de micute dar trebuie sa ne gandim ca deocamdata pupa , nu este nici macar la nicelul pe unde arborii ies din coca :ph34r:
0

#569 Useril este offline   Serginho888 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Modelism

Postat 30 April 2011 - 03:10 PM

Vezi postareaCobra, la 30 April 2011 - 12:39 PM, a spus:

Da.... am uitat ca are 2 elememte la pupa si prova dar nu cred ca sunt foarte mari.
Serghinho, te rog sa pui in attach arhiva cu cele 140 de numere ca nu o am acasa, o am doar la serv. si nu cred ca am rabdare sa o caut intre toate postarile de aici.


Te referi la astea, nu?
Bismark.rar
0

#570 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 30 April 2011 - 03:50 PM

Vezi postareaCobra, la 30 April 2011 - 01:15 PM, a spus:

nu este chiar ce cautam dar este buna.:ph34r:
am la servici un folder care contine alte 140 subfoldere pentru fiecare numar cate unu.
avantajul este ca il ai in calculator nu trebuie sa mai intrii mereu pe site.


Si aici ai cele 140 de nr unu cu unu dar Luni cand ajungi la servici posteazal si u, ca sunt curios despre care anume vb.
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro