Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#31 Useril este offline   vladr 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-October 10

Postat 21 October 2010 - 02:58 PM

Deci, aveti idee de unde se poate cumpara complet?
0

#32 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2010 - 03:07 PM

Vezi postareacelalalt, la Oct 11 2010, 10:54 AM, a spus:

Intrebare: De unde imi pot cumpara clesti sau mici menghine pentru lemn (e prima macheta pe care o construiesc), un magazin dar nu on-line sa vad produsele cu ochii mei...???


Incearca la magazinele de bricolaj, stii marcile.

vladr a spus:

Deci, aveti idee de unde se poate cumpara complet?


In primul post din topic e un link. Vezi daca te descurci cu ce gasesti acolo dar, in principiu, iti vor raspunde ca nu fac livrare in afara granitelor (UK in cazul asta).
Daca stii pe cineva in Anglia cred ca ai putea rezolva, inteleg ca la ei seria s-a terminat asa ca poti comanda toate numerele...
0

#33 Useril este offline   dorianyates 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Location:BAIA MARE

Postat 21 October 2010 - 08:12 PM

Am vazut ca aici pe forum sunt cativa doritori.Oare nu ar putea sa faca revista in regim de abonament ,platesti si le primesti prin posta? Eu am incercat sa-i contactez telefonic dar nu a raspuns nimeni la nr de tel dat in revista .Pretul aici era mai bun decat in Anglia (5£) http://www.hachettepartworks.com/product.p...roID=1172137511.
0

#34 Useril este offline   alxcsb 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 02-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 22 October 2010 - 07:34 PM

Vezi postareadorianyates, la Oct 21 2010, 09:12 PM, a spus:

Am vazut ca aici pe forum sunt cativa doritori.Oare nu ar putea sa faca revista in regim de abonament ,platesti si le primesti prin posta? Eu am incercat sa-i contactez telefonic dar nu a raspuns nimeni la nr de tel dat in revista .Pretul aici era mai bun decat in Anglia (5£) http://www.hachettepartworks.com/product.p...roID=1172137511.

Eu ma gandesc sa astept pana saptamana viitoare, sa vedem daca nu cumva se razgandesc oamenii. In caz contrar ma apuc si aduc de prin Germania, Anglia si Franta cate 5-6 numere pe luna.
0

#35 Useril este offline   dorianyates 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Location:BAIA MARE

Postat 23 October 2010 - 09:27 AM

Vezi postareaalxcsb, la Oct 22 2010, 08:34 PM, a spus:

Eu ma gandesc sa astept pana saptamana viitoare, sa vedem daca nu cumva se razgandesc oamenii. In caz contrar ma apuc si aduc de prin Germania, Anglia si Franta cate 5-6 numere pe luna.

Daca aduci din Anglia poti si pt alte persoane? M-ar interesa si pe mine daca sunt asa 5-6 nr pe luna. Parca toate odata se simte cam mult la buzunar
0

#36 Useril este offline   vladr 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-October 10

Postat 23 October 2010 - 07:33 PM

Intradevar s-a oprit tiparirea revistei, cei de la Imedio mi-au confirmat astazi ca au primit un mail de la firma. Cei care distribuie au spus ca vor returna banii doar pe baza bonului fiscal. Am sa-i sun Luni si am sa le spun ca ma duc eu direct la ei la firma sa-l returnez "prin geam", asa ca daca sunt mai multi doritori de returnare spuneti-mi, sa fac un pachet mai mare sa pot sparge mai multe geamuri.

Ma bag si eu la un import din Anglia. Tineti-ma minte si pe mine pentru orice eventualitate.
0

#37 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2010 - 10:43 PM

Ce inseamna ca returneaza banii?!
Ca eu am desfacut revistele pe care le-am cumparat in asteptarea mai multor nr ,dorind sa completez prima data coca si dupa aceea mai vedeam!
Si cine MAMA DRACULUI A AVUT NEVOIE DE BONURI FISCALE! ca sa le opreasca!
Nu avem nici o posibilitate sa le blocam intr-un fel site-ul macar pt 2-3 zile!?.ca asa ar merita IDIOTII!
daca le poti aduce de undeva din strainatate cam la ce pret ar fii? sunt si eu interesat de acelele NR care ar completa COCA si PUNTEA FARA SUPRASTRUCTURA.
BAFTA si Spor.
0

#38 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 24 October 2010 - 06:55 AM

Poate face-ti niste sapaturi mai adanci si dati de firma care produce kit-ul.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#39 Useril este offline   Lego_Man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 11:32 AM

Vezi postareastamy, la Oct 24 2010, 07:55 AM, a spus:

Poate face-ti niste sapaturi mai adanci si dati de firma care produce kit-ul.


Kitul e produs de Amati dar nu se gaseste de cumparat decit in formula Hachette, adica aparitie saptaminala 140 numere.
0

#40 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 11:42 AM

Mai este o varianta de la Aeronaut http://www.model-doc...onaut_Kits.html . Dar costa 550 euro, plus transport, banii toti deodata. Cutia s-ar putea sa fie ceva mai mare caci nu mai sunt limitati de formatul unei reviste.


0

#41 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 12:45 PM

Preturi:
un numar = £0.50 = 4.5 ron
2 numere = £2.99 = 14 ron
3 numere = £4.99 = 25 ron

Toate acestea plus taxe postale

Cum sa iti calculezi singur taxele vamale pentru orice produs

Conform legii, pentru coletele cu valoare de pina in 45 de euro nu se platesc taxe vamale. Traind in Romania, exista posibilitatea sa nu platesti nici pentru cele cu valori mai mari, in functie de cit de simpatic e postasul (explicindu-i ca produsele sint pentru uz personal, nu pentru revinzare).

In cazul in care vreti neaparat sa stiti exact taxele vamale pentru pachete mai mari, puteti sa vi le calculati singuri in functie de categoria in care se incadreaza produsele. TARIC este instrumentul online pentru calculul taxelor vamale pentru absolut orice tip de produs din (aproape) orice tara din lume. Procedura este simpla:

* accesati sistemul TARIC
* alegeti tara de origine si data
* apasati butonul Taxe vamale.
Rubrica codul TARIC se poate lasa necompletata, urmind sa alegeti codul pentru produsul dorit din lista ce apare automat dupa apasarea butonului.

Sa va sintetizez eu putin sa intelegeti mai bine (ma refer doar la persoanele fizice) :
Coletele cu valoarea de pana la 22 de euro sunt free, adica nu se vamuiesc, nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Coletele cu valoarea cuprinsa intre 22 si 45 de euro se vamuiesc, insa pentru ele nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Adica se intocmeste declaratie vamala insa destinatarul beneficiaza de scutire de la plata taxelor vamale. Coletele cu valoare mai mare de 45 de euro se vamuiesc si se plateste pentru ele TVA plus eventualele taxe. Destinatarul poate beneficia si aici de scutire de pana la 45 de euro daca are in colet produse cu valoare mai mica de 45 euro si valoarea lor se scade din valoarea totala a coletului. Daca produsul sau produsele luate individual au valoarea mai mare de 45 euro, atunci nu mai beneficiaza de nici o scutire. (…) Lucrez in sistem si nu vorbesc dupa ureche.

Daca in colet sunt 3 produse cu valorile de 10, 30, respectiv 50 euro, insumate fac 90 euro. Din aceasta suma se scade 10+30=40 euro iar taxele vamale se platesc doar pentru valoarea de 50 euro, cat a ramas.
Daca este un singur produs cu valoarea de 50 euro (sau mai multe dar toate cu valoarea individuala peste 45 euro), nu mai beneficiezi de scutirea de 45 euro.
Daca ai 10 produse cu valoarea de 5 euro fiecare, 10×5=50 euro, de aici ai 9×5=45 – pentru astea ai scutire, iar pentru restul de 5 euro platesti taxe. Sper ca am fost inteles, daca nu, mai incerc si cu alte exemple.
Daca un DVD este in tarif la 18 euro, ar trebui platite taxe pentru unul din ele, pentru celelalte doua intri in scutirea de 45 euro (18+18=36)
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#42 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 02:42 PM

Mai clar de atat nu cred ca se poate. Multumesc.


0

#43 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 25 October 2010 - 03:22 PM

Salut,

Nu o fac ca sa va supar, pe cei care ati cumparat revista (eu nu am reusit s-o gasesc), dar am gasit pe alt forum, poze cu cateva etape de construire, si m-au facut sa-mi para rau ca nu mai apare.
Bismark build


U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#44 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2010 - 05:44 PM

Deci real ar fi costat 687,12 £ adica circa 3367 de lei. Foarte scump si avand in vedere ca este un kit "ciudat" d.p.d.v. constructiv, poate ca pentru cei ce n-au apucat sa bage bani nu este o mare pierdere.
Am zis "ciudat" deoarece ca sa se poata ambala materialele intr-un pachet de marimea revistei, s-a ales o solutie de constructie foarte complicata. Nici nu stiu ce rigiditate si greutate are corpul construit in asa maniera.

Am zis foarte scump caci se gasesc kituri de Bismark la putin peste 2/3 din acest pret si nu mi se pare un avantaj in a da bani mai multi in rate in detrimentul faptului ca stai 3 ani cu morcovul... ca se poate intrerupe oricand (e drept si ca sunt total impotriva sa faci rate ca sa-ti cumperi masina, frigider sau sa mergi in concediu si sa risti la un moment dat sa nu mai ai cum plati cu necazurile ce urmeaza).

Acelasi MODEL ca cel de pe model-dockyard dar ceva mai bine prezentat.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 25 October 2010 - 06:28 PM



0

#45 Useril este offline   kata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 18-September 10
  • Gender:Male
  • Location:bacau

Postat 25 October 2010 - 06:51 PM

deci sa inteleg ca nu mai apare nr.5? /ramanem asa cu niste lemne lipite si gata?/ sa facem greva http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/angry.gif
0

#46 Useril este offline   Nicolescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 26-October 10
  • Location:Calarasi

Postat 26 October 2010 - 12:49 PM

Are cineva idee daca saptamana aceasta 26.10.2010 a aparut nr.5?
0

#47 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 03:29 PM

Vezi postareakata, la Oct 25 2010, 07:51 PM, a spus:

deci sa inteleg ca nu mai apare nr.5? /ramanem asa cu niste lemne lipite si gata?/ sa facem greva :rolleyes:

Daca faci comanda la englezi s-ar putea sa iesi mult mai ieftin cu constructia... Eu o sa comand 6 numere pe luna asta inseamna 50 ron pe luna adica 12 euro fara taxe postale ca taxele vamale sunt FREE pentru o comanda sub 50 euro...Le-am scris . acum astept raspuns sa vad ce si cum si revin cu raspunsuri...Asa ca nu o sa ramai cu niste lemne....
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#48 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 07:13 PM

Vezi postareacelalalt, la Oct 26 2010, 04:29 PM, a spus:

Daca faci comanda la englezi s-ar putea sa iesi mult mai ieftin cu constructia... Eu o sa comand 6 numere pe luna asta inseamna 50 ron pe luna adica 12 euro fara taxe postale ca taxele vamale sunt FREE pentru o comanda sub 50 euro...Le-am scris . acum astept raspuns sa vad ce si cum si revin cu raspunsuri...Asa ca nu o sa ramai cu niste lemne....



celalalt, verifica inca odata preturile caci mi-e teama ca ai inteles ceva gresit. Pe siteul englez zice ca numerele de la 3 la 140 costa 4,99 lire bucata, deci o sa te coste mai mult decat ai spus tu. Sau ai gasit ca fac rabat la cantitate?

It comes in 140 weekly parts. Price for the issues are:

1 £0.50,
2 £2.99,
3 - 140 £4.99

Total = £687.12 Hmmm but at least it's bit by bit!

Aceasta postare a fost editata de navigator: 26 October 2010 - 07:18 PM



0

#49 Useril este offline   bestiuta1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 28 October 2010 - 09:56 AM

Salut,
Daca tot gasim pe internet poze pentru constructia pas cu pas nu putem incerca sa ne facem singuri piesele? Ma refer la cele din placaj sau lemn, pentru restul urmand sa gasim o solutie.

Se pare ca cei ce au scos revista/kitul au trimis o scrisoare in care isi cer scuze si spera sa poata reveni cat mai curand(cel putin asa mi-a spus doamna de la ziare).
0

#50 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2010 - 01:45 PM

Pai daca reiau KITUL cine stie cand apare si unde mai apare??? Daca mai afli ceva , nu uita sa ne spui si noua...Partea din lemn ar fi usoara sazicem ca avem poze cu tote piesele, nu prea stim dimensiunile dar ce faci la parte de sus a navei...La metal ma refer...
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#51 Useril este offline   kata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 18-September 10
  • Gender:Male
  • Location:bacau

Postat 28 October 2010 - 05:49 PM

Vanzatorul de la chioscul de ziare mi.a zis ca dupa o pauza o sa apara in continuare si celelalte numere/ Cica sunt ceva probleme
Apropo celalalt daca reusesti sa cumperi numerele de la englezi anunta-ne si pe noi.

Aceasta postare a fost editata de kata: 28 October 2010 - 05:52 PM

0

#52 Useril este offline   dorianyates 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Location:BAIA MARE

Postat 30 October 2010 - 03:13 PM

Nu cred ca o sa mai apara. Aici nu stia nimeni de la chioscuri si in plus nu au dat nici un anunt iar cand i-am sunat nu a raspuns nimeni. Ca sa nu spun ca le-am trimis mail-uri de pe 4 adrese diferite si nici un raspuns.
0

#53 Useril este offline   Nicolescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 26-October 10
  • Location:Calarasi

Postat 30 October 2010 - 06:04 PM

Tot incerc sa iau legatura cu cei din Anglia dar singurul mesaj este:

"Thank you for your email. This automated email serves as confirmation of receipt of your correspondence. A customer care consultant will be responding to your email shortly.

Kind Regards,
Customer Care "

Nu primesc nici un raspuns.
0

#54 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2010 - 10:07 AM

Vezi postareakata, la Oct 28 2010, 06:49 PM, a spus:

Vanzatorul de la chioscul de ziare mi.a zis ca dupa o pauza o sa apara in continuare si celelalte numere/ Cica sunt ceva probleme
Apropo celalalt daca reusesti sa cumperi numerele de la englezi anunta-ne si pe noi.


Acelasi raspuns la e-mail ca al colegului NICOLESCU:

"Thank you for your email. This automated email serves as confirmation of receipt of your correspondence. A customer care consultant will be responding to your email shortly.

Kind Regards,
Customer Care "

S-ar putea ca problema sa fie chiar de la ei, si nu de la Inmedio...

Aceasta postare a fost editata de celalalt: 31 October 2010 - 10:09 AM

Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#55 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2010 - 10:07 AM

Am fost ieri la SUN PLAZA (Inmedio)si am intrebat de model si au zis ca problema e la italieni nu de la noi si ca s-ar rezolva dar mai dureaza , asa ca deocamdata nu dati foc la macheta :) ...
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#56 Useril este offline   kata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 18-September 10
  • Gender:Male
  • Location:bacau

Postat 20 November 2010 - 06:06 PM

SA SPERAM CA O SA APARA IN CONTINUARE
0

#57 Useril este offline   alxcsb 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 02-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 26 November 2010 - 08:42 AM

Am de ieri confirmarea ca s-a semnat un contract intre editura din Romania si cea din Italia. Acum mai ramane doar sa aduca revistele si sa le puna in vanzare. De asemenea am mai inteles ca o sa fie ceva campania publicitara si ca se va incepe din nou cu inceputul. Despre al doilea punct nu sunt sigur, tot ce pot sa va spun este ca revista o sa apara din nou.
0

#58 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2010 - 11:16 AM

MULTUMESC pt informatii.Poate reusesc sa fac rost si de nr 3 care e lipsa la mine si sa continui pana fac macar coca si puntea.
0

#59 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2010 - 12:08 PM

Vezi postareaprofesorul, la Nov 26 2010, 12:16 PM, a spus:

MULTUMESC pt informatii.Poate reusesc sa fac rost si de nr 3 care e lipsa la mine si sa continui pana fac macar coca si puntea.

eu sper sa ajungem pana in varfuln tevilor de tun... :lol:
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#60 Useril este offline   lefcrister 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 19-November 07

Postat 16 December 2010 - 03:44 PM

Numerele deja aparute se mai gasesc pe undeva?
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro