Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#151 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 28 March 2011 - 07:19 AM

Vezi postareaMalabar, la 26 March 2011 - 06:58 PM, a spus:

Nu merita comandati, se gasesc foarte ieftin in magazine. In Auchan costa cativa lei setul, au mai multe dimensiuni si modele.

Multumesc
chiar nu mi-a trecut prin cap ca ii pot gasii si la magazinele de bricolaj.
0

#152 Useril este offline   GORDON 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 28 March 2011 - 09:17 AM

Vezi postareatom cat, la 27 March 2011 - 05:25 PM, a spus:

Un link foarte util pentru constructorii acestui mastodont. Bucurati-va si clatiti-va ochii http://3dhistory.de/...ss/?page_id=179


Super tare link-ul acesta.Eu zic ca mai avem multe de trecut pana ajungem la culoare.
0

#153 Useril este offline   Marco Polo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 25-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 March 2011 - 08:02 PM

Vezi postareaCobra, la 28 March 2011 - 07:16 AM, a spus:

In zilele noastre, svastica este un simbol blamat şi interzis, fiind un simbol indubitabil al identităţii naziste.
Drept urmare, chiar daca originalul este prevazut cu cele doua svastici legea nu permite comercializarea si afisarea acestui simbol.


or fi svasticile interzise, yo unu m-am apucat de aceasta macheta si bineinteles cand o sa ajung la capitolul vopsire o sa le fac fara nici o ezitare, celor care le e frica de lege in cazul asta le recomand sa foloseasca niste stick-ere cu aceste insemne !
0

#154 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 08:11 PM

Asta cu svaztica interzisa de unde ai scos-o ? Secera si ciocanul sunt interzie si ele ? :)
una este sa pormovezi istoria si una este sa promovezi anumite doctrine , care fie vorba intre noi 80% dintre romani habar nu au ce inseamna ce au fost chiar daca le-au trait mai mmult sau mai putin .

Aceasta postare a fost editata de vlad20: 28 March 2011 - 08:13 PM

0

#155 Useril este offline   Marco Polo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 25-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 March 2011 - 08:20 PM

Vezi postareavlad20, la 28 March 2011 - 08:11 PM, a spus:

Asta cu svaztica interzisa de unde ai scos-o ? Secera si ciocanul sunt interzie si ele ? :)
una este sa pormovezi istoria si una este sa promovezi anumite doctrine , care fie vorba intre noi 80% dintre romani habar nu au ce inseamna ce au fost chiar daca le-au trait mai mmult sau mai putin .


nu stiu la ce litera,articol si an e legea asta dar stiu sigur ca nu ai voie cu insemne naziste in public
sincer iti dau dreptate promovezi istoria, arati lumii cum era defapt aceasta nava, pe multe site-uri am vazut macheta asta facut dar din 50 de site-uri aproximativ numai 2-3 am vazut ca aveau si svastica
0

#156 Useril este offline   Marco Polo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 25-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 March 2011 - 08:21 PM

poftim un exemplu:

http://www.stirionli...nsemne-naziste/
0

#157 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 08:39 PM

O mare porcarie .
cum ziceam daca este sa se interzica ceva , ar trebuii interzise promovarea xenofobiei rasismului etc etc , dar teoretic trebuie sa fim liberi sa spunem ce gandim . Nu insemnele instiga la violenta ci oamenii :) acelais lucru este valabil si pentru arme , jocuri pc s.a.m.d.
Dar hai sa combinam modelismul numai cu istoria nu si cu politica ...
0

#158 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 09:20 PM

O fi interzisa in public dar in acvariul unde o sa tin Bismark-ul o sa fie ok...Daca nu o sa pun SECERA SI CIOCANU...
Asemanare, NU ???

Fisiere atasate


Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#159 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 09:34 PM

cionaul si secera nu arat asa . asta este insemnul "stas"
http://benylibotean.files.wordpress.com/2009/12/avatare-politice-secera-si-ciocanul-avatar-messenger-cu-simboluri-comuniste11.jpg
si in cazul nostru

http://brindu.files.wordpress.com/2009/12/secera_si_ciocanul_top.jpg?w=150&h=150
0

#160 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 10:38 PM

Vezi postareavlad20, la 28 March 2011 - 09:34 PM, a spus:

cionaul si secera nu arat asa . asta este insemnul "stas"

Ideea era sa pictez sa arate gen zvastica...
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#161 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2011 - 10:58 PM

Nu vad dece ai face asta ? Daca ar fi fost secera pe el crezi ca hitler ar mai fi salutat echipajul dupa steagul prova ?

crezi ca iti vine Sri-ul la usa pebtru ca ai o macheta cu svatisca pe ea ?
0

#162 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 06:51 AM

Au existat mai multe vosiri ale navei , aici veti gasi variantele :
http://www.kbismarck.com/drawings.html
0

#163 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 29 March 2011 - 07:49 AM

Va multumesc pentru parerile PRO si CONTRA referitoare la svastica. Sunt deacord cu tine Vlad, nu iti verifica nimeni ceea ce ai in casa poti sa-ti tapetezi peretii cu svastici, atata timp cat nu este pe dinafara nu are nimeni nimic cu tine. eu am facut referire strict la revista "nu iti va vinde nimeni stickere cu svastica pentru a le atasa pe macheta". bine inteles ca si eu am sa fac tot posibilul sa aduc macheta cat mai aproape de original, istoria este istorie si trebuie relatata asa cum a fost.
0

#164 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 29 March 2011 - 08:08 AM

Guvernul Romaniei
Monitorul Oficial al Romaniei nr. 214 din 28 martie 2002
O.U.G nr.31/2002

ORDONANTA DE URGENTA nr. 31 din 13 martie 2002 privind interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii

In temeiul prevederilor art. 114 alin. (4) din Constitutia Romaniei, Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.
Art. 4 -
(1) Raspandirea, vanzarea sau confectionarea de simboluri fasciste, rasiste ori xenofobe, precum si detinerea, in vederea raspandirii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si utilizarea in public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.

(3) Nu constituie infractiune fapta prevazuta la alin. (1) sau (2), daca este savarsita in interesul artei sau stiintei, cercetarii ori educatiei.
0

#165 Useril este offline   Zamolxis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Satul cu miniştri
  • Interests:Prea multe să le fac faţă, atât financiar cât şi că viaţa-i scurtă.

Postat 29 March 2011 - 08:12 AM

Vezi postareavlad20, la 28 March 2011 - 08:11 PM, a spus:

Asta cu svaztica interzisa de unde ai scos-o ? Secera si ciocanul sunt interzie si ele ? :p
una este sa pormovezi istoria si una este sa promovezi anumite doctrine , care fie vorba intre noi 80% dintre romani habar nu au ce inseamna ce au fost chiar daca le-au trait mai mmult sau mai putin .


Ceva, ceva ştie domnia lui :good:
Dar, în OG 31 promulgată cu L107/2006 se speciică clar următoarele:

Citeaza

Art. 4
1. Confecţionarea, vânzarea, răspândirea şi deţinerea în vederea răspândirii de simboluri fasciste, rasiste ori xenofobe se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi.
2. Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.
3 Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin 1 sau 2 dacă este săvârşită în interesul artei sau ştiinţei, cercetării ori educaţiei.


Se mai reia problema şi în art 8 cu referire expresă la persoanele juridice.

Şi, ca să închei acest subiect care este oarecum offtopic, părerea mea de neavizat pe acest domeniu, este că nu îmi va tăia nimeni capul dacă voi hotărâ să o inscripţionez cu respectivul însemn sau nu. MĂCAR să ajung eu la stadiul de a avea acest dubiu -_-

Aceasta postare a fost editata de Zamolxis: 29 March 2011 - 08:14 AM

Există două cuvinte care-ţi deschid multe, multe uşi: TRAGE şi ÎMPINGE!
0

#166 Useril este offline   Zamolxis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Satul cu miniştri
  • Interests:Prea multe să le fac faţă, atât financiar cât şi că viaţa-i scurtă.

Postat 29 March 2011 - 08:19 AM

Cobra a fost mai rapid, îmi cer scuze dar în timp ce scriam posta şi el :p
Există două cuvinte care-ţi deschid multe, multe uşi: TRAGE şi ÎMPINGE!
0

#167 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 29 March 2011 - 10:21 AM

Si eu cred ca e prea devreme pentru o astfel de polemica. Deocamdata Bismark-ul se limiteaza la doua bucati de placaj taiate cu laser. Pina sa ajungem la pictat svastici pe el mai dureaaaaaaza...cel putin doi ani. Nu stiu cind apare nuamrul 2

Aceasta postare a fost editata de Paul_L: 29 March 2011 - 10:25 AM

0

#168 Useril este offline   Zamolxis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Satul cu miniştri
  • Interests:Prea multe să le fac faţă, atât financiar cât şi că viaţa-i scurtă.

Postat 29 March 2011 - 10:29 AM

Vezi postareaPaul_L, la 29 March 2011 - 10:21 AM, a spus:

Si eu cred ca e prea devreme pentru o astfel de polemica. Deocamdata Bismark-ul se limiteaza la doua bucati de placaj taiate cu laser. Pina sa ajungem la pictat svastici pe el mai dureaaaaaaza...cel putin doi ani. Nu stiu cind apare nuamrul 2


Din câte am înţeles eu de la chioşcul de ziare de lângă mine, nr. 2 ar apărea vineri acum.

PS: Până ajungem noi la vopsit (care va ajunge) se mai schimbă legile de 10 ori : :)

Aceasta postare a fost editata de Zamolxis: 29 March 2011 - 10:33 AM

Există două cuvinte care-ţi deschid multe, multe uşi: TRAGE şi ÎMPINGE!
0

#169 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 29 March 2011 - 12:41 PM

chiar asa... vorbim de finisaje si el saracul are doar doua coaste pana acum.
Pana una alta gasesc eu oare pe la bricolaj suport pentru banda abraziva ?? ceva finut caut ca sa nu mai comand pe la diferite site`uri sa ma jupoaie de bani.
0

#170 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 01:14 PM

Svastici de cumparat (decalomani) am mai vazut dar cu siguranta nu aveau dimensiunea aia (ochiometri ar trebuii sa aiba cel putin 5mm diametru ).
Eu zic ca este mai bine sa dezbatem niste '' probleme '' din timp ....
De exemplu eu ma gandesc sa inlocuiesc bachetele care acopera coca cu unele intregi , cred ca ofera o rezistenta mult mai mare decat costruirea ei din 3 segmente .
0

#171 Useril este offline   Zamolxis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Satul cu miniştri
  • Interests:Prea multe să le fac faţă, atât financiar cât şi că viaţa-i scurtă.

Postat 29 March 2011 - 01:39 PM

Vezi postareavlad20, la 29 March 2011 - 01:14 PM, a spus:

Svastici de cumparat (decalomani) am mai vazut dar cu siguranta nu aveau dimensiunea aia (ochiometri ar trebuii sa aiba cel putin 5mm diametru ).
Eu zic ca este mai bine sa dezbatem niste '' probleme '' din timp ....
De exemplu eu ma gandesc sa inlocuiesc bachetele care acopera coca cu unele intregi , cred ca ofera o rezistenta mult mai mare decat costruirea ei din 3 segmente .


Că bine zici.
Păi unele dintre baghete ar trebui să aibă, din câte înţeleg eu, cam vreun metru lungime. Nu cumva lipirea unor baghete de asemenea lungime este mai dificilă?
Şi aş mai avea o întrebare: prin chituire, înainte de vopsire, nu se va întări structura?
Există două cuvinte care-ţi deschid multe, multe uşi: TRAGE şi ÎMPINGE!
0

#172 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 02:27 PM

Chitul nu il folosesti ca adeziv , agent de intarire / impregnare sau altceva , el are un singur scop mascarea imperfectiunilor , si il aplici doar in locurile necesare ( gaurle intre baghete , "galme" etc ) . Dupa chituire se aplica 2-3 straturi de grund /sprit chit care la fel se sleuieste intre straturi , asfel incat la ultimul strat a ai o suprafata perfecta . Pe urma se trece la vopsire ( dupa 1-2 zile ) , prima data se vopseste toata in gri , se asteapta minim 12 ore dupa care se trece la partea visinie , iar 12 ore iar ultima data se traseaza linile si camuflajul de iarna ( dungile si "vlaurile" . Iar ultimul pas este acoperirea cocii cu un lac protector ( eu prefer poliuretanic usor mat ) .

Daca nu ati mai vopsit sau aveti dubii in prvinta calitatii incercati mai intai pe o bucata de placaj , pe care urmati toti pasii necesari vopsirii cocii .
Timpii pe care i-am spus mai sus nu sunt litera de lege , dar in general cu atat astepti mai mult cu atat riscul de a se produce efectul de cooaja de portocala este mai reduc ( efectul are loc chiar si vopsele compatiile ) , oricum ar fi mai intai cititi prospectul si verificati pe o bucata de lemn .

Acoperirea cu baghete intregi este acelasi lucru , insa trebie sa fi un picut mai atent ca sa se "pupe" pe toata suprafata si iti trebuie mai multi clesti . Hachette a aptat pentru acest lucru deoarece sun limitati de formatul revistei .
0

#173 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 03:50 PM

Svastici pe machete nu au voie sa puna decat germanii si evreii, din cauza legislatiei din tarile lor. In restul tarilor e voie.


0

#174 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 04:23 PM

Vezi postareaPaul_L, la 29 March 2011 - 10:21 AM, a spus:

Deocamdata Bismark-ul se limiteaza la doua bucati de placaj taiate cu laser. Pina sa ajungem la pictat svastici pe el mai dureaaaaaaza...



Vezi postareaZamolxis, la 29 March 2011 - 10:29 AM, a spus:

PS: Până ajungem noi la vopsit (care va ajunge) se mai schimbă legile de 10 ori

Foarte tari replicile, :lol:
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#175 Useril este offline   GORDON 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 29 March 2011 - 07:51 PM

Pana sa dezbatem problema culorilor,a baghetelor sau a svaticilor eu spun sa ne rugam sa nu se opreasca iar la nr 4.Doar daca vor continua vom putea dezbate aceste probleme.
Aceste probleme sper k vor fi dezbatute in curand pe "Constructie BISMARCK 1:200 de la zero." unde colegul nostru Marius face o treaba de invidiat.Bravo Marius.
Parerea mea.
0

#176 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 09:04 PM

Din cate am vazut eu coca se va termina relativ in 20 de numere. Cred ca mai bine ne-am gandi cat este de munca la infrastructura navei ca acolo este greul. Sper din toata inima ca aceasta revista sa mearga pana la capat. Personal cred ca o parte dintre modelisti vor prefera POATE sa cumpere revista abia de la numarul 20-30 pentru ca de atunci incepe partea care este mai greu de realizat de oricine , ma refer la piesele din alama si restul, coca fiind relativ usor de realizat.
Personal cred ca daca vor avea un tiraj de minim 1000 de reviste vor iesi in profit , fiidca mare parte este tiparitura care nu este chiar asa de scumpa. Sunt foste curios care este tirajul la start, dar nu cred ca-l vom afla niciodata. Ganditi-va de exemplu la pretul unei carti in librarii comparativ cu pretul unei carti date cu un ziar si atunci veti realiza pretul unei tiparituri, unde tirajul este masiv. Nu cred ca nici un producator de kituri vinde intr-o tara mai mult de 100 de kituri in cateva luni si atunci ganditi-va ce inseamna pentru el sa ofere cateva mii de piese identice dintr-un kit saptamanal.
0

#177 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 29 March 2011 - 09:21 PM

Vlad, poti procura baghete la 1300 mm ? cu dimensiunile date de AMATI ?
0

#178 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2011 - 10:08 PM

Din cate stiu eu revista ofera bachete de 1.5x6x250mm .
Pana acum am gasit decat 5x5x2000mm la hornbach la un pret destul de mare ( 5 lei bucata ).iar datorita dimensiunilor sunt ceva mai greu de lucrat si mai mult ca sigur o sa depaseasca latimea puntii . ceace nu este de dorit .
O soluitie eficienta din punct de vedere al costurilor si nu numai ar fi laminarea cocii cu un singur strat de tesatura de fibra sticla , asfel incat se rezolva si problema permeabilitatii foarte usor , iar coca devine mai rigida .
0

#179 Useril este offline   banderas23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 29-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:fotografia

Postat 30 March 2011 - 07:53 AM

Am cumparat si eu nr 1 al acestei reviste ... si acum urmaresc cu f mare interes discutiile voastre de pe acest topic pt a-mi face curaj sa continui cumpararea si celorlate numere. Sper ca pot conta pe ajutorul vostru (precizez ca nu am avut absolut deloc de a face cu modelismul pana acum) in cazul in care alegerea va fi pro achizitionarii revistei in continuare.
0

#180 Useril este offline   Zamolxis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 23-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Satul cu miniştri
  • Interests:Prea multe să le fac faţă, atât financiar cât şi că viaţa-i scurtă.

Postat 30 March 2011 - 08:30 AM

Vezi postareaCobra, la 25 March 2011 - 09:58 PM, a spus:

Cine poate sa-mi spuna daca sunt buni de ceva clestisorii astia ?
sunt dupa site`ul Sierramodelsport


So... update chiar azi :)
Mi-a adus un coleg, achiziţionaţi din Practiker, cleştişori ca cei din imaginea ataşată în postul tău şi 2 menghine la următoarele dimensiuni şi preţuri:
6 bucăţi Cleştişori mici
Deschidere - cca 3 cm
Lăţime gură de prindere - cca 0,9 cm
Preţ - 2 lei/bucată

4 bucăţi Cleştişori medii
Deschidere - cca 4 cm
Lăţime gură de prindere - cca 1,3 cm
Preţ - 3 lei/bucată

1 bucată Cleştişor mediu
Deschidere - cca 3,5 cm
Lăţime gură de prindere - cca 2,1 cm
Preţ - 5 lei/bucată

2 bucăţi menghină 5X30 cm - preţ 9,5 lei/bucată

TOTAL achiziţie 48 lei
Există două cuvinte care-ţi deschid multe, multe uşi: TRAGE şi ÎMPINGE!
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro