Modelism - RHC Forum: Un exemplu fantastic de gasit buba la un heli - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Un exemplu fantastic de gasit buba la un heli

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2010 - 08:26 AM

Am gasit asta pe RR:

http://rc.runryder.c...pter/t608587p1/

cea mai dificila parte cand un heli face probleme e sa gasesti cauza. De foarte multe ori este in locuri cu totul si cu totul neasteptate. Daca e sa dau si eu cateva sfaturi pentru depanari ar fi:

- daca ceva pare in neregula nu mai zburati, urmatorul zbor poate fi crash.

- la fiecare pas schimbati un singur lucru - daca schimbati si un servo si un brat si cativa rulmeti si heli merge bine nu o sa stiti din ce cauza mergea prost.

HK450 al meu scotea un zgomot de rulmenti nefericiti. Am fost sigur ca e motorul vechi si cu joc. Am cumparat unul nou. Inainte de a schimba motorul am inlocuit head dumper. Cu ocazia asta am avut senzatia ca un rulment in head nu mergea prea bine. L-am schimbat (am destui de la un kit crashuit) si zgomotul a disparut total.

Acum am o vibratie care apare la anumite turatii si se vede numai in ampenajul vertical din coada. Sa vedem ce o fi :rolleyes:
0

#2 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 26 September 2010 - 06:20 AM

Acum am o vibratie care apare la anumite turatii si se vede numai in ampenajul vertical din coada. Sa vedem ce o fi :D
[/quote]

STEFANE si eu am aceeasi vibratie in ampenajul vertical din coada la 600 N daca afli cauza da-mi si mie , te rog , de stire .

Bafta

T..
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#3 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 26 September 2010 - 05:06 PM

Salutari.Banuiesc ca ai transmisia pe torq-tube si mergand pe ideea ca nu aia avut crash, verifica urmatoarele:in primul rand greutatea palelor intre ele(si a centrului de greutate pe fiecare pala in parte),tija de flybar montata perfect pe mijloc(prima data montezi tija si apoi palele de flybar) , rulmentii (toti - inclusiv cei de pe coada), damperele de la axul dintre pale(f. importante - daca este unul uzat mai tare dacat celalalt ,va aparea vibratii) si ramane rulmentii din motor , dar acum nu te vei pune sa-l desfaci,i-ti poti da seama dupa zgomotul produs in turatie.Eu am avut rulmentii uzati de la motor si avea un zumzait in plus.In ideea ca-ti va fii de folos aceste informatii, sa ne tii la curent cu cercetarile .Bafta! :(
0

#4 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 26 September 2010 - 07:41 PM

Vezi postarearadulp, la Sep 26 2010, 06:06 PM, a spus:

Salutari.Banuiesc ca ai transmisia pe torq-tube si mergand pe ideea ca nu aia avut crash, verifica urmatoarele:in primul rand greutatea palelor intre ele(si a centrului de greutate pe fiecare pala in parte),tija de flybar montata perfect pe mijloc(prima data montezi tija si apoi palele de flybar) , rulmentii (toti - inclusiv cei de pe coada), damperele de la axul dintre pale(f. importante - daca este unul uzat mai tare dacat celalalt ,va aparea vibratii) si ramane rulmentii din motor , dar acum nu te vei pune sa-l desfaci,i-ti poti da seama dupa zgomotul produs in turatie.Eu am avut rulmentii uzati de la motor si avea un zumzait in plus.In ideea ca-ti va fii de folos aceste informatii, sa ne tii la curent cu cercetarile .Bafta! :(


Merci ,
vibratia a aparut la ultimele zboruri , tot ansamblul coada este nou , interesanta idea cu damperele ..o verific .

Raman dator

MIHAI
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro