Modelism - RHC Forum: Cateva sfaturi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cateva sfaturi

#1 Useril este offline   John Silver 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16-September 10

Postat 17 September 2010 - 04:59 PM

Salut.
Prima data vreau sa ma prezint, ma numesc Andrei sunt din Bucuresti si sunt pasionat de rachetomodelism de ceva vreme :D.Am citit destul de multe topicuri ale forumului am inteles cate ceva dar daca ati putea sa ma ajutati vasi fi recunoscator.

1)Am vazut ca combustibilul se fabrica din Kno3+Zahar sau Kno3+Carbon+Sulf.Pe care mio recomandati si cam care sunt cantitatile,proportile etc....
2)Daca puteti sa-mi descrieti sau sa-mi faceti o schita al unui sistem de recuperare
3)Daca puteti sa-mi aratati cateva modele si cam care ar fi dimensiunile.
Mersi anticipat si sper sa nu ma luati peste picior doar find un incepator. :huh:
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 September 2010 - 05:54 PM

Vezi postareaJohn Silver, la Sep 17 2010, 05:59 PM, a spus:

Salut.
Prima data vreau sa ma prezint, ma numesc Andrei sunt din Bucuresti si sunt pasionat de rachetomodelism de ceva vreme :D.Am citit destul de multe topicuri ale forumului am inteles cate ceva dar daca ati putea sa ma ajutati vasi fi recunoscator.

1)Am vazut ca combustibilul se fabrica din Kno3+Zahar sau Kno3+Carbon+Sulf.Pe care mio recomandati si cam care sunt cantitatile,proportile etc....
2)Daca puteti sa-mi descrieti sau sa-mi faceti o schita al unui sistem de recuperare
3)Daca puteti sa-mi aratati cateva modele si cam care ar fi dimensiunile.
Mersi anticipat si sper sa nu ma luati peste picior doar find un incepator. :)

Nu cred ca ai citit chiar suficiente pentru ca gaseasi raspunsuri la toate intrebarile tale.
In primu' rand ar fi bine sa-ti stim varsta.
1) depinde de ce echipamente ai la dispozitie, ce performante vrei, cat vrei sa muncesti
2) depinde de 1
3) iar depinde de 1, poti face un model de 10-20mm diametru si 30cm sau unu de 75mm diametru si 2m lungime. Principiile care se aplica sunt aceleasi
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   John Silver 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16-September 10

Postat 17 September 2010 - 07:36 PM

In primu' rand am 14 ani.Materialele pot sa le iau usor (matusa mea lucreaza in domeniul chimic).Nu vreau sa fac ceva pe graba ,asa la misto.De aia chiar daca am citit experiente altora vreau sa fiu sigur.
0

#4 Useril este offline   Lordareol 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 27-May 08

Postat 27 September 2010 - 07:34 PM

Poti vedea si rubrica "Pt Incepatori" acolo sunt primele intrebari care iti vin in gand, in calitate de viito rachetomodelist.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro