Modelism - RHC Forum: port paralel, nu am, cum fac? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

port paralel, nu am, cum fac?

#1 Useril este offline   costin_branzas 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 17 September 2010 - 11:48 AM

Mach3 are nevoie de port paralel, port pe care eu nu il am.
vreau sa intreb de posibilitatile de instalare a unui port paralel pe un calculator care nu are asa ceva.
stiu ca exista placi express pentru laptop, si placi pci->paralel pt pc.
am gasit pe diverse situri placi pci->paralel la preturi incepand cu 60-70 de lei. ideea e ca sunt toate situri relativ necunoscute si nu vreau sa iau ceva ce sa nu pot folosi ulterior. Vreau sa intreb daca s-a mai lovit cineva de problema asta si ce rezolvare a gasit? care e cea mai buna solutie?
multumesc.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 September 2010 - 12:07 PM

Buna!
Nu cred ca ai probleme cu primitul produsului la comenzile pe net. Doar sa nu iei vreo ciudatenie de placa, sa nu mearga cu Mach3, ca am auzit si din astea (parca am auzit de probleme cu driverele)... Asa ca mai asteapta raspunsuri, poate iti spune cineva exact ce trebuie... Eventual discuta cu vanzatorul anumite aspecte, sa fie toata lumea multumita. Ori cauti vanzator local si probezi, ori altfel, dar sa-ti mearga sa nu dai banii aiurea.
Parerea mea sincera e ca in banii de care vorbesti mai usor schimbi placa de baza a PC-ului si o iei direct cu LPT, pe probate, decat sa risti cu adaptorul. Ca sa nu mai zic ca ai sanse sa gasesti unitate completa la un pret apropiat, si suficient de buna pentru Mach3.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2010 - 12:55 PM

Poti incerca un adaptor USB-Parallel, cu avantajul ca il poti muta oricand pe alt calculator, chiar si laptop, daca e nevoie.
Am vazut chiar si pe la 30 de lei pe la magazinele de calculatoare, de exemplu:
http://www.mediafun....alel-1-8m-12912?
(nu e magazin de modelism, deci link-ul e ok...)
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#4 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 17 September 2010 - 06:57 PM

La banii aia de adaptor gasesti undeva un pc direct cu port paralel care sa il folosesti numai pt LPT si implicit la CNC. Problema cu adaptoarele astea este ca nu au suficienta putere pe iesiri si s-ar putea sa nu mearga driverul pe calculator. De curiozitate ce PC ai sa nu aiba LPT? Sau e chiar ultima ultima generatie...?
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#5 Useril este offline   costin_branzas 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 September 2010 - 11:05 AM

e calculator cumparat acum 2 ani cu o palca de baza asus p5k, are doar un port serial si ala e intern, il pot scoate in spate doar cu un prelungitor/adaptor, paralel nu are de nici o culoare.

"Doar sa nu iei vreo ciudatenie de placa, sa nu mearga cu Mach3, ca am auzit si din astea (parca am auzit de probleme cu driverele)"
exact de asta mi-e frica si mie. (mai am si win 7.. asta nu e tragedie ca pun o masina virtuala dar as evita daca pot)

am un adaptor usb-paralel (36 de pini) pe care am dat 10 lei la un depozit dar din ce observ eu nu are nimica circuite logice... cred ca e dedicat strict imprimantelor, nu stiu daca face efectiv o paralelizare a datelor dupa usb.
daca il conectez la calculator instaleaza el ceva driver dar problema e ca in cadrul device manager nu apare la PORTS(com & lpt) ci la universal serial bus controllers sub forma "usb printing support". deci nu cred ca are adresele obisnuite unui port paralel.

buna ideea cu un sistem dedicat. am gasit pe la 170 de ron un sistem amd athlon. daca totusi cineva stie sigur o solutie incercata... accept idei
va multumesc pt sfaturi :)

Aceasta postare a fost editata de costin_branzas: 18 September 2010 - 11:09 AM

0

#6 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 September 2010 - 02:00 PM

Vezi postareacostin_branzas, la Sep 18 2010, 12:05 PM, a spus:

e calculator cumparat acum 2 ani cu o palca de baza asus p5k, are doar un port serial si ala e intern, il pot scoate in spate doar cu un prelungitor/adaptor, paralel nu are de nici o culoare.

"Doar sa nu iei vreo ciudatenie de placa, sa nu mearga cu Mach3, ca am auzit si din astea (parca am auzit de probleme cu driverele)"
exact de asta mi-e frica si mie. (mai am si win 7.. asta nu e tragedie ca pun o masina virtuala dar as evita daca pot)

am un adaptor usb-paralel (36 de pini) pe care am dat 10 lei la un depozit dar din ce observ eu nu are nimica circuite logice... cred ca e dedicat strict imprimantelor, nu stiu daca face efectiv o paralelizare a datelor dupa usb.
daca il conectez la calculator instaleaza el ceva driver dar problema e ca in cadrul device manager nu apare la PORTS(com & lpt) ci la universal serial bus controllers sub forma "usb printing support". deci nu cred ca are adresele obisnuite unui port paralel.

buna ideea cu un sistem dedicat. am gasit pe la 170 de ron un sistem amd athlon. daca totusi cineva stie sigur o solutie incercata... accept idei
va multumesc pt sfaturi ;)


Salut. Probil placa PCI -paralel ar merge. Dar nu sunt sigur. Exista si aici posibilitatea sa nu coincida adresele sau sa nu dea suficienta putere pe pini. Oricum cu un port paralel nativ nu dai gres ;). Cel usb paralel e doar un port lpt virtual pentru imprimane doar. Ai presupus corect:)
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#7 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 19 September 2010 - 09:07 AM

si eu ti-as spune sa-ti iei ceva sh si f ieftin cu dedicatie pentru masinarie. pe langa ca ai lpt mai ai si avantajul ca il poti tine curat si nu bagi alte programe care pot interfera cu masinaria => scapi de multe dureri de cap.
0

#8 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 20 September 2010 - 06:53 PM

Daca te intereseaza, am eu un port paralel pe PCI pe care l-am folosit cu Mach3.
Placa mea de baza avea paralel on-board dar mi-am zis ca e mai sigur asa, sa pun un port pe PCi mai ales ca imi place sa experimentez tot felul de ciudatenii de drivere.

Mihai
0

#9 Useril este offline   costin_branzas 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 30 September 2010 - 10:06 AM

este nevoie de posibilitatea operarii portului in modul ECP pentru mach3 (si alte programe similare de profil) sau este de ajuns modul EPP?
0

#10 Useril este offline   Shebu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-December 09

Postat 08 October 2010 - 12:05 PM

Te pot ajuta eu cu o placa ce emuleaza un port paralel si placa este pe PCI. Trimite un pm daca vrei.
0

#11 Useril este offline   costin_branzas 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 13 October 2010 - 09:59 AM

am trimis un pm si la mishu_g si inca astept raspuns. in principiu sunt interesat.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro