Modelism - RHC Forum: Moderartor... NAVIGATOR - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Moderartor... NAVIGATOR Parerile voastre

#1 Useril este offline   MESERIASUL 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 07-September 10

  Postat 09 September 2010 - 01:12 PM

Deschid acest topic deoarece sunt unul dintre nemultumitii acestui forum cu privire la MODERATOR: NAVIGATOR!
Poate sunt singurul nemultumit... si atunci consider ca trebuie sa-mi vad de drum... dar poate mai sunt si altii.

In acest sens, rog MODERATORUL ca in cazul in care o mica urma de demnitate sa lase deschis acest topic pentru o saptamana, astfel incat lumea sa-si spuna deschis parerea, evident cei care vor si au caracter, cei care nu se tem de o eventuala banare ulterioara parerii spuse ( daca este nefavorabila moderatorului ).

Nu doresc neaparat schimbarea MODERATORULUI, dar consider ca aici putem sa ne exprimam parerile cu privire la activitatea desfasurata buna sau rea.

In acest fel sper ca isi va putea face singur corectiile necesare... sau nu.

Avand in vedere ca sunt alti colegi de forum care sunt banati ( probabil ) as dori sa li se ridice restrictiile in aceasta perioada de 1 saptamana... pentru a-si putea exprima si ei opiniile... cu rugamintea sa fie informati si pe mail cu privire la ridicarea interdictiei pe RHC si cu acest topic deschis in care-si pot spune parerea.

Pentru ca stiu ca sunt multi colegi de forum care doar citesc forumul dar nu posteaza... in ideea ca fac un fel de greva Japoneza impotriva MODERATORULUI ( poate el nu-si da seama )... i-as ruga sa-si exprime nemultumirile... daca acestea exista.

Poate iese ceva bun din asta.
0

#2 Useril este offline   PARAIPAN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-September 10

Postat 09 September 2010 - 01:14 PM

Buna... tuturor!

Eu consider ca un "MODERATOR" ca sa te citez in nici un caz nu poate fi bun: el este intotdeauna rau... pentru ca te baneaza!


... parerea mea!
0

#3 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2010 - 01:30 PM

Sunt multi cei care nu mai raspund pe forum prea des din acest motiv...
Atata vreme cat un moderator nu poate fi impartial (ba chiar partinitor pe fata), nu are ce cauta ca moderator. In al doilea rand, daca va uitati prin alte parti (in special afara), un moderator NU POSTEAZA, doar urmareste ce se intampla si admonesteaza daca este cazul. Sunt unele forum-uri de afara (unde postez cu mult mai mare placere) unde nu se stie cine sunt moderatorii si nu intervin decat cand s-a sarit calul rau de tot sau discutia este in afara topicului.
Personal intru pe forum doar ca sa vad ce se intampla cu iesirile de duminica sau daca e ceva nou (in special incepatori cu probleme care primesc raspunsuri hazardate).

Pe scurt parerea mea: ori avem un moderator, ori un membru de forum care posteaza ca oricare altul, dar nu cu drepturi de admin...

Cornel


PS: macar sa fie unul pe care sa-l fi vazut pe balta cu vreo barca...
0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 09 September 2010 - 03:18 PM

Vezi postareaMESERIASUL, la Sep 9 2010, 02:12 PM, a spus:

Deschid acest topic deoarece sunt unul dintre nemultumitii acestui forum cu privire la MODERATOR: NAVIGATOR!
Poate sunt singurul nemultumit... si atunci consider ca trebuie sa-mi vad de drum... dar poate mai sunt si altii.

In acest sens, rog MODERATORUL ca in cazul in care o mica urma de demnitate sa lase deschis acest topic pentru o saptamana, astfel incat lumea sa-si spuna deschis parerea, evident cei care vor si au caracter, cei care nu se tem de o eventuala banare ulterioara parerii spuse ( daca este nefavorabila moderatorului ).

Nu doresc neaparat schimbarea MODERATORULUI, dar consider ca aici putem sa ne exprimam parerile cu privire la activitatea desfasurata buna sau rea.

In acest fel sper ca isi va putea face singur corectiile necesare... sau nu.

Avand in vedere ca sunt alti colegi de forum care sunt banati ( probabil ) as dori sa li se ridice restrictiile in aceasta perioada de 1 saptamana... pentru a-si putea exprima si ei opiniile... cu rugamintea sa fie informati si pe mail cu privire la ridicarea interdictiei pe RHC si cu acest topic deschis in care-si pot spune parerea.

Pentru ca stiu ca sunt multi colegi de forum care doar citesc forumul dar nu posteaza... in ideea ca fac un fel de greva Japoneza impotriva MODERATORULUI ( poate el nu-si da seama )... i-as ruga sa-si exprime nemultumirile... daca acestea exista.

Poate iese ceva bun din asta.

Meseriasule,halal prima ta postare!!
Nu ai altceva mai bun de facut...modelism de exemplu decat sa te iei de moderator.
Si acum sa-ti explic cate ceva: Navigator nu poate bana useri...toti cei despre care vorbesti au fost banati de mine,si nu le ridic nici un fel de restrictie.Cei dspre care vorbesti erau setati exclusiv pe afaceri cu barci de nadit si implicit concurenta care aparea intre ei.Ei singuri s-au cerut afara de pe forum si au migrat in alta parte...vad ca nu prea le convine ce au gasit acolo si incet incet revin aici....nu vreau sa-ti citez mesajele pe care le am de la ei....
In afara de asta ,moderatorii nicidecum nu trebuie sa fie impartiali,eu trebuie doar sa aplice regulamentul.
In concluzie,eu nu o sa informez nici un user banat sau restrictionat despre ridicarea restrictiei,daca ei doresc sa revina pe forum se descurca ei.
Daca te ocupi de modelism ,esti binevenit pe forum.Daca te ocupi de reclamatii,nu o sa ai viata lunga.
Subiectul trebuia postat la administrative,il mut eu, 10% warn pentru tine.
flying is my life...
0

#5 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2010 - 03:52 PM

Singura problema este ca foarte putini vor veni sa citeasca aici... eu am ajuns aici doar pentru ca nu l-am mai vazut pe navo.

"In afara de asta ,moderatorii nicidecum nu trebuie sa fie impartiali,eu trebuie doar sa aplice regulamentul."

Aici este o greseala fundamentala: NU POTI APLICA REGULAMENTUL DACA NU ESTI COMPLET IMPARTIAL.
Eu nu am treaba cu barcile de nadit sau cu industria din acest hobby... chiar tot ce fac pentru altii fac gratis. Dar atata vreme cat un moderator tine partea cuiva care este in aceasta industrie (cu tot respectul pentru acel om cu mare experienta), nu pot sa mai stau prea mult pe margine.
Nu zic ca ceilalti sunt sfinti, departe de mine acest gand, dar cu modul asta de lucru, RHC nu este o experienta placuta asa cum ar trebui...
0

#6 Useril este offline   cata2 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 643
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2010 - 06:54 PM

Eu zic ca bine ar fi : ori toti la bal ,ori toti la spital . Pana una alta eu mai stau putin la bal si pe urma v-a fac o vizita la spital cu ceva supa de pui si niste ceai fara zahar .
tel . 0765940409

Nu te certa niciodata cu un prost!
Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!
0

#7 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 09 September 2010 - 08:56 PM

Fratele meu, esti cel mai tare, mai dibaci si mai viteaz de pe tot forumul! De ce? Pai te-ai inregistrat acum trei zile, iar in PRIMUL tau post ii faci cheie lui Navigator. Postul nr doi care va fi? Hai sa batem proprietaru`? Iar al treilea ar putea fi: ``hai sa ne sinucidem in masa!``
Inca o chestie subtil de pe fata : asta e jucaria unuia care pune pe cine vrea muschii lui la robinete. Intelegi? Adica poti sa fi banat spre exemplu pe motivul ``asa vreau eu ca nu-mi place fata ta``. Nu e corect? Ba e corect. Face legea cel care da banu`. Cui nu-i convine isi ia jucaria lui sau cere in alta parte. Da`, cred ca mai bine apuca-te sa mesteresti ceva, ca d`aia esti MESERIAS.

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 09 September 2010 - 08:58 PM

0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 10 September 2010 - 03:04 AM

@Meseriasul, navigator nu are nevoie de aparare, si-a castigat respectul in ani, atat ca moderator, cat si inainte, dar, recunoaste si tu, ca este putin ciudat sa intri, pentru prima data, intr-o casa si sa incepi sa critici una din gazde. Stai pe aici, mai vorbeste, mai citeste si ai sa vezi ca este o casa primitoare unde avem multe de invatat.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 10 September 2010 - 03:05 AM

0

#9 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 10 September 2010 - 06:57 AM

Eu cred ca meseriasul este de fapt o clona a vreunui nemultumuit mai vechi. Aproape as pune pariu ca are si ceva barci de nadit / accesorii de vanzare.
0

#10 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 10 September 2010 - 09:31 AM

Sustin si eu parerea celui dinaintea mea.Prea bate la ochi chestia cu primul post.Oricum partea cu moderatorul doar moderator si userul doar user e cea mai tare.Pai normal ca in afara vezi asa ceva.Acolo sunt unele forumuri foarte dezvoltate de 5-6 ori mai mari ca RHC-ul,finantate puternic.Proprietarii nu isi permit sa aiba un admin in acelasi timp si user.La cat de putini suntem in Romanica e si normal sa se afle cine este moderator pe RHC...se imprastie repede vestea chiar daca sa zicem a-m avea 2 conturi o data(unul ca user si unul ca moderator) care dupa parerea mea ar fi un lucru pur si simplu degeaba,fara rost.
0

#11 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

  Postat 10 September 2010 - 10:07 AM

Vezi postarearad_gaby, la Sep 10 2010, 07:57 AM, a spus:

Eu cred ca meseriasul este de fapt o clona a vreunui nemultumuit mai vechi. Aproape as pune pariu ca are si ceva barci de nadit / accesorii de vanzare.

sustin si eu!pentru-ca nu prea vad cum ar fi asa de nemultumit un user cu 0 posturi incat sa posteze asa ceva...
0

#12 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 September 2010 - 10:49 AM

Vezi postareaCornelP, la Sep 9 2010, 02:30 PM, a spus:

Sunt multi cei care nu mai raspund pe forum prea des din acest motiv...
Atata vreme cat un moderator nu poate fi impartial (ba chiar partinitor pe fata), nu are ce cauta ca moderator. In al doilea rand, daca va uitati prin alte parti (in special afara), un moderator NU POSTEAZA, doar urmareste ce se intampla si admonesteaza daca este cazul. Sunt unele forum-uri de afara (unde postez cu mult mai mare placere) unde nu se stie cine sunt moderatorii si nu intervin decat cand s-a sarit calul rau de tot sau discutia este in afara topicului.
Personal intru pe forum doar ca sa vad ce se intampla cu iesirile de duminica sau daca e ceva nou (in special incepatori cu probleme care primesc raspunsuri hazardate).

Pe scurt parerea mea: ori avem un moderator, ori un membru de forum care posteaza ca oricare altul, dar nu cu drepturi de admin...

Cornel


PS: macar sa fie unul pe care sa-l fi vazut pe balta cu vreo barca...

...si care ar fi incompatibilitatea dintre user si moderator ?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 September 2010 - 07:43 PM

Nenea ipsihi, glumet ca intotdeauna. Bine ai revenit !
Pai care sa fie ... cam ca aia dintre eu centrez, eu dau cu capul...
Sau intr-un forum nu trebuie sa functioneze separarea "puterilor" ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 September 2010 - 07:51 PM

...separarea puterilor da, pe categorii, nobii cu nobii,, snobii cu snobii, in rest cam peste tot moderatorii sunt si useri, uneori si looseri, altfel nu cred ca ar intelege natura eventualului conflict, faptul ca asta e un forum creativ unde moderatorul e si meseriash pe sectorul lui de hobby nu este o exceptie ,asadar eu nu vad incompatibilitati la nivelul asta, poate doar o chestie de moralitate, bisericutele nu le poti sparge, simpatiile si antipatiile deasemenea, nobody perfect ,mai ales ceilalti !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#15 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2010 - 08:19 PM

Hehe. In mod clar aveti o imagine neclara despre ce inseamna un moderator pe acest forum. In esenta un moderator are cateva butoane in plus care ii permit sa editeze posturi (chiar si mai vechi) sa sparga un topic in doua, chestii din astea. Warn-urile sunt simbolice si oricum nu am dat, prefer sa trimit respectivului un pm in care ii zic ce cred ca nu e in regula (de obicei e vorba de scris in 2 peri gen mess)

Intr-o zi Silviu mi-a trimis un PM cu intrebarea vrei sa fii moderator ? ca Primus nu mai poate. Am zis OK si la un moment dat au aparut cele cateva butoane in plus.

Nu am semnat nici un contract, nu am primit nici un instructaj, nu am facut nimic. Cu Silviu m-am intalnit de vreo doua ori (odata la Alba Iulia) ne-am salutat si ne-am bucurat in continuare de manifestare.

Sunt curios cum ar fi un moderator care nu posteaza. Daca nu posteaza, nu are nici o treaba cu forumul, nu cunoaste si nu il cunoaste nimeni de ce s-ar obosii sa citeasca si sa modereze forumul ?

So, imi e foarte greu sa inteleg unde ar putea fi un conflict intre calitatea de user (membru activ al forumului) si cea de moderator. Cum spune-am cred ca cei care isi pun astfel de probleme nu stiu ce presupune sa fii moderator. Daca e ceva ce incerc sa fac in mod discret e sa fie forumul (de heli) mai activ, sa ii scot din barlog pe cei cu experienta care de multe ori posteaza foarte putin. Stefan

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 September 2010 - 08:25 PM

0

#16 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2010 - 08:54 PM

Eu propun sa-l executam pe moderator. Sa-l jupuim de viu inca, apoi sa-l perpelim la foc mic. Cand sa zica "gata, macar se conserva prin fum", sa-l intindem bine-bine, sa incapa in patul lui Procust. Usurel sa-l transam avand grija sa sufere pana in ultima clipa. Daca insa a mai si postat ca user, faza cu patul lui Procust o sarim. Sesizati avantajul?!? Cateodata e bine sa ai coaie si sa nu te ascunzi dupa nick-uri de rezerva, daca ai ceva concret de reprosat!

La pat cu voi!
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#17 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 10 September 2010 - 09:08 PM

Vezi postareapavcostel, la Sep 10 2010, 09:54 PM, a spus:

Cateodata e bine sa ai coaie si sa nu te ascunzi dupa nick-uri de rezerva, daca ai ceva concret de reprosat!

La pat cu voi!



Nu are!!!

Este clar ca a postat un membru mai vechi care nu a avut "oo" invelite in destul par.
0

#18 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 10 September 2010 - 09:13 PM

Gata, noroc de meserias ca mi-am facut curaj, ma duc cu pancarta si stau o saptamana (ca vad ca atat e termenul de dat cu parerile, daca ma iau dupa primul post), ca nu sunt de acord cu legile, cu amenzile, cu ...mai gasesc eu la fata locului ce.
Plus, nu sunt multumit ca ei sunt si oameni, chiar unii isi intemeiaza si familii ca noi, merg la cumparaturi in rand cu noi, uneori chiar porti conversatii cu ei, nerusinatii, cand ar trebui sa fie doar politisti....

Clar, trebuie facuta departajarea, doar nu vrem sa ne confundam cu ei.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 10 September 2010 - 09:13 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 September 2010 - 12:13 AM

Vezi postareapavcostel, la Sep 10 2010, 09:54 PM, a spus:

Eu propun sa-l executam pe moderator. Sa-l jupuim de viu inca, apoi sa-l perpelim la foc mic. Cand sa zica "gata, macar se conserva prin fum", sa-l intindem bine-bine, sa incapa in patul lui Procust. Usurel sa-l transam avand grija sa sufere pana in ultima clipa. Daca insa a mai si postat ca user, faza cu patul lui Procust o sarim. Sesizati avantajul?!? Cateodata e bine sa ai coaie si sa nu te ascunzi dupa nick-uri de rezerva, daca ai ceva concret de reprosat!

La pat cu voi!


Daca tot il transam, impartim noi cei doua mii de euroi pe care ii primeste saptamanal?

PS. Bineinteles ca Stiganas a uitat sa pomeneasca de ei. Parca noi nu am sti....butoane, bla, bla, bla...
PPS. La faza cu userul, sa stii ca am apreciat, de la inceput, ideea. Mi se pare o dovada de delicatete ca, atunci cand vrea sa fie mai putin ortodox, mai glumet, sa vorbeasca in nume personal, etc, sa foloseasca userul, iar cand trebuie sa fie oficial, sa fie moderator.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 September 2010 - 12:16 AM

0

#20 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 September 2010 - 06:43 AM

@ meserias

Inainte de orice comentariu, frumos din partea ta ar fi fost sa iti mentionezi adevarat identitate. Este clar ca faci parte din cei care au bann pe forum. Daca tot vrei sa primesti raspunsuri pertinente si obiective era normal sa ne spui cine esti cu adevarat.

Revenind la oile noastre: daca citeai cu atentie regulamentul acestui forum ai fi inteles exact cum sta treaba cu moderatorii.
Categoric, moderatorii nu pot interveni in discutiile de pe forum, atentie in calitate de moderator, doar daca se incalca regulamentul. In schimb isi pot exprima parerile personale in calitate de modelisti.

Pentru cultura ta generala - moderatorii au fost propusi, alesi/ votati de memri acestui forum. Este clar ca vor exista si nemultumiti.
Mai mult, daca nemultumirea ta sau a grupului din care faci parte vine de la faptul ca Navigator nu va lasa sa postati anunturi de vanzare care incalca regulamentul va comunic ca nu el este cel care a impus aceste restrictii ci eu.
Daca cineva are senzatia ca poate face comert/ bani pe spatele acestui forum se inseala amarnic.
Pe intelesul tuturor, daca faci bani, deci profit, postand pe acest forum, este absolut normal si firesc sa lasi o parte din profit aici. Acest forum a costat multi bani si costa in continuare. Lunar AutoRC plateste pentru acest forum multi bani.
In concluzie, actiunile moderatorilor nu se comenteaza!
RHCForum - Webmaster
0

#21 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

  Postat 11 September 2010 - 08:06 AM

am si eu o probleme mai veche...sper sa va dati seama...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fuckit_.JPG

0

#22 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 11 September 2010 - 10:31 AM

Mai Ai acel warn fiindca Primus nu mai e moderator. Sau,a uitat de tine,trebuia sa ii reamintesti. A renuntat din motive personale.Vorbeste cu un administartor,sa vedem ce se poate face.

Aceasta postare a fost editata de pilo: 11 September 2010 - 10:31 AM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#23 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 11 September 2010 - 04:14 PM

Citeaza

am si eu o probleme mai veche...sper sa va dati seama...


Dadoo, il voi ruga pe Stefan sa readuca warnul la nivelul corect, mersi de atentionare.
Cele bune !
0

#24 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 September 2010 - 07:47 AM

Vezi postareaBuggy-man, la Sep 11 2010, 07:43 AM, a spus:

@ meserias

Inainte de orice comentariu, frumos din partea ta ar fi fost sa iti mentionezi adevarat identitate. Este clar ca faci parte din cei care au bann pe forum. Daca tot vrei sa primesti raspunsuri pertinente si obiective era normal sa ne spui cine esti cu adevarat.

Revenind la oile noastre: daca citeai cu atentie regulamentul acestui forum ai fi inteles exact cum sta treaba cu moderatorii.
Categoric, moderatorii nu pot interveni in discutiile de pe forum, atentie in calitate de moderator, doar daca se incalca regulamentul. In schimb isi pot exprima parerile personale in calitate de modelisti.

Pentru cultura ta generala - moderatorii au fost propusi, alesi/ votati de memri acestui forum. Este clar ca vor exista si nemultumiti.
Mai mult, daca nemultumirea ta sau a grupului din care faci parte vine de la faptul ca Navigator nu va lasa sa postati anunturi de vanzare care incalca regulamentul va comunic ca nu el este cel care a impus aceste restrictii ci eu.
Daca cineva are senzatia ca poate face comert/ bani pe spatele acestui forum se inseala amarnic.
Pe intelesul tuturor, daca faci bani, deci profit, postand pe acest forum, este absolut normal si firesc sa lasi o parte din profit aici. Acest forum a costat multi bani si costa in continuare. Lunar AutoRC plateste pentru acest forum multi bani.
In concluzie, actiunile moderatorilor nu se comenteaza!



Nu Gabi unii moderatori au fost propusi de unii si pusi in post ! Doar atat, fiind propusi de unii apropiati vechii conduceri!

Aceasta postare a fost editata de gun man: 13 September 2010 - 07:48 AM

0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 September 2010 - 09:41 AM

Vezi postareagun man, la Sep 13 2010, 08:47 AM, a spus:

Nu Gabi unii moderatori au fost propusi de unii si pusi in post ! Doar atat, fiind propusi de unii apropiati vechii conduceri!
Scuze ca intervin in discutie neinvitat.
Ai dreptate, eu sunt unul dintre cei care a prins vechiul sistem si nu am fost votat direct de membrii forumului. Au fost intrebati doar moderatorii.
Unii dintre moderatorii mai noi, au prins o alta varianta de numire, desi inclin sa cred ca este inutila. Proprietarul forumului, adminul si cel mult echipa de conducere ar trebui sa hotarasca cu cine colaboreaza, tinand cont de interesele forumului, inclusiv de parerile celor inscrisi, cat se poate. Un topic cu pareri pro si contra pentru un moderator anume ar fi potrivit, dar un vot direct dat de membrii forumului cred ca e inutil, sau as zice ca poate duce la aparitia unor probleme mai tarziu, dupa luarea unei hotarari.

Personal nu am beneficiat de nici un avantaj (nici material si nici de alta natura) din partea fostului magazin RHC, din partea forumului in vechea varianta si sunt destul de consecvent in ideea de a pastra aceeasi relatie si acum. Am preferat sa fiu tratat ca orice membru al forumului.
Faptul ca sunt moderator ma obliga sa citesc toate postarile (se intampla sa mai sar peste unele de la vanzari ca nu am rabdare), ma obliga sa iau uneori masuri neplacute. Eu zic ca nu-i simplu sa tot corectezi litere prin titlurile topicelor, la fiecare 2-3 mesaje sa rogi la respectarea regulamentului, sa iti mai si ceri scuze ca intervii pe unde o faci, sa fii acuzat ca esti pupinc....tul unuia sau altuia daca iei unele masuri, sa trebuiasca sa raspunzi fiecarui eveniment raportat pe MI, sa fii pe post de centralista, sa tot explici ca nu poti fi recuperator de parole, date uitate de useri sau "activator" de conturi blocate sau operator de warn-uri primite de la altii.
Nu mai pun la socoteala faptul ca deseori nu pot sa raspund unor mesaje in forum, tocmai din cauza faptului ca sunt moderator, ca in 90% din cazuri s-ar interpreta gresit. Si in mod sigur nu pot sa raspund cum as face-o daca n-as fi... Oricarui user i se pune pata din orice, eu n-am voie, ca-s moderator. Si dupa toate astea si inca vreo cateva nespuse, trebuie sa mai fii si impartial daca poti, si sa nu te superi cand ai toate motivele s-o faci. In timp, aproape fara sa vrei iti distrugi toate relatiile de amicitie cu cei pe care-i cunosti. Indiferent cum ai face, esti prins la mijloc in orice situatie. O fi mare smecherie sa fii moderator si eu nu stiam. Ce ma mai iubeste nevasta cand ma vede pe RHC, de nu-ti vine sa crezi. Vede albastru in fata ochilor si la propriu si la figurat. Nu prea stiu ce statistici poate face softul asta, dar cred ca adun cateva ore bune pe forum, zilnic. Nu ma plang ca e greu, dar iti garantez ca se poate si mai simplu. Am observat ca discutia a fost doar despre numirea unor moderatori nu si despre altceva. Am vrut sa subliniez aspectul ca nici unul din moderatori nu o duce mai usor sau mai greu, in functie de cum a fost "pus in post" si faptul ca munca si atitudinea moderatorilor nu depind foarte mult de modul de numire.

Ca sa revin la subiect, daca e vreo problema, propuneti o votare directa si pentru mine, nu ma supar si imi este total indiferent rezultatul. Un vot negativ nu m-ar dezavantaja deloc. Mai complicat ca acum nu cred ca ar putea fi. Ramane sa hotarasca cei de sus cum e bine de facut, ca e forumul lor. E si al nostru ca stam pe aici, dar ei vin cu banii...
In rest, toate bune.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 September 2010 - 11:09 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#26 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 September 2010 - 12:07 PM

Vezi postareabitex, la Sep 13 2010, 10:41 AM, a spus:

Scuze ca intervin in discutie neinvitat.
Ai dreptate, eu sunt unul dintre cei care a prins vechiul sistem si nu am fost votat direct de membrii forumului. Au fost intrebati doar moderatorii.
Unii dintre moderatorii mai noi, au prins o alta varianta de numire, desi inclin sa cred ca este inutila. Proprietarul forumului, adminul si cel mult echipa de conducere ar trebui sa hotarasca cu cine colaboreaza, tinand cont de interesele forumului, inclusiv de parerile celor inscrisi, cat se poate. Un topic cu pareri pro si contra pentru un moderator anume ar fi potrivit, dar un vot direct dat de membrii forumului cred ca e inutil, sau as zice ca poate duce la aparitia unor probleme mai tarziu, dupa luarea unei hotarari.

Personal nu am beneficiat de nici un avantaj (nici material si nici de alta natura) din partea fostului magazin RHC, din partea forumului in vechea varianta si sunt destul de consecvent in ideea de a pastra aceeasi relatie si acum. Am preferat sa fiu tratat ca orice membru al forumului.
Faptul ca sunt moderator ma obliga sa citesc toate postarile (se intampla sa mai sar peste unele de la vanzari ca nu am rabdare), ma obliga sa iau uneori masuri neplacute. Eu zic ca nu-i simplu sa tot corectezi litere prin titlurile topicelor, la fiecare 2-3 mesaje sa rogi la respectarea regulamentului, sa iti mai si ceri scuze ca intervii pe unde o faci, sa fii acuzat ca esti pupinc....tul unuia sau altuia daca iei unele masuri, sa trebuiasca sa raspunzi fiecarui eveniment raportat pe MI, sa fii pe post de centralista, sa tot explici ca nu poti fi recuperator de parole, date uitate de useri sau "activator" de conturi blocate sau operator de warn-uri primite de la altii.
Nu mai pun la socoteala faptul ca deseori nu pot sa raspund unor mesaje in forum, tocmai din cauza faptului ca sunt moderator, ca in 90% din cazuri s-ar interpreta gresit. Si in mod sigur nu pot sa raspund cum as face-o daca n-as fi... Oricarui user i se pune pata din orice, eu n-am voie, ca-s moderator. Si dupa toate astea si inca vreo cateva nespuse, trebuie sa mai fii si impartial daca poti, si sa nu te superi cand ai toate motivele s-o faci. In timp, aproape fara sa vrei iti distrugi toate relatiile de amicitie cu cei pe care-i cunosti. Indiferent cum ai face, esti prins la mijloc in orice situatie. O fi mare smecherie sa fii moderator si eu nu stiam. Ce ma mai iubeste nevasta cand ma vede pe RHC, de nu-ti vine sa crezi. Vede albastru in fata ochilor si la propriu si la figurat. Nu prea stiu ce statistici poate face softul asta, dar cred ca adun cateva ore bune pe forum, zilnic. Nu ma plang ca e greu, dar iti garantez ca se poate si mai simplu. Am observat ca discutia a fost doar despre numirea unor moderatori nu si despre altceva. Am vrut sa subliniez aspectul ca nici unul din moderatori nu o duce mai usor sau mai greu, in functie de cum a fost "pus in post" si faptul ca munca si atitudinea moderatorilor nu depind foarte mult de modul de numire.

Ca sa revin la subiect, daca e vreo problema, propuneti o votare directa si pentru mine, nu ma supar si imi este total indiferent rezultatul. Un vot negativ nu m-ar dezavantaja deloc. Mai complicat ca acum nu cred ca ar putea fi. Ramane sa hotarasca cei de sus cum e bine de facut, ca e forumul lor. E si al nostru ca stam pe aici, dar ei vin cu banii...
In rest, toate bune.
Spor la treaba!




AAA Bitex doamne fereste !Tu esti unul dintre cei care merita sa fie acolo ! NU am vrut sa creez vreo polemica ,doar o mica informare! Daca nu e binevenita se poate sterge! NU VREAU SA CREEZ POLEMICI!

Aceasta postare a fost editata de gun man: 13 September 2010 - 12:10 PM

0

#27 Useril este offline   Flyboy3D 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 13-February 08

Postat 13 September 2010 - 12:41 PM

Vezi postareagun man, la Sep 13 2010, 08:47 AM, a spus:

Nu Gabi unii moderatori au fost propusi de unii si pusi in post ! Doar atat, fiind propusi de unii apropiati vechii conduceri!


Vorbesti de parca ar fi frun post de conducere .. cine stie ce beneficii in defavoarea poporului roman avem noi .. Tonu si atitudinea sunt groaznice si seamana foarte mult cu comentariile unui mos de care sta la coada la carne fara sa fie nevoie. Cam cum se intampla in ultima zi de plata a impozitului in care babele si mosii injura statul roman ca nimeni nu isi plateste impozitele decat in ultima zi. Fix asta e imaginea pe care mi-o dai ... "apropiati vechii conduceri " .. groazic..

Din ce citesc inteleg n-ai inteles nici pana acum cum sta treaba cu forumul. Io o mai zic inca odata: E un forum privat , cu bani privati si utilizatorii forumului n-au nicio treaba cu alegerea moderatorilor cu alegerea regulilor de postare si cu functionarea in general a forumului. Nu inteleg de ce e asa greu sa pricepti asta .. e complicat rau ? Faptul ca apare si la voi pe ecran e un privilegiu nu un drept.... cand va baneaza silviu inseamna ca ati deranajat si privilegiul dispare..


Cu privire la navomodelele de plantat daca e discutia de care mi-a povestit silviu eu nu vad niciun motiv pt care ar exista o sectiune de genul asta pe RHC. Gandirea pescarilor si felul cum abordeaza problema cu barcutele alea , felul cum incearca ei sa le fure caciula altor pescari care nu stiu ca la 30 de lei poti sa cumperi un servo si la barca ai nevoie doar de 2 ,cum de cele mai multe ori nu e comert e o specula ordinara.. si multe altele ma face sa ma gandesc ca nu ar trebui sa caute aici, incercati pe un site de pescuit. Din fericire pt voi nu eu decid asta...

Fir intins .
0

#28 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2010 - 01:14 PM

Mai postez inca odata fara legatura cu subiectul initial (care nu merita comentat). M-a surprins ca exista la unii useri sentimentul ca exista o diferenta intre noi si ei. Nu exista. Daca moderatorii erau aceeasi de azi dar nu aparea acest lucru scris in dreptul lor era la fel. RHC e cel mai mare forum de modelism din RO, la distanta mare de oricare alt forum (cel putin pe sectiunile pe care le urmaresc).

Este cel mai mare forum pentru ca are cei mai multi useri activi, care au ceva de spus si aratat, din cauza ca este moderat cum trebuie ceea ce face sa aibe cei mai multi useri si asta datorita felului in care este moderat si tot asa - nu merge una fara alta.

Un forum reusit se face foarte greu - nu exista o reteta sigura. Un forum fara useri e mort. Ca sa ai useri trebuie sa creezi un mediu placut. E clar ca RHC are ingredientele necesare. Daca e un individ care merita scos in fata acela este Silviu. Eu sunt inscris din 2006 - nu stiu cum arata forumul inainte dar imi este clar ca Silviu este cel care a reusit sa gaseasca si sa tina o linie buna - altfel nu era cel mai mare forum de modelism.

Sper ca noul finantator (Buggy-man) sa gaseasca in continuare formula optima care sa faca forumul mare (si de ce nu, sa recupereze o parte din banii bagati). Stefan
0

#29 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 13 September 2010 - 02:34 PM

Vezi postareastiganas, la Sep 13 2010, 02:14 PM, a spus:

RHC e cel mai mare forum de modelism din RO, la distanta mare de oricare alt forum (cel putin pe sectiunile pe care le urmaresc).

3.300.000 de accesari ale forumului in luna august.
130.000 vizitatori unici tot in luna august.
Cred ca lucrul asta spune foarte multe despre pasionatii de modelism si userii acestui forum.
flying is my life...
0

#30 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2010 - 07:02 PM

Revin. Am uitat sa mentionez si castrarea. Generalitati si bla-bla. Nimic concret, nimic argumentat. Uite, mie nu-mi place de Flyboy. E primul pe lista mea neagra. Ma enerveaza ca poate zbura in spatele casei. Propun un poll! Deci, spun ceva concret si argumentat, pe deasupra! Nu bla-bla...

Sa fiti iubiti!
35 MHz, canal 60,62,78.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro