Modelism - RHC Forum: Declansarea aparatelor foto prin sistemul RC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Declansarea aparatelor foto prin sistemul RC pentru fotografii aeriene

#1 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 04 September 2010 - 12:26 AM

O provocare este sa poti declansa intr-un mod fiabil aparatul foto in timpul zborului. Pana acum am folosit un servomecanism lipit e aparatul foto...de-a dreptul brutal.
Gandindu-ma sa folosesc un aparat foto mai cu pretentii, gen dslr, caut o solutie de declansare printr-un singur contact pe mufa de remote.

Prima optiune de la noi din tara este asta...dar ma cam invart in jurul coziii....este acelasi servo standard imens....cu timpi de raspuns mari si gabarit pe masura.

Imagine atasata: rc_switch.jpg

In plus chestiile mecanice din plastic au tendinta sa capete joc si sa se strice.

Ma gandesc la o schema de comutator electronic comandat de semnalul din receptor prin care sa actionezi un tranzistor FET, ceva care sa joace rolul intrerupatorului. Apoi cu doua fire pe mufa de remote, sau lipite in paralel cu butonul de photo...ai rezolvat problema.

Ar mai fi o variatie a acestei situatii prin folosirea telecomenzii IR a respectivului aparat foto (daca are). Fie sa pui un servo pe telecomanda sa apese butonul - ar iesi o mare grosolanie, sau mai finut, un comutator electronic comandat PPM. Daca vrei sa faci acest setup si aerodinamic cu telecomanda in fata aparatului...e o provocare.

Voi zburatorilor, ce solutii folositi?

Aceasta postare a fost editata de dramida: 04 September 2010 - 12:41 AM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 September 2010 - 07:51 AM

http://www.dimension.../PicoSwitch.htm

sau Prism, prin IR
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 04 September 2010 - 11:38 PM

Salut Renato, am vazut link-urile si m-am gandit ca nu e chiar asa greu sa faci unul decat sa platesti 50 usd pe un switch (20+transport)x1.24 vama

Am gasit o schema pe net pe care intentionez sa o construiesc cat mai compact pe cablu imbracata in tub termocontractil:

Imagine atasata: rc_switch_1.0.gif

Dupa cum observi, nu are releu mecanic ci da un semnal logic catre pinii de comanda ai aparatului foto. Trebuie facute niste teste in prealabil in legatura cu logica de comanda, ttl 5V, 3.3v sau 12 v

Vezi postarearenatoa, la Sep 4 2010, 08:51 AM, a spus:


Aceasta postare a fost editata de dramida: 04 September 2010 - 11:42 PM

0

#4 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 11 October 2010 - 07:14 PM

Proiectul a ajuns in stadiu de teste. Montajul a suferit modificari fata de schema de mai sus, eliminand tranzistorul necesar pentru sarcini mari (peste 200mA).

Imagine atasata: rc_switch2.jpg
Imagine atasata: rc_switch.jpg
Cele doua terminale de iesire, masa si semnal, se conecteaza direct pe ground-ul aparatului foto si pe pinul "cald" al butonului de declansare a camerei foto, asta in caz ca nu are mufa de declansare externa.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 11 October 2010 - 07:20 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 October 2010 - 07:32 PM

Tranzistorul nu e numai pentru sarcinile mari, o intrare de servo este proiectata sa fie comandata de o iesire open colector, asa sunt cele din receptoare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 11 October 2010 - 11:39 PM

l-am testat si functioneaza impecaibil.



Aceasta postare a fost editata de dramida: 11 October 2010 - 11:39 PM

0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 October 2010 - 12:41 AM

Am trecut si eu prin astea, am ajuns tot la varianta beta dar cu SMD-uri. Concluzia mea ar fi ca trebuiesc eliminati complet conectorii, inghesuite putin piesele si eventual mers pe ideea cu circuitul pe spatele cablajului, asa cum vad prin majoritatea pozelor. Am cateva treceri, e dublu strat, e enervant si arata urat. Se poate si mai simplu. E loc destul pentru tranzistor si de cativa amperi. Si in final, bagat totul intr-un tub...
A ramas pe lista, dar varianta finala nu e in lucru momentan. Pana la astea electronice am facut si varianta mecanica, aia din prima poza, pentru servo micro. E mai mic switchul, desi arata bine si cu servo.
E asa cum spui, functioneaza bine. Am doar o poza mai veche fara 2 conectori lipiti, cu doua montaje pe aceeasi placa (asa aveam nevoie). Cum sunt facute, pot taia cablajul in lung si montajele functioneaza independent. Arata tare urat cu conectori, chiar daca ar fi sa fie din aceia la 90 de grade sau cu pas mai mic.
Spor la treaba si multa bafta!
PS. Acum am verificat, nu erau gaurile pentru coonectori, erau pentru fire, pana la urma au ramas doar conectorii din poza. Dar arata tare urat si cred ca acolo e o sursa de probleme. Sigur il scoti mai mic decat conectorul cu 3 pini, nici nu o sa stii ca-l ai pe fir.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters5.JPG

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 October 2010 - 08:02 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 13 October 2010 - 09:55 AM

@bitex felicitari, arata foarte bine circuitul, la ce l-ai folosit...asa in duet?.

Eu am luat piese pentru inca un switch rc ce va fi realizat pe cablaj normal. Doritorii care nu vor sa-si bata capul cu lipitul pieselor, sa ma contacteze deoarece trebuie optimizat pentru tipul de aplicatie utilizat (curentul de comanda) ca in exemplele de mai jos .


Imagine atasata: s2.jpg Imagine atasata: s1.jpg Imagine atasata: s3.jpg

Mihai, Bucuresti, 0721223342

Aceasta postare a fost editata de dramida: 13 October 2010 - 10:04 AM

0

#9 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 13 October 2010 - 08:29 PM

Azi am reusit sa fac interfatarea cu aparatul foto . A trebuit sa adaug un tranzistor, ca in circuitul lui bitex.
Functioneaza beton:)

Aceasta postare a fost editata de dramida: 13 October 2010 - 08:29 PM

0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 October 2010 - 11:36 PM

Vezi postareadramida, la Oct 13 2010, 10:55 AM, a spus:

la ce l-ai folosit...asa in duet?.

Nu doream sa intervin in subiect ca mergea tare bine. Scuze! Merge bine si in continuare.
Daca tot am facut-o, macar sa raspund la intrebare. Era un proiect mai vechi pe forum, ala cu lansatul unui aeromodel dintr-un balon, de la mare inaltime. Daca nu gresesc mult, montajul trebuia sa comande un aparat foto si sistemul de decuplare de balon. Montajul merge bine, isi face treaba in conditii normale, dar din punctul meu de vedere inca nu-i sigur pentru conditii extreme. Nu a mai ajuns sa fie testat la -50 grade celsius sa stiu daca ramane in parametri...
Tot speram sa ajute cineva cu o solutie mai stabila din punct de vedere termic dar n-a aparut nimic si intre timp au aparut alte probleme la mine...

"ca in circuitul lui bitex" Nu am nici un merit, nu e circuitul meu. E schema luata de pe net, cu 4013, clasica. Am ajuns doar la cateva concluzii pe care le repet: pentru un gabarit minim trebuiesc eliminati conectorii si "inghesuit" montajul. Trebuie sarit peste partea "etica" sau estetica a electronicii si mers pe ideea ca scopul scuza mijloacele. N-are importanta pe unde ies firele si unde sunt puse piesele, important e sa functioneze bine, sa fie mic si sa fie ieftin. Odata acoperit, nu se mai vede ce-i in interior. Nu merita depanat.
In mesajul cu poza am incercat sa pun si fisierele din eagle si n-am reusit. Din partea mea, totul e la liber, daca intereseaza pe cineva trimit sau postez orice pot, doar sa stiu. Acum montajul e cat doi conectori de servo (cu 3 pini) dar se reduce cel putin la jumatate daca e cazul. Cand ajung la scoala cred ca gasesc si valorile pieselor folosite. In orice caz, tranzistorul e unul SMD, la cativa amperi, nu-mi mai amintesc care anume. Merge orice compatibil cu acel IRF630. Parca ala era originalul. Revin doar daca e cazul si nu deranjez. In ce ma priveste, o sa termin o varianta micuta si frumoasa mai spre iarna, acum n-am timp deloc.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   ronin34 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 10-January 11
  • Gender:Male

Postat 26 August 2011 - 08:43 PM

Bitex, daca poti posteaza te rog schema si componentele montajului. Merci frumos.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro