Modelism - RHC Forum: CNC taiere polistiren 4 axe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC taiere polistiren 4 axe foarte ieftin si bun :)

#1 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 31 July 2010 - 08:28 PM

Din dorinta de a demonstra ce se poate realiza cu un buget limitat folosind scule si
materiale disponibile orcarui amator am realizat acest proiect hobby CNC.

Buget disponibil vreo 100 lei , timp de lucru aprox 3 zile ( pentru partea mecanica).

Motoarele folosite nema 23 cuplu 0,5 Nm comandate de un driver unipolar.

Software folosit - foamworks sau jedicut.

Constructia este rigida jocuri vizibile nu sunt.

Calitatea taieturi este foarte buna si viteza suficienta .

Este ideal pentru modelism, decupare aripi avioane si alte piese.

Mai multe detali in videoclipul de mai jos iar descrierea constructiei pas cu pas aici http://cncro.ro/cnc-...ter-polistiren/

Parerile si comentarile de orice natura sunt apreciate :lol:


0

#2 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 July 2010 - 09:02 PM

din pacate (pt mine) nu-mi demonstreaza decat usurinta cu care ne facem reclama gratuita.
gratuita ca si constructia de 100 ron a acestui cnc.

chiar ma gandesc sa-mi construiesc un cnc, de taiat tabla de al de 3 mm, poate am sa apelez la firma dumneavoastra, ca poate ies cu 500 de ron (fata de 2000E cat calculasem eu), sau macar de taiat aripi cu 200, de polistiren? hobby , nu profi.

e o realizare exceptionala, dar haideti sa fim seriosi, platesc eu 200 roni, il primesc?
nu cred.

de ce nu puteati spune ca e un foam cuter ieftin?

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#3 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 31 July 2010 - 09:44 PM

Eu cred ca s-a inteles gresit idea siteului , e un site hobby informational pe care am lucrat singur timp de 6 luni macar atat e de apreciat.

Costul materialelor pentru partea mecanica este aprox 100lei daca vreti va fac si o lista de preturi , materialele se gasec usor .

"Firma" nu se ocupa cu constructia de echipamente CNC. Acest CNC e doar la mine pe birou iar daca sunteti dispus sa oferiti 200 lei pentru partea mecanica eu vi-l expediez cu placere :lol:
0

#4 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 July 2010 - 10:19 PM

ideea e ca sub nici o forma un CNC nu poate costa 100 ron.
iar ca sa dezinformam asa doar de dragul de a spune ceva iar nu e corect.
stii cum e asta?
ca si cum zic eu ca mi-am luat passat cu doar 25 ron cat am dat pe acte ca passatul il aveam de cateva saptamani in garaj.

in concluzie; frumos proiect, frumoasa initiativa dar ce prezinti tu (d-voastra) acolo e cu totul altceva, si e departe de milion.
si da, sunt dispus sa dau 200 roni dar sa faca ce face si in film, ca ala e cnc, restul sunt componente si separate nu fac ce se vede in film.
e plin de discutii de genul ca am facut cnc cu nu stiu cati bani, DAR aveam motoare si ghidaje, drivere le-am facut la un prieten .... nu e chiar asa.

refa si tu calculul, vezi cat costa pe piata toate componentele care le ai tu acolo, si aia e o informatie corecta, ca eu nu pot sa fac cu 100 roni, si nici 99% din cei ce vor.

deci ... facem un buissnes?
nu cred.

ps: cat despre initiativa cu site-ul imi cer scuze, nici nu am mai stat sa vad despre ce e vorba, daca e informational bravo voua, si felicitari de initiativa, chiar am sa-l studiez.

Aceasta postare a fost editata de andriu: 31 July 2010 - 10:21 PM


"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 July 2010 - 10:26 PM

Vezi postareatibicnc, la Jul 31 2010, 09:28 PM, a spus:

Buget disponibil vreo 100 lei , timp de lucru aprox 3 zile ( pentru partea mecanica).
...
Parerile si comentarile de orice natura sunt apreciate :lol:

Nu ca nu-i adevarat ce spui, dar partea cu bugetul de 100 lei e la limita...
Presupun ca ai inclus in pret doar ce nu aveai pe acasa si asta ar explica totul. Daca e sa o iei pe bucatele, driverele pentru 4 motoare ajung pe la 100 euro, 4 motoare tot pe la atat. Mai pui o mecanica acceptabila in care tot intra cativa lei macar pentru ghidaje si depasesti cu mult cei 100 roni de plecare.
Stiu sau presupun fara sa gresesc mult ca materialele te-au costat exact cat spui, dar e complicat sa pui problema asa. Si ca sa-ti argumentez ideea, iti pun o singura intrebare: "Daca ar fi sa fie, cu cat ai vinde masina completa, functionala, asa cum este in videoclip (scoatem PC-ul si softul din calcul, sa nu incarcam lista...)? "
Sa zicem ca pe langa materiale e normal sa platim si munca ta. La cat ar ajune totul? Poti spune ca te-a costat 100 ron si ca adaugi doar manopera de 3 zile?

E aiurea sa afirm ca am facut un foam cutter si m-a costat totul 20 lei ca restul aveam prin sertare. Nu ca nu atat m-ar costa sa fac unul, cu ce materiale am deja. Am de pus 8 suruburi si un arc
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 July 2010 - 10:27 PM

Vezi postareatibicnc, la Jul 31 2010, 10:44 PM, a spus:

Acest kit a fost special creat pentru a se realiza aceast CNC folosit la decupare polistitenului in 4 axe

Pret kit 420 lei


acest citat este de pe "alt" forum.
nu mi-o lua in nume de rau dar .... asta e realitatea.
deci discutam de un CNC de 520 roni ?!?!?!?

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#7 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 July 2010 - 10:39 PM

munca pe care fiecare o presteaza e "nepretuita"
asta o scoatem din calcul.

ce vreau eu sa spun e ca treburile nu stau chiar asa de simplu.
obiectul pe care tu il prezinti acolo e departe de 100 ron.
atat. doar asta e problema mea.
ma repet, tocmai ce studiez si eu problema asta si mi-am facut un calcul, asa ca stiu despre ce vorbim.
e ca si cum spun ca am facut mocca un CNC pe calculator, 3d, mocca, doar cu munca mea in 3 zile.

eu sunt de acord cu un buget stabilit de 100 ron, dar tu deja detineai materiale de 200E? deci mai este corecta afirmatia??

cred ca deja suntem offtopic si filozofam.
vreau sa intelegi ca imi place cnc-ul tau, la 100 ron, si la 900 ron, oricat ar valora, si felicitari.
dar nu vreau sa cred ca e 100 ron + manopera ta in nici un caz.

inca o data sincere felicitari, frumos lucrat, la mai multe .... oferta mea ramane valabila.
si inca o data felicitari pt site, vad ca esti la inceput, dar toate au un inceput, chiar si cnc-ul pt polistiren a avut un "mic" inceput mai mare de 9 ori decat bugetul dar ... l-a avut.
daca vrei am sa ma inscriu pe forum la tine poate invat si eu mai multe.
cu toata stima, andrei.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#8 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 31 July 2010 - 10:43 PM

Lista preturi faceti d-voastra totalul .

* Pal placat 8Ox8O cm taiat la dimesiuni-20 lei
* Canal cablu 2m – 60x80mm-16 lei
* Glisiere sertar late de 5cm si 35cm lungime x6buc.-42lei
* Tije filetate M8 – 4 buc.-14lei
* piulite lungi M8 – 6 buc.3-lei
* holsuruburi diverse lungimi- 2 lei

Te rog sa-mi spui care din componente nu apar in prezentarea proiectului sau care sunt acele componete scumpe care nu se vad ?

Pretul am precizat e pentru partea de mecanica motoare mici se gasec peste tot la preturi mici un driver la fel il poti face cu bani marunti daca sti ce faci

Eu zic sa-ti sacrifici 3 zile si sa incerci, 100 de lei nu e mare pierdere.


Numai bine ,
0

#9 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 July 2010 - 10:51 PM

eu ma opresc aici.
sunt ferm convins ca ce voi face cu 100 ron nu se va misca in 3000 de ani.

ps: e greu sa admiti ca ce ai acolo tu nu e 100 ron? ca nu se poate face cnc cu 100 ron? cum se intelege din ce spui tu acolo?
poate niste stative frumoase da.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#10 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 31 July 2010 - 11:11 PM

Vezi postareatibicnc, la Jul 31 2010, 09:28 PM, a spus:

Buget disponibil vreo 100 lei , timp de lucru aprox 3 zile ( pentru partea mecanica).


Imi cer scuze daca s-a interpretat gresit bugetul de 100lei e pentru partea mecanica !!! deci nu cred ca e gesita afirmatia ?

Motoare se gasec in imprimate si multe alte vechituri , drivere se pot face cu bani marunti .

Iar munca de 3 zile e din placere ca doar asta e farmecul hobby :lol:

Oricum mie mi se pare un cost redus, pentru ce se poate obtine , fie el de 100 , 200 sau 520 sau 900 lei

Va multumesc pentru aprecieri !!! si sa fie la mai multe !!! ^_^
0

#11 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 31 July 2010 - 11:18 PM

Vezi postareabitex, la Jul 31 2010, 11:26 PM, a spus:

Stiu sau presupun fara sa gresesc mult ca materialele te-au costat exact cat spui, dar e complicat sa pui problema asa. Si ca sa-ti argumentez ideea, iti pun o singura intrebare: "Daca ar fi sa fie, cu cat ai vinde masina completa, functionala, asa cum este in videoclip (scoatem PC-ul si softul din calcul, sa nu incarcam lista...)? "


Intrebarea e alta , chiar ar fi cineva dispus sa dea bani pe o masina facuta din pal care se poate face usor acasa ?
0

#12 Useril este offline   tangent_design 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelare / proiectare CAD 3D, design industrial, dezvoltare si comercializare aplicatii software CAD / CAM, programarea utilajelor comandate numeric CNC, matrite de injectie, matrite fibra de sticla, matrite de termoformare

Postat 02 August 2010 - 02:46 PM

Exista si exemple de mini_CNC-uri construite din MDF, aici un link, insa problema cred ramane fiabilitatea unor astfel de sisteme cu cost redus. Si eu sunt interesat de constructia unor astfel de echipamente, nu pot decat sa te incurajez.
www.router-cnc.ro - Atelier specializat in prelucrari mecanice obtinute prin operatii de frezare CNC 3D (asistate de calculator). Frezare CNC matrite prototipuri unicate din lemn, aluminiu/duraluminiu, Necuron!
0

#13 Useril este offline   tibicnc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 23-September 09

Postat 02 August 2010 - 03:41 PM

Exista multe exemple de router CNC construite din MDF diferenta e ca acesta nu e contruit si proiectat pentru frezare , gravare, unde vibratiile frezei si fortele care apar afecteza mult constructia.

Daca vrei un sistem fiabil cu o precizie buna, pentru un router cel mai potrivit material pentru construirea structuri ramane aluminiul. ( care nu e la un pret exagerat ) O realizare ieftina cu glisiere si profile de AL am gasit aici continuarea aici

In cazul de fata firul cald nici macar nu intra in contact cu materialul .

Fiabilitatea eu zic ca e suficienta la nivel de hobby eu am taiat deja cu el cateva ore bune si nu am observat jocuri sau errori desi presupun ca sinele vor trebui inlocuite dupa un timp.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro