Modelism - RHC Forum: Noutati tehnice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Noutati tehnice Un subiect nou

#1 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 12 November 2004 - 09:27 AM

Avand in vedere ca vad ca am trecut la avione de hartie si baloane cu hidrogen propun un subiect cu noutati tehnice ce tin de modelism. Va rog fara mesaje incoerente si aberante .
Incep eu primul :
Futaba pregateste daca nu chiar a scos deja o statie care ii zice 14MZ cu doua procesoare ,Windows CE , 14 canale siteza de frecventa si un nou afisaj cu cristale lichide color si cu touch screen . Din cate am vazut eu poti sa iti pui poza modelului la setari ca sa il recunosti ... :wub: Cica e cu 40% mai rapida decat statiile normale.


www.14mz.com Deocamdata cateva informatii sumare despre 14MZ
DT
0

#2 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 12 November 2004 - 11:22 AM

Mda, pare interesant.
Probabil un procesor ptr. placa de baza si unul pt. placa video... :wub:
sau unul pt. telecomanda si unul pt. windows... :wub:
sau.... sau...
poate o sa apara si placi de retea pt. ele, etc. :lol: :)

Ce mai! Comert...
Dar este, intr-adevar, progres. Desi in principiu este un fel de palmtop cu statie incorporata. Cred ca se poate face interfatarea si la nivel de amator, asta ca sa o luam inaintea celor care vor cumpara aceasta statie Futaba.
Din pacate si un palmtop este destul de scump... sau nu prea avem noi romanii bani.

Oricum, la o asemenea statie, cam ce model sa comanzi? Banuiesc unul cu procesor la 1GHz macar cu vreo 256MB RAM.

Si cand ma gandesc ca visam, cand aveam vreo 14-16 ani, sa imi construiesc un aeromodel telecomandat care sa aiba microprocesor Z80... ce am mai mancat cartea aia de Z80...
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#3 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 12 November 2004 - 12:22 PM

Tare gaselnita. caci Windowsu, ramu si ecranu nu-s degeaba... sunt puse ca sa poti rula MS-flight simulator direct la camp, sa nu mai ai nevoie de airomodel de loc.
Iar microsoftu are in perspectiva dealu cu guvernele si NATO. sa inlocuiasca airomodelele "hard" cu unele "soft", sa nu mai stea toti cu morcovu ca vreun ticalos zboara bomba cu gaz metan (imbogatit cu hidrogen) peste granita.

E, dar toate astea intr-o versiune viitoare, mult imbunatatita. Asta e mai mult de proba, cu bug-uri care sa dea in bot toate modelele din raza de actiune prin schimbarea inteligenta™ a frecventei emitatorului.

cezar

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 12 November 2004 - 12:23 PM

0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 12 November 2004 - 01:39 PM

Tot ca si noutate (o sa revin si pun si linkul) au aparut receptoare si servouri cu transfer de date prin fibra optica.
PS : mi se sufla din public ca exista astea mai de mult .

http://www.crbest.com/fiberoptics/

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 12 November 2004 - 01:49 PM

DT
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro