Modelism - RHC Forum: FPV Elicopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

FPV Elicopter Sfaturi si experiente in FPV cu elicopterul

#1 Useril este offline   Mag 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 10-June 08

  Postat 30 July 2010 - 09:45 AM

Buna ziua,

N-am vazut un topic mai recent cu acest subiect si m-am gandit ca nu pot fi singurul care doreste sa zboare FPV cu elicopterul.
Sunt incepator in FPV. Mai exact n-am nici un zbor la activ. Doar ceva filmari din heli, dar nu FPV.

1. Cine a zburat FPV cu heli? Ce este de mentionat? Precautii? Indicatii?

2. Ce echipamente trebuie folosite? In cazul meu am un heli benzinar mare (1,8 m in rotor), cu autonomie decenta (30-40 min.) si duce multe kg.

3. Autopilot functioneaza si la heli? Stie de swashplate 90 si 120 grade?

Cam asta pentru inceput, dar sunt sigur multe alte intrebari.

Multumesc.
T-rex 600E Scale
Comeback 5000B GAS
Futaba 9C
dj nunta
0

#2 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 31 July 2010 - 11:55 PM

Salut, pregateste-te pentru crash-uri, mai ales la aterizare.
Si ai grija ca rotorul ala face quad damage!, iti recomand calduros sa iti gasesti un camp mareee...
Orice stabilizator de zbor de heli stie mixaj in 120 sau 90 grade dar nu te ajuta la nimic in fpv ci doar ca sa ti-l aduca la orizontala ...daca ai avea si un osd cu retur-to-home...ar fi ceva.
Gandeste-te cu mare atentie ce se intampla daca ai glitch-uri pe masura ce te departezi, ca dealtfel nu ai trece de 100m cu heli. Plus vibratiile motorului cu piston nu te avantajaza in filmari.

Mai trebuie sa verifici daca nu cumva emitatorul video de la bord nu iti afecteaza legatura rc pe heli. ...belea...eu zic sa-ti iei vreo 3 kit-uri de heli de rezerva...sau mai bine incepi cu un model mai mic, gen 450 unde piesele sunt mult mai ieftine (vezi clona de trex 450 de la HobbyKing la 27 usd, stiganas iti poate spune mai multe despre ea)
Poti sa-l intrebi si pe ahernar cum e fpv-ul pe heli, eu am incercat doar de 3 ori si am zburat adunat 90 secunde :lol: Maine vin cu forte proaspete si mai fac o incercare:).
aaa...apropo, nu te departa si sa ai neaparat un spotter ca sa vada unde aterizeaza, in caz ca nu poti sa-l aduci acasa:D
ps. iti stiu filmarile de pe youtube ^_^

Aceasta postare a fost editata de dramida: 01 August 2010 - 12:09 AM

0

#3 Useril este offline   Mag 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 10-June 08

Postat 01 August 2010 - 09:53 AM

Vezi postareadramida, la Aug 1 2010, 12:55 AM, a spus:

Salut, pregateste-te pentru crash-uri, mai ales la aterizare.
Si ai grija ca rotorul ala face quad damage!, iti recomand calduros sa iti gasesti un camp mareee...
Orice stabilizator de zbor de heli stie mixaj in 120 sau 90 grade dar nu te ajuta la nimic in fpv ci doar ca sa ti-l aduca la orizontala ...daca ai avea si un osd cu retur-to-home...ar fi ceva.
Gandeste-te cu mare atentie ce se intampla daca ai glitch-uri pe masura ce te departezi, ca dealtfel nu ai trece de 100m cu heli. Plus vibratiile motorului cu piston nu te avantajaza in filmari.

Mai trebuie sa verifici daca nu cumva emitatorul video de la bord nu iti afecteaza legatura rc pe heli. ...belea...eu zic sa-ti iei vreo 3 kit-uri de heli de rezerva...sau mai bine incepi cu un model mai mic, gen 450 unde piesele sunt mult mai ieftine (vezi clona de trex 450 de la HobbyKing la 27 usd, stiganas iti poate spune mai multe despre ea)
Poti sa-l intrebi si pe ahernar cum e fpv-ul pe heli, eu am incercat doar de 3 ori si am zburat adunat 90 secunde :lol: Maine vin cu forte proaspete si mai fac o incercare:).
aaa...apropo, nu te departa si sa ai neaparat un spotter ca sa vada unde aterizeaza, in caz ca nu poti sa-l aduci acasa:D
ps. iti stiu filmarile de pe youtube ^_^


Am un helicommand, dar nu l-am folosit pana acum. E in plan doar in cazul in care trebuie sa stau multe minute la punct fix. Probabil ajuta si la fpv, dar nu grozav.

Glitch-uri...ce ar trebui sa fac sa maresc raza de actiune a tx-rx? Am o futaba ff9 in 2,4.

Motorul vibreaza e adevarat, dar e decent, iar camera o pot monta cu puferi antivibratii, etc...si apoi se pot face probe pana cand iese bine. Dar ce camera sa iau pt FPV?

Emitatorul video e in 900mhz, deci nu afecteaza si are 500mw. Si cam asta e tot ce am. Adica nu sunt gata de test. Imi trebuie ochelari, osd + gps (eventual senzori aditionali, presiune, votaj, airspeed, etc.), camera (eventual pan&tilt cu head tracking) si eventual antene de amplificare.

Astept vesti de la ultima incercare.

PS. Filme am mai multe pe vimeo.
T-rex 600E Scale
Comeback 5000B GAS
Futaba 9C
dj nunta
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 August 2010 - 11:13 AM

Aici cred ca Laur ar avea un cuvant de spus...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 01 August 2010 - 05:21 PM

aici ( http://www.rhcforum.ro/index.php?s=&sh...st&p=259637 ) gasesti un prieten care zboara fpv cu heli T-rex 600. Eu am incercat cu CopterX dar este destul de greu , chiar si cu stabilizator .Te sfatuiesc sa folosesti un operator video care sa controleze camera prin ochelari video si tu doar sa zbori elicopterul.
Fotografie Aeriana
0

#6 Useril este offline   bogdyys 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 02 August 2010 - 10:10 AM

Si eu sunt "blocat",nu stiu ce anume sa achizitionez un monitor lcd,sau ochelari,eu chiar vreau sa zbor fpv cu heli,este adevarat ocazional si am dubii,oare sa iau un lcd si sa imi fac un ground station home made,eventual situat in masina,sau sa plec direct pe ochelari,am avut o singura data ocazia sa vad imagini fpv prin intermediul ochelarilor si lasand la o parte placerea data de sentiment nu am fost incantat de loc de calitate si de faptul ca mai "vedeam" si pe langa ochelari.Poate cei care au testat zborul fpv pe heli ma pot indruma cu un sfat.



FOREVER YOUNG.......
0

#7 Useril este offline   Mag 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 10-June 08

Postat 02 August 2010 - 04:49 PM

Vezi postareabogdyys, la Aug 2 2010, 11:10 AM, a spus:

Si eu sunt "blocat",nu stiu ce anume sa achizitionez un monitor lcd,sau ochelari,eu chiar vreau sa zbor fpv cu heli,este adevarat ocazional si am dubii,oare sa iau un lcd si sa imi fac un ground station home made,eventual situat in masina,sau sa plec direct pe ochelari,am avut o singura data ocazia sa vad imagini fpv prin intermediul ochelarilor si lasand la o parte placerea data de sentiment nu am fost incantat de loc de calitate si de faptul ca mai "vedeam" si pe langa ochelari.Poate cei care au testat zborul fpv pe heli ma pot indruma cu un sfat.


Nici eu nu am zburat sau vazut prin ochelari, dar nu poate decat sa fie mai bine decat prin monitor...
T-rex 600E Scale
Comeback 5000B GAS
Futaba 9C
dj nunta
0

#8 Useril este offline   Mag 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 10-June 08

Postat 02 August 2010 - 04:52 PM

Vezi postareaLaur73, la Aug 1 2010, 06:21 PM, a spus:

aici ( http://www.rhcforum.ro/index.php?s=&sh...st&p=259637 ) gasesti un prieten care zboara fpv cu heli T-rex 600. Eu am incercat cu CopterX dar este destul de greu , chiar si cu stabilizator .Te sfatuiesc sa folosesti un operator video care sa controleze camera prin ochelari video si tu doar sa zbori elicopterul.


Adica sa zbor normal nu FPV? Doar cel care face filmarea foloseste ochelarii?...E o idee...dar totusi cred ca se poate face FPV si cu elicopterul. Apropo, namila mea de benzinar este foarte stabil si puturos...aproape nu are nevoie de stabilizare electronica. Are un flybar extrem de eficient.

Problema e ca-mi lipsesc extrem de multe informatii si experienta de teren.
T-rex 600E Scale
Comeback 5000B GAS
Futaba 9C
dj nunta
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro