Modelism - RHC Forum: DSMJ si DSM2 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

DSMJ si DSM2 * care este diferenta?*

#1 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:46 AM

Stie cineva care este diferenta intre statiile JR DSX7 -modulatie DSMJ si cele vechi cu DSM2.

Pe flying-hobby.com sunt niste statii DSX7 - DSMJ si cu receivere averente JRRD 731

Aceasta postare a fost editata de cornel parscov: 29 July 2010 - 09:46 AM

* Logo 400 V-Bar
0

#2 Useril este offline   John 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 29 July 2010 - 10:33 AM

DSMJ este protocol dedicat pentru Japonia din cauza legislatiei de acolo care limitaeaza puterea de emisie si foloseste acceasi tehnologie ca si Futaba ,adica FHSS.
DSM2 este protocolul consacrat DSS folosit de catre Spektrum si JR.
Sint 2 lucruri diferite;nu sint mai vechi sau mai noi. Ce trebuie luat in considerare este faptul ca daca iti iei DSM(J) J-ul vine de la Japan, atunci si receptoarele aferente trebuie luate la fel ;in principiu din Japonia sau piata asiatica. DSM2 este standardul cel mai raspindit si se gaseste aproape oriunde.

Cu stima ,
John

Aceasta postare a fost editata de John: 29 July 2010 - 10:37 AM

0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2010 - 10:44 AM

DSMJ a fost creat pentru Japonia initial, dupa ce in '98 DSM2 a cam fost declarat non-grata de catre IETF, avand ca termen 2012 sa faca una din doua:
- ori sa reduca puterea la 10mW daca vrea sa ramana pe frecvente fixe,
- ori sa inceapa sa tzopaie, si chiar si asa sa reduca puterea la max 100mW, pentru ca DSM2 in SUA emite chiar si cu 400mW, care 200mW pe fiecare canal !!!
De ce pentru Japonia... pentru ca acestia au fost cei mai categorici in a impune alinierea imediata a transmisiei la standardele IETF, fara sa mai astepte 2012, cand teoretic DSM2 ar cam trebui sa treaca pe dreapta, desi Spektrum o scalda. Recent si UK a emis recomandarea de a se trece la DSM-J practic interzicand importul de noi echipamente DSM2.
In Europa deocamdata situatia la mijloc, s-a limitat doar puterea la 100mW, importul de echipamente DSM2 din USA, cu puteri mai mari de 100mW a fost interzis complet, dar inca se accepta frecventa fixa, fara salturi, ca urmare a unui troc cu Cisco, care a cerut ca si echipamentele lor wlan outdoor sa poata beneficia de acelasi regim preferential. Dar nu este definitiva, este tot temporar, la incercarea de a o face permanenta, la ultima sedinta din mai de la Frankfurt s-a raspuns cu flit.

Revenind la durerea ta... cu DSM-J vei avea raza mai mica, inca suficienta pentru zbor vizual, dar foarte sensibila la orice intercalare de obiecte intre tine si avion. Mai de viitor decat DSM2, parerea mea, altii ma vor combate sigur.

Ce alternative ai avea la acesiasi bani: Hitec Optic, la 239$ cu 4 (patru) receptoare ! Un canal in minus dar programabilitatea este cel putin la nivelul lui DX7.
Sau o statie second 9C, sunt doua la vanzare in momentul acesta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 July 2010 - 10:46 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 04:35 PM

John a scris corect, nu are rost sa repet. Asta cu DSM-J cu raza mai mica sunt balarii.

Altfel dupa renatoa Spektrum e in mare pericol (si noi cei care il folosim) sa fie declarat ilegal. Stau vapoarele cu statii Spektrum la intrarea in Anglia si nu le pot descarca. Toata lumea e devastata, urmeaza Germania, Grecia si dupa aia Romania - fugiti catre Futaba si Hitec.
0

#5 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 05:40 PM

la ce harababura e in tara asta, nu cred sa mai ii stea cuiva mintea la asta desi nu m-as mira sa se trezeasca vreun functionar "destept" care sa spuna ca suntem iradiati de DSM2 si sa se treaca la DSM-J de preferat prin schimbarea tarii in Japonia.
* Logo 400 V-Bar
0

#6 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 29 July 2010 - 07:12 PM

Asa cum bine se stie informatiile corecte vin numai din Bucuresti. Renatoa a scos informatiile din buzunarul de la spate, nicidecum din surse sigure.
0

#7 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 07:29 PM

Multumim TOTI cei din Bucuresti. De unde oricum se da ora exacta, din buzunarul de la spate.
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 08:25 PM

M-am contrat cu renatoa de multe ori in jurul sistemului Spektrum. Dintr-un motiv pe care nu il stiu are un dinte pe Spektrum sau pe DSM2.

Da, a scos informatiile din buzunarul de la spate:
- chestia cu UK-ul:
"Recent si UK a emis recomandarea de a se trece la DSM-J practic interzicand importul de noi echipamente DSM2"

-chestia cu range-ul:
"cu DSM-J vei avea raza mai mica, inca suficienta pentru zbor vizual"

amandoua sunt:
1. balarii
2. aberatii

de ce ?

- Statiile Spektrum se vand legal in UK - trebuie doar sa intrii pe situl horrizon hobby UK. Statiile DSM-J nici macar nu au certificare CE. Asta nici nu am cum sa o comentez. De remarcat: Recent si UK - adica mai sunt si altii, ii stim noi dar nu ii spunem.

- Zborul RC este legal doar "vizual" (de unde a mai scos si termenul asta ?) + nimeni nu a masurat range-ul stiintific la nici o statie (Spektrum sau nu) - range-ul nu intra in specificatiile unei statii (si dealtfel nu se poate cuantifica mai mult decat eticheta vaga full-range si park-flyer)

Cand vii cu asemenea afirmatii dai macar un link, nu ne imbarligi cu standarde IETF - asta e cel mai facil mod de aburit - arunci chestii incontrolabile care sunt in afara competentelor forumistilor normali.

Singurii care se uita cine e din Bucuresti, cine e de altundeva sunt cei din Craiova, nu inteleg de unde le vine asta - internetul e unul singur. Pana nu au fost mai multe posturi legate de Bucuresteni - toate venite din Craiova nici nu m-am uitat se vad de unde e renatoa (si mai nou liviu-vladut)

In mod normal privesc cu simpatie aberatiile + balariile dar cand cineva pare ca are un program pe care il urmareste cu constinciozitate (pe mai multe forumuri, nu numai cele din RO) simt nevoia (prosteasca) sa pun lucrurile la punct.

Zic prosteasca pentru ca toata imbirligatura constanta pe care o propaga renatoa legata de Spektrum are efect zero chiar si in RO (care reprezinta 0,0001% din modelismul mondial)


Vezi postarealiviu_vladut, la Jul 29 2010, 08:12 PM, a spus:

Asa cum bine se stie informatiile corecte vin numai din Bucuresti. Renatoa a scos informatiile din buzunarul de la spate, nicidecum din surse sigure.

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2010 - 08:58 PM

Liviu a vorbit in numele lui, nu stiu ce l-a apucat sa toarne gaz pe foc la modul asta.

Dar sa afirmi ca ai aceasi range si cu 10mw si cu 100mw... sa zicem ca nici unul din electronistii de la fpv nu citeste pe aici...

Cat despre dintele meu, multi isi amintesc ca il aveam impotriva 2.4Ghz la inceput. intre timp m-am mai documentat si mi-am dat seama ca tot cea aveam contra si toate prostiile si slabiciunile lui de la Spektrum i se trag, nu de la 2.4Ghz in sine.
Evident ca cine are salba de 12 receptoare la brau nu o sa ii pice bine asta si combate de zor.
Sursele mele nu stiu cat or fi de sigure, dar cand la SEFF pica in jur de 30-40 de avioane, aproape numai Spektrum, si revistele glossy nu pomenesc nici un cuvant de asta, ca doar au reclamele lor la cate 2 pagini, imi dati voie sa imi aleg sursele de informare care imi convin.
Si cu asta va promit ca nu mai scriu nimic pe tema asta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 July 2010 - 08:59 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:26 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 29 2010, 09:58 PM, a spus:

Sursele mele nu stiu cat or fi de sigure, dar cand la SEFF pica in jur de 30-40 de avioane, aproape numai Spektrum, si revistele glossy nu pomenesc nici un cuvant de asta, ca doar au reclamele lor la cate 2 pagini, imi dati voie sa imi aleg sursele de informare care imi convin.


Tocmai ti-a zis stiganas sa nu mai vi cu abrevieri din astea fara un link.
Ce mai inseamna SEFF? Serif Stelar Futaba FASSST cumva? :ph34r:
* Logo 400 V-Bar
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:29 PM

Ai fentat din nou, de unde au aparut in discutie revistele glossy si SEFF ? (cine are in RO reviste RC glossy cu care doarme sub perna ?)

- nimeni nu a masurat range-ul stiintific, DSM-J este full range - end of story.

- de UK ai uitat; cum au interzis ei (si altii) Spektrum ?


ce legatura au cele 17 Rx-uri pe care la am ? nu sunt distribuitor Spektrum.

Am Spektrum pentru ca imi place pretul si compatibilitatea si pentru ca imi place sar cand vad aberatii. Asta e alt mod de a fenta un raspuns coerent. E firesc ca fiecare isi cumpara ce considera ca merita banii lui - nu am cumparat Spektrum ca sa ma contrez pe forum.

Serios vorbind am citit si eu despre controversele legale legate de Spektrum. Sunt chestii serioase si intradevar e posibil ca Spektrum sa schimbe macazul in viitor pe ceva in genul DSM-J (o pot face in orice clipa cu o schimbare mica de firmware).

Dar tot ce a fost vandut pana atunci in DSM2 este legal si ramane legal. 100% noile statii vor putea comunica cu receptoarele vechi (toate cele 17 pe care le am) asa cum statiile DSM2 comunica cu receptoarele DSM1 (din care am de asemenea)

Stefan
0

#12 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:37 PM

Bravo stiganas,

JOS FUTABA! cu preturile lor idioate ! (apropo am un receiver futaba in 6 canale de vanzare - il dau f ieeftin numai la cunoscatorii FASSS... - fara T)

Traiasca Spektrum&JR
* Logo 400 V-Bar
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2010 - 09:50 PM

Incercati un gogu mic si va lamuriti imediat.
Singurul lucru pozitiv este ca RR nu va fi SEFF prea curand.

Stefan, chestia cu reviste glossy si SEFF era legata de citarea discutiei care ai avut-o cu reprezentantul JR la Cisnadie. Si despre cat se poate pune baza pe o asemenea parere.

Daca ne face placere sa citam pareri ale astora mari de la diverse firme, ca fiind foooaaaarte obiective, sa vedem ce relateaza unul care tine magazin specializat in flying giants:
"Let us not forget another feature of the new DX8... DSM2 technology!

Here's an interesting tid bit as long as we're talking about Ben from 3DHS who is here at the event. It's dark and he get's his 87" electric Slick out that's all lit up nice and perdy, he takes off and is flying around with all us watching and we hear... "uh oh" figuring he just lost the orientation for a moment but he gathers it up and imediatly lands safely. He walks over to me and said... you know, this was the only plane I had left that I hadn't switched over to the Aurora and here I am the only plane in the sky and I had a lockout with the 9303 and almost lost one of my favorite planes. That's right...THE ONLY PLANE IN THE SKY!!!!

More than one person told me that they switched to the Aurora after getting a new plane because they were literally scared to fly with the DSM2 stuff anymore and that the Aurora wasn't much more expensive than buying a power safe receiver with the 4 additional satelites that are pretty much a necessity for giant scale. "

Gasesti sursa tot cu gogu, e plin netul de chestii similare, numai sa vrei sa le gasesti.
Nu stiu de ce, dar mie imi place mai mult asta de mai sus, chit ca e relatata de MM de la Hitec. :ph34r: Si ai vazut cat critic Aurora.
Si dupa cum vezi, nu scot o vorba de afacerile mele din timpul liber :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 July 2010 - 09:56 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:57 PM

"Si cu asta va promit ca nu mai scriu nimic pe tema asta."

Te-am prins. Ai scris din nou. Dar tot nu ai raspuns.


Vezi postarearenatoa, la Jul 29 2010, 10:50 PM, a spus:

Incercati un gogu mic si va lamuriti imediat.
Singurul lucru pozitiv este ca RR nu va fi SEFF prea curand.

0

#15 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 10:38 PM

Care-i treaba cu Aurora asta? ce model ?
niste linkuri ceva?


Apropo ma uit ca Primus vede topicu asta si nu zice nimic... tace malc, eram curios de o remarca din partea lui

Aceasta postare a fost editata de cornel parscov: 29 July 2010 - 10:52 PM

* Logo 400 V-Bar
0

#16 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 30 July 2010 - 05:22 PM

Eu nu am Spektrum/JR, dar nici nu am ceva impotriva lor.

Din partea mea Spektrum poate sa emita pe jumatate de frecventa calare pe jumatate de bit schiop. Ce ma intereseaza pe mine, ca utilizator final, cum imi spune departamentul de marketing ca functioneaza statia din moment ce isi face treaba? Problemele (daca, si subliniez DACA exista) vor fi rezolvate printr-un firmware, probabil gratuit. Ce, la Futaba a stat cineva cu analizorul de spectru sa vada cum topaie ea fericita pe nu stiu cate frecvente, asa cum cu generozitate ni se explica?

Probabil ca lui renatoa inca nu i-a trecut de tot gigaherzofobia, sa nu uitam ca il ingrijoreaza si Aurora din motive numai de el stiute.

Bafta
0

#17 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 30 July 2010 - 08:20 PM

Citeaza

Apropo ma uit ca Primus vede topicu asta si nu zice nimic... tace malc, eram curios de o remarca din partea lui


Am urmarit toata discutia... :lol:

DSMJ a fost dezvoltat pentru piata japoneza, punct. Au fost obligati sa schimbe macazul un pic. Dar e gandit de aceeasi oameni.

Acum in legatura cu Spektrum, opinia mea e ca daca nimeni nu a reusit sa le puna bete in roate pana acum, imi vine greu sa cred ca business-ul lor poate fi pus sub semnul incertitudinii prin prisma frecventei si a protocolului folosit.

Ca fiabilitate nu comentez, piata spune totul. Nu ma indoiesc de altfel ca si alte branduri sunt cel putin la fel de fiabile.

Cand vine vorba de alegerea unui brand sau a altuia, e o chestiune de gust. Daca ai inceput cu un anume tip de statie, meniu, programare, e greu sa te mai schimbi. Cel putin in cazul meu. Am inceput cu Graupner, imi vine pe dos meniul de Futaba, am butonat cateva.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 30 July 2010 - 08:22 PM

0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 August 2010 - 07:32 AM

Primus a dat raspunsul cel mai super politically correct, stie la fel de bine ca mine destul de multe ca sa nu spuna prostii pe aici.
Eu am lasat sa se coaca, nu avea sens sa dau raspunsuri la unii care este evident ca nu stiu cu cine vorbesc.

Acum avem confirmarea:

http://www.rhcforum....showtopic=33756

Iar pentru cine nu a priceput inca si nu crede si tot vrea link-uri, aici este calendarul si ceasul care ticaie pentru DSM2:
http://webapp.etsi.org/workProgram/Report_...sp?WKI_ID=27760
Notati data: 28 octombrie, la anul. Tic-tac...

Si un desen, cu toate datele cheie incercuite, ca sa fie clar unde schioapata DSM2 fata de legislatie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: subclass22rev2.JPG

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 August 2010 - 07:41 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2010 - 08:43 PM

Draga renatoa. In primul rand nu te tii de promisiune:
"Si cu asta va promit ca nu mai scriu nimic pe tema asta"

in al doilea rand as citii posturile tale cu mult mai multa placere daca ai face o distinctie clara intre:

- am citit ca .....
- am inteles ca....
- parerea mea e ca ...
- in viitor cred ca ...

si: e oficial: de acum incolo o sa fie asa....

Altfel ceea ce scrii devine abositor caci trebuie ca noi sa facem distinctia intre diversele situatii de mai sus. E pacat caci altfel cunosti bine domeniul si opiniile tale ar fi utile. Cele bune, Stefan
0

#20 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2010 - 10:11 AM

Renato, stii cu ce gresesti tu? Cu faptul ca prezinti lucrurile ca pe o apocalipsa a DSM2, asta in conditiile in care e cat se poate de lcar ca n-o sa vina nimeni sa-i ia cuiva Tx-ul din mana si Rx-urile din avioane/elicoptere.

Cu alte cuvinte, admitand ca o sa se intample exact ce-ai spus tu, rezultatul va fi un DSM3 (sau zuguzugu, sau *&^%^% sau cum se va numi) , cu siguranta backwards compatible, si cu asta basta.


P.S. Cumpar eu module spektrum DSM2 originale cu 6 canale :blink:

Aceasta postare a fost editata de Gerula: 31 August 2010 - 10:12 AM

Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#21 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 31 August 2010 - 12:46 PM

Vezi postarearenatoa, la Aug 29 2010, 08:32 AM, a spus:

Eu am lasat sa se coaca, nu avea sens sa dau raspunsuri la unii care este evident ca nu stiu cu cine vorbesc.


Cu cine ?
DT
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro