Modelism - RHC Forum: Navomodel de plantat (de jucarie) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Navomodel de plantat (de jucarie) Telecomanda cu doua canale

#1 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 28 July 2010 - 12:32 AM

Va salut domnilor.
In continoare va voi prezenta componentele confectionari unei barcute de dimensiuni mici din FOREX.
Barcuta va avea o cuva de nadit.
Configurare
-Motor seria 600 (sau 400 la alegere)
-Arbore port elice de 260 mm cu filet de 4 mm.
-Cuplaj flexibil (confectionat artizanal)
-Elice Dynamic 3 pale 35 mm dreapta (sau mai mica)
-Carma navo 32 x 25 mm
-Servo carma Art-Tech AS-100 cuplu 1,2 kg-cm (cred ca erea indicat de 2 kg-cm)
-Servo cuva Art-Tech E 3003 cuplu 3,2 kg-cm (suficient)
-Telecomanda cu doua canale in 40 ghz
-Acumulator ????? vom vedea

Receptorul telecomenzi are iesire direct (prin releu) prntru motor si pentri servo are 6 fire, doua se duc direct pe un motorasi din serva (cel original al receptorului) iar 4 fire intra tot in servo pe un cablaji pe care se invirt 8 tablite (un contact cu multe poziti)
cele 4 fire sunt marcate cu A B C D (vezi foto)

IATA POZE CU TELECOMANDA

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parc_cismigiu_002.JPG
  • Imagine atasata: parc_cismigiu_014.JPG

0

#2 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 28 July 2010 - 12:35 AM

:lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parc_cismigiu_015.JPG
  • Imagine atasata: parc_cismigiu_016.JPG
  • Imagine atasata: parc_cismigiu_001.JPG

0

#3 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 28 July 2010 - 03:32 AM

Ma itreb,cum vei reusi sa trimiti cel putin 3 comenzi(de care ai nevoie)moto,cirma,cuva,din moment ce tu ai doiar 2 canale pe acea radiocomanda?
Unde vei dori sa folosesti barcuta?Banuiesc ca pe o apa unde nu bate vintu si care nu este nici prea mare,ca suprafata.De exemplu,in cada.

Acum lasind gluma deoparte.Ceea ce incerci tu sa faci,nu este decit o pierdere de vreme si eventual de bani (asta in cazul in care nu faci tu componentele)De ce?Pentru ca imi dau seama ca nu ai trecut deloc pe la rubrica legata de navomodele pentru plantat sau daca ai facut-o,nu ai tinut cont de nimic din ceea ce ai citit acolo.

Trebuie sa te incadrezi in niste cote,asta daca vrei sa mai vezi barcuta dupa 25 de metri.
Trebuie sa ai stabilitate pe model.Altfel,dupa prima adiere,o transformi in submarin.
Iti trebuie niste servouri,motor,regulator,acumulatori de calitate.Radiocomanda minim 3 ch,cu raza de acoperire destul de mare.

Ceea ce numesti tu servo,nu va reusi sa miste nici 100 gr. Ma refer la cel ce vrei sa-l folosesti pe cuva.

Tine cont de ceea ce au facut colegii aici pe forum.Acestia au investit milioane in proectele lor.
Stima si succesuri...
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#4 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 28 July 2010 - 06:38 AM

salut larry.
poti sa faci un sistem de cuvare actionat de carma la maxim... chiar cu 2 cuve actionate prin switch. Cand ajungi la locul unde vrei sa cuvezi... actionezi carma la maxim spre dr. care actioneaza un switch mecanic si cuvezi dr. iar daca ationezi carma la maxim spre st. vei actiona un switch mecanic si cuvezi stg. Ar fi mai simplu sa faci actionarea cuvelor cu arcuri si carma la maxim sa deblocheze splintul de blocare.
o sa-ti urmaresc topicul si raspund doar pe privat.

spor... ca se poate!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#5 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 28 July 2010 - 07:02 AM

Eu mam gindit mult inainte sa ma apuc de treaba si am vazut pe multi care vor sa faca dintro telecomanda dasta o barcuta de nadit.
La barcuta luctez cind nu am teeaba la serviciu o car dupe mine in ruxac pe bicicleta ca acolo nu pot sa o las si una normala nu pot face sa o pot transporta cu mine zi de zi, asa trece timpul mai repede la serviciu.
acasa lucrez la altele (3 bucati) si nu pot sa imi pierd timpul cu iea.
Investitia e ne semnificativa, servo le am si nu le folosesc pe o alta barca (nu sunt de o calitate buna sa merite puse pe o barca serioasa)
Carma am loato la inceput de cariera si e prea mica pentru un model normal, arborele recuperat de pe o coca care am scos si telecomanda,
cuplaji nu mam indurat sa pun ceva pe care am dat bani si pe care o sa imi trebuiasca la un momentdat si timp am destul.

Am facut acest topic pentru a arata ca se poate realiza o barcuta si din nimic, eu personal acum citiva ani am vrut sa fac o barcuta de plantat si tot ma gindeam ce are o barca in ea?
Am decis sa cumpar una de jucarie sa ai pun doua cuve si sa o fac de plantat (mintea in colturi de viitor incepator, teapa mare)
OARE citi de pe forum au gindit lafel si sau loat o jucarie sa o faca de plantat?

Iata si elefantul in lucru :lol: e mare, domnle e mare, va place?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: parc_cismigiu_004.JPG
  • Imagine atasata: parc_cismigiu_007.JPG
  • Imagine atasata: parc_cismigiu_008.JPG

0

#6 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 28 July 2010 - 07:15 AM

Vezi postareaAdistul, la Jul 28 2010, 07:38 AM, a spus:

salut larry.
poti sa faci un sistem de cuvare actionat de carma la maxim... chiar cu 2 cuve actionate prin switch. Cand ajungi la locul unde vrei sa cuvezi... actionezi carma la maxim spre dr. care actioneaza un switch mecanic si cuvezi dr. iar daca ationezi carma la maxim spre st. vei actiona un switch mecanic si cuvezi stg. Ar fi mai simplu sa faci actionarea cuvelor cu arcuri si carma la maxim sa deblocheze splintul de blocare.
o sa-ti urmaresc topicul si raspund doar pe privat.

spor... ca se poate!

salut sef
sistemul va fi altu, pot comanda cu doua canale un motor si trei servo
--servo 1 carma
--servo 2 cuve (se pot pune chiar doua cuve pe un servo)
--servo 3 deja nu mai am ce sa fac cu el (poate doua sisteme de plantare :lol: )
deci se poate cu toate ca e greu de atasat si un singur servo pe acea placa.
Revin cu detalii
0

#7 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 29 July 2010 - 05:59 AM

Iata si sistemul antibradis aproape gata (mai trebui lucrat la el putin)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0003.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0002.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0001.JPG

0

#8 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 29 July 2010 - 06:47 AM

La testele facute pe apa barcuta nu sa conportat cum miasi fi dorit, cu motorul de 600 pe 6 volti (pb-acid 4.5 A) are o viteza foarte mare.
Teste cu motorul de 600 pe 4 volti (doua celule de 2 v pb-acid 5 A) deja erea mai bine, avea o viteza de cam 3-3,5 metri pe secunda.
Totusi asi vrea sa nu fiu nevoit sa bab in coca doi acumulatori pentru motor si unu pentru receptor, asa ca am decis sa schimb motorul.
Voi baga un Graupner SPEED 400 care merge la 7, 2 volti si care consuma in gol 0,45 amperi, alimentarea (deocamdata) se va face la un acumulatoe Ni-cd de 7,2 v 1800 mAh.
Am si un avantaji la greutate si consum cu aceasta schimbart, motorul de 600 avea 210 grame si necesita doua celule de 2 volti (pb-acid 270 gr bucata) si un Ni-cd 7,2 volti (pentru erceptor) TOTAL greutate 850 grame (la acumulatori) + motorul care are 210 gr.
In configuratia de acum acumulatorul are 300 gr iat motorul este mult mai usor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0006.JPG

0

#9 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 29 July 2010 - 09:12 PM

Iata si receptorul montat in coca, poze si cu conectarea intre carma si servo.
Cum se leaga servo pe acest receptor? Practic e simplu.

Am scos electronica din servo, am tras doua fire de pe motorasi si trei fire de pe semireglabil.
Firele de pe semireglabil sunt pentru a opri servo la capat de cursa, (CURSA e de 180 de grade)
iar micro contacti (de linga carma) sunt pentru a readuce servo in pozitia initiala.

Firele de la servo sunt marcate pe receptoe cu A B C D (albastru, verde, rosu si negru)
Cind srevo se va actiona in partea dreapta unul dintre micro contacti se va cupla (cel cu firul albastru) si va trimete un semnal pozitiv (+) la receptor in punctul A (firul albastru) iar cind ajunge la capat de cursa semireglabilul din servo va trimite un semnal negativ (-) in punctul B de pe receptor (firul verde).
Punctele C si D de pe receptor sunt pozitiv (+) si negativ (-).
Semireglabilul dei servo este folosit pe post de contacti (butoane) si e legat la receptor in punctele A B si C
(albastru, verde si rosu).
Potcoava semireglabilului (piciorusele din lateral) se leaga in punctele A si B iar cursorul (firul de din misloc) se leaga in punctul C de la receptor.
Din coltul receptorului se observa un fir rosu si unu negru lipite intre ele care traverseaza peste receptor,
acelea sunt firele de la motorasul servo mecanismului.

Bafta si spor la treaba.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0004.JPG

0

#10 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 29 July 2010 - 09:15 PM

si inca una

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0005.JPG

0

#11 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 06 August 2010 - 08:43 AM

Salutare baieti, nu am mai avut timp de barcuta asta de oare ce sunt in concediu si nu pot sa-mi pierd vremea cu ea.
Spre sfirsitul saptamini viitoare sper sa la arat noutati, sper sa am timp si de ea.
Totusi chiar nimeni nu este interesat (deocamdata) sa-si faca o jucarie din lucruri ne folositoare de prin casa, sau cu o investitie nica (foarte mica).

In curind va voi prezenta cum voi lega servo de la cuva.
0

#12 Useril este offline   andreyfitza 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Russenart

Postat 13 August 2010 - 01:46 PM

salut. as vrea sa`mi fac si eu un asemenea navomodel pentru inceput si la fel ca si tine am niste piese dar de la o masinuta din copilarie.
servo`ul de directie al rotilor il pot folosi la carma da` nu sunt sigur daca si motorul il pot folosi pentru elice. vre`un sfat practic daca ai putea sa`mi dai :-??
multumesc anticipat
0

#13 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 14 August 2010 - 05:43 AM

Salut pune poze cu ce ai, telecomanda, receptor, servo, etc.
Eu am mai facut cite ceva la el da nu am internet de luni, nici acasa nici la munca si in plus sunt dat peste cap cu aer-ul conditionat, ma rupt.
0

#14 Useril este offline   andreyfitza 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Russenart

Postat 17 August 2010 - 04:36 PM

Vezi postareaLARY, la Aug 14 2010, 06:43 AM, a spus:

Salut pune poze cu ce ai, telecomanda, receptor, servo, etc.
Eu am mai facut cite ceva la el da nu am internet de luni, nici acasa nici la munca si in plus sunt dat peste cap cu aer-ul conditionat, ma rupt.


am sa pun si poze, da` momentan caut ceva bun pentru coca si nici nu mai gasesc bateriile camerei foto si nici telecomanda. sunt inca in cautari.
0

#15 Useril este offline   Masaro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 19-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Nord Vest
  • Interests:carp fishing

Postat 20 February 2011 - 11:43 AM

Vezi postareaLARY, la 06 August 2010 - 08:43 AM, a spus:

Salutare baieti, nu am mai avut timp de barcuta asta de oare ce sunt in concediu si nu pot sa-mi pierd vremea cu ea.
Spre sfirsitul saptamini viitoare sper sa la arat noutati, sper sa am timp si de ea.
Totusi chiar nimeni nu este interesat (deocamdata) sa-si faca o jucarie din lucruri ne folositoare de prin casa, sau cu o investitie nica (foarte mica).

In curind va voi prezenta cum voi lega servo de la cuva.



:ph34r: Buna Larry.
Stiu ca ai postat demult pe forum dar eu sunt nou pe forum si am vazut realizarile tale. Barcuta mi se pare super ok (vorbeste un incepator)si foarte practic.Sigur ca sunt interesat de ideile tale si mai ales de schema electrica daca ai putea sa o schitezi si sa o trimiti la x4gilet@yahoo.com
Multumesc anticipat , Regards.
0

#16 Useril este offline   melk13 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 05-May 09

Postat 05 July 2011 - 08:38 AM

Vezi postareaLARY, la 14 August 2010 - 05:43 AM, a spus:

Salut pune poze cu ce ai, telecomanda, receptor, servo, etc.
Eu am mai facut cite ceva la el da nu am internet de luni, nici acasa nici la munca si in plus sunt dat peste cap cu aer-ul conditionat, ma rupt.

Salut LARY

Am achizitionat si eu un navomodel de jucarie si vreau sa-l transform intr-un navomodel* de nadit dar m-a bagat in ceata o sa atasez o poza cu receptorul motoarele si problema , un servo care as vrea sa imi activeze cuva .
Cum pot sa ii dau un semnal sa il actioneze?Imagine atasata: DSC01005.JPG
0

#17 Useril este offline   albasete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 05-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 31 May 2012 - 10:57 AM

Va salut. Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici, desi sunt destui incepatori care doresc sa construiasca o barcuta telecomandata, nu neaparat pentru nadit. Eu unul vreu sa construiesc asa ceva, dar ma omoara preturile la Tx-Rx. Ma gandeam sa folosesc partea de comanda (Tx-Rx,servo, motor)de la o masinuta, dar inconvenientul este distanta mica de actiune. Bafta.
0

#18 Useril este offline   shoki 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-March 11

Postat 31 May 2012 - 09:08 PM

salut, o intrebare :
Pot folosi piesele de la un elicopter pentru a face o barcuta ?
Va spun din start ca sunt foarte incepator in domeniul asta dar deja imi intra in sange :rolleyes:
0

#19 Useril este offline   csd 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Oltenita
  • Interests:Electronica,navomodelismul

Postat 31 May 2012 - 09:38 PM

OBSERV un real interes a va confectiona un navomodel pentru plantat dinntrun navomodel pentru copii pana aici totul ok. dar totodata observ si ca stimati colegi cautati tot felul de sisteme de actionare a cuvelor mai mult mecanice , deoarece credeti ca aveti o radiocomanda cu doua canale , cand de fapt daca ati cauta : RX-TX 2; PE NET ATI GASI SCHEMA cu cele doua integrate ati vedea ca mai exista un canal liber care este trecut pe schema : TURBO. , canal pe care lati putea folosi pentru a actiona o cuva.In alta ordine de idei renuntati la radiocomenzile 35-45 Mhz deoarece au raza de emisie foarte mica.
0

#20 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2012 - 07:36 AM

Vezi postareacsd, la 31 May 2012 - 09:38 PM, a spus:

OBSERV un real interes a va confectiona un navomodel pentru plantat dinntrun navomodel pentru copii pana aici totul ok. dar totodata observ si ca stimati colegi cautati tot felul de sisteme de actionare a cuvelor mai mult mecanice , deoarece credeti ca aveti o radiocomanda cu doua canale , cand de fapt daca ati cauta : RX-TX 2; PE NET ATI GASI SCHEMA cu cele doua integrate ati vedea ca mai exista un canal liber care este trecut pe schema : TURBO. , canal pe care lati putea folosi pentru a actiona o cuva.In alta ordine de idei renuntati la radiocomenzile 35-45 Mhz deoarece au raza de emisie foarte mica.



csd, te rog nu dezinforma. Sistemele cu Rx-Tx2 au raza foarte mica, pe langa faptul ca sunt foarte nesigure, datorita partii de radiofrecventa extrem de simpla din componenta lor.

Statiile de telecomanda "de firma" in 35 sau 40 MHz au raza mare si foarte mare, si sunt sigure, cu singurul impediment ca pot fi bruiate de o alta statie ce merge in acelasi canal sau de alte sisteme radio puternice cum ar fi radare terestre.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 01 June 2012 - 07:56 AM



0

#21 Useril este offline   albasete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 05-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 June 2012 - 07:45 AM

Ideea este sa fac o barcuta pentru divertisment, nu pentru pescuit. Off topic: un pescar adevarat se bazeaza pe indemanare si sculele sale, nu mijloace artificiale. Parerea mea, nu tineti cont de ea.
0

#22 Useril este offline   Roko1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 26-October 11
  • Gender:Male
  • Interests:pescuit,offroad

Postat 01 June 2012 - 08:27 PM

pescarii sunt de mai multe feluri .
Indemanarea nu este intodeauna cheia succesului la pescuit
0

#23 Useril este offline   csd 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Oltenita
  • Interests:Electronica,navomodelismul

Postat 01 June 2012 - 10:07 PM

Vezi postareanavigator, la 01 June 2012 - 07:36 AM, a spus:

csd, te rog nu dezinforma. Sistemele cu Rx-Tx2 au raza foarte mica, pe langa faptul ca sunt foarte nesigure, datorita partii de radiofrecventa extrem de simpla din componenta lor.

Statiile de telecomanda "de firma" in 35 sau 40 MHz au raza mare si foarte mare, si sunt sigure, cu singurul impediment ca pot fi bruiate de o alta statie ce merge in acelasi canal sau de alte sisteme radio puternice cum ar fi radare terestre.

Cand m-am referit la radiocomenzile 35-40Mhz ma refeream la cele echipate cu rx-tx (cele care se gasesc la masinute , tractorase etc deci de jucarie), nicidecum nu ma refeream la cele gen futaba graupner etc . Referitor la faptul ca sunt nesigure si pot fi influntate de alti factori este foarte adevarat( aici iarasi ma refer la cele de jucarie).De-a lungul timpului am observat ca radiocomenzile 27Mhz au raza de emisie mai mare de-acea am recomandat evitarea sistemelor 35-40MHZ.(si iarasi ma refer la cele de jucarie.)
0

#24 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2012 - 08:58 AM

Vezi postareacsd, la 01 June 2012 - 10:07 PM, a spus:

Cand m-am referit la radiocomenzile 35-40Mhz ma refeream la cele echipate cu rx-tx (cele care se gasesc la masinute , tractorase etc deci de jucarie), nicidecum nu ma refeream la cele gen futaba graupner etc . Referitor la faptul ca sunt nesigure si pot fi influntate de alti factori este foarte adevarat( aici iarasi ma refer la cele de jucarie).De-a lungul timpului am observat ca radiocomenzile 27Mhz au raza de emisie mai mare de-acea am recomandat evitarea sistemelor 35-40MHZ.(si iarasi ma refer la cele de jucarie.)



Am inteles. Oricum, orice sistem bazat pe Rx2-Tx2 trebuie evitat la barci trimise pe lac. Pentru o barcuta de jucarie in piscina, merge.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 02 June 2012 - 08:59 AM



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro