Modelism - RHC Forum: Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Router CNC

#1 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2010 - 10:50 PM

De o saptamana lucram la primul nostru CNC (noi, adica echipa Tehnorama).

- obiectiv : un CNC capabil sa prelucreze PCB-uri pentru circuite, buget maxim 2500 RON, realizat in mai putin de 2 saptamani.

- stadiu curent : buget consumat in jur de 2000 RON, timp consumat o saptamana.

- materiale : lemn de brad cu coltare din metal, suruburi trapez si restul de bucse de la hi-end.ro , motoare stepper de la Connex , drivere si controllere facute in-house in jurul unui ATMega 328.

- software : inca nu stim; probabil ca pentru PCB-uri va fi ceva foarte custom dezvoltat in-house, iar apoi vom mai vedea.

Poze si un filmulet le-am pus aici - http://www.tehnorama...-construim-cnc/

Feedback-ul si pareri sunt binevenite ;)
http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 July 2010 - 12:19 AM

Felicitari pentru initiativa. Trebuia inceput cu ceva!
Poate mergea mai bine cu 4 bucse (in loc de 2) pe axa mobila din secventa video de pe site? Cred ca o sa fie bine in final. E tarziu pentru comentarii sau pareri, banii sunt cheltuiti si timpul aproape trecut.
Prinde bine ca experianta pentru varianta urmatoare care sigur va mult mai buna si in aceiasi bani. Astept cu nerabdare sa o vad montata complet.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 06:57 AM

Multumesc, bitex ;) Da, ar fost mai stabil cu 4 bucse pe X, clar. Astazi avem in plan sa strangem definitiv elementele de fixare pe X si sa montam stepperul.

Am gandit proiectul in doua faze (ramane de vazut cand vom implementa faza a doua). Faza intai este ceea ce am prezentat mai sus, CNC din lemn, iar faza a doua este un CNC similar, dar din profile de aluminiu, profilele aluminiu fiind decupate cu CNC-ul din lemn de brad.

Asa ca nu e tarziu pentru comentarii, ne vor folosi pentru data viitoare.

Mi-ar placea sa bem o cafea impreuna cand e gata masinaria ca sa o poti vedea pe viu (sau mai devreme, ca sa o poti vedea in constructie ;)). Conform planului, asta se va intampla martea viitoarea. Noi lucram in zona Mall Vitan, Octavian Goga 22, langa magazinul Dacia. Crezi ca ai avea drum prin zona ?

Aceasta postare a fost editata de viorel123: 27 July 2010 - 07:02 AM

http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#4 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 27 July 2010 - 08:23 PM

O sa fiu eu mai carcotas si o sa spun ca proiectul mi se pare foarte superficial gandit. Primul lucru care sare in ochi e materialul , se stie ca lemnul lucreaza in timp astfel ca oricat de bine ati regla masina dupa un timp o sa apara problemele. Daca foloseati mdf sau chiar pal era mult mai bine si poate chiar mai ieftin , chiar sunt curios din ce ratiuni ati ales lemnul.
Ma uit la cei 2 rulmenti liniari si ma intreb cum poate cineva sa se gandeasca ca o sa poata debita aluminiu cu asa ceva. Imi cer scuze daca am fost prea dur dar aici intra useri sa vada modele,solutii constructive, etc nu poti sa aplauzi orice trasnaie ii vine cuiva in cap. :)
0

#5 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 09:57 PM

Salut Teleflyer,

Multumesc pentru parerile exprimate sincer si direct. Cu siguranta ne vor fi de ajutor pentru urmatorul, cand va veni momentul.


Cateva raspunsuri la ceea ce m-ai intrebat mai sus:

- am ales lemn pentru ca ne-a parut usor de prelucrat intr-un timp foarte scurt (am taiat la el cam 5 ore), si am gandit noi ca ar fi mai solid decat PAL-ul. Inteleg ceea ce spui tu privitor la faptul ca nu va rezista in timp, dar...asta a fost alegerea la momentul respectiv; din experienta ta, cam cat timp crezi ca va functiona ?

- costul scheletului a fost relativ mic comparat cu costul motoarelor, al axelor, bucselor si suruburilor; lemnul + elementele metalice de imbinare nu au depasit 250 de RON;

- taiat de aluminiu, s-ar putea sa ai dreptate si sa nu functioneze deloc; nu am testat niciodata, si nici nu-mi dau seama exact cat de mari sunt fortele care apar; ma gandesc intuitiv ca daca tai foarte putin pe Z, cu multe taieri repetate, poate va merge; daca nu va merge, vom vedea cum abordam....

Numai bine,
Viorel
http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#6 Useril este offline   FlorinS 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Irlanda
  • Interests:CNC, calculatoare, muzica clasica

Postat 27 July 2010 - 11:00 PM

Salut,

Foarte bine ca ati inceput ceva, insa, sincer, nu cred ca veti putea, practic, sa taiati vreodata aluminiu cu el... iar despre cablaje, iarasi nu cred ca poate fi vorba. Nu vreau sa va descurajez, doar incerc sa fiu realist. Explicatiile sunt mai jos...

In cazul taierii aluminiului, vibratiile sunt foarte puternice daca ansamblul nu este solid si nu are masa mare. Lemnul de brad este prin excelenta elastic, asa ca singurul mod in care se poate taia aluminu ar fi cu avans foarte mic si pe adancimi minuscule (treceri repetate la mai putin de 0.25 mm adancime pe trecere). Mai mult, elasticitatea ansamblului nu va permite o precizie acceptabila, mai ales ca aveti un singur surub de actionare pe axa mare.

La cablaje, pentru a obtine o precizie satisfacatoare, inaltimea pe axa Z trebuie sa fie controlata foarte riguros, orice eroare traducandu-se intr-o modificare a latimii gravurii. Mai mult, deplasarea capului de gravare trebuie sa se fie paralela cu planul mesei (acest lucru se poatre rezolva printr-o trecere de planeizare a mesei, dar este greu de crezut ca in structura pe care ati ales-o nu aveti si ceva deformari in forma de "elice".

In concluzie, in proiectarea unui router cnc trebuie avuta in vedere soliditatea si masa cat mai mare (astfel incat frecventele proprii de oscilatie ale ansamblului sa fie mult mai mari decat frecventele oricarei rezonante mecanice posibile, iar energia de vibratie sa se manifeste la frecvente cat mai mari, care sa produca deplasari minime).

Eu as folosi structura pe care ati proiectat-o ca sa inteleg cat mai mult din functionarea unui router cnc, apoi m-as uita pe internet dupa un plan cat de cat verificat. Se poate si altfel, dar chiar si pentru oameni cu experienta serioasa dureaza luni pana proiecteaza corect primul router.

Mult succes,
Florin
0

#7 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 11:17 PM

Multumesc pentru sfaturi, Florin. Acum unele lucruri incep sa se lege, cum ar fi frecventa de oscilatie proprie a ansamblului :lol:
http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#8 Useril este offline   didisor 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 23-February 04

Postat 28 July 2010 - 08:21 AM

Ma bag si eu in seama cu o parere :unsure:
eu am un ruter laser (nu am forta la avans (frecari)) si sincer cum sunt diferente de temperatura se decalibreaza partea mecanica
si masina are 300 kg
Parerea mea: era mai bine daca foloseai stejar sau al lemn de esenta dura (mai rigid si mai greu)

Dar ptr primul proiect este un pas, spor la lucru.....
Nu dispera maine o sa fie si mai rau! [B]
0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 July 2010 - 11:08 AM

Ce sa zic ... ma uit si nu-mi vine sa cred ... LEMN ???
Pentru un proiect demonstrativ cred ca este O.K. , dar pentru orice fel de prelucrare ... nu sunt asa sigur ...

In orice caz , felicitari pentru realizare ...

Stima .

Aceasta postare a fost editata de katran: 28 July 2010 - 11:14 AM

0

#10 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2010 - 02:39 PM

Multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi. Sa vedem ce iese, vineri ar trebui sa putem face primele teste de taiere. Va voi tine la curent.
http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

#11 Useril este offline   viorel123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 13-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2010 - 01:15 AM

Dupa vreo 2 luni, si o depasire de buget de 150 %, am obtinut in sfarsit o masinarie capabila sa taie PCB-uri.

Probleme majore de care ne-am lovit :

--- cuplajul motor - surub;
Initial am incercat cu cuplaje de metal cu surub. Nici o sansa sa aliniem centrele. Actual, este furtun peste care am bobinat sarma de cupru subtire.

--- limitatoarele de curent pentru steppere;
Incapatanati, am vrut sa le facem singuri. Dat fiind ca am cumparat motoare supradimensionate (3 amperi / bobina, deci 6 amperi pe motor cu doua bobine active), si dat fiind ca nu suntem prea buni la electronica, orice am incercat s-a ars dupa cateva ore. Actual, sunt rezistoare de putere inseriate cu motoarele.

--- jocuri;
Dat fiind ca am pus cate o singura axa de ghidaj pe Y si pe Z (gandind ca surubul va tine loc de a doua), totul se misca dupa cum batea vantul. Actual, am adaugat cate o sina de ghidaj cu bile suplimentara pe Y si pe Z.

Cam atat. Multumesc inca o data pentru sfaturi si suportul moral. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Pentru cine e curios, am pus niste filme aici - http://www.tehnorama...ehnorama-video/

Daca ajungeti la intalnirea Tehnorama de marti, aduc niste poze si planuri detaliate si o scurta prezentare despre ce a mers prost.

Aceasta postare a fost editata de viorel123: 03 October 2010 - 01:16 AM

http://www.tehnorama.ro - proiecte DIY
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro