Modelism - RHC Forum: Setarea unui heli - mura in gura - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Setarea unui heli - mura in gura e mult mai simplu decat pare la inceput

#31 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 28 July 2010 - 08:08 PM

Vezi postareastiganas, la Jul 28 2010, 09:03 PM, a spus:

Repetati dupa mine de 20 de ori:

curbele reprezinta relatia dintre mansa de throtle si:
1. turatia motorului
2. pasul (pitch) elicopterului

Nu conteaza ce fel de swash avem, ce fel de heli avem - asta nu se schimba.

Heli lui Raoul (hirobo) este cu pas colectiv cu mixare mecanica asa cum este si Raptor. Are nevoie de curbe.

Honey Bee FP - nu are pas colectiv - nu are nevoie de curbe (de fapt are o curba implicita liniara pentru motor)


Na! Ca va pus la colt !
Apropo , voi cand mai zburati daca vorbiti atat de mult ?
Bafta
T..
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#32 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 28 July 2010 - 09:21 PM

Vezi postareamotzu, la Jul 28 2010, 08:47 PM, a spus:

Sustin ! Daca nu e un efort e moderare prea mare - e vorba si de timpul lor


Eu nu sustin. De fapt ma opun (daca forumul ar fi o democratie - ceea ce nu este cazul conform REGULAMENTULUI). Topicul ar trebui sa prezinte in linii mari, generale, setarile pentru diferite tipuri de heli/statii; nu prostii de genul "curba 25-45-65-75-100" pentru ca recomandarea este irelevanta si poate duce la confuzarea incepatorului: "dom'le am facut exact cum au zis astia - de ce nu merge?". Eu, de exemplu, la 500, am pinion 17T, motor 1800kV, baterii 3s2p, ce curba de throtle considerati ca ar fi optima, daca nu este prea mare deranjul?

Bafta.
0

#33 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 July 2010 - 06:46 AM

Eu setez curbele cam asa:

- in primul rind se regleaza head-ul mecanic riguros (conform manualului), cu pas simetric in idle2
- se trece in idle 0
- se regleaza o curba de pas cam 0, 1,4,6,9 grade
- se decoleaza, se zboara pa punct fix
- se urmareste ca punctul fix sa fie cam la 60 % din cursa mansei
- se urmareste strict turatia la punct fix
- se ajusteaza turatia, si eventual pasul, in punctele 3 si 4 (dupa ureche 2000- 2400 rpm)
- se incearca mansa spre punctul 5, trebuie sa raspunda agresiv, si sa nu piarde turatie
- se copiata curbele in idle1, si sa duce elicopterul in mars
- dupa mai multe zboruri in mars se urmareste: (reglaje consecutive)
- sa raspunda suficient de agresiv in pasul colectiv pozitiv (reglaj pitch)
- sa poatea fi controlat in pasul colectiv negativ (reglaj pitch)
- sa aiba o turatie CIT MAI CONSTANTA inclusiv in limitele de mansa (reglaj throttle)
- acum idle1 punctele 4 si 5 se pot copia in idle0, si idle2, cu observatia ca in idle2 se duce throttle5 la 100%
- in idle2 se reaseaza throttle, pentru punctele 1 si 2
- in mod normal, in idle2 pitch-ul este simetric, si trhrottle ar fi cam 100,80,70,80,100, asta depinde de multe...

Ca filosofie:
- se regleaza mecanic riguros (90 grade, lungimea pirghiilor,si tracking)
- se regleaza turatia si pasul la punct fix
- prin zboruri succesive se regleaza raspunsul in mars, sa fie corect controlabil si sa ramina o turatie cit mai constanta
0

#34 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 08:02 AM

am zis ca ma abtin sa scriu in topicul asta, da' iata ca nu pot.... O sa parafrazez o lege de-a lui Murphy

"Scrie intructiuni pe care sa le poata folosi si un prost, si numai un prost va dori sa le foloseasca"

Sper ca toata lumea intelege spriritul postului meu, care e departe de a fi vreo jignire grosolana pentru cineva

Sunt o gramada de informatii bune in topic, dar ideea de a il seta fara sa stii ce faci de fapt (mura'n gura) ma infioara. Eu va indemn la citit manuale, documentat si la inteles ce si cum. Manualele se pot citi din scorta in scorta si de multe ori poti sa revii asupra lor, pana ti se clarifica toate.

Sa lasam la o parte spiritul neaos si macar in hobby sa nu ne bagam picioarele :)
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#35 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 08:23 AM

Vezi postareatantar, la Jul 28 2010, 09:08 PM, a spus:

Apropo , voi cand mai zburati daca vorbiti atat de mult ?


Haha. Tare.

Btw, pe helifreak gasiti filmele lui finless (Bob White). Sunt mura in gura facute si foarte detaliate, de la constructia mecanici pana la setarile pe diverse statii.
0

#36 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:09 AM

Vezi postarearad_gaby, la Jul 28 2010, 10:21 PM, a spus:

Eu nu sustin. De fapt ma opun (daca forumul ar fi o democratie - ceea ce nu este cazul conform REGULAMENTULUI). Topicul ar trebui sa prezinte in linii mari, generale, setarile pentru diferite tipuri de heli/statii; nu prostii de genul "curba 25-45-65-75-100" pentru ca recomandarea este irelevanta si poate duce la confuzarea incepatorului: "dom'le am facut exact cum au zis astia - de ce nu merge?". Eu, de exemplu, la 500, am pinion 17T, motor 1800kV, baterii 3s2p, ce curba de throtle considerati ca ar fi optima, daca nu este prea mare deranjul?

Bafta.

De acord - sustin insa in continuare exact ceea ce ai subliniat

Si anume :

1. Un documentar facut pentru bolovani care sa explice in linii mari functionarea de baza a tuturor elementelor heli-ului - Acum ca le stiu am inceput sa structurez si eu un documentar pe care o sa va rog sa il cititi - mai spre sfarsitul saptaminii :)
2. Ideea de setare a statiilor - fiecare are un specific si o chichita - cand nu stii eprfect toate detaliile statiei si smecheriile heli-ului e greu sa le gasesti daca cineva nu te indruma

Curbele de pitch/th/mix sunt irelevante - cel mult te pot incurca

Merci
0

#37 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 09:13 AM

Vezi postareapatrocle, la Jul 29 2010, 09:02 AM, a spus:

am zis ca ma abtin sa scriu in topicul asta, da' iata ca nu pot.... O sa parafrazez o lege de-a lui Murphy

"Scrie intructiuni pe care sa le poata folosi si un prost, si numai un prost va dori sa le foloseasca"

Sper ca toata lumea intelege spriritul postului meu, care e departe de a fi vreo jignire grosolana pentru cineva

Sunt o gramada de informatii bune in topic, dar ideea de a il seta fara sa stii ce faci de fapt (mura'n gura) ma infioara. Eu va indemn la citit manuale, documentat si la inteles ce si cum. Manualele se pot citi din scorta in scorta si de multe ori poti sa revii asupra lor, pana ti se clarifica toate.

Sa lasam la o parte spiritul neaos si macar in hobby sa nu ne bagam picioarele :)


Vorba rabinului - si tu ai dreptate...

Teorema mura-n gura difera de la unul care are in cap ceva si unul care vede prima oara un heli sau o statie - eroarea mea de exprimare ''colorata'', tipica mie, pe care Stefan a preluat-o . Nu se regaseste mot-a mot in acest topic

Din experienta mea din ultimele 10 zile - manualul l-am citit din scoarta in scoarta aseara dupa ce heli-ul deja zboara si sunt familiar cu multe feedback-uri , atat personale cat si venite de la voi

Manualul mi-a luminat si adaugit informatia existenta, consolidand feedback-ul

Baza functionarii si primele setari ramin la mura-n gura . Cine are glagorie merge mai departe, pentru retsul exista alte ramuri ale entertainment-ului

Merci
0

#38 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 02 November 2010 - 07:50 PM

topic pt incepatori   am inceput sa muncesc la o chestie pe site-ul italian. nu era rau sa fac si aici asa ceva dar e imposibil daca nu pot sa pun poze cate vreau. dar totusi e ceva ce s-ar spune ca e un mura in gura pentru multi si explica destul de bine tecnica de reglare..nu????

asa de rusinica...rusinica...greselile gramaticale imi sunt corectate de moderator cand are timp(l-am rugat eu).
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#39 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2010 - 08:54 PM

Vezi postareafiredragon, la Nov 2 2010, 07:50 PM, a spus:

topic pt incepatori   am inceput sa muncesc la o chestie pe site-ul italian. nu era rau sa fac si aici asa ceva dar e imposibil daca nu pot sa pun poze cate vreau. dar totusi e ceva ce s-ar spune ca e un mura in gura pentru multi si explica destul de bine tecnica de reglare..nu????

asa de rusinica...rusinica...greselile gramaticale imi sunt corectate de moderator cand are timp(l-am rugat eu).

Exceptional !!!!!!!!!


Felicitari !!!
0

#40 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 02 November 2010 - 09:00 PM

Vezi postareafiredragon, la Nov 2 2010, 07:50 PM, a spus:

topic pt incepatori   am inceput sa muncesc la o chestie pe site-ul italian. nu era rau sa fac si aici asa ceva dar e imposibil daca nu pot sa pun poze cate vreau. dar totusi e ceva ce s-ar spune ca e un mura in gura pentru multi si explica destul de bine tecnica de reglare..nu????

asa de rusinica...rusinica...greselile gramaticale imi sunt corectate de moderator cand are timp(l-am rugat eu).

mio amico questa è una cosa molto utile, ma usare un linguaggio diverso.

pi taraneste nu tati vorbim pasareste.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#41 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 02 November 2010 - 09:04 PM

Vezi postareafiredragon, la Nov 2 2010, 07:50 PM, a spus:

topic pt incepatori   am inceput sa muncesc la o chestie pe site-ul italian. nu era rau sa fac si aici asa ceva dar e imposibil daca nu pot sa pun poze cate vreau. dar totusi e ceva ce s-ar spune ca e un mura in gura pentru multi si explica destul de bine tecnica de reglare..nu????

asa de rusinica...rusinica...greselile gramaticale imi sunt corectate de moderator cand are timp(l-am rugat eu).



Of-topic:

Ce ma surprinde este ca pe site-ul ala poti folosi LITERA MARE la inceput de propozitie in timp ce aici nu poti/vrei.

In rest, multumim pentru informazione.
Ciao!
0

#42 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 03 November 2010 - 01:25 AM

Vezi postareanen77, la Nov 2 2010, 09:00 PM, a spus:

mio amico questa è una cosa molto utile, ma usare un linguaggio diverso.

pi taraneste nu tati vorbim pasareste.


tarani sau nu aici e promovat spiritul de creatie si un pic de ajutor se ofera...o sa vezi ca rezultatul va fi destul de bun atat ca informatie

cat si ca gramatica. urmarestel in timp sa vezi ca e pus in evidenta deja si se autocorecteaza


ps. sper sa nu sughit cat o sa ma injure toti comerciantii care ai tineau in sah pe incepatorii din italia si cereau 60 euro la montaj reglare 

a unui t-rex450 si 80 la un t-rex 500 . cred ca pentru incepatori e un spectacol sa ai asa mura in gura si ca aspect practic

adica cine are v2, dx7 si gy401 e perfect mura in gura....dar inca e in lucru...

pentru sefii de forum...noi am face dar e greu fara resurse. 

P.S.

adica in limbaj sa placa lu nen bre la sapa nu mai place nimanui. vrem tractor!!!
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#43 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 03 November 2010 - 09:12 AM

Vezi postareafiredragon, la Nov 3 2010, 01:25 AM, a spus:

tarani sau nu aici e promovat spiritul de creatie si un pic de ajutor se ofera...o sa vezi ca rezultatul va fi destul de bun atat ca informatie

cat si ca gramatica. urmarestel in timp sa vezi ca e pus in evidenta deja si se autocorecteaza


ps. sper sa nu sughit cat o sa ma injure toti comerciantii care ai tineau in sah pe incepatorii din italia si cereau 60 euro la montaj reglare 

a unui t-rex450 si 80 la un t-rex 500 . cred ca pentru incepatori e un spectacol sa ai asa mura in gura si ca aspect practic

adica cine are v2, dx7 si gy401 e perfect mura in gura....dar inca e in lucru...

pentru sefii de forum...noi am face dar e greu fara resurse. 

P.S.

adica in limbaj sa placa lu nen bre la sapa nu mai place nimanui. vrem tractor!!!



Liviu nu am nimic personal cu tine si departe gandul de a incerca sa te jignesc .

Insa degeaba pui un link catre un forum in italiana pe cei de aci nu ii ajuta cu nimic.

Vrei sa faci ceva util posteaza si aici tradus in romaneste.


Cei care dau 60 euro daca le-ar pasa ar studia un forum in engleza , nu cred ca daca le pui un tutorial in limba italiana vor apuca/ vrea sa faca ceva setari...



p.s. si asa pocim destul limba romana in acest hobby , prin introducerea unor termeni tehnici din engleza care au echivalenti simpli (inverted -inversat etc- si eu fac asa) acum trebuie sa folosim si din italiana?
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2010 - 09:58 AM

Multam de link. E in italiana dar pozele sunt foarte clare si spun multe. Niciodata un ghid nu este in plus. Cand vrei sa reglezi ceva te uti peste tot. Intotdeauna o sa descopri o informatie care iti lipsea. La o adica avem manualele, de ce ar mai fi nevoie de ghiduri suplimentare ?

60-80 EUR pentru montarea/setarea unui heli nu e mult. In Romania ora de service profesional (pentru orice de la auto la masini de spalat) este intre 20-50 EUR. Oricat de rapid ai fi tot iti trebuie vreo 2 ore pentru un heli. Ca noi piedem sute de ore frecandu-le e una dar daca asta e slujba ta nu cred ca suma e exagerata.

Partea nasoala e alta. Sunt incepator, vreau heli, dau 80 EUR, il iau de la nenea boboc, merge ca un vis, ma duc la mine in parc si dupa 10 secunde e varza. Nici nu am zburat nici nu m-am bucurat sa-l construiesc. Eu la primul avion am luat cateva ore de training pe camp de la un tip meserias. Au fost aur. Avea omul 2 statii puse in configuratie master/slave si asa am facut primele zboruri.

Si la heli ar fi utile astfel de meditatii. O ora de trainig ar trebui sa coste cam 50-100 RON si dupa 2-3 sedinte deja poti sa faci hover fara nici un simulator. Un crash e 100-200 RON.
0

#45 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 03 November 2010 - 07:07 PM

Vezi postareanen77, la Nov 3 2010, 09:12 AM, a spus:

Liviu nu am nimic personal cu tine si departe gandul de a incerca sa te jignesc .

Insa degeaba pui un link catre un forum in italiana pe cei de aci nu ii ajuta cu nimic.

Vrei sa faci ceva util posteaza si aici tradus in romaneste.


Cei care dau 60 euro daca le-ar pasa ar studia un forum in engleza , nu cred ca daca le pui un tutorial in limba italiana vor apuca/ vrea sa faca ceva setari...



p.s. si asa pocim destul limba romana in acest hobby , prin introducerea unor termeni tehnici din engleza care au echivalenti simpli (inverted -inversat etc- si eu fac asa) acum trebuie sa folosim si din italiana?


1.uite promit ca daca gasesc solutia sa bag la fel de multe poze direct pe rhc o sa il traduc si o sa il pun si aici. 


2. italiana e limba"internationala"  iar italienilor nu le plac limbile straine . majoritatea sunt bata la engleza.

3. daca o sa reusesc sa incep si aici asa ceva(dupa ce termin cu topicul de la italieni) as vrea sa mai am si pe altii care sa completeze o asa munca dar corect nu in bascalie...s-ar gasi??? adica sunt in romania mult mai tari ca mine.ar fi de acord sa puna si ei cate ceva pe care eu nu stiu??
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#46 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2010 - 10:25 PM

Vezi postareafiredragon, la Nov 3 2010, 07:07 PM, a spus:

1.uite promit ca daca gasesc solutia sa bag la fel de multe poze direct pe rhc o sa il traduc si o sa il pun si aici. 


2. italiana e limba"internationala"  iar italienilor nu le plac limbile straine . majoritatea sunt bata la engleza.

3. daca o sa reusesc sa incep si aici asa ceva(dupa ce termin cu topicul de la italieni) as vrea sa mai am si pe altii care sa completeze o asa munca dar corect nu in bascalie...s-ar gasi??? adica sunt in romania mult mai tari ca mine.ar fi de acord sa puna si ei cate ceva pe care eu nu stiu??

Stefane

Nu putem face un pinned in care sa bage Liviu poze gramada ? Le facem resize civilizat

Pun toti tampitii poze cu suruburi , cancioace si lampi dar un pinned ca lumea sa nu putem face ?

Eu ma ofer la ce vreti voi de la traducere resize pina la completare

Sustin initiativa !!!

Aceasta postare a fost editata de motzu: 03 November 2010 - 10:25 PM

0

#47 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

  Postat 07 November 2010 - 10:26 PM

Futaba T6Ex are un program ce include mixaje pentru helly?Daca da,cum intru(setez)acel program si daca imi poate spune cineva,ordinea in care sunt legate servourile pe receptor.Ex:ch2=trotle
Nu ma pricep de aceea va rog sa ma ajutati cu niste explicatii.Eu mi-am dotat modelul si am pus servourile dupa cum am crezut eu in receptor.
Este,cred,o timpenie dar fara cunostinte....De aceea rog pe cineva in cunostinta de cauza sa imi dea ceva sfaturi.reglajele la rece,le-am cam facut dupa ceea ce am citit de pe aici,dar ma gindesc ca odata cu legarea corecta a servourilor,va trebui sa modific de la pozitionarea eciilor pina la setarea servourilor si asa mai departe.
Va rog nu dati cu pietre,sint meganovice in asa ceva.
Stima si multumiri.
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#48 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 07 November 2010 - 10:44 PM

Domnu` raoul tot nu vrei sa intelegi ca toata treaba asta nu se face decat sub STRICTA supraveghere a cuiva care a mai facut treaba asta,termicul e foarte periculos si nu merita riscul....sa zicem ca vei face setarile....cu ce te incalzeste ca ai setarile? il vei zbura? nu cred si daca o va face altcineva in locul tau fi sigur ca va face el toate setarile si verificarile necesare,asa ca nu te mai agita.Statia ta stie platou se 120 de grade adica H3 si in meniu parca se intra tinana 2 butoane apasate simultan(nu mai stiu exact) si de acolo iti alegeai prima data ce vrei sa zbori(cand creezi un program nou) adica heli sau aero....si de acolo iti zice statia si mai ales manualul insa insist sa stai linistit si sanu te mai interesezi de setari pana nu inveti sa zbori si regla un heli mai mic electric
0

#49 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 07 November 2010 - 11:10 PM

Vezi postarearaoul_bvand, la Nov 7 2010, 10:26 PM, a spus:

Futaba T6Ex are un program ce include mixaje pentru helly?Daca da,cum intru(setez)acel program si daca imi poate spune cineva,ordinea in care sunt legate servourile pe receptor.Ex:ch2=trotle
Nu ma pricep de aceea va rog sa ma ajutati cu niste explicatii.Eu mi-am dotat modelul si am pus servourile dupa cum am crezut eu in receptor.
Este,cred,o timpenie dar fara cunostinte....De aceea rog pe cineva in cunostinta de cauza sa imi dea ceva sfaturi.reglajele la rece,le-am cam facut dupa ceea ce am citit de pe aici,dar ma gindesc ca odata cu legarea corecta a servourilor,va trebui sa modific de la pozitionarea eciilor pina la setarea servourilor si asa mai departe.
Va rog nu dati cu pietre,sint meganovice in asa ceva.
Stima si multumiri.

poti incepe cu manualul de la statie si cu cel al elicopterului cand termini ai rezolvat 80 % din problema
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#50 Useril este offline   Andrei I 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-September 10

Postat 07 November 2010 - 11:16 PM

salutare, ma poate ajuta cineva cu un cablu de simulator pentru o statie Spektrum dx6i?

multumesc,
Andrei
0

#51 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 07 November 2010 - 11:29 PM

Vezi postareaRAPTOR, la Nov 7 2010, 10:44 PM, a spus:

Domnu` raoul tot nu vrei sa intelegi ca toata treaba asta nu se face decat sub STRICTA supraveghere a cuiva care a mai facut treaba asta,termicul e foarte periculos si nu merita riscul....sa zicem ca vei face setarile....cu ce te incalzeste ca ai setarile? il vei zbura? nu cred si daca o va face altcineva in locul tau fi sigur ca va face el toate setarile si verificarile necesare,asa ca nu te mai agita.Statia ta stie platou se 120 de grade adica H3 si in meniu parca se intra tinana 2 butoane apasate simultan(nu mai stiu exact) si de acolo iti alegeai prima data ce vrei sa zbori(cand creezi un program nou) adica heli sau aero....si de acolo iti zice statia si mai ales manualul insa insist sa stai linistit si sanu te mai interesezi de setari pana nu inveti sa zbori si regla un heli mai mic electric



Nu am de gind sa il misc fara cineva alaturi,care sa stie cu ce se maninca.Pur si simplu vreau sa ii montez servourile si gyro in receptor si sa invat setari(la rece) pe el.La statie mai am 2 receptoare.


Manualul statiei il am.Foarte greu este cu manualul heliului,acesta fiind primul model Shutlle facut de Hirobo undeva pe la 1984-86.
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#52 Useril este offline   Andrei I 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-September 10

Postat 09 November 2010 - 12:52 AM

Salutare, imi poate spune cineva daca un AR610e este ok pentru a fi folosit la comandarea unul heli? am inteles ca acum nu se mai face si ca spektrum livreaza modelul nou AR6200; insa la mine a ajuns cu modelul vechi...
0

#53 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 09 November 2010 - 07:45 AM

Vezi postareaAndrei I, la Nov 9 2010, 12:52 AM, a spus:

Salutare, imi poate spune cineva daca un AR610e este ok pentru a fi folosit la comandarea unul heli? am inteles ca acum nu se mai face si ca spektrum livreaza modelul nou AR6200; insa la mine a ajuns cu modelul vechi...


Daca vorbim de AR6100E, e bun, despre ce heli e vorba? Pentru cele din clasa 450 sau mai mici e chiar foarte bun.

AR6110E e urmasul lui, AR6200 e un receptor cu satelit "full range".

Aterizari usoare!

Aceasta postare a fost editata de Primus: 09 November 2010 - 07:48 AM

0

#54 Useril este offline   Andrei I 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-September 10

Postat 09 November 2010 - 10:34 PM

Salut, multumesc mult pentru informatii... este intr-adevar vorba de un HK450. acum revin cu intrebare care poate pare stupida... la ce foloseste satelite receiver-ul?

thanks,
Andrei
0

#55 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2010 - 11:02 PM

Putina filozofie productie proprie. Satelitii au fost o gaselnita a Spektrum de a mai scoate niste bani din buzunarul hobistului. A fost o chestie cu dublu tais.

- receptorul ieftin de 6ch: 6000, 6100. 6110 este foarte bun si este full range - Spektrum le numeste pe astea park-flyer - adica ar fi bune numai la spume.

- receptorul 6200 si urmatoarele sunt identice dar sunt mai multe receptoare (unul principal + sateliti) in unul astfel incat ai receptie redundanta (fiecare satelit e un receptor) - Spektrum le numeste pe astea full-range. A fost un mijloc excelent sa stoarca bani suplimentari si sa segmenteze piata dar aceasta politica a venit inapoi si i-a muscat de fund:
- au creat senzatia ca sistemul lor nu e sigur si e nevoie de multe receptoare ca sa ai receptie buna, chestie exploatata la greu de Futaba si altii
- producatorii de sisteme FBL au luat satelitii si i-au folosit ca receptor facand demultiplexarea intern - in felul asta un satelit de 30 USD e singurul receptor de care ai nevoie - venituri mai mici pentru Spektrum

In concluzie receptorul cel mai ieftin face tot ce face receptorul cel mai scump din punct de vedere al receptiei (alea mai scumpe au bus-ul de putere mai sanatos astfel incat pot duce servo-uri standard care papa mult curent)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 November 2010 - 11:03 PM

0

#56 Useril este offline   dragos243 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 08-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 01 January 2011 - 10:43 PM

Am gasit ceva foarte bun pentru incepatorii ! LINK tipul e foarte tare, cam vorbaret dar se straduiasca sa explice cat mai logic tot despre asamblarea pana la setarea gyro-ului la un heli lafel ca si hk450. Merita sa stai si sa te uiti toate cele 150 minute <_< .

Aceasta postare a fost editata de dragos243: 01 January 2011 - 10:51 PM

0

#57 Useril este offline   Daniel Heli 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 27-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2011 - 10:18 AM

Aceeasi chestie , video puse in ordine , MURA IN GURA , si am inteles si logica la toate actiunile. Dupa vizionarea acestui tutorial am stiut ca sunt pregatit sa imi fac propriul heli -> lansat comanda la HobbyKing :(

http://mikeysrc.com/...t-450-Heli.html
0

#58 Useril este offline   bogdand1 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 03-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2011 - 12:25 AM

Alte tutoriale pentru multiple modele: http://www.myrcguides.com/
0

#59 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 25 January 2011 - 07:35 PM

Vezi postareaDaniel Heli, la Jan 17 2011, 10:18 AM, a spus:

Aceeasi chestie , video puse in ordine , MURA IN GURA , si am inteles si logica la toate actiunile. Dupa vizionarea acestui tutorial am stiut ca sunt pregatit sa imi fac propriul heli -> lansat comanda la HobbyKing :D

http://mikeysrc.com/...t-450-Heli.html

emotionant testimonial.

desi mai potrivit ar fi dupa primul zbor.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#60 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2012 - 08:50 AM

Doua clipuri foarte, foarte scurte cu setarea heli pentru cei care se plictisesc repede. Sunt facute pentru 450 cu flybar dar e la fel si pentru oricare alt elicopter (Trex in special) cu sau fara flybar.

Setarea swash:



setarea cozii:


0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro